A Fireworks Pictures bemutatja
a Paramount Pictures és az Alphaville/Jerry Zucker produkcióját:

Üldözési mánia
(Rat Race)

Szereplõk:
Rowan Atkinson
John Cleese
Whoopi Goldberg
Cuba Gooding, Jr.
Seth Green
Jon Lovitz
Breckin Meyer
Kathy Najimi
Amy Smart

Producerek:
Jerry Zucker
Janet Zucker
Sean Daniel
Richard Vane
James Jacks

Írta:
Andy Breckman

Forgatókönyv:
Andy Breckman

Fényképezte:
Thomas Ackerman

Vágó:
Tom Lewis

Díszletervezõ:
Gary Frutkoff

Jelmeztervezõ:
Ellen Mirojnick

Zene:
John Powell

Rendezte:
Jerry Zucker


 

Donald Sinclair, dúsgazdag Las Vegas-i kaszinó-tulajdonos elhatározza, hogy boldoggá teszi leggazdagabb szerencsejátékos törzsvendégeit. Kiagyal tehát a számukra egy speciális sporteseményt, egy amolyan "egérfuttatás"-t, amelyre fogadhatnak. Csakhogy a versenyzõk ezúttal emberek.

"Különc vagyok és bármit megtehetek."
/Donald Sinclair/

A versenyzõk találomra kiválasztott átlagemberek. Sinclair hat különleges, aranyból készült, érmét helyez el hat különbözõ nyerõautomatában. Aki megnyeri ezeket az érméket, indulhat a versenyen.

"Most részt vehetnek egy olyan szerencsejátékban, ahol a nyerési esély egy a hathoz." /Donald Sinclair/

A "sajt", amiért a versenyzõk futnak, kétmillió dollár, készpénzben. A pénzt egy matrózzsákba teszik, amelyet bezárnak egy csomagmegõrzõbe, a Las Vegas-tól 1.100 kilométerre lévõ, új-mexikói Silver City vasútállomásán van. A pénzt az nyeri meg, aki elsõnek ér oda.

"Az egyetlen szabály, hogy nincs szabály!" 
/Donald Sinclair/

Ám a versenyzõk nem tudják, hogy Sinclair és szerencsejáték-mániás törzsvendégei minden mozdulatukat nyomon követik. Úgy figyelik õket, mint a laboratóriumi kutatók a kísérleti állatokat. És persze fogadnak a gyõztesre.
Ebben a versenyben mindent szabad.  A versenyzõk utaznak busszal, vonattal, helikopterrel, repülõvel. Mindennel, ami mozog. És persze hazudoznak, próbálnak minden trükköt bevetni, hogy kiüssék egymást a nyeregbõl. Nem az a kérdés, hogy a versenyzõk milyen eszközöket használnak, hanem az, hogy milyeneket nem.
 Az Üldözési mániában a világ legtehetségesebb komikusai közül láthatunk néhányat, ráadásul a filmet a vígjátékok nagymestere, Jerry Zucker, rendezte. Az õ nevéhez fûzõdnek az elmúlt 25 év olyan emlékezetes vígjátékai, mint a "Kentucky Fried Movie", az Airplane, a Csupasz pisztoly (Naked Gun)-filmek vagy az Oscar-díjra jelölt Ghost (Ghost).
Zucker rendezte az Az elsõ lovag (First Knight) címû filmet is, Richard Gere-rel és Sean Connery-vel a fõszerepben, valamint producere volt a Keanu Reeves fõszereplésével készült Pár lépés a mennyország (Walk in the Clouds), a Michael Keaton fõszereplésével készült Életem (My Life), a Julia Roberts és Cameron Diaz fõszereplésével készült Álljon meg a nászmenet! (My Best Friend's Wedding) címû filmeknek. A Üldözési mániával a rendezõ újra visszatért a vígjátékokhoz.
 Az egész egy telefonhívással kezdõdött. A forgatókönyvíró Andy Breckman így emlékszik: "Három évvel ezelõtt a Paramountnál a nagyokosok úgy döntöttek, elérkezett a pillanat, hogy felélesszenek egy régen elhanyagolt mûfajt: a nagyszabású, sokszereplõs, üldözéses vígjátékot. A 60-as években egy csomó ilyen készült a stúdiónál és ezek nagyon jól mentek. De már jó ideje nem volt ilyen filmjük."
 Breckman nagyon egyszerû feladatot kapott. Alkosson hat figurát és helyezzze õket különbözõ vicces és bizarr helyzetekbe. "Egy vígjáték-írónak ez olyan, mintha egy kitöltetlen csekket kapna."- mondja Breckman. 
 Janet Zucker producer így emlékszik: "A stúdió elõször nekem küldte el a könyvet. Olvasás közben már tudtam, hogy ez az egyik legviccesebb forgatókönyv, amit valaha olvastam, de nem voltam benne biztos, hogy Jerry meg akar majd rendezni egy ilyen nagyszabású vígjátékot. Az utóbbi idõben nagyon kemény drámákat készített. De Jerry régen ismeri Andy-t, tudja, micsoda humora van, így hát elkezdte olvasni a forgatókönyvet. Nyilvánvalóan ezúttal is értékelte Andy humorát, mert hangosan nevetett olvasás közben."
"Egy forgatókönyvíró évente csak egy vagy két fontos telefonhívást kap. Az egyik ilyen volt, mikor a Paramounttól felhívtak." - mondja Andy Breckman. "A legfontosabb hívást mégis azután kaptam, miután leadtam a forgatókönyv elsõ vázlatát. Jerry hívott és rögtön szerzõdést is kötött velem. Azt mondta, nemcsak a film producere akar lenni, hanem a rendezõje is."  Zuckert nagyon izgatta a lehetõség, hogy újra vígjátékot rendezhet. "Nagyon tetszett a forgatókönyv, ezért csináltam meg ezt a filmet. Az egész nagyon filmszerû, rengeteg a vizuális poén benne és tele van olyan James Bond-os látványos jelenetekkel.
 Janet Zucker szerint: "A vígjátékokat gyakran jelentéktelennek tartják, pedig szerintem a legnagyobb ajándék, amit adhatunk a nézõknek az, hogy segítünk nekik megfeledkezni a problémáikról. Azonkívül Jerry mindig is szeretett nagyban gondolkodni. Nagyon tetszett neki, hogy egy ilyen nagyszabású, hatalmas stábbal készülõ, akciódús vígjátékot rendezhet."
 A filmben a legkülönbözõbb típusú komikusok gyûltek össze. Köztük néhány olyan is, aki a mozitörténet igen nagy alakja. John Cleese, Jon Lovitz és Dave Thomas a televíziózás történetének három olyan nagysikerû komédiasorozatát képviselik, mint a Monthy Python (Monthy Python), a "Saturday Night Live" és az "SCTV"
 A Üldözési mánia az elsõ olyan film, amelyben a két Oscar-díjas színész, Whoopi Goldberg és Cuba Gooding, Jr. együtt játszanak. Whoopi Golberg már dolgozott Jerry Zuckerrel az 1990-es, Oscar-díjas Ghost címû filmben.
 "Azt hiszem Jerry és Whoopi nagyon örült, hogy újra együtt dolgozhatnak."- mondja Janet Zucker. "Mindannyian biztosak voltunk benne, hogy Whoopi ebben a filmben is hozni fogja a humornak és a bájnak azt a rá annyira jellemzõ kombinációját. Owen szerepére pedig az elsõ pillanattól Cubát akartuk. Õ elolvasta a forgatókönyvet és annyit nevetett rajta, hogy rögtön felhívta Jerry-t, hogy el akarja játszani a szerepet. Rowan Atkinson a Bean - Az igazi katasztrófafilm (Bean) óta nem szerepelt filmben. Pollini szerepére mindenképpen olyan színészt akartunk, aki nem amerikai, mert ez egy nagyon európai figura."
 Saen Daniel producer a film szereposztásával kapcsolatban, megjegyzi: "Mindenki fõszereplõ akar lenni ebben a filmben és pont ezt akartuk. Mindenki túl akarja játszani a másikat. És a maguk egyéni módján mindannyian olyan jó komikusok, hogy amikor együtt látjuk õket, valami egészen új minõség jön létre. Olyan abszurd helyzetekbe kerülnek, hogy az ember azt hinné, ez már nem is lehet zûrösebb. Pedig lehet."
 Janet Zucker még hozzáteszi: "Jerry-nek hihetetlen érzéke van az idõzítéshez és mindig eltalálja, hogy a legmulatságosabb az adott jelenet. Zseniálisan megérzi, hogy mi az, ami már túlzás lenne. Jó szemû rendezõ és kiváló a stílusérzéke. Ennek a filmnek a figurái hétkönapi emberek, akik hihetetlen szituációkba keverednek. De szimpatikusak, még ha valami sunyi vagy becstelen dolgot mûvelnek is. Az emberek kedvelik õket, együtt éreznek velük, szívesen nézik õket."

A  produkcióról

A Üldözési mánia forgatása 2000 augusztusában kezdõdött meg Calgary-ban, amely a Montanát északról határoló kanadai tartományban, Albertában található. Az elsõ két hét alatt a stáb számos helyszínen forgatott Calgary környékén. Elsõsorban a festõi vidékeket átszelõ autóutakon, amelyek három állam, Nevada, Arizona és Új-Mexikó országútjait 'játszották' a filmben. Ezeken az államokon utaznak keresztül a film szereplõi. A siavatagi jeleneteket Drumhellerben vették fel, Cuba jelenetét pedig, amelyben a Lucy-k megjelennek, a kanadai Sziklás-hegység lábánál fekvõ dombvidéken. A hagyományokhoz híven az egyik hölgyet a rendezõ édesanyja, Charlotte játszotta.
 "Anya minden filmemben benne volt."- mondja Jerry Zucker. "Olyan ez, mint egy aláírás. Mint amikor Alfred Hitchcock felbukkan a saját filmjeiben. Csak itt nem én vagyok látható a filmekben, hanem a mamám."
 A stáb nyolc hetet töltött a Currie barakkoknál, a kanadai hadsereg egykori bázisán. Ma filmek, tévés produkciók és reklámok készülnek itt. Két repülõgéphangárt és egy volt katonai tornatermet is stúdióvá alakítottak. Sok belsõ felvételt rögzítettek itt. Ilyenek voltak a Venetian Hotel szobáiban és konferenciatermében játszódó jelenetek valamint számos autós jelenet, amelyeket 'blue box' illetve 'háttérvetítéses' technikával vettek fel.
 Szeptember végén a filmesek visszautaztak az Egyesült Államokba és Las Vegas-ban folytatták a munkát. Néhány napig a McCarran nemzetközi repülõtéren forgattak, majd beköltöztek a Venetian Hotel-be és annak kaszinójába, amely az egyik legnagyobb ilyen létesítmény a fényûzõ Las Vegas-i szállodasoron. Az Üldözési mániában a szálloda tulajdonosa Donald Sinclair, a John Cleese által alakított kaszinó-mágnás.
A stáb az eredeti belsõket és külsõket használta, így látható a filmben a csillogó elõcsarnok és a több, mint 11.000 négyzetméteres fényûzõ kaszinó is. A kéthetes Las Vegas-i forgatás után az alkotók az ötórai autóútra északra lévõ nevadai bányászvároskába, Ely-be utaztak. Itt található ugyanis az Ely Depot, az a száz éve épült patinás vasútállomás, amely a filmben Silver City vasútállomása volt, ahol a kétmillió dollárt elhelyezték. Az állomás ma az Észak-Nevadai Vasúttörténeti Múzeum része. Ezt követõen a stáb Dél-Kaliforniába utazott, ahol a munka utolsó hat hetét töltötték. Forgattak Los Angeles északi részén, Palmdale-ben, az Antelope völgyben, Rosamondban, Actonban, Santa Claritában, Newhallban, valamint a Simi-völgyben fekvõ Big Sky Ranch-en és az El Mirage nevû kiszáradt tónál is.

A versenyzõk

Vera és Merrill
Vera Baker úgy dönt, itt az ideje, hogy újra találkozzon a lányával, akit még csecsemõkorában örökbe adott. Megszervezi tehát a találkozót a Las Vegas-i Venetian Hotel-be. Egyikõjük sem sejti, micsoda kalandok várnak rájuk. "Tudtam, hogy nagyon jól fogok szórakozni"- mondja Goldberg. "Semmi sem tarthatott volna vissza, hogy újra Jerry-vel dolgozzam. Õ 'a rendezõ', csupa nagybetûvel! Ráadásul a vígjáték-rendezõk között igen ritka az olyan, mint Jerry, akinek tényleg van humora."

Owen Templeton, Gus és a Lucy-k
Owen Templeton (Cuba Gooding, Jr.) befúj egy rossz ítéletet egy fontos amerikai futballmeccsen és ezzel egycsapásra kétes hírnévre tesz szert a szurkolók körében. A Las Vegas-i Venetian Hotel kaszinójában, és persze bárjában, próbál felejteni és elrejtõzni újdonsült 'rajongói' elõl. Aztán megnyeri az érmét és beleveti magát a kétmillió dollár utáni hajszába, de úgy látszik, üldözi a múltja. A balvégzetû játékvezetõi ítéletet a sors egy Gus (Paul Rodriguez) nevû taxisofõr formájában torolja meg, aki, fanatikus futball-szurkoló lévén, bosszút akar állni Owenen. Ezért elveszi a ruháit és ygakorlatilag meztelenül kiteszi a sivatag kellõs közepén. Owen nagy ravaszul eltérít egy buszt, amelyen azonban, mint kiderül, több tucat Lucille Ball-imitátor utazik, akik a mexikói Santa Fe-be igyekeznek a Lucy-k országos találkozójára.
 Gooding rendkívül atlétikus színész, aki olyan sportos filmekben játszott már, mint a bokszolókról szóló, 1992-es Gladiátor (Gladiátor) vagy a futball világában játszódó Jerry Maguire - A nagy hátraarc (Jerry Maguire). Mégis Owen Templeton figurája jelentette számára eddig a legnagyobb fizikai kihívást. "Tiszta erõbõl kell futnom egy szál alsógyatyában az utcán, mert 40 darab Lucille Ball-imitátor csaj üldöz életre-halálra."- panaszkodik Gooding.
 Andy Breckman forgatókönyvíró felidézi, hogy honnan is jött a Lucy-k ötlete. "Épp a The National Enquirer-t lapozgattam - minden vígjátékíró tudja, hogy ez a biblia - és megláttam egy kis cikket a Lucy-k országos találkozójáról. Volt ott egy fotó is, amely három vagy négy Lucy-nek öltözött nõt ábrázolt. A többi már jött magától. Kivágtam a képet és megmutattam Jerry-nek. Õ azonnal vette a lapot és már sínen is voltunk."

Mr. Pollini és Zack
 Úgy tûnik, Mr. Pollininek az égvilágon semmi gondja sincs. A dúsgazdag olasznak csupán akkor támadnak kisebb nehézségei, mikor megnyeri az érmét. Nem tud ugyanis rögtön elindulni, mert, minthogy narkolepsziás, a szállodából kifelé menet rajtaütésszerûen elalszik az ajtóban. Mikor végül kijut, elüti egy Zack nevû lökött mentõsofõr, aki, miután felsegíti és leporolja, feljánlja Pollininek, hogy elviszi Silver City-be. Zack éppen egy mélyhûtött, beültetésre váró szívet szállít. Nem nehéz megjósolni, hogy komoly bonyodalmak következnek ezután.
 Rowan Atkinsont, a kiváló brit komikust, aki Pollinit alakítja, az amerikai közönség is elsõsorban Mr. Beanként ismerhette meg. "Pollini egy igen jóindulatú ember, aki minden helyzetben töretlenül optimista."- mondja Atkinson, akinek a szerep lehetõséget adott, hogy bizonyítsa fizikai képességeit is. "Ez egy nagyon egyszerû, klasszikus vígjátéki alaphelyzet, mégis nagyon mulatságos"- folytatja Atkinson. "Amikor az ember elnézi ezt a két fickót, akik olyanok, mint két infantilis tinédzser, az az érzése támad, hogy ezeket nem szabadna kiengedni az utcára felügyelet nélkül. Van abban valami nyugtalanító, ahogy noszogatják egymást. Az ember érzi, hogy itt bármi megtörténhet. Hogy csak egy példát mondjak, természetesen, kinyitják a hûtõládát, hogy megnézzék, milyen is a szív, amelyet visznek. Az egész nagyon mulatságos."

A Pear család
Randy Pear, a tisztes családapa, aki Las Vegas-ban nyaral feleségével és gyerekeivel. Csakhogy kis családjának tagjai, akikkel hotelszobájukban össze van zárva, lassan kezdik megõrjíteni. Ezért meglóg tõlük, hogy, kikapcsolódásképpen, játsszon egy kicsit a kaszinóban a félkarú rablókon. Amikor megnyeri az érmét és megtudja, hogy benevezhet a versenybe, nem meri elmondani a családjának. Azt hazudja, hogy egy állásinterjúra kell Silver City-be mennie, összepakol, beül a családi kombiba és elindul Új-Mexikó felé. Az autót persze útközben ellopják, sõt Randy-nek még nõi biciklistákkal is meggyûlik a baja.
 "Nem mondja el a családjának, hogy beszáll a versenybe."- mondja Jon Lovitz az általa játszott figuráról. "Randy az a fajta fickó, aki minduntalan ilyen 'most pillanatok alatt meggazdagszunk' ügyekbe keveredik és tudja, hogy a felesége soha nem menne bele egy ilyen õrültségbe."

A Cody testvérek
Duane és Blaine Cody két sötétlelkû balfék, akik akárhol megjelennek, csak káoszt és bajt okoznak. Duane-t Seth Green játssza, akit a "Buffy the Vampire Slayer" címû tévésorozatból vagy az Austin Powers-filmekbõl ismerhetünk. Testvérét, Blaine-t Vince Vieluf alakítja, akinek ez az elsõ filmszerepe. Blaine nyelvében jól sikerült testékszer van és így gyakorlatilag egyetlen szavát sem lehet érteni.
 Green a következõket mondja a két testvér kapcsolatáról: "A Cody-testvérek vigyáznak egymásra, törödnek egymással. Blaine-t, a nyelvében lévõ piercing miatt, csak a testvére érti meg. Szinte telepatikus úton kommunikálnak egymással.."
 Mikor a Cody-testvérekkel elõször találkozunk a filmben, éppen a szálloda üzletei körül sertepertélnek és nyilvánvalóan valami rosszban sántikálnak. Aztán egy idõs hölgy véletlenül legurul miattuk a lépcsõn, kártérítést kell fizetniük, úgyhogy már nagyon rájuk férne egy kis pénz. "Csak járkálnak a kaszinóban le-föl, aprópénzzel a zsebükben és minden játékautomatát kipróbálnak." - magyarázza Seth Green. "Amikor megnyerik az érmét, természetes, hogy beszállnak a kétmillió dolcsiért folyó versenybe. Bármire hajlandók lennének, csak hogy megszerezzék a pénzt."

Nick és Tracy
Nick Shaffer (Breckin Meyer), a fiatal cinikus ügyvéd, egy barátja legénybúcsújára érkezik Las Vegas-ba. Amikor megnyeri az érmét és tudomást szerez a versenyrõl, rögtön aggódik egy sort. Aztán megismerkedik Tarcy Faucettel (Amy Smart), egy gyönyörû fiatal lánnyal, aki mellesleg helikopterpilóta. Összefognak, hogy elõször érjenek Silver City-be és megszerezzék a pénzt. Ám Tracy tesz egy kis kitérõt, hogy meglátogassa barátját. aki, mint kiderül, éppen egy másik lányt dédelget. Vad hajsza kezdõdik, annak ellenére, hogy Nicknek meg Tracynek minél gyorsabban el kellene jutnia Silver City-be.
 "Talán az a legjobb kifejezés, hogy Nick olyan nagyon konszolidált."- mondja Meyer. "Nem akar belemenni semmibe, ami veszélyeztheteti a karrierjét. A közeljövõben ugyanis a Legfelsõbb Bíróság tagja akar lenni. Eléggé szkeptikus, mikor megtudja, hogy a verseny megnyerésével szerezhet kétmillió dollárt. Úgy dönt, hogy csak akkor indul el, ha biztosra mehet. Aztán mégis elindul. Kevés mulattatóbb dolog van, mint egy ilyen óvatos és maradi fickó, aki kivetkõzik magából. Ez a pálfordulás a legviccesebb az egészben."
 "Tracy nagyon magabiztos fiatal lány, de Nick hamarosan megtapasztalja, hogy nemcsak magabiztos, hanem bosszúálló és igen heves vérmérsékletû is"- mondja Amy Smart. "Nick halálra rémül, mikor Tracy megkezdi a 'légitámadást'." Smart egy A-Star 350B típusú helikopterrel repült a filmben, amit persze profi pilóta vezetett. Azért a színésznõ, a biztonság kedvéért, vett néhány leckét helikoptervezetésbõl a forgatás elõtt. Breckin Meyer és Amy Smart már dolgoztak együtt a Cool túra (Road Trip) címû filmben, most másodszor láthatjuk õket együtt a filmvásznon.

Donald Sinclair és Mr. Grisham
John Cleese a legendás komikus játssza Donald Sinclairt, a kaszinó mogult, aki a Las Vegas-i Venetian Hotel és játékkaszinó tulajdonosa. Cleese immár klasszikussá vált Vaczak Szálló (Fawlty Towers) címû tévésorozatát a Brit Filmakadémia nemrég a legjobb televíziós vígjátéknak minõsítette.
 "Sinclair nagyon, nagyon gazdag"- mondja John Cleese. "Mégis mindent megtesz, hogy bizonyos törzsvendégeinek kedvében járjon, mert azt akarja, hogy azok rendszeresen látogassák kaszinóját. A film helyszínei és a remek figurák azonnal meggyõztek, hogy itt a helyem. Ez a legjobb film, amit az utolsó húsz évben feljánlottak nekem. Egy igazi nagyfilm. Hat versenyzõ van és ezek mindegyike más módon akar eljutni a pénzhez. Így, ahelyett, hogy egy embert követnénk végig, hat különbözõ izgalmas és mulatságos történetet láthatunk párhuzamosan. Ez rengeteg variációs lehetõséget kínál mind vizuális értelemben, mind pedig a vígjátéki stílusok tekintetében. Nagyon sokféle humor jelenik meg itt és ez rendkívül változatossá teszi a filmet."
 Sinclair sótlan ügyvédjét, Mr. Grishamet, Dave Thomas alakítja. "Mikor a forgatáson Calgaryban elõször megláttam John Cleese-t, miután betette a fogát és elkezdett vigyorogni vele, aztán meg feltette azt Donald Trump-szerû parókát, azt hittem, megszakadok a röhögéstõl."- mondja Thomas
 "Jerry Zucker szokatlanul jó hangulatatot teremtett a forgatáson"- jegyzi meg John Cleese. "Mindenki nagyon jól érezte magát. A nyugalom és a bizalom légköre uralkodott végig. Az ember ilyen hangulatban sokkal viccesebb tud lenni, mert könnyebben ellazul."

A szereplõkrõl

WHOOPI GOLDBERG (Vera Baker),  Jerry Zucker Ghost címû filmjében Oda Mae Brown megformálásáért, megkapta a legjobb mellékszereplõnek járó Oscar-díjat. Azóta a Üldözési mánia az elsõ film, amelyben a két mûvész újra együtt dolgozik.
 Goldberg elsõ nagy sikerét a Bíborszín (The Color Purple) címû filmben nyújtott alakításával érte el, amelyért Oscar-díjra jelölték, Arany Glóbusz díjat és NAACP Image díjat kapott. A nagysikerû 1992-es vígjátékban, az Apáca show (Sister Act)-ban nyújtott teljesítménye újabb Arany Glóbusz-jelölést eredményezett. További filmjei: "Jumpin' Jack Flash", "Burglar", Végzetes szépség (Fatal Beauty), Clara szíve (Clara's Heart), "The Long Walk Home", Folytatásos forgatás (Soapdish), A játékos (The Player), "Sarafina", Made in America,  Apáca show 2. (Sister Act 2: Back in the Habit), Corinna, Corinna, A kis gézengúzok (Little Rascals), Star Trek: Nemzedékek (Star Trek: Generations), Bárhol, bármit, bármikor - ha akarod (Boys on the Side), A hold színei (Moonlight and Valentino), Eddie, Segíts, Mumus! (Bogus), A csendestárs (The Associate), "Ghosts of Mississippi", "How Stella Got Her Groove Back", Tíz elveszett év (The Deep end of the Ocean), Észvesztõ (Girl, Interrupted), "Kingdom Come".
 Goldberg executive producerként dolgozott az Emmy-díjas "Hollywood Squares" címû tévés prdukcióban és a Lifetime "Strong Medicine" címû sorozatában. Ugyanilyen feladatokat látott el a Lifetime "What Makes a Family" és a Showtime "Ruby's Bucket of Blood" címû tévéfilmjében, amelynek fõszereplõje Angela Basset, valamint a "The Piano Man's Daughter", a "The Mao Man" címû filmekben és a "Thoroughly Modern Millie" címû Broadway-musicalben.

JOHN CLEESE (Donald Sinclair) író és elõadómûvész az angliai Weston-Super-Mare-ben született és taunulmányait a Clifton College-ben valamint Cambridge-ben végezte. A Cambridge Footlight Revue társuatának tagjaként mutatkozott be a West End-en, majd a "The Cambridge Revue" és a "Half a Sixpence" címû elõadásokben lépett fel a Broadway-n. Utóbbiban Tommy Steele volt a partnere. Ezt követõen visszatért Angliába, ahol a BBC televízió "The Frost Report", "At Last the 1948" és Monty Python repülõ cirkusza (The Monty Python's Flying Circus) címû produkciókban szerepelt. 
 1970-ben Cleese dolgozott az elsõ Monty Python-filmben, az "And Now Something Completely Different"-ben és az 1974-ben készült következõben a Gyalog galopp (Monty Python and The Holy Grail)-ban is. Ezután következett a BBC Vaczak Szálló (Fawlty Towers) címû sorozata 1975-ben és 1979-ben, majd újabb két Monty Pyhton-film az 1978-as Brian élete (Life of Brian) és az 1982-es Monty Python: Az élet értelme (Meaning of Life). Több színpadi show-t is rendezett, többek között a "The Street Policeman's Ball"-t, Petruchio-t alakította a BBC "Taming of the Shrew" címû filmjében és íróként is bemutatkozott. Dr. Robin Skynerrel megírták a "Families And How To Survive Them" címû könyvet, majd a folytatását, a "Life and How To Survive It"-et. 1988-ban Cleese az A hal neve:Wanda (A Fish Called Wanda) címû filmben nyújtott alakításáért megkapta a legjobb színésznek járó BAFTA-díjat és Oscar-díjra jelölték. A forgatókönyvért pedig az Egyesült Államokban jelölték az íróknak járó Writer's Guild-díjra és az úgy nevezett olasz Oscar-díjra is.
 Láthattuk még a következõ filmekben: "Isn't She Great", A világ nem elég (The World Is Not Enough), Az õserdõ hõse (George of the Jungle), Fészkes fenevadak (Fierce Creatures), "The Wind in the Willows", A dzsungel könyve (Rudyard Kipling's The Jungle Book), Frankenstein (Mary Shelley's Frankenstein). 1994-ben Amerikában a Screen Actor's Guild-tõl megkapta a vígjátékokban szereplõ filmszínészeknek járó Jack Oakie-díjat.
 A Cleese által a legutóbbi James Bond-filmben, az A világ nem elég-ben játszott 'R' figurája a következõ, "Bond 20" címû ilyen filmben is feltûnik majd. Sõt John Cleese-t láthatjuk a Harry Potter és a bölcsek köve (Harry Potter and the Scorerer's Stone) címû filmben is.

CUBA GOODING, Jr. (Owen Templeton) játszotta Rod Tidwellt, a lobbanékony futballistát a Jerry Maguire - A nagy hátraarc címû filmben és ez az alakítás a legjobb mellékszereplõnek járó Oscar-díjat jelentette a színész számára. Gooding 1991-ben John Singleton Fekete vidék (Boyz N the Hood) címû filmjében mutatkozott be a mozivásznon. Egy évvel késõbb az Oscar-díjra jelölt Egy becsületbeli ügy (A Few Good Men)-ben láthattuk újra. További filmjei: Lesz ez még így se (As Good As It Gets), Ösztön (Instinct), Robbanáspont (Chill Factor), Gladiátor, Az ítélet éjszakája (Judgement Night), Jack, a villám (Lightning Jack), Bármi áron (Losing Isaiah), Vírus (Outbreak), Csodás álmok jönnek (What Dreams May Come). Szerepelt még Robert De Niro oldalán a Férfibecsület (Men of Honor) címû filmben valamint Jerry Bruckheimer és Michael Bay, Pearl Harbour - Égi háború (Pearl Harbour) címû nagyszabású produkciójában.

ROWAN ATKINSON (Mr. Pollini), a nagyszerû angol komikus, leginkább az óriási sikert aratott mozifilm, a Bean - Az igazi katasztrófafilm, címszereplõjeként ismert a közönség elõtt. 
 Atkinson 1978-ban alapítótagja volt a BBC díjnyertes, "Not the Nine O'Clock News" címû produkcióját készítõ csapatnak. 1983-ban Richard Curtis íróval közösen létrehozták a "Blackadder" címû szituációs vígjátéksorozatot, amely az elkövetkezõ öt év alatt három Brit Akadémiai Díjat, egy Emmy-díjat és három ACE-díjat gyûjtött be. Rowan Atkinson 1989 és 1995 között készítette a Mr. Bean címû szöveg nélküli televíziós sorozatot, amely a 90-es évek legnagyobb sikerû vígjátéksorozata volt Angliában. 

A színészt a következõ filmekben láthattuk még: Soha ne mondd, hogy soha (Never Say Never Again), A nagy balek (The Tall Guy), Nagy durranás 2. (Hot Shots - Part Deux), Négy esküvõ és egy temetés (Four Weddings and a Funeral), "The Appointments of Dennis Jennings". Ez utóbbi egy Oscar-díjas rövidfilm. Ezenkívül õ volt Zazu hangja az Az oroszlánkirály (The Lion King)-ban.

JON LOVITZ (Randy Pear) több mint huszonöt filmben szerepelt már. Olyan nagyszerû rendezõkkel dolgozott együtt, mint, Woody Allen ("Small Time Crocks"), Todd Solondz  (A boldogságtól ordítani (Happiness)), Penny Marshall (Segítség, felnõttem! (Big), Micsoda csapat (The Legue of Their Own)). Láthattuk még a Osztály, vigyázz! (High School High) fõszerepében és egy kisebb szerepben a Nászok ásza (The Wedding Singer) címû filmben.
 Lovitz-ot kétszer jelölték Emmy-díjra a "Saturday Night Live" címû televíziós show-ban nyújtott teljesítményéért, amelynek stábjához 1985-ben csatlakozott. Tõle, illetve az általa játszott figurktól, származik néhány olyan kifejezés, amely mára szállóigévé vált az amerikai közönség körében. Az egyik ilyen kiszólás például a 'That's the ticket!', amelynek jelentése körülbelül: 'Ez a beszéd!, Ez az!'.
 Lovitz Irvine-ban, a University of California drámatagozatán szerzett diplomát. 
 A televízióban olyan sorozatok egy-egy epizódjában láthattuk, mint a Jóbarátok (Friends), a "Seinfeld" vagy a "The Larry Sanders Show". Szinkronszínészként dolgozott az Egérke a Vadnyugaton (Fievel Goes West), a "The Brave Little Toaster" és a Kutyák és macskák (Cats and Dogs) címû filmekben.
 Az idén nyáron, Neil Simon "The Dinner Party" címû darabjában, bemutatkozott a Broadway-n is.

 KATHY NAJIMI (Beverly Pear) játszotta Mary Patrick nõvért az Apáca show címû filmben, de a  közönség ismertheti a "Kathy and Mo Show" címû Obie-díjas off-Broadway elõadásból vagy az NBC "Veronica's Closet" címû produkciójából is, ahol Kirstie Alley partnere volt. Nemrég a James Lapin által rendezett "Dirty Blonde" címû elõadásban kapott szerepet a Broadway-n. A színésznõ többek között a következõ filmekben játszott: "Hocus Pocus", Folytatásos forgatás, A halászkirály legendája (The Fisher King), Majd elválik (Hope Floats), "Cat Don't Dance", "Jeffrey", Szeretném, ha szeretnél (The Weddiing Planner), "Nevada", "Zach and Reba", "This is My Life", Apáca Show 2. 
 Ami televíziós szerepléseit illeti, õ volt Peggy Hill hangja a Fox TV "King of the Hill" címû produkciójában, az HBO számára a "Kathy and Mo Show" alapján készített két önálló mûsort, amelyeknek írója, rendezõje és producere is õ volt. Látható volt még az "If These Walls Could Talk II."-ben, a "Cinderelmo"-ban és a Chicago Hope (Chicago Hope) címû sorozat néhány epizódjában.

SETH GREEN (Duane Cody) játssza Danny Wax-ot az ifjú píárost a Julia Roberts fõszereplésével készült Amerika kedvencei (America's Sweethearts)-ban valamint Johnny Marbles-t, a becsvágyó gengsztert a "Knockaround Guys" címû filmben, amelyben a fõszerepeket John Malkovich és Dennis Hopper alakítják. Green jelenleg a "Scorned" címû Disney-játékfilmen dolgozik, amelynek producere, játszik is a filmben, sõt a történet kiatalálásában is részt vett. 
 20 éves színészi karrierjét a "Hotel New Hampshire" címû filmben kezdte, majd négy év múlva következett Woody Allen A rádió aranykora (Radio Days) címû filmje. A "Buffy the Vampire Slayer" címû sorozatban nyújtott teljesítményéért 1999-ben az Entertainment Weekly az év televíziós színészének választotta. A színészt láthattuk továbbá a "Can't Hardly Wait" címû filmben és õ játszotta Scott Evilt Mike Myers mindkét Austin Powers-filmjében.

BRECKIN MEYER (Nick) a Üldözési mánia elõtt, Amy Smarttal együtt, a Cool-túra címû filmben játszott. Jelenleg a "Kate and Leopold"-ban dolgozik, amelyben Meg Ryan és Gene Hackman partnere lesz. További filmjei: Nyomás!, 54 (54), "Dancer, Texas Pop. 81", Spinédzserek (Clueless), Bûvölet (The Craft), "Pre", "Can't Hardly Wait". A nyáron az NBC új sorozatában, az "Inside Schwartz"-ban, fog játszani.

AMY SMART (Tarcy Faucet) többek között a következõ filmekben szerepelt már:
Cool-túra, "Outside Providence", Prérifarkas Blues (Varsity Blues), "How to Make the Cruelest Month", "Scotland, PA", "Starf*cker", Starship Troopers-Csillagközi invázió, "The Last Time I Committed Suicide".
 A színésznõ játszotta fõszerepet az NBC "The 70's" címû sorozatában és rendszeresen látható volt a WB "Felicity" címû sorozatában is.

 WAYNE KNIGHT (Zack) legismertebb szerepe 'Newman' figurája a "Seinfeld" címû tévésorozatban. A színészt láthattuk továbbá a Szegény embert az amish húzza (For Richer or Poorer), a Space Jam-Zûr az ûrben, a Majd' megdöglik érte (To Die For), a Jurassic Park, az Elemi ösztön (Basic Instinct), a V, mint Viktória (V.I. Warshawski), a JFK, a Meghalsz újra (Dead Again), a Született július 4.-én (Born on the Fourth of July), az "Everybody's All American" és a Dirty Dancing címû filmekben.
 Játszott a "3rd Rock from the Sun" címû sorozatban valamint az "ART" és a "Mastergate and Gemini" címû darabban a Broadway-n. Jelenleg a "Bleacher Bums" címû filmben forgat.

Az alkotókról

JERRY ZUCKER (rendezõ, producer) rendezte a nagysikerû, öt Oscar-díjra, köztük a legjobb filmnek járóra is, jelölt Ghost valamint az Az elsõ lovag címû filmet, a melynek fõszerepeit Sean Connery, Richard Gere és Julia Ormond játszották. Producere volt a Pár lépés a mennyország (rendezõ: Alfonso Arau, fõszereplõ Keanu Reeves), a  Életem (fõszereplõk: Michael Keaton és Nicole Kidman), az Álljon meg a nászmenet (rendezõ: P.J. Hogan, fõszereplõ: Julia Roberts) és az "Unconditional Love" (rendezõ: P. J. Hogan, fõszereplõk: Kathy Bates és Rupert Everett) címû  filmeknek.
 Jerry Zucker karrierje úgy indult, hogy testvérével, David Zuckerrel és Jim Abrahams-szel megalakították a ZAZ nevû produkciós céget. A cég nevéhez olyan nagysikerû vígjátékok fûzõdnek, mint az Airplane!, a Top Secret a "Kentucky Fried Movie" vagy a Borzasztó emberek (Ruthless People), amelynek fõszerepeiben Bette Midlert és Danny De Vito-t láthattuk. Zucker és Abrahams voltak az írói és producerei a Csupasz pisztoly (Naked Gun: From the Files of Police)-nak is, amelynek rendezõje David Zucker, fõszereplõje pedig Leslie Nielsen volt és amelynek alapján népszerû televíziós sorozatot is készítettek, "Police Squad" címmel.

ANDY BRECKMAN (forgatókönyvíró) énekesként és dalszerzõként kezdte pályáját. 1982-tõl olyan produkciókban közremûködött íróként, mint a "Late Night with David Letterman", a "Saturday Night Live", amelyben többek között Eddie Murphy számára írt jeleneteket, a "Japanese Game Show", amelynek fõszerepeit Chris Farley és Mike Myers játszották, a Comedy Central "TV Funhouse"-a vagy az idei Oscar-díj Átadás, amelyben Steve Martinnal  dolgozott együtt. Feleségével és három gyermekével New Jersey-ben él.

JANET ZUCKER (producer), aki több, mint tíz éve van a szakmában, férjével közösen vezeti a Zucker Pruductions nevû cégüket. Jelenleg, többek között a "Typhoid Harry", a "Toddlers" (Paramount Pictures), az "Imaging Nathan", a "McCallister's Children" (Universal) és a "Time and Chance" (Pacifica Entertainment) címû produkciókon dolgoznak. Janet Zucker executive producerként mûködött közre az Az elsõ lovag címû filmben.

SEAN DANIEL (producer) az egyik tulajdonosa a Paramount Studios-szal szoros kapcsolatban álló Alphaville Productions nevû cégnek. Az Alphaville Productions jelenleg a kövekezõ filmeken dolgozik: "The Hunted" (rendezõ: William Friedkin, fõszereplõk: Tommy Lee Jones, Benicio Del Toro), "The Scorpion King" (rendezõ: Chuck Russell, fõszereplõ: Michael Clark Duncan), "The Plague Season" (rendezõ: Ron Shelton, fõszereplõk: Kurt Russell és Ving Rhames). Daniel, a világon több, mint 400 millió dollár bevételt hozó, A múmia (The Mummy) és folytatása, az A múmia visszatér (The Mummy Returns) címû filmeken kívül, producere volt a következõ filmeknek is: "Down to Earth" (rendezõ: Paul és Chris Weitz, fõszereplõ: Chris Rock), Rossz álmok (The Gift, rendezõ: Sam Raimi, fõszereplõ: Kate Blanchett és Hillary Swank), Michael (rendezõ: Nora Ephron, fõszereplõ: John Travolta), Tombstone (fõszereplõk: Val Kilmer és Kurt Russell), Tökéletlen idõk (Dazed and Confused, rendezõ: Richard Linklater), A sakál (The Jackal, fõszereplõk: Bruce Willis és Richard Gere), Tökéletes célpont (Hard Target, rendezõ: John Woo, fõszereplõ: Jean-Claude Van Damme), "Mallrats" (rendezõ: Kevin Smiths). A TNT "Freedom Song" (rendezõ: Phil Alden Robinson, fõszereplõ: Danny Glover) címû tévéfilmjének, a USA Network "Atilla" címû tévésorozatának és a Paramount hamarosan megjelenõ "Lucky Numbers" címû filmjének is õ az egyik producere. Ez utóbbi film rendezõje Nora Ephron és fõszerepeket John Travolta valamint Lisa Kudrow alakítják.
 Daniel a California Institute of the Arts filmmûvészeti szakán szerzett diplomát és 
1976-ban asszisztensként kezdte pályáját a Universal Pictures-nél. Két év múlva õ lett a gyártásért felelõs igazgatóhelyettes, majd 1984-tõl 1989 közepéig a gyártási igazgató. Olyan filmek fûzõdnek a nevéhez, mint a "National Lampoon's Animal House", A szénbányász lánya (The Coal Miner's Daughter), a "Missing", a Blues Brothers, a "Fast Times Ridgemont High"a "The Breakfast Club", a Fletch, a Brazil, a Gorillák a ködben (Gorillas in the Mist), a Baseball álmok (Field of Dreams), Szemet szemért (Do the Right Thing).

RICHARD VANE  (executive producer) produkciós vezetõ John Hughes cégénél, a Hughes Entertainment-nél. Producerként dolgozott a Repül a haverom (The Boy Who Could Fly), a "Tap", a Dennis, a komisz (Dennis, the Menace), a Szabadnapos baba (Baby's Day Out) és a "Dutch", az Aranchnophobia, a "Harry and the Hendersons", a Hull a hó cédrusra (Snow Falling on Cedars) és a Örökké (Always) címû filmekben és executive producere volt a "Komodo",a Hull a pelyhes (Jingle All the Way), az A fantom (The Phantom), a Reszkessetek betörõk 2 - Elveszve New York-ban (Home Alone 2: Lost in New York) címû fimekben.

THOMAS ACKERMAN (operatõr) az iowai Cedar Rapids-ban nõtt fel, ahol apja mozigépész volt. A University of  Iowa-ra járt, majd a légierõnél szolgált, ahol katonai dokumentumfilmeket is forgatott. Néhány alkalommal Vittorio Storaro asszisztenseként dolgozott, késõbb pedig olyan vígjátékokat fényképezett, mint a "Frankenweenie", a Beetlejuice, az Az õserdõ hõse, a Jumanji, a Kedvenc marslakóm (My Favorite Martian), a Dennis, a komisz, a "The Adventures of Rocky & Bullwinkle", az A múzsa csókja (The Muse), a Szabadnapos baba és a "National Lampoon's Christmas Vacation".