A UNIVERSAL PICTURES
bemutatja
Lee Tamahori filmjét

A pók hálójában

A forgatókönyvet James Patterson regénye alapján
Marc Moss írta
operatõr Matthew F. Leonetti
vágó Neil Travis
zeneszerzõ Jerry Goldsmith
látványtervezõ Ida Random
jelmeztervezõ Sanja Milkovic Hays
producer David Brown és Joe Wizan
rendezte Lee Tamahori
 

Szereplõk:

Alex Cross ............................................................. Morgan Freeman
Jezzie Flannigan ......................................................... Monica Potter
Gary Soneji .............................................................. Michael Wincott
Lauren Rose ..................................................... Penelope Ann Miller
Hank Rose szenátor ............................................... Michael Moriarty
Megan Rose .................................................................. Mika Boorem


A pók hálójában címû thrillerben, amely James Patterson elsõ bestsellerébõl készült az Alex Cross-sorozatban, Morgan Freeman újra magára ölti a washingtoni rendõrnyomozó-pszichológus alakját, akit az 1997-es A gyûjtõben már egyszer megformált. Crossnak elege van a bûnözõkkel játszott fejtörõkbõl, ám egy lángelméjû gonosztevõ, Gary Soneji (Michael Wincott) egy vakmerõ emberrablással mégis visszarántja Crosst a régi kerékvágásba.
 Sonejit nem a váltságdíj érdekli, hanem valami sokkal több ? be akar kerülni a történelemkönyvekbe. Minden mozdulata a hálóját szövõ pókéhoz hasonló, Cross és Jezzie Flannigan (Monica Potter) titkosügynök az idõvel kelnek versenyre, hogy megállítsák.
 A történet kezdetén Cross nyomozó társa halálától megrendülve visszavonul a bûnüldözéstõl. Tekintélyes rendõrnyomozó, pszichológus és sikeres szerzõ, aki kénytelen visszatérni a pályára, amikor az emberrabló bizonyítékot helyez el a postaládájában.
 A tettes, Gary Soneji ismeri Cross irodalmi munkásságát, valódi célja nem más, mint hogy az évszázad bûntényének elkövetõjeként Cross írásban örökítse meg az alakját. A nyomozó és a titkosügynöknõ néhány elejtett nyomon indulnak el, és miközben az emberrablási ügyet igyekeznek felgöngyölíteni, saját korábbi kudarcaik rémétõl is szabadulni próbálnak.
 

A FILM KÉSZÍTÉSÉRÕL

 David Brown és Joe Wizan producerek A gyûjtõ után újra együtt dolgoznak Morgan Freemannel a James Patterson által teremtett nyomozó, Dr. Alex Cross újabb kalandjában. Freeman nem szívesen tér vissza korábbi szerepeihez, ám a nyomozó különleges kvalitásai meggyõzték, érdemes újra felvennie a fonalat. äCross képzett és mûvelt író, amellett, hogy rendõr - mondja Feeman, aki executive produceri teendõket is ellátott. - Legerõsebb oldala mégis az, hogy képes mások agyában olvasni. Azért szeretem ezt a szerepet, mert több benne a gondolkodás, mint az akció."
 James Patterson író elégedett a sorozat filmes sikerével, legfõként pedig az összetett jellemû detektívet alakító színésszel: äMorgan a többiek fölé magasodik, mint Michael Jordan egy kosárlabdameccsen."
 äMorgan Freeman méltósággal tölti meg a szerepeit - mondja David Brown producer, - bármifélék legyenek is azok, akár az Egyesült Államok elnöke, mint a Deep Impactben, akár egyszerû sofõr, mint a Miss Daisy sofõrjében. Ezt a szerepet azért játssza el másodszor, mert érdekli. Ez az egyetlen oka."
 Lee Tamahori rendezõ is örült, hogy a szerepet újra Freeman játssza: äTökéletesen tisztában van vele, kicsoda Alex Cross, így nem kellett a figura keresésével foglalkoznunk."
  äAzt vettem még észre benne - folytatja a rendezõ, - hogy valahogy hasonlít az olyan klasszikus amerikai színészekre, mint Gary Cooper vagy Clint Eastwood: csupa csend és fegyelem. Minél kevesebbet szólalnak meg, nekünk, a közönségnek annál több a dolgunk. Egy thrillerben pedig ez alapvetõ."
 Az eredeti regényrõl Brown így vélekedik: äTöbb meglepetés van benne, mint A gyûjtõben, olvasás közben egészen megdöbbentett. Alex Cross alakja közös a két filmben, de a történetek függetlenek egymástól."
 Jezzie Flannigan titkosügynök, akit Monica Potter alakít, csatlakozik Crosshoz, nem utolsósorban azért, hogy jóvátegye kudarcát, hiszen az emberrablás jószerivel az orra elõtt történt. äEz a szerep teljesen más, mint amiket eddig játszottam - mondja Potter. - Mindvégig csak egydimenziósnak látszik, de ennél sokkal több van benne. Végig érezni kellett, mennyit szabad beleadni, és mennyit kell visszatartani. Játszani kellett a játékon belül."
 Noha az akciójelenetek újdonságot jelentettek a színésznõnek, könnyedén hozzászokott az adrenalinrohamokhoz. Lett légyen szó esõben való üldözésrõl, vagy váltságdíjátadásról, Potter kiállta a próbát.
 Potter nagyra értékeli Freeman segítségét is: äÕ a legjobb színész, akivel valaha dolgoztam. Egyenrangú társként bánt velem. Ez nagyon kedves volt, mert én tényleg izgultam a jelenlétében."
 äMorgan és Monica jó páros voltak, a filmben és a filmen kívül egyaránt - mondja Tamahori. - Ez a film nagy váltást jelentett Monicának a könnyed vígjátékokból egy kemény krimibe, de csodásan megoldotta. Mindenkinek meglepetést fog okozni."
 äLee annyira érti a filmet elejétõl a végéig, minden egyes részletet elõre eltervezett - mondja Potter. - Ha rákérdeztem valamire, képes volt visszanyúlni 80 jelenettel korábbra, és megmagyarázni, mit miért kell úgy gondolnod, ahogyan kell."
 Minden thriller kulcsa a gonosz figurája, és ebben a tekintetben Gary Sonejire, az emberrablóra nem lehet panasz. äÕ James Patterson klasszikus gonosza - véli James Patterson. - Gary Soneji a rosszak rossza, a gonoszak leggonoszabbika. Ha az egyik oldalon egy ilyen erõs jellem áll, mint Morgan, akkor a másik oldalra is egy hasonló súlycsoportú alakot kell állítani, akirõl a közönség azt mondhatja: na, ezek emberükre akadtak egymásban."
 Freeman szerint Soneji nagy kihívást jelentett a nyomozójának: äMegszólítja Alexet, aki válaszol neki. Párbeszéd kezdõdik közöttük. És e párbeszéd folyamán egy egészen más szinten ismerik már meg egymást."
 A szociopata alakját Michael Wincott öltötte magára. Az elmúlt évtized néhány emlékezetes gonoszának alakítója többdimenziójú figuraként ábrázolja Sonejit: intelligens, ördögi, narcisztikus, ugyanakkor kedves is tud lenni és feltûnõen türelmes.
 äNem egészséges személyiség - véli Wincott. - Egy megszállott, akinek gyõznie kell. Ez a foglalkozása."
 Módszeres tervezés után Soneji végrehajtja a kockázatos emberrablást, és a megtévesztés hálóját veti ki Cross nyomozóra és Flannigan ügynökre. Kezdetben arról igyekszik meggyõzni a hatóságokat, hogy hagyományos emberrablással állnak szemben, ám hamar kiderül, hogy Sonejinek más tervei vannak: az évszázad bûntettének elkövetõjeként akar hírhedtté válni.
 äAzt akarja, hogy a világ csodálja õt azért, mert elkövet egy bûntettet és látszólag meg is ússza" - mondja Freeman filmbeli ellenfelérõl.
 

A FORGATÁSRÓL

 A film forgatása 2000 februárjában kezdõdött a kanadai Vancouverben, majd májusban Washingtonban folytatódott további 11 napra.
 Egyik legizgalmasabb jelenete Washingtonban készült: Cross nyomozó gyalog vág át a csúcsforgalmon az emberrabló részletes utasításait követve. äIgazi forgalmi dugót okoztunk a Nemzeti Portrégaléria elõtt - mondja Marty Hornstein executive producer. - Szemrevaló látvány volt. Ám, ha  figyelembe vesszük, hogy a kerületben 26 igazságügyi intézmény és rendõrség van, érthetõ, mennyire aggódtam, de végül nem volt semmi probléma."
 A washingtoni metró Union Station nevû történelmi földalatti állomásán is forgattak, amelyet egy egész napra lezártak. Itt vették fel azt a jelenetet, melyben a váltságdíjat kidobják egy mozgó vonatból. A drágább, de kevésbé meggyõzó trükkfelvétel helyett a kamerát valóban a kocsi oldalára szerelték úgy, hogy közte és az alagút érzékelõi között csak néhány centi távolság maradt.
 Vancouverben, a Georgia Straitben és a Sunset Marinasban vették fel Gary Soneji hajójának jeleneteit, míg a belsõket stúdióban pótolták. Másfél hétnyi stúdiómunkától eltekintve a forgatás meghatározó része vancouveri valós helyszíneken folyt.
 A Shannon Mews nevõ hatalmas lakótömb szolgál a fiktív Cathedral Schoolként, ahol rendkívüli biztonsági körülmények között tanulnak a kongresszus képviselõinek és a nemzetközi diplomatáknak a gyerekei.
 Az orosz nagykövetség jeleneteit három különbözõ helszínen vették fel: a Hycroft Mansionben, a Brit-Columbiai Egyetem Cecil Green House-ában és a Riverview Kórházban.
 

A SZEREPLÕKRÕL

MORGAN FREEMAN (Alex Cross) három ízben kapott jelölést  Oscar-díjra, kétszer a legjobb színész kategóriában, A remény rabjaiért és a Miss Daisy sofõrjéért, egyszer a legjobb férfi mellékszereplõ kategóriájában a Street Smartért. További filmjei: Hetedik, Betty nõvér, Amistad, Deep Impact, Özönvíz, Vírus, Nincs bocsánat, Robin Hood, a tolvajok fejedelme, Az 54-edik hadtest, Under Suspicion, Lean On Me. Rendezõként a Bopha! címû filmmel debütált. Számos színházi produkcióban szerepelt, három Obie- és egy Tony-díj birtokosa. Freeman Mississippiben nõtt fel, 18 évesen behívták a légierõhöz, majd a katonaság után Los Angelesbe ment színészetet tanulni. Ezt követõen New Yorkba költözött, és 1968-ban debütált a Broadwayn a Helló, Dollyban.

 MONICA POTTER (Jezzie Flannigan) Clevelandben született és nõtt fel, tizenkét évesen kezdett színészkedni reklámfilmekben. 1994-ben Los Angelesbe költözött, hogy komolyabban folytathassa színészi karrierjét. Elsõ jelentõs filmszerepe a Con Air - A fegyencjáratban a feleség alakítása volt Nicolas Cage oldalán. Azóta játszott a Patch Adams, a Korlátok nélkül, Az otthon hidege, a Martha Meet Frank, Daniel and Laurence és a The Very Thought of You címû filmekben. Legközelebb Freddie Prinze, Jr. partnereként láthatjuk a Nyakiglove címû komédiában.

MICHAEL WINCOTT (Gary Soneji) felejthetetlenül mély és érdes hangjával olyan filmekben volt látható, mint A halál napja, a Alien 4 - Feltámad a halál, a Halott ember, a Basquiat, a Két túsz között, A három testõr, a Robin Hood, a tolvajok fejedelme, a Hívd a rádiót, a Született július negyedikén, The Doors, A szicíliai, az 1492 - A Paradicsom meghódítása, a Rómeó vérzik és A holló. Legutóbb Julian Schnabel Before Night Falls címû filmjében szerepelt.

PENELOPE ANN MILLER (Lauren Rose) Al Pacino partnere volt a Carlito útjában, és ezért a szerepéért Arany Glóbusz-díjjal tüntették ki. Elsõ átütõ sikerét Mike Nichols Biloxi Bluesában aratta, melyben egy korábbi színpadi szereplését ismételte meg Neil Simon Tony-díjas darabjában. További filmjei például: A bestia, Ébredések, Chaplin, Az árnyék, A nagy likvidátor, Az újonc, Ovizsaru, Az utolsó keresztapa, Valahol Amerikában, Rhapsody in Bloom, Loving Lulu.

MICHAEL MORIARTY (Hank Rose szenátor) leghíresebb szerepe  Ben Stone kerületi ügyész a Law & Order címû tévésorozatban, amelyért négy Emmy-jelölést és egy Arany Glóbusz-díjat kapott. A Holocaust címû tévésorozatban nyújtott alakításáért is Arany Glóbusszal jutalmazták. Játékfilmjei például: A bátrak igazsága, Fakó lovas, Southern Cross, Bad Faith, Woman Wanted, Band the Drum Slowly, The Last Detail.

MIKA BOOREM (Megan Rose) legutóbb Mel Gibson leányaként volt látható A hazafiban. Bemutató elõtt álló produkciói a Hearts in Atlantis Anthony Hopkinsszal és a Riding in Cars with Boys, amelyben Drew Barrymore gyermekkori énjét alakítja. Televíziós szereplései mellett olyan filmekben játszott még, mint a Joe, az óriásgorilla, a Hóbarát, A Memory in My Heart és The Education of Little Tree.
 

A FIMKÉSZÍTÕKRÕL

 LEE TAMAHORI (rendezõ) világszerte feltûnést keltett bemutatkozó filmjével, az új-zélandi maorik között játszódó erõteljes társadalmi drámával, az Egykoron harcosok voltakkal. Elsõ amerikai filmje a Mulholland: Gyilkos negyed volt Nick Nolte-val és Melanie Griffith-szel, amelyet A vadon foglyai követett Anthony Hopkins és Alec Baldwin fõszereplésével. Tamahori a Maffiózók címû tévésorozat több epizódjának is rendezõje volt. Pályáját szülõföldjén, Új-Zélandon kezdte reklámfilmesként, és munkáival tíz év alatt számos nemzetközi díjat sikerült megszereznie.

MARC MOSS (forgatókönyvíró) elsõ forgatókönyve A pók hálójában. A virginiai születésû Moss a Chicagói Egyetem angol-szakán végzett, ezután kezdett forgatókönyvírással foglalkozni Los Angelesben, ahol már számos adaptációs munkában részt vett.

MATTHEW F. LEONETTI (operatõr) pályáját kameramanként kezdte. Filmjei közt olyanok vannak, mint: A lény 2., Star Trek: Ûrlázadás, Star Trek: Kapcsolatfelvétel, A pusztító,  A halál napja, Ámokfutam, Kicsorbult tõr, Johnny a jóképû, Különös kegyetlenséggel, Vörös zsaru, Megint 48 óra, Meghalsz újra, Jumpin` Jack Flash, Poltergeist, Fast Times at Ridgemont High, Angels in the Outfield, Szimatnak szemét, szemétnek szimat.

 IDA RANDOM (látványtervezõ) pályáját Lawrence Kasdan rendezõ mellett kezdte A nagy borzongásban. Barry Levinson Rain Man - Esõember címû filmjéért Oscar-díjra jelölték. További filmjei: Hoffa, A rózsák háborúja, Dobjuk ki anyut a vonatból!, Silverado, Wyatt Earp, A rajongó, Alibitest, Ki ez a lány?, Defending Your Life, About Last Night.

 JERRY GOLDSMITH (zeneszerzõ) félévszázados pályája során mûveivel 18 Oscar-jelölést szerzett, és a díjat az Ómen zenéjéért meg is kapta. 250 felett van filmes, televíziós és rádiós kompozícióinak a száma. Leghíresebb filmjei: Szigorúan bizalmas, Elemi ösztön, Mulan, Tûzvonalban, Kínai negyed, Star Trek, A brazíliai fiúk, Pillangó, Patton, A majmok bolygója, A szél és az oroszlán, Poltergeist.