A New Line Cinema bemutatja
Arthur Sarkissian és Roger Birnbaum produkciójában
Brett Ratner filmjét

CHRIS TUCKER     JACKIE CHAN

CSÚCSFORMÁBAN 2.
(Rush Hour 2)

További szereplõk:
John Lone
Alan King
Roselyn Sanchez
Harris Yulin
Zhang Ziyi

Forgatókönyv:
Jeff Nathanson

Fényképezte:
Matthew F. Leonetti, A.S.C.

Látványtervezõ:
Terence Marsh

Jelmeztervezõ:
Rity Ryack

Vágó:
Mark Helfrich, A.C.E.

Zeneszerzõ:
Lalo Schifrin

Executive producerek:
Andrew Z. Davis
Michael De Luca
Toby Emmerich

Producerek:
Arthur Sarkissian
Roger Birnbaum
Jay Stern
Jonathan Glickman

Rendezte:
Brett Ratner

Lee felügyelõ (Jackie Chan), a hongkongi rendõrség oszlopos tagja és a nagydumájú Los Angeles-i zsaru, James Carter (Chris Tucker) Hongkongba érkeznek jól megérdemelt szabadságukra. Carter egy kínai-angol szótárral felfegyverkezve alig várja, hogy elmerüljön a város egzotikus örömeibe. Nem sokkal érkezésük után azonban bomba robban az amerikai nagykövetségen, két ügynök meghal û történetesen éppen azok, akik egy több milliós ügyletet bonyolító pénzhamisító banda után nyomoztak. A helyi rendõrség egy menõ építészt sejt a támadás mögött, az elegáns és agyafúrt Ricky Tant (John Lone), akit Kína legveszélyesebb bûnszervezete vezetõjeként ismernek. Az eset felgöngyölítésével - Carter legnagyobb bosszúságára - Lee felügyelõt bízzák meg, aki ráadásul személyes ügynek tekinti az akciót, mert Ricky Tan valamikor az apja társa volt a hongkongi rendõrségnél és közvetlen szerepet játszott a halálában. 
Míg az amerkai és a hongkongi hatóságok az illetékesség kérdésén vitáznak, Lee és a meghiúsult vakáció miatt füstölgõ Carter belekezdenek veszélyes nyomozásukba. Ám ezúttal Lee játszik hazai pályán, így alkalma nyílik visszaadni a leckéket, melyeket kollégájától kapott Amerikában. A pergõ nyelvû Carter persze nem lenne önmaga, ha kihagyná a lehetõséget, hogy egy-két dologra õ is megtanítsa a helyieket. 
A két zsaru Ricky Tan és bandája nyomába ered, és próbálják megtalálni a felbecsülhetetlen értékû kliséket, melyekkel a hamis bankjegyeket nyomtatják. A nagy hajsza során megfordulnak Hongkong lokáljaiban, a Földi Paradicsom nevû masszázsszalonban és a Tan jachtján rendezett partin. Mindeközben szembenéznek, amivel kell, összefutnak néhány rosszfiúval, és máris romokban hever a berendezés. Képbe kerül egy széparcú rossz-lány, Tan helyettese (Zhang Ziyi), egy multimilliomos szállodatulajdonos (Alan King), meg egy korruptnak látszó amerikai titkosügynöknõ (Roselyn Sanchez). Hogy ki hogyan illik a képbe, természetesen kiderül a végén. A nyomozás szálai Amerikába vezetnek, és az események egy bombasztikus, akciódús fináléban tetõznek egy Las Vegas-i luxushotel megnyitó ünnepségén.
 

A Csúcsformában elsõ része 1998 szeptemberében meglepõ sikerrel nyitott az amerikai mozikban, majd világszerte hasonló rokonszenvvel fogadta a közönség, s errõl 250 millió dolláros összbevétele is tanúskodik. A film révén új szelek kezdtek fújni az akciófilmek mûfajában, s az életveszélyes kaszkadõrmutatványok és a szemérmetlen humor jól eltalált elegye kellõen vonzónak bizonyult, hogy újabb folytatás készüljön nyomában. A siker legfõbb záloga persze a két fõszereplõ volt: az ázsiai szupersztár Jackie Chan, aki 12 év után szerepelt újra amerikai produkcióban, valamint a mellette még újoncnak számító ifjú tehetség, Chris Tucker, az 1997-es Pénz beszél címû kasszasiker felfedezettje.
äAz embereknek tetszett a szokatlan párosítás û mondja Brett Ratner rendezõ -, és bár a krimi fordulatai önmagukban is érdekesek voltak, a közönség számára a legfõbb vonzerõt Chris és Jackie kettõse jelentette." 
äJackie és én arra születtünk, hogy együtt dolgozzunk û lelkesedik Chris Tucker. û Mi vagyunk a legjobb barátok a vásznon, és nagyon hasonló a harcmodorunk. Megpróbál lépést tartani velem, de én egy kicsit gyorsabb vagyok û teszi hozzá tréfálkozva. û Nagyszerû ember, mintha testvérek lennénk, csak õ kínai, én meg fekete."
Chan sokat megélt színész, rendezõ és kaszkadõr-koordinátor, rengeteg tapasztalattal a háta mögött érkezett a forgatásra. äMikor megjelent, az olyan volt, mintha egy nagy múltú sportoló csatlakozna egy futballcsapathoz û mondja Jay Stern producer. û Mindig pontos, tudja, mit fog csinálni és profi módon teljesít. Mestere a mozdulatoknak és a testbeszédnek, akárcsak a sok tekintetben példaképeinek tekintett Buster Keaton vagy Charlie Chaplin. Olyan dolgokat mûvel, melyekrõl nem gondolnád, hogy ember képes rá."
äJackie sokat segített az akciójelenetek koreografálásában û mondja Ratner. û Õ már akkor is filmezett, mikor én születtem, szóval rengeteget tanultam tõle a kaszkadõrmunkáról és az akciójelenetekrõl. Rendszerint úgy zajlik az akciójelenetek kivitelezése, hogy gondosan eltervezzük elõre a mozgást és a látványt, majd felvesszük, végül pedig kiválogatjuk a megfelelõ részeket. Most viszont nem kellett elmagyarázni, hogyan nézzen ki egy rúgás vagy egy ütés; elég volt annyit mondanom Jackie-nek, hol kezdõdik a jelenet és hová tart a történet egésze szempontjából. Ez így persze valamivel hosszabb folyamat, de az eredmény magáért beszél."
Ami még lényeges, mindkét színész egyformán rajong az improvizációért: míg Chan elsõsorban az akciók terén szeret improvizálni, Tuckert a szóbeli rögtönzés vonzza, ami jórészt a kabarészínészi múltjára vezethetõ vissza. äMivel õ a vígjátékban profi, remekül eltalálja, hogyan lehet a dolgokat a lehetõ legviccesebben alakítani û mondja Arthur Sarkissian producer. û A húsz évvel ezelõtti Eddie Murphyre emlékeztet."
Tucker verbális humora és szójátékai komoly kihívást jelenthettek volna Chan számára, hiszen az angol nem anyanyelve, valójában azonban nem okoztak gondot kollégája gyakori improvizációi. äChris mindig az én szereplõm számára is kitalálta a szöveget û mondja. û Ha egy mondat nem illett Lee-hez, akkor lebeszélt róla. Az akciójeleneteknél viszont én vettem át az irányítást. Segítettük és jól kiegészítettük egymást: én mutattam az akciókat, õ pedig a dialógusokat, és ez jelentõsen megkönnyítette a dolgomat."
Nemcsak a két színész, hanem a rendezõ is híve a rögtönzésnek. äBrett bizonyos szempontból hasonlít rám û mondja Chris Tucker. û Neki is mindene az improvizáció és a spontaneitás, és a tökéletességre törekszik. Az elképesztõ energiájáról nem is beszélve. Eleinte felmerült bennünk, hogy talán drogozik, de aztán rájöttünk, hogy egyáltalán nem, õ egyszerûen ilyen. Kicsit õrült, a szó legjobb értelmében."
äOlyan, mint egy nagyranõtt gyerek û ért egyet Chan. û Amikor már mindannyian kihajtottunk magunkból mindent, õ még mindig többet és többet szeretne látni. A legjobbat akarja kihozni magából és a munkatársaiból."
A film összes résztvevõje nagy várakozással tekintett a folytatás elé, és mindenkinek megvolt az elképzelése, mit akarnak csinálni. äAz elsõ részben egy kislány élete volt a tét, a folytatásban tehát hasonlóan äütõs" témára volt szükségünk û magyarázza Ratner. - Színre lép egy olyan szereplõ, aki nyomós okot szolgáltat Lee-nek, hogy a megszokottnál is komolyabban vegye az ügyet, de egyben azt is magyarázza, hogy û eredeti szándéka ellenére û miért száll be Carter is. Mindkettõjük apa rendõr volt, és mindkettõ szolgálatban vesztette életét. Mikor Carter megtudja, hogy Lee számára azért olyan fontos az ügy, mert valamiképpen barátja apjának is köze volt hozzá,  rögtön a segítségére siet."
äChris és Jackie úgy vágtak bele a folytatásba, hogy mindenképpen az elsõ részt meghaladó filmmel kell elõállni, amely önmagában is megállja a helyét" û mondja Jonathan Glickman producer.
äMég több poént, még több akciót akartunk û ért egyet Tucker. û Jackie például egy csomó olyan dolgot mûvel, amit korábban egyetlen filmben sem láthattunk. Én is beleadtam mindent, mert az elsõ film olyan sok örömet jelentett és nagyon izgatottan vártam, hogy viszontlássam a régi arcokat és újra együtt dolgozhassunk. Remélem, a legjobbat várták, mert pontosan ezt fogják kapni!"
äTudjuk, hogy a közönség többre számít û teszi hozzá Chan -, és eleget akartunk tenni ennek a várakozásnak. Nagy akciók lesznek, nagy bunyók, nagy röhögések û mindenbõl a legnagyobb!" 

A folytatás Hongkongban kezdõdik, amikor Carter és Lee gépe leszáll a repülõtéren. Még mielõtt a mozikba került volna az elsõ rész, a filmesek már a lehetséges folytatáson gondolkodtak. äAz utolsó jelenetet a folytatásban bízva írtuk meg û mondja Brett Ratner. û Ezért ültettük a szereplõket a hongkongi gépre, úton Lee hazájába, mert így természetes módon léphetünk át újabb helyszínre."
äAz elsõ rész próbavetítései során minden nézõ azt kérdezte, mi fog történni a fõszereplõkkel Hongkongban û mondja Sarkissian. û Innen tudtuk, hogy jó az ötlet, hiszen az emberek már akkor azt szerették volna tudni, mi jön ezután. Ebbõl persze az is következik, hogy míg az elsõ részben Lee-nek kell feltalálnia magát Amerikában, most Chris kötheti fel a gatyáját egy idegen országban."
Brett Ratner is úgy gondolta, a hongkongi helyszín beválik majd, mert emlékezett rá, hogyan fogadták Chris Tuckert a városban az elsõ rész 1998-as premierjén. äBejártuk a várost, a helyiek meg csak bámulták Christ û mondja. û A maga rendhagyó módján ugyanis megpróbált kommunikálni velük, õk meg úgy néztek rá, mintha megõrült volna. Ez volt a legviccesebb dolog életemben."
Az elsõ rész forgatásán kevés idõt töltöttek Hongkongban, de most a lehetõ legtöbbet akarták kihozni a helyszínbõl, és megtalálni a város kedvezõ lehetõségeit. äA felhõkarcolók õrületesek û mondja Ratner, aki nagy rajongója a hongkongi mozinak, s A Sárkány közbelép a kedvence. û Akármerre néz az ember, mindenfelé nagyszerû a látvány. Az emberektõl a háttéren át a legkülönfélébb arcokigà hihetetlenül érdekes itt forgatni." 
Érdekes, de egyúttal rendkívüli erõfeszítést igénylõ feladat. A nyugati filmezési gyakorlattól eltérõen itt gyakran engedélyek, biztosított utcák nélkül kell dolgozni. Jackie Chan, aki nemzeti hõsnek számít hazájában, és tömegeket vonz jelenléte a forgatásra, már hozzászokott a körülményekhez és a felhajtáshoz. A többiek azonban jócskán meglepõdtek. Az egyik jelenetben Chan és Tucker az autópálya kellõs közepén kipattannak a kocsijukból, és meztelenül rohannak az úton az autók között. "Nagyon kínos helyzet volt û idézi fel Chan. û Ott rohantunk meztelenül, ráadásul majdnem elütött egy teherautó. A sofõr lefékezett és rám kiáltott: »Jackie Chan! Kaphatnék egy autogramot?«"
äMég sosem láttam õt ilyen feszültnek û mondja Ratner. û És mennyire szerette volna, hogy a jelenet rögtön elsõre sikerüljön. Azt hiszem, a körülmények és a veszélyes helyzet egyaránt belejátszott ebbeà de azért nagyon mulatságos pillanat volt."
A film forgatása azért is számított jelentõs eseménynek, mert a kínai kormány most elõször adott jelentõs támogatást egy nyugati produkcióhoz; ebbe az is beletartozott, hogy a Victoria kikötõt övezõ felhõkarcolókat a szokásos éjféli ävillanyoltás" helyett egész éjjel kivilágították 
Akárcsak a filmbeli Lee, Chan is vállalt egy kis idegenvezetõi szerepet Hongkongban, így például a forgatás szüneteiben megmutatta kollégájának kedvenc szórakozóhelyeit. äJackie jó néhányszor megtréfált û meséli Tucker. - Egy este az egyik kedvenc éttermébe mentünk, és rávett, hogy próbáljak ki egy specialitást. Nem tudtam, hogy mit eszem, de a végén a pincér megkérdezte, hogy ízlett-e a leves. Mondtam, hogy igen. Erre Jackie elárulta, hogy a békanyál leves az egyik legkedveltebb ételük. A bejelentés persze kisebb verekedéshez vezetett, de végül szétválasztottak minket. Ettem egyébként egy csomó fura dolgot Hongkongban, amit be sem merek vallani. 
Elképesztõ, milyen népszerû Jackie otthon û folytatja -, mintha legalábbis Hongkong elnöke lenne. Mindenki szereti, igazi megtiszteltetés volt a társaságában lenni. Olyan, mint egy kínai Donald Trump. Mindenben benne van, még saját üzletet is vezet, ahol vettem pár ruhát."
A filmesek szerettek volna bemutatni még néhány dolgot a kínai kultúrából, ilyen jellegzetesség például a karaoke. äA Csúcsformában elsõ részébõl kivágtunk egy karaoke-számot, de tudtuk, hogy a folytatásban lesz egy hasonló jelenet û mondja Roger Birnbaum producer. - Ebben a filmben Chris Tucker mutatja be a kínai közönségnek, hogyan kell énekelni Michael Jackson äDonÆt Stop æTill You Get Enough" címû slágerét. A karaoke nagyon komoly üzlet Hongkongban. Egy nagyszájú amerikai, ahogy ebben a környezetben énekel, rendkívül mulatságos volt." A dallal és tánccal teli jelenet több órán át tartó felvétele után a kimerült Tucker megjegyezte: äEzután egész más szemmel nézek az énekesekre - minden tiszteletem az övék!" 
A film utolsó jelenetei Las Vegasban zajlanak. A forgatás során emlékezetes esemény történt: a város polgármestere meglátogatta a filmeseket, és átnyújtotta a város kulcsait a rendezõnek és a két fõszereplõnek. äVegas az én városom. Most, hogy már nálam van a kulcsa, mindenhová be kell engedniük. Bárcsak Sammy Davis, Jr. itt lenne, hogy ezt lássa!"
 

A második részben nemcsak új helyszínek, hanem új szereplõk is felbukkannak. John Lone játssza film fõgonoszát, Ricky Tant. äMivel kulcsfontosságú szerepet tölt be Lee felügyelõ múltjában, különösen fontos volt, hogy kiváló színészre bízzuk a feladatot û mondja Ratner. û John Lone nemcsak elegáns és kifinomult, mégis veszélyes figurát formál, hanem alakjából sugárzik valami meggyõzõ melegség és szeretet is Lee irányában. Az ember valóban elhiszi, hogy kapcsolatuk hosszú évekre nyúlik vissza." 
äRicky Tan üzletember, bár ügyletei kimerítik a legtöbb ember által elfogadható üzlet fogalmát û mondja Lone. û Az õ keze azonban mindvégig tiszta marad, mert másokkal végezteti el a piszkos munkát."
Mialatt a megfelelõ hongkongi helyszíneket keresték és zajlottak a meghallgatások - többek között Ricky Tan alfõnöke, Hu Li után is - a rendezõ megnézte a Tigris és sárkány egyik elsõ verzióját. Annyira megragadta a 23 éves Zhang Ziyi szépsége és tehetsége, hogy rögtön Pekingbe utazott megbeszélni vele részvételét elsõ amerikai filmjében. A színésznõ meglepõdött Ratner fiatalságán, és azon a tempón, ahogy rögtön a tárgyra tért. äNem hittem, hogy tíz perc múltán már a forgatókönyvrõl fog beszélni. Korábban sosem találkoztunk személyesen, egyedül a Tigris és sárkány-ban látott engem Jen Yu szerepében. Ettõl eltekintve mintha lett volna köztünk valami kimondatlan megegyezés."
Zhang Ziyi és Jackie Chan az akrobatika két generációját képviselik a filmben. Az akciójelenetek kidolgozásában szorosan együttmûködtek, és a fiatal színésznõ felnõtt a feladathoz, hogy a harcmûvészetek legendás mesterével dolgozzon együtt. äAz egész forgatás során mindössze kétszer helyettesítette õt kaszkadõr û mondja elismeréssel Chan. û Tanulni akart, és saját maga végrehajtani az újonnan tanult dolgokat. Arra kértem, bízzon bennem, és aztán valóban meg is csinálta a ämutatványokat". Mindezeken túl izgalmas, nagyszerû színésznõ."
Alan King, a legendás színész és komikus a kaszinótulajdonos Steven Reign szerepében tûnik fel. äEgy tipikus vegasi fickót akartam erre a szerepre  - mondja Ratner -, és King tökéletesen alkalmas a feladatra. Részben Donald Trump, részben Steve Wynn szolgált mintaként a figurához. A felszínes szemlélõ csak a nyilvánvalót, a showmant és a vállalkozót látja benne, de belül ez az ember kemény, mint a kõ."
A film Tucker és Chan kapcsolatán alapul, hangulata aszerint változik, ahogy Carter és Lee kapcsolata változik, bár a kulturális különbözõségek és a nyelvi korlátok még megvannak és a komikum a valós szituációkból fakad. äA két szereplõ közti kölcsönhatás valóságos, a magánéletben éppúgy fejlõdik barátságuk, ahogy a filmen - mondja Ratner. û Az emberek szeretik õket együtt látni, mert õk maguk is szeretik ezt a kapcsolatot. A filmben folytatódik ez a sajátos kapcsolat, sõt a barátságuk más szintre került, mert már sokat megéltek együtt. Jobban megértik egymás személyiségét és kultúráját, még akkor is, ha nem értik a másik minden egyes szavát û és ez az életben is így van."
A filmesek tudták, hogy a nézõk óhatatlanul össze fogják hasonlítani a két részt, ezért arra törekedtek, hogy a folytatás túlszárnyalja a nézõk várakozásait, és mindazt, amit az elsõ részben megszerettek. äEbben a filmben több akció látható, mint az elsõben û mondja a rendezõ -, és legalább ugyanennyi humor; de alapvetõen mindkét film legfõbb vonzerejét a két fõszereplõ közti kölcsönhatás jelenti. Mindig azt mondom, hogy akár egy fehér fal elõtt is filmezhetnénk õket, akkor is nagyszerûek lennének együtt. Szerencsére nem kell beérnünk ennyivel."

 A SZEREPLÕK
 

JACKIE CHAN (Lee) több mint 20 éve Ázsia legkedveltebb mozisztárja, de népszerûsége nem korlátozódik hazájára; Amerikában például egy képregénysorozat hõse lett,  1996-ban pedig díjat adott át az Oscar-gálán. Az elmúlt években Hollywoodban is páratlanul sikeres menetelésbe kezdett, és hamar elnyerte a nyugati közönség szimpátiáját olyan filmekkel, mint a Jackie Chan - A szépfiú (Gorgeous), a Csúcsformában (Rush Hour), Az elveszett zsaru (Who Am I?), a Balhé Bronxban (Rumble in the Bronx), az Új csapás (Shanghai Noon) vagy az Elso csapás (First Strike).  
Hongkongban született, 7 éves korától járt a Pekingi Opera iskolájába. A következõ tíz év a sokoldalú képzés jegyében telt: akrobatikát, gimnasztikát, harcmûvészeteket, táncot, éneket és színjátszást tanult. Mikor végzett, a Shaw Brothers stúdióknál kezdett dolgozni kaszkadõrként, majd a 70-es évek elején általában mellékszereplõként kapott lehetõséget, többek között Bruce Lee filmjeiben. Az igazi kiugrást a äSnake in the EagleÆs Shadow" és a Részeges karatemester (Drunken Monkey in the Tiger's Eyes) hozta meg számára 1978-ban, ezek sikere tette lehetõvé számára, hogy kibontakoztassa azt a sajátos vígjátéki stílust, mely óriási hatást gyakorolt a hongkongi filmre. 1980-ban rendezett elõször, a äThe Young Master" egyben az amerikai bemutatkozáshoz is egyengette útját. Fõszerepet kapott a Bunyó a javából (The Big Brawl) címu filmben, majd olyan sztárok mellett játszott az Ágyúgolyó-futamban (The Cannonball Run), mint Burt Reynolds, Dean Martin és Roger Moore. 
További fõbb filmjei: äThe Accidental Spy", äThe King of Comedy", Jackie, a jófiú (Mr. Nice Guy), Mennydörgés (Thunderbolt), Részeges karatemester 2. (Drunken Master II), Volt egyszer egy zsaru (Once a Cop), Kemény halál (Crime Story), Városi vadász (City Hunter), Rendorsztori 3. (Police Story 3), Sárkányikrek (Twin Dragons), Istenek fegyverzete 2. (Armour of God II: Operation Condor), Tuzsziget (Island of Fire), A rendõrsztori folytatódik (Police Story II.), Rendorsztori (Jackie Chan's Police Story), Istenek fegyverzete (Armour of God), Leszámolás Hongkongban (The Protector), Vigyázzatok, nyomozunk! (Twinkle, Twinkle Lucky Stars), Gördülo kungfu (Wheels on Meals), Fantaszikus küldetés (Fantasy Mission Force), Ágyúgolyó futam 2. (The Cannonball Run II), Rettenthetetlen hiéna 1,2. (The Fearless Hyena I, II),  Félmaréknyi kungfu (Half a Loaf of Kung Fu), Sárkány viadala (Dragon Fist), Csodálatos testorök (Magnificent Bodyguards), Karate szellemirtó (Karate Ghostbuster), Shaolin kígyó és daru mûvészete (Snake & Crane Arts of Shaolin), Gyilkosság cselszövéssel (To Kill with Intrigue), Gyilkos meteorok (The Killer Meteors), Shaolin halál kamrája (Shaolin Wooden Men), Szuperöklû fúria (New Fist of Fury), A halál keze (Hand of Death). 

CHRIS TUCKER (James Carter) napjaink egyre népszerubb hollywoodi sztárja, aki elsosorban a Csúcsformában (Rush Hour) és a Pénz beszél (Money Talks) címu kasszasikerekkel alapozta meg hírnevét. Játszott továbbá a Jackie Brown, Az ötödik elem (The Fifth Element), a Halott pénz (Dead Presidents), A Fekete párduc (Panther), a Végre péntek! (Friday) és a äHouse Party 3" címu filmekben. Rendezoként a äMr. President" címu filmmel mutatkozik be, melyben o játssza a foszerepet is.  

JOHN LONE (Ricky Tan) Hongkongban született, egészen fiatalon már a Pekingi Opera társulához tartozott és itt sajátította el a kínai színjátszás szigorú formáit. Más irányú mûvészi ambíciói és a nyugati kultúra iránti érdeklõdése vezette Amerikába. New York-i színházi sikerei után mozifilmekben is komoly szerepeket kapott, ezek közül az egyik legemlékezetesebb a Pillangó úrfi (M. Butterfly) volt, melyben Jeremy Irons partnereként nyújtott meglepõ alakítást. Bertolucci Az utolsó császár (The Last Emperor) címû filmjének nemzetközi sikere a fõszereplõre is ráirányította a figyelmet, és teljesítményét Golden Globe-jelöléssel ismerték el. További filmjei: äTask Force", A préda (The Hunted), Az Árnyék (The Shadow), äOnce Upon a Time in Shanghai", A Sárkány éve (Year of the Dragon), äShadow of China", A modernek (The Moderns), äEchoes of Paradise", Jégbefagyott ember (Iceman), King Kong.

ZHANG ZIYI (Hu Li) pekingi középosztálybeli családban nõtt fel, 11 évesen kezdett modern és tradicionális táncot tanulni a Pekingi Táncakadémián. Elsõ filmes szerepe Az utolsó út (The Road Home) volt, melyért 2000-ben a Berlini Filmfesztivál Ezüst Medve-díját kapta. Az áttörést jelentõ szerep után Ang Lee Tigris és sárkány (Crouching Tiger, Hidden Dragon) címû többszörös díjnyertes produkciójában játszott, Zhang maga is 14 jelölést kapott alakításáért, és elnyerte az Independent Spirit Awardot és a Torontói Filmmkritikusok Díját. Legutóbb Tsui Hark äThe Legend of Zu" címû filmjében játszott, ezt a äHeroes" követi, melyben Jet Li lesz a partnere, majd Vong Kar-Vaj ä2064" címû produkciójában kapott szerepet.

ROSELYN SANCHEZ (Isabella Molina) eddig még nem játszott mozifilmben. 19 évesen szépségversenyeket nyert, és szerepet kapott a legmenõbb Puerto Ricó-i televíziós show-ban. Két évvel késõbb New Yorkba költözött, ahol hamar szerephez jutott két spanyol musicalben, valamint a CBS egyik szappanoperájában. Késõbb Hollywoodban megkapta a äFame L.A." címû musical-tévésorozat fõszerepét, melynek révén országos ismertségre tett szert. Nemrég Németországba utazott a äBoat Trip" forgatására, melyben Cuba Gooding, Jr. partnereként tûnik majd fel.

ALAN KING (Steven Reign) az egyik legismertebb (média)személyiség az Egyesült Államokban: nemcsak a szórakoztatóiparban jeleskedik mint színész, komikus, producer, forgatókönyvíró, hanem például politikai aktivistaként, divatvállalkozóként, tenisztorna-szervezõként is ismert. Több mint öt évtizede kabarészínészként lép fel, játszott továbbá a Broadwayn, és eddig 5 bestseller van a háta mögött, köztük az önéletrajza. Filmes karrierje 1955-tõl datálható, azóta többször kapott komoly, nem ritkán gonosztevõ szerepeket. Fontosabb filmjei: Vasököl (Under the Gun), Hiúságok máglyája (The Bonfire of the Vanities), Ellenségek (Enemies: A Love Story), Mindez én vagyok (Memories of Me), Macskaszem (Cat's Eye), Gyógyíthatatlan szerelem (Lovesick), Egyszemélyes esküdtszék (I, the Jury), Szerzo, szerzo (Author! Author!), Amit szemed, szád kíván (Just Tell Me What You Want), Éjszaka és a város (Night and the City), Casino.

HARRIS YULIN (Sterling ügynök) karakterszínészként szerepelt egy sor ismert filmben és televíziós produkcióban. Részt vett az X-akták (The X Files) és a äBuffy, the Vampire Slayer" sorozatokban, valamint Emmy-díjra jelölték vendégszereplõként a Nikita és a äFrasier" sorozatokban nyújtott alakításaiért. Legfontosabb játékfilmjei: A Millió Dolláros Hotel (The Million Dollar Hotel), A virginiai férfi (The Virginian), Hurrikán (The Hurricane), äCradle Will Rock", Bean, Gyilkosság a Fehér Házban (Murder at 1600), Közös többszörös (Multiplicity), Richard nyomában (Looking for Richard), Loch Ness, äCutthroat Island", Bébicsoszök klubja (The Baby-Sitters Club), Végveszélyben (Clear and Present Danger), Kikaparod, megkapod! (Paydirt), Dermeszto szenvedélyek (Final Analysis), Hajszál híján (Narrow Margin), Szellemirtók 2. (Ghostbusters II), Lidérces álmok (Bad Dreams), Egy  másik asszony (Another Woman), Ítélet Berlinben (Judgment in Berlin), A hívõk (The Believers), Végzetes szépség (Fatal Beauty), A sebhelyesarcú (Scarface), Gyozelem Entebbében (Victory at Entebbe), Éjszakai lépések (Night Moves), Doki (Doc).
 

AZ ALKOTÓK
 

BRETT RATNER (rendezõ) 16 évesen kezdte tanulmányait a New York University tekintélyes filmiskolájában, a Tisch School of Artsban. A hollywoodi új nemzedék egyik legsikeresebb képviselõje, több mint 100 videoklip rendezõje; például Madonna és Mariah Carey számára készített klipeket. Játékfilmrendezõi debütálása a nagy sikerû Pénz beszél (Money Talks) címû vígjáték volt 1997-ben, majd a Csúcsformában (Rush Hour) következett, mely 250 millió dolláros bevételével igazi kasszasikernek bizonyult. Legutóbb a "The Family Man" címû filmet rendezte, Nicolas Cage és Tea Leoni fõszereplésével. Producerként vett részt a Fejcserés támadás (Double Take) címû akció-vígjátékban.

ARTHUR M. SARKISSIAN (producer) filmjei: Csúcsformában (Rush Hour), Az utolsó emberig (Last Man Standing), Aludj csak, én álmodom (While You Were Sleeping), äChopper Chicks in Zombietown", äSpontaneous Combustion", Gyilkosság rendelésre (Wanted: Dead or Alive), äBeyond Reason".

ROGER BIRNBAUM (producer) egyike napjaink legsikeresebb producereinek. Korábban a Guber/Peters Company elnöki tisztét töltötte be, majd a Fox ügyvezetõ elnök helyettese, ezt követõen pedig a Caravan Pictures független filmgyártó cég munkatársa volt. Nemrég alapította Gary Barberrel Spyglass Entertainment nevû céget, elsõ munkáik voltak az Ösztön (Instinct), a Hatodik érzék (The Sixth Sense) és az Ég velünk! (Keeping the Faith). 
Birnbaum legfontosabb filmjei producerként, ill. executive producerként: A sebezhetetlen (Unbreakable), Új csapás (Shanghai Noon), Bigyó felügyelo (Inspector Gadget), A szentfazék (Holy Man), Csúcsformában (Rush Hour), Simon Birch, a kisember (Simon Birch), Hat nap, hét éjszaka (Six Days Seven Nights), Mars a Marsra! (Rocket Man), Washington Square, G.I. Jane, Csalimadarak (Gone Fishin'), Otthon, véres otthon (Grosse Pointe Blank), Két túsz között (Metro), Mindhalálig (Maximum Risk), A gazdagság ára (The Rich Man's Wife), Elnökcsemete (First Kid), Csont nélkül (Celtic Pride), A gyanú árnyéka (Before and After), Arc (Powder), Nagypályások (The Big Green), Aludj csak, én álmodom (While You Were Sleeping), Mesebeli vadnyugat (Tall Tale), Nehézfiúk (Heavyweights), Bunkókáim - Belefonódtam a telefonomba (The Jerky Boys), Angie, äHouseguest", Szimatnak szemét, szemétnek szimat (A Low Down Dirty Shame), Angyalok a pályán (Angels in the Outfield), A három testõr (The Three Musketeers), Ki ez a lány? (Who's That Girl?), Tuti dolog (The Sure Thing).

JONATHAN GLICKMAN (producer) 1998 óta a Spyglass Entertainment produkciós elnöke, korábban a Caravan Pictures elnökeként dolgozott. Filmjei: Mennydörgés (Thunderbolt), Bunkókáim - Belefonódtam a telefonomba (The Jerky Boys), Mars a Marsra! (Rocket Man), Aludj csak, én álmodom (While You Were Sleeping), A gyanú árnyéka (Before and After), Csont nélkül (Celtic Pride), Otthon, véres otthon (Grosse Pointe Blank), Új csapás (Shanghai Noon), Csúcsformában (Rush Hour), Ég velünk! (Keeping the Faith), Bigyó felügyelo (Inspector Gadget), A szentfazék (Holy Man).

JAY STERN (producer) filmjei: äLove & Basketball", Mocskos zsaruk (The Corruptor), Csúcsformában (Rush Hour), Pénz beszél (Money Talks), Álmodik a nyomor (B*A*P*S), Love Jones.

ANDREW Z. DAVIS (executive producer) producerként jegyzi a äThe Family Man", a äLove & Basketball", A közellenség (Enemy of the State), a Tuzhányó (Volcano) és A sors útjai (Love Affair) címu filmeket. Egyéb feladatokat látot el a äLost Angels", a Taplófejek (Tapeheads), a äHouse II: The Second Story", a Sid & Nancy és a Drágám, a kölykök összementek (Honey I Shrunk the Kids) címu filmekben. 

JEFF NATHANSON (forgatókönyvíró) a UCLA hallgatója volt, majd az American Film Institute forgatókönyvírói kurzusán vett részt 1989-ben. Az elmúlt tíz évben változatos tévés és játékfilmes projektekben vett részt: Twister, Féktelenül 2 (Speed 2: Cruise Control), Holtomiglan holtodiglan (For Better or Worse), Csúcsformában (Rush Hour). Jelenleg a äCatch Me If You Can", a äThe Scared Guys" és a äProvidence" forgatókönyvén dolgozik.

MATTHEW F. LEONETTI, A.S.C. (operator) filmjei: A pók hálójában (Along Came a Spider), Star Trek û Urlázadás (Star Trek: Insurrection), A lény 2. (Species II), Mortal Kombat 2. (Mortal Kombat: Annihilation), Kapcsolatfelvétel (Star Trek: First Contact), Ámokfutam (Fled), A halál napja (Strange Days), Szimatnak szemét, szemétnek szimat (A Low Down Dirty Shame), Angyalok a pályán (Angels in the Outfield), Páratlan prédikátor (Leap of Faith), Meghalsz újra (Dead Again), Megint 48 óra (Another 48 Hrs.), Ölve vagy halva (Hard to Kill), Johnny, a jóarcú (Johnny Handsome), Akció Jackson (Action Jackson) Vörös zsaru (Red Heat), Különös kegyetlenséggel (Extreme Prejudice), Behálózva (Dragnet), Spiclik, sipirc! (Jumpin' Jack Flash), Különös kísérlet (Weird Science), Kommandó (Commando), Kicsorbult tor (Jagged Edge), Gyors siker (Fast Forward), Szexközelben (The Buddy System), Dalszerzo (Songwriter), Jégkalózok (The Ice Pirates), Változó világ (Fast Times at Ridgemont High), Poltergeist - Kopogó szellem (Poltergeist), Átverés (Eyewitness), A Titanic kincse (Raise the Titanic), Start két keréken (Breaking Away). 

TERENCE MARSH (látványtervezo) eddig két alkalommal vehette át az Oscart a Dr. Zsivágó és az Oliver (Oliver!) címû filmekért, és két jelölést kapott a Karácsonyi ének (Scrooge) és a Mária, a skótok királynoje (Mary, Queen of Scots)  látványtervéért. 
További filmjei: Halálsoron (The Green Mile), Letaszítva (Fallen), Tuzparancs (Executive Decision), Felejtsd el Párizst! (Forget Paris), A remény rabjai (The Shawshank Redemption), Végveszélyben (Clear and Present Danger), Elemi ösztön (Basic Instinct), Havanna (Havana), Vadászat a Vörös Októberre (The Hunt for Red October), Ûrzûr, avagy a csillagok háborodottjai (Spaceballs), Nászéjszaka kísértetekkel (Haunted Honeymoon), Lenni vagy nem lenni (To Be or Not to Be), A szenzáció áldozata (Absence of Malice), Szfinx (Sphinx), A friscói fickó (The Frisco Kid), A híd túl messze van (A Bridge Too Far), Sherlock Holmes okosabb bátyjának kalandjai (The Adventure of Sherlock Holmes' Smarter Brother), Királyi játszma (Royal Flash), Pénzt vagy életet (Juggernaut), Mackintosh embere (The Mackintosh Man), Tökéletes péntek (Perfect Friday). 

RITA RYACK (jelmeztervezõ) legutóbb A Grincs (How the Grinch Stole Christmas) címû Ron Howard-film jelmezeit készítette, melyért Oscar-díjra jelölték. Howarddal együtt dolgozott még az EDtv (Edtv), az Apollo 13, a Váltságdíj (Ransom) és a Lapzárta (The Paper) forgatásán, jelenleg pedig a rendezõ äA Beautiful Mind" címû filmjében vesz részt. Visszatérõ munkatársa Martin Scorsesének is, részt vett a Holtak útja (Bringing Out the Dead), a Casino, A rettegés foka (Cape Fear) és a Lidérces órák (After Hours) produkciókban. 
További jelentos filmjei: Eget verõ szenzáció (My Giant), Amikor a farok csóválja (Wag the Dog), Apák napja (Fathers' Day), A rajongó (The Fan), Mr. Jones, Bronxi mese (A Bronx Tale), Veszett kutya és Glória (Mad Dog and Glory), Személyes ügy (Class Action), Egy ártatlan ember (An Innocent Man), Pennt és Tellert meg kell ölni (Penn & Teller Get Killed), A szerelemhez idõ kell (Crossing Delancey), Ház a Caroll Streeten (The House on Carroll Street), A gyanúsított (Suspect).

MARK HELFRICH (vágó) filmjei: äThe Family Man", Horrorra akadva (Scary Movie), Csúcsformában (Rush Hour), Különösen veszélyes (Most Wanted), Pénz beszél (Money Talks), Showgirls, Vámpírcsók (Midnight Kiss), Árral szemben (Striking Distance), Hiába futsz (Nowhere to Run), Az utolsó cserkész (The Last Boy Scout), Hideg, mint a ko (Stone Cold), Egy gazdag lány (Rich Girl), Sötét angyal (I Come in Peace), Akció Jackson (Action Jackson), Ragadozó (Predator), Rambo - Elsõ vér 2. (Rambo: First Blood Part II), Break (Breakin'), A nindzsa bosszúja (Revenge of the Ninja)

LALO SCHIFRIN (zeneszerzo) Argentínában született, ahol klassszikus képzést kapott, majd párizsi tanulmányai után 1958-ban Dizzy Gillespie mellett lett zongorista. Eddig hatszor jelölték Oscar-díjra a äThe Sting II", a Szerelemverseny (The Competition), A rettegés háza (The Amityville Horror), az Elkárhozottak utazása (Voyage of the Damned), a äThe Fox" és a Bilincs és mosoly (Cool Hand Luke) címu filmekért. Pályafutása során több mint 100 játékfilmhez, ill. televíziós produkcióhoz komponált zenét, szinte minden mûfajban. Az õ nevéhez fûzõdik többek között a Mission: Impossible közismert zenei témája, valamint a Petrocelli és a Starsky és Hutch sorozatok zenéje is. Dolgozott Clint Eastwood Piszkos Harry-krimijeiben, Az igazság útja (Sudden Impact), A Magnum ereje (Magnum Force) és a Piszkos Harry (Dirty Harry)  címû filmekben. 
További fontos filmjei: Csúcsformában (Rush Hour), Tangó (Tango), Hinni, minden áron (Something to Believe In), Pénz beszél (Money Talks), Beverly Hill-dili (The Beverly Hillbillies), Trükkös halál 2. (F/X 2), Berlín Blues, Holtbiztos tipp (The Dead Pool), A negyedik záradék (The Fourth Protocol), Fekete Hold (Black Moon Rising), Hohullám (The Mean Season), Az Osterman-hétvége (The Osterman Weekend), A cella (Fast-Walking), Csábítás (Seduction), Haver, haver (Buddy Buddy), A bor (La pelle), Barlangember (Caveman), Kassza-siker (Loophole), Bilincs (Brubaker), Sugárúti éjszakák (Boulevard Nights), Airport '79, Szerelem és golyók (Love and Bullets), Indián démon (The Manitou), Macska az urbol (The Cat from Outer Space), Hullámvasút (Rollercoaster), A sas leszállt (The Eagle Has Landed), A négy muskétás (The Four Musketeers), Charlie Varrick, A Sárkány közbelép (Enter the Dragon), Düh (Rage), Joe Kidd, Kelly hosei (Kelly's Heroes), THX 1138, San Franciscó-i zsaru (Bullitt), A Cincinnati kölyök (The Cincinnati Kid),  äOnce a Thief".