A Columbia Pictures és
a Warner Bros. Pictures bemutatja

a Dark Castle Entertainment produkciójában:

13 kísértet
(THIRTEEN GHOSTS)

Fõszereplõk:
Tony Shalhoub
Embeth Davidtz
Matthew Lillard
Shannon Elizabeth
Rah Digga
és
F. Murray Abraham

Forgatókönyv
Neal Marshall Stevens és Richard DÆOvidio

Történet:
Robb White

Fényképezte:
Gale Tattersall

Zene:
John Frizzel

Vágó:
Edward A. Warschilka és Derek G. Brechin

Producerek:
Gilbert Adler, Joel Silver és Robert Zemeckis

Társ-producerek:
Terry Castle és Richard Mirisch

Ügyvezetõ producerek:
Dan Cracchiolo és Steve Richards

Rendezte:
Steve Beck

Arthur Kriticos-szal és gyerekeivel û Kathy-vel és Bobby-val û a sors bizony nem volt kegyes. Egy szerencsétlen tûzeset a család majd minden vagyonát elpusztította. Ráadásul Jean, a férfi felesége is a lángok közt lelte halálát. A gyászoló családnak gyakorlatilag semmije sem maradt.
Annyi balszerencse után azonban úgy tûnik, egy napon végre rájuk mosolyog a szerencse. Arthur váratlanul megörökli sosem látott, különc és titokzatos bácsikája, Cyrus pompás otthonát. A csupa üveg és acél palota merész vonalvezetésével és tágas belsõ tereivel a modern építészet valóságos csodája. Az új lakók gyanútlanul és ámulva fedezik fel lassanként a becses mûkincskkel teli épület megannyi apró titkát, ám eközben a legnagyobb titkot nem is sejtik.
A ház ugyanis több egyszerû épületnél, és nem õk az egyedüli lakók. Ez a ház 12 dühös kísértet börtöne.

EGY KIS HORRORTÖRTÉNELEM:
AZ EREDETI "13 KÍSÉRTET"

Az eredeti 13 KÍSÉRTET 1960-ban került ki a zseniális horrorfilm-rendezõ és producer, William Castle kezei alól. Castle híres volt szokatlan és ötletes marketing kampányairól, mellyel az æ50-es évektõl 1977-ben bekövetkezett haláláig készített olcsó filmjeit reklámozta. Bár Castle már a æ40-es évek elejétõl fogva rendezett mozifilmeket, illetve szerepelt bennünk, legsikeresebb alkotása a Roman Polanski rendezésében forgatott 1968-as thriller-klasszikus, a Rosemary gyermeke (RosemaryÆs Baby) volt.
A mozirajongók imádták Castle olcsó rémfilmjeit, nem utolsó sorban az elõadásokon bevetett "rém jó pofa" riogatási ötletek és reklámtrükkök miatt û és Castle e tekintetben kifogyhatatlannak bizonyult. Ilyen volt például a Ház a Kísértet-hegyennél (House on Haunted Hill) alkalmazott "Emergo" û egy felfüggesztett, fluoreszkáló mûanyag csontváz húzott el a nézõk feje felett, miközben a vásznon megjelent filmbeli párja; a "The Tingler" elõadásain bevetett "Percepto" û remegni kezdtek a moziszékek, az opusz címadó szörnyetegének támadását szimulálva; vagy a "Homicidal" vetítése közbe iktatott, megrendezett "fright break"-ek, azaz "rémület-szünetek", mikor a gyengébb idegzetûek elmenekülhettek a nézõtérrõl. Hatásos csalinak bizonyultak a Hátborzongató (Macabre) bemutatása elõtt a neves londoni LloydÆs-tól vásárolt, fejenként 1,000 dolláros életbiztosítási kötvények is, melyek a "halálra rémülõ nézõket" voltak hivatva biztosítani. Természetesen az egykori 13 kísértet (Thirteen Ghosts) bemutatójára is volt új ötlet a tarsolyban: az "Illusion-O!" fantázianevû technika alkalmazásával a különleges szemüveget viselõ nézõk olyan kísérteteket is láthattak az ezüstvásznon, amelyek szabad szemmel láthatatlanok voltak.

A REMAKE-BE SZABOTT KLASSZIKUS:
MÉG EGYSZER "13 kísértet"

William Castle nyomdokain járva alapította meg 1999-ben Joel Silver, a Mátrix (The Matrix) producere, és Robert Zemeckis, a Forrest Gump Oscar-díjas rendezõ-producere a Dark Castle Entertainment-et. Horror mûfajra szakosodott filmgyártó cégük elsõ bemutatójára 1999. Halloween napján került sor, s a Ház a Kísértet-hegyen címû klasszikus felújítása azonnal rekord bevételt hozott.
"William Castle jól tudta, az igazi horror abból fakad, hogy az emberek elõrevet1ítik az elképzelhetetlen rémségek bekövetkeztét û jegyzi meg Silver. û Ezt a felismerést hihetetlen kreativitással használta ki."
"A 13 kísértet" felújításánál kicsit modernizáltuk a történetet û magyarázza Gil Adler producer û, bár az alapvetõ elemek ugyanazok maradtak. Hiszen az érzelmi motivációk, mint a szeretet, vagy a gyûlölet, idõtlenek. Volt azonban egy másik aspektus, amit muszáj volt nagy mértékben átdolgoznunk: a látványvilág. A mai közönség ugyanis modern, "hihetõ" különleges effektusokat és technikákat vár el a vásznon, amelyek Castle idejében még nem léteztek. A "The Tingler" címû film például arra a nagyszerû ötletre épült, hogy sikerül behatárolni az ember félelem központját. Ezt a félelmet az egykori stáb egy gumilanguszta földre dobásával szemléltette. Ezen a mai közönség már nevetne, holott a maga idejében kitûnõ újításnak számított."
Hogy e posztmodern víziót vászonra vihessék, Silver, Adler és Zemeckis Steve Beck ünnepelt videoklip és reklámfilm rendezõt hívta segítségül, aki a következõképp foglalja össze a történetet: "A film egy családról szól, aki elkeseredésében enged a vagyon kísértésének. Elfogadják sose látott rokonuk gyanús adományát, egy furcsa házat, s ez kis híján pusztulásukat okozza."
"Mikor elolvastam a forgatókönyvet, libabõrös lett a hátam û meséli Tony Shalhoub, a családfõ, Arthur Kriticos alakítója. û Félelmetes lehet csapdába esni egy csupa üveg épületben, ami teli van megtévesztõ érzéki csalódásokkal, s az ember elõbb-utóbb már nem hisz a szemének."
F. Murray Abrahamot, a titokzatos hagyományozó, Cyrus megszemélyesítõjét leginkább a filozófia vonatkozás ragadta meg. "A kísértetek létezésének kérdése mindig is izgatott û mondja. û Úgy érzem, a spiritualitás egyre inkább kiveszik társadalmunkból. Talán ez az egyik oka annak, hogy manapság annyi fájdalom, harag és erõszak vesz minket körül. Cyrusból életében ugyancsak hiányoztak az érzelmek. Egyedül saját arrogáns hatalomvágya motiválta, s ezért gondolkodás nélkül kész volt feláldozni embertársait. A kérdés csak az: kit árult el igazából, amikor elárulta a családját?"
A kísértetek ellen hadakozó maroknyi csapatot a gyerekeken û Kathy-n és Bobby-n û kívül Rafkin, a jövõbe látó médium, Maggie, a dajka, és a gyönyörû Kalina, a kísértetek jogaiért küzdõ aktivista teszik teljessé. Kalina jön rá az õsi kéziratban, az "Arcanumban" rejtõzõ sötét titokra. Cyrus háza valójában egy ördögi gépezet, amit a megidézett kísértetek energiája mûködtet. Ahogy a ház feltöltõdik energiával, azaz egyenként megjelennek a kísértetek, megnyílik a "Pokol szeme", az "Ocularis".

TUCATNYI KÓSZA LÉLEK

Persze ehhez a kísérteteknek a vásznon is meg kell jelenniük, ami talán a legnagyobb kihívást jelentette a filmkészítõk számára. A félelmetes látványt fõként mûvégtagok és mûtestrészek alkalmazásával érték el, és Howard Berger munkáját dicséri. "Ezek a kóbor lelkek nagyon rosszindulatúak és agresszívek û fejti ki Steve Beck rendezõ. û Mikor bezárják õket a házba, úgy viselkednek, mint a foglyul ejtett vadállatok: izgatottak, dühösek és támadóak." Ráadásul minden kísértet más és más, külön egyéniség, amelyet nagy mértékben meghatároz sajátos "haláltörténetük".
Az elsõszülött fiú (Mikhael Speidel) kísértete egy átlagos fiúcska alakjában jelenik meg û eltekintve a homloka közepébe fúródott nyílvesszõtõl.
Háttértörténet: A kis Billy Michaels imádott cowboyosdit játszani. Komisz és önfejû kölyökként sosem hallgatott szüleire. Most már örökké bánhatja, hogy ûanyja intése ellenére û igazi íjjal és nyílvesszõvel játszott indiánosdit, és hogy játszópajtását követve nem a levegõbe lõtte a nyílvesszõt.
A torzó és levágott feje celofánba csomagolva (Daniel Wesley) a pincében kísérti áldozatait. A színész, akinek egykor a valóságban is amputálni kellett két végtagját, a forgatás alatt fekete csuklyát viselt, hogy a fejét digitális effektusok seg1tségével késõbb "eltávolíthassák" a nyakáról.
Háttértörténet: Jimmy Gambino, a szerencsejátékos javíthatatlan csaló és hazardõr volt. Hiába figyelmeztette õt "Tripla" Larry, hogy ne fogadjon olyan tétbe, ami túl sok, ami túl sok, ami túl sokà. Jimmy leült pókerezni egy gazdag kártyással és mikor nem tudta kifizetni a tétet, angolosan távozott. Csakhogy a feldühödött tömeg megtalálta és példát statuált rajta û vagy inkább belõle. Ráadásul sok kis apró példát celofánba csomagolva.
A megfojtott nõ (Laura Mennel) megjelenését a törött nyakprotézis és a bevérzett szemek képzetét keltõ kontaktlencsék teszik kellõen ijesztõvé.
Háttértörténet: Susan LeGrow-t és tökéletes testét minden leánytársa irigyelte a suliban. Õ volt a legszebb cheerleader, a szalagavató szépe. Bár ösztöndíjat nyert az egyik neves egyetemre, õ úgy döntött, vidéki szülõvárosában marad és hozzámegy diákszerelméhez, Chethez. A szalagavató utáni buli azonban balul sült el, mikor Chet egy másik fiú karjaiban látta viszont szíve választottját. Senki sem tudta, mi történt pontosan. Ami bizonyos: egy héttel késõbb Susan az iskolai sportpálya 50-yardos vonala alól került elõ, megfojtva.
Az elhervadt szeretõ (Jean Kriticos) fél arca és egyik keze szörnyûségesen összeégett a halálát okozó tûzben. Az asszony kûrruháját egy kórházi hálóing és a maga után vonszolt infúzió-adagoló egészíti ki.
Háttértörténet: Jean szeretõ anya és feleség volt. Okos és társaságszeretõ asszonyként mindenki csodálta, férje, kislánya és fia imádták. Egy szerencsétlen tûzesetben lelte halálát, mikor megpróbálta megmenteni gyerekeit. Számára a boldog családi élet dédelgetett álma ezzel mindörökre szertefoszlott, csak a háztûznézõ maradt belõle.
A féktelen herceg (Craig Olejnik) egy tizenéves, jóképû fiú kísértete, de csak bal oldalról nézve. Testének és arcának jobbja ugyanis kegyetlenül összetört egy végzetes autóbalesetben. A mesteri makeup legrémisztõbb darabja a gondosan megformált arcrész, amely "betekintést enged az áldozat koponyájába".
Háttértörténet: Royce Clayton 1953-ban középiskolája baseball csapatának szupersztárja volt, a helyi menõ csávó. Mindent és mindenkit megkapott, amit és akit csak megkívánt, és úgy hitte, különb mindenkinél. Egy éjszaka azonban túl messze ment: kihívta az egyik környékbeli szépfiút egy országúti gyorsasági versenyre. Pechére nem taposott idejében a fékre, így kénytelen volt az "örök baseball-mezõkre" távozni.
A dühös hercegnõ (Shawna Loyer) egy teljesen meztelen, vértelen testû fiatal nõ kísértete, akinek karján hosszú vágások futnak végig. A sötét szemceruza és a fekete kontaktlencsék szemeit mély gödrökké változtatják.
Háttértörténet: Dana Newman elmebeteg szépségként sosem hitte el magáról, hogy valóban gyönyörû. Mindig tökéletesen akart kinézni, utolsó hajtincsét is gondosan elrendezte. Váratlan dühkitörései miatt "a szépséges szörnyeteg" becenevet kapta. Egy nap aztán végleg feladta tökélyre törõ álmát és a fürdõkádban felvágta az ereit. A tucatnyi önmagán ejtett mély vágás dacára, megtalálói szerint a halálban is épp oly gyönyörû maradt, mint életében volt.
A zarándok (Xantha Radley) a középkorból került a Cyrus házába. Jelmezének legfeltûnõbb "ruhadarabja" a rázárt kaloda. Arcmaszkjának bõrén örökre nyomot hagyott a kegyetlen idõjárás, s szenvedéstõl elhomályosult, üres tekintetét opálos kontaktlencséi emelik ki.
Háttértörténet: Miss Isabella Smith 1675-ben egyedülálló fiatal nõként költözött Angliából az Új-világi gyarmatokra. Büszke talpraesettségét és önállóságát nem nézték jó szemmel az új-angliai kisváros lakói, s a helyi prédikátor boszorkánysággal vádolta meg. Isabella hiába tagadta a vádat, s mikor a jószág "titokzatos módon" pusztulni kezdett, az ártatlan nõt kaloda általi halálra ítélték. Így kellett elpusztulnia kitéve az idõjárás viszontagságainak és a telepesek kegyetlenségének.
Az óriásgyermek (C. Ernst Harth) és a bosszúálló anya (Laurie Soper) furcsa párost alkot. Elõbbit egy hatalmas termetû férfi személyesíti meg, aki nem visel mást csak egy pelenkát és egy mocskos partedlit. Utóbbit egy aprócska termetû nõ, akinek öreg, ráncos arcával valószerûtlen ellentétben áll kislányos öltözete és lófarokba fogott haja.
Háttértörténet: Az alig 90 centi magas Margaret Shelburne világéletében félénk volt. Favágók ejtették foglyul és bezárták egy ketrecbe, mint valami panoptikumba. Titokban azonban gyereke fogant az egyik favágótól, Jimbótól, a vasmarkú óriástól. Az hatalmas termetû fiú, Harold, 130 kilót nyomott, és az asszony titkos bosszútervének eszközévé nevelte. Harold, magához véve apja hatalmas fejszéjét, hamarosan nem csak a fákat aprította, hanem favágótársait is. Anya és fia tombolásának a fáklyákat lobogtató, feldühödött tömeg vetett véget. Mindkettõjüket megölték, bár a nagyra nõtt "fiúcskát" többszöri kísérletre sem sikerült feldarabolniuk a szecskázó géppel û ugyanis nem fért be.
A Pöröly (Herbert Duncanson) egy gyilkossá lett kovácsmester vérszomjas kísértete. Testébõl és fejébõl szögek állnak ki, egyik keze helyén csuklójához erõsített kovácspörölyt lóbál, megcsonkított teste láncokkal van körültekerve. A makeuphoz mesterien megmunkált mûtestrészeket használtak fel, beleértve egy teljes mûfejet és habszivacsból formált torzót.
Háttértörténet: George Markley elégedett és tisztességes kovácsmesterként élte napjait az 1890-es években, mígnem lopással vádolták meg, és elûzték a városból. A feldühödött George becserkészte a balsorsáért felelõs embereket és halálra kalapálta õket. Végül elkapták és visszavitték egykori kovácsmûhelyébe, ahol azon kovácstûz-melegiben öntörvénykeztek felette: szögeket vertek a testébe, levágták a kezeit és a szabadban hagyták a haldokló férfit a hollók lakomájaként.
A sakál (Shayne Wyler) megjelenítéséhez teljes test-maszkot használtak, fején egy rozsdás vasketrec látható, onnan meredeznek elõ agyarszerû, hosszú fogai. Hosszú körmeit a kesztyûs, karmokban végzõdõ mûkéznek köszönheti, míg eszelõs, sárgás szemeit sárga kontaktlencsékkel oldották meg.
Háttértörténet: Ryan Kuhn 1908-ban egy elmegyógyintézet lakója volt, ahová "nõfaló" szenvedélye miatt került: megtámadta és megharapta õket. A sok évnyi kényszerzubbonyba kényszerített lét hatására végtagjai szörnyû mód eldeformálódtak. Ettõl kezdve, ha közeledtek hozzá, menekült mindenkitõl. Mikor tûz ütött ki az intézetben, minden ápoltat kimenekítettek, kivéve Ryant. Õ ugyanis üvöltözve elfutott a megmentésére sietõk elõl.
A tizenkettedik, és talán legvészjóslóbb kísértet, a pusztítóé (John de Santis), akivel golyózápor végzett. Utóéletében ezért egész testét golyó ütötte lukak borítják. Ez szintén teljes test-maszkot igényelt, illetve még öt mûtestrész-darabot a homlokra, orra, nyakra, állra és a kezekre.
Háttértörténet: Breaker Mahoney egy hatalmas termetû, bivalyerejû, szörnyûséges kinézetû sorozatgyilkos volt. Az úton lerobbant autókat roncstelepére vontatta, ahol aztán brutálisan meggyilkolta a balszerencsés utazókat: hatalmas testi erejével szó szerint széttépte és feldarabolta õket. A helyi rendõrség végül is a nyomára akadt, ám képtelenek voltak fizikailag legyûrni, ezért szitává lõtték.

XXI. SZÁZADI KÍSÉRTET-KASTÉLY

E lenyûgözõ kísértet-seregnek már "csak" megfelelõ dühöngõt kellett építeni, ami nem kis fejtörést okozott a filmeseknek. "A történet fõszereplõje maga a ház û mondja Silver. û A ház ejti túszul a hõsöket és õ szabadítja rájuk a kísérteteket. Sok szempontból az épület nagyobb fenyegetést jelent a családra, mint maguk a kísértetek. Épp ezért azt akartuk, hogy a ház valóban szokatlan és vészjósló hangulatot árasszon, ne csak egyszerûen a szokásos kísértet járta otthon legyen."
Silver és Adler a forgatásra készülõdve meglátogatta a New York-i Tudomány Múzeumát, amely óriási hatással volt rájuk. "Mindkettõnknek nagyon tetszett a múzeum kialakítása és a belsõ tér û emlékszik vissza Adler û, és Joelnek az az ötlete támadt, hogy legyen az egész házunk üvegbõl. Mert minden horrorfilmben pókhálókat, porosodó tárgyakat, denevéreket, és ódon Ezsébet-kori, vagy gótikus épületeket látunk. Nem is emlékszem talán olyan horrorfilmre, amelyik tiszta és világos modern belsõterekben játszódik."
Sean Hargreaves látványtervezõ varázsolta Silver ötletét "valósággá". "Egy csupa üveg és acél épület futurisztikus képet idéz fel az emberben. Ezért elhatároztuk, hogy szokatlan és meghökkentõ, antik elemeket viszünk bele. Így kerültek fogaskerekek, feszítõtárcsák és mechanikus áttételek Kriticosék új otthonának üvegfalaiba, s a ház egy mechanikus gépezet képzetét kelti. De ezen kívül alkalmaztunk art deco és szecessziós motívumokat is, s ez az ellentét valóban egyedi arculatot kölcsönöz a rezidenciának."
A díszlet megtervezése három hónapig tartott. Eközben Hargreaves és csapata folyamatosan konzultált Steve Beck rendezõvel, hogy a ház ne csak vizuálisan nyújtson magával ragadó látványt, hanem praktikus forgatási helyszínként is funkcionáljon. "El akartuk kerülni a szokványos kísértet-film kliséket û magyarázza Beck. û Az árnyékba burkolódzó terek és alakok helyett olyan belsõ tereket terveztünk, amelyeket a padlón és a plafonon át is megvilágíthatóak voltak. Persze ez különleges világítástechnikát igényelt az átlátszó üvegfalak miatt."

A gyakorlatban annyi elektromos áramot igényelt a szokatlan üvegház megvilágítása, amennyi egy apróbb városkának is elég lett volna, s a feladathoz egy kisebb teljesítményû erõmûre volt szükség.
A csodaházba egyébként közel 5 kilométernyi metszett üveg falat, összesen pedig majd 800 négyzetméternyi üveget építettek be. Az Arcanum latin karcai átlátszó mûanyag fóliára készültek, melyet az üvegfalak felületére ragasztottak. Az épület tartószerkezetét 5 tonnányi acélból hegesztették össze.

Az áttetszõ díszlet bonyolult világa soha nem látott kihívások elé állította a kompjúter-animációs csapatot is. "Mint ahogy a legnagyobb problémát a forgatásnál is a világítási viszonyok és a tükrözõdések jelentették, nekünk is ez okozta legtöbb gondot û meséli a vizuális effektusokért felelõs Michael Fink. û Digitálisan kellett újraalkotnunk a sokszoros reflexiókat és fénytöréseket, s ezeknek a számítógépes képeknek tökéletesen bele kellett illeszkedniük az élõben felvett filmrészletekbe."
A történet központi elemét képezõ "Ocularis-terem" réz körgyûrûkbõl álló díszes padlója is a ragyogó kézmûves munka és a digitális effektusok tökéletes ötvözete. A koncentrikusan körbe forduló, finom mívû rézgyûrûk a Fekete Zodiákust szimbolizálják, amely a hagyományos állatövi horoszkóp démoni ellentéte. A rájuk vésett 12 ábra a foglyul ejtett kísérteteket jelképezi.

A SZEREPLÕK

TONY SHALHOUB (Arthur Kriticos) a Wisconsin állambeli Green Bay szülötte. Színészi diplomáját a Yale School of Drama-n szerezte, majd négy évig volt az American Repertory Theatre tagja Massachusetts-ben. Drámai színészként és komikusként egyaránt megállja a helyét az ezüstvásznon. Nemrégiben a Galaxy Quest û Galaktitkos küldetés (Galaxy Quest) címû nagysikerû sci-fi vígjátékban, illetve a Kémkölykökben (Spy Kids) láthatta õt a közönség. A "Big Night" címû független produkcióban nyújtott alakítását, Stanley Tucci partnereként, az Amerikai Filmkritikusok Szövetsége a Legjobb mellékszereplõ díjával jutalmazta.
További fontosabb mozifilmjei: Az ember, aki ott se volt (The Man Who WasnÆt There), "Life Or Something Like It" û Angelina Jolie oldalán, Szükségállapot (The Siege), Zavaros vizeken (Civil Action), Men in Black û Sötét zsaruk (Men in Black), Paulie, "The Imposters", Gattaca, Az élet sója (A Life Less Ordinary), Viszem a bankot (Quick Change), Hollywoodi lidércnyomás (Barton Fink), "Longtime Companion", Elsõ állomás Las Vegas (Honeymoon in Vegas), A bajnok (Searching for Bobby Fischer) és I.Q. û A szerelem relatív (I.Q.).
Televíziós szerepei közül a Wings és a "Stark Raving" címû NBC sorozatok a legismertebbek.
Színpadi alakításai a Broadway-n: "Conversations With My Father" û a produkció Tony-díjat nyert, és "The Heidi Chronicles"; valamint Godot-ra várva (Waiting For Godot) a Classic Stage Company-val, illetve IV. Henrik és III. Richárd a New York Shakespeare Festival égisze alatt.

EMBETH DAVIDTZ (Kalina) számára a nemzetközi elismerést Steven Spielberg Schindler listája (SchindlerÆs List) címû díjnyertes alkotása hozta meg, melyben egy zsidó szolgálólányt alakított.
Jelentõsebb filmszerepei: Démoni Csapda (The Gingerbread Man) û Robert Altmen rendezésében, Kenneth Branagh oldalán, A kétszáz éves ember (Bicentennial Man) û Robin Williams partnereként, Mansfield Park, Murder in the First, Vágyak parazsa (Feast of July), Matilda, Letaszítva (Fallen) û Denzel Washington oldalán, illetve legújabban a Bridget Jones naplója (Bridget JonesÆ Diary) û Hugh Granttal és Renee Zellweggerrel.

MATTHEWW LILLARD (Rafkin) Kaliforniában nevelkedett és a Pasadena College of Arts-on végezte mûvészeti tanulmányait. Ezt követõen New Yorkba költözött, ahol a hírneves Circle in the Square színtársulatnál tanult, majd tanított. Neil LaBute "Bash" címû, nagy sikerû színdarabjának londoni elõadásában nyújtott játékával, Jason szerepében, kivívta a legszõrösebb szívû kritikusok elismerését is.
Filmes alakításai: Sikoly (Scream) Lóvá tett lovagok (LoveÆs LabourÆs Lost), A csaj nem jár egyedül (SheÆs All That), Wing Commander, "S.L.C. Punk", Titkos gyilkos mama (Serial Mom) û John Waters filmje, Eszelõs szerelem (Mad Love), Adatrablók (Hackers), Az érzékek borzadalma (Senseless), "The Curve", Ha a falak beszélni tudnának (If These Walls Could Talk) û az HBO produkciója, Cher és Ann Heche partnereként, valamint legújabban a "Finders Fee" és a "Summer Catch".
Lillardot legközelebb a Warner Bros. Pictures az egykori híres képregény alapján forgatott Scooby-Doo címû filmjében láthatják majd a mozirajongók Shaggy megszemélyesítõjeként.

SHANNON ELIZABETH (Kathy Kriticos) a texasi Wacóban látta meg a napvilágot. A középiskolai évek után modellkedni kezdett New Yorkban, ahol felfigyeltek rá, és bekerült egy reklámfilmbe. Karrierje innen a televízión át (vendégsztár több fõmûsoridõs show-mûsorban)vezetett a mozivászon világába.
Jelentõsebb nagyjátékfilmjei: Amerikai Pite (American Pie) és Amerikai Pite 2. (American Pie 2) û a szexi cseh cserediáklány alakítójaként, Horrorra akadva, avagy tudom kit ettél a tavaly nyárson (Scary Movie), "Dish Dogs" û Sean Astin és Matthew Lillard oldalán, illetve legújabban a Vad kanok (Tom Cats) és Jay és néma Bob visszavág (Jay & Silent Bob Strike Back).
Elizabeth 2001-ben, Joseph D. Reitmannal alapító tagja volt az Animal Avengers nevû non-profit állatvédõ szervezetnek.

RAH DIGGA (Maggie) neve inkább mint rapper, a könnyû zene világából ismerõs. A New Jersey állambeli Newarkban született, és a 13 kísértet élete elsõ moziszerepe.
Zenei pályáján a nagy áttörését a New YorkÆs LyricistÆs Lounge-beli hatalmas sikerû fellépés hozta meg számára. 1997-ben õ lett Busta Rhymes Flipmode Squad nevû népszerû hip-hop együttesének egyetlen nõi tagja.
Elsõ szóló albuma, a "Dirty Harriet" 2000. áprilisában került a lemezboltokba. Vendégelõadóként számos HBO produkció zenéjénél mûködött közre: Carmen, Dr. Doolittle 2., "Violators V.2", illetve a hamarosan bemutatásra kerülõ Penge 2. (Blade 2).
Digga jelenleg második albumán dolgozik.

F. MURRAY ABRAHAM (Cyrus Kriticos) feledhetetlen Salieri alakításért Milos Forman Amadeusában egy legjobb színésznek járó Oscart és egy Arany Glóbuszt gyûjtött be, valamint megkapta az LAFCA díját is.
Elõadói pályafutását a Santa Claus at MacyÆs nagyáruház halljában kezdte. Késõbb Ray Bradbury "The Wonderful Ice Cream Suit" címû darabjának Los Angeles-i produkciójában debütált a világot jelentõ deszkákon, s számos színdarabban játszott a æ70-es és æ80-as években.
Filmes munkái: Fedezd fel Forrestert! (Finding Forrester), Star Trek (Star Trek: Insurrection), Hatalmas Aphrodité (Mighty Aphrodite), Az utolsó akcióhõs (Last Action Hero), Az elnök emberei (All The PresidentÆs Men), A napsugár-fiúk (The Sunshine Boys), A Ritz fürdõház (The Ritz), "The Big Fix", Hiúságok máglyája (Bonfire of the Vanities), Mimic û A júdás faj (Mimic), "Laurel and Hardy" és Muppet Show az ûrbõl (Muppets In Space).
Televíziós szerepei: "The Darkling", Noé bárkája (NoahÆs Ark) û az NBC filmje, "Color of Justice" û a Showtime produkciója, valamint az Utazás a föld középpontja felé (Journey to the Center of the Earth) és Marco Polo címû minisorozatok.

JR BOURNE (Ben Moss) a kanadai Ontario államban nevelkedett. Színészi pályafutását 8 esztendõs korában, a kanadai televíziónál kezdte. Késõbb Vancouverbe költözött, ahol beválogatták a "Strange Luck" címû tévésorozat szereplõi közé. Azóta számtalan sorozatban láthatta õt a képernyõn a közönség: Millennium, Sentinel û Az õrszem (Sentinel), A holló (The Crow), "Outer Limits", "Dead ManÆs Gun", Csillagkapu SG-1 (Stargate SG-1), "Beggars and Choosers" és "Big Sound".
Nagyjátékfilmjei: "Cover Story", Josie és a Vadmacskák (Josie and the Pussycats), Külvárosi dzsungel (Jungleground) és A Paradicsom számûzöttei (Exiles in Paradise).
Szintén Bourne alakította a tévének készült nagyjátékfilm, a Fehér Fantom (Aftershock) fõszerepét, illetve nem régiben fejezte be a Leonard Cohen könyve alapján készülõ "The Favorite Game" forgatását Leo szerepében.

A hat esztendõs ALEC ROBERTS (Bobby Kriticos) a nagy sikerû Csúcsformában (Traffic) címû akciófilmben debütált az ezüstvásznon. Még ugyanabban az évben õ alakíthatta egy Fox Family Channel produkció, a "The Elian Gonzales Story" címszerepét. Az ifjú színészpalánta már a színpadot is kipróbálta: játszott a Cerritos College Theatre "Robots Are Wonderful" címû darabjában.
Roberts Los Angelesben született, franciául tanul, versenyszerûen táncol, és imádja a hokit és a focit.
 

AZ ALKOTÓK

STEVE BECK (rendezõ) dél-kaliforniában született és nevelkedett. Tanulmányait a pasadenai az Arts Center College of Design-on (kb. Dizájn Fõiskola) végezte, s eredetileg illusztrátor szeretett volna lenni.
1983-ban elszerzõdött a Robert Abel & Associates-hez, amely a világ elsõ számú vizuális effektusokkal foglalkozó stúdiója a reklám világában. Több Clio-díj elnyerése után 1988-ban Becket bízták meg az Industrial Light & Magic újraszervezésével.
Beck jelenleg San Franciscóban él. Õ a reklámfilm szakma egyik legelismertebb rendezõje, munkáját több mint 50 díj és elismerés fémjelzi.
Jelentõsebb moziprodukciói, mint vizuális effektus specialista és mûvészeti rendezõ: Indiana Jones és az utolsó keresztes lovag (Indiana jones and the Last Crusade), Vadászat a Vörös Októberre (The Hunt For Red October) és A mélység titka (The Abyss). Életének elsõ egész estés nagyjátékfilmes rendezése a 13 kísértet.

GILBERT ADLER (producer) többszörös Cable ACE Award-nyertes, s pályafutása során számtalan televíziós és moziprodukciónál mûködött közre forgatókönyvírói, rendezõi és produceri minõségben.
Adler már 10 éve Robert Zemeckis és Joel Silver állandó munkatársa, s eddigi együttmûködésükbõl û a 13 kísértet elõtt û három alkotás is született: Ház a Kísértet-hegyen (House on Haunted Hill) és Démon Lovag (Demon Knight) û producerként, valamint a Vérbordély (Bordello of Blood) û producerként, rendezõként és társ-forgatókönyvíróként.
Fontosabb televíziós munkái: "The Strip" û ügyvezetõ producer, a "Fantasy Island", "Charmed", "Perversions of Science" és a Mesék a kriptából (Tales from the Crypt) címû sorozatok több epizódja û rendezõ, producer, forgatókönyvíró, Kettõs bûnjel (Double Tap) û producer, "Weird World" û ügyvezetõ producer és társ-forgatókönyvíró, "Vietnam War Stories" û ügyvezetõ producer, rendezõ, valamint a "FreddieÆs Nightmares" címû sorozat û producer.

JOEL SILVER (producer) napjaink egyik legsikeresebb hollywoodi producere. Eddigi filmjeinek összesített bevételei elérik a 3,7 milliárd dollárt, ami 100 millió dolláros filmenkénti bevételt jelent (összehasonlításként egy sikeresebb magyar játékfilm átszámítva mintegy 200 ezer dollárt hoz a konyhára). Silver volt a producere a Warner Bros. égisze alatt készült Mátrixnak (The Matrix), amely 456 milliós bevételt produkált, filmforgalmazási rekordot állítva fel a stúdió történetében. Az alkotás négy Oscar-díjat gyûjtött be, köztük a Legjobb vizuális effektusok kategóriájában.
Silver karrierje a Lawrence Gordon Productions-nál indult, ahol végül cég a filmrészlegének elnöki tisztéig vitte. Késõbb megalapította saját filmgyártó vállalatát Silver Pictures néven. Ugyancsak alapítója és társtulajdonosa, Robert Zemeckis-szel, a horror mûfajra szakosodott Dark Castle Productions-nak.
Jelentõsebb nagyjátékfilmjei, producerként: 48 óra (48 HRS.), Streets of Fire, "BrewsterÆs Millions", Kommandó (Commando), Spiclik, sipirc! (JumpinÆ Jack Flash), Ragadozó (Predator), Halálos fegyver 1-2-3-4. (Lethal Weapon 1-2-3-4), Drágán add az életed! (Die Hard), Még drágábban add az életed! (Die Hard 2), Az élet mindig drága (Die Harder), Az utolsó cserkész (The Last Boy Scout), A pusztító (Demolition Man), Richie Rich û Rosszcsont beforr (Richie Rich), Összeesküvés-elmélet (Conspiracy Theory), Ford Fairlane kalandjai (The Adventures of Ford Fairlane), Tûzparancs (Executive Decision), Kardhal (Swordfish), Sebhelyek (Exit Wounds) és Öld meg Rómeót! (Romeo Must Die); associate producerként: "The Warlords".
Ügyvezetõ producerként nyolc évad erejéig közremûködött az HBO díjnyertes Mesék a kriptából (Tales From the Crypt) címû sorozata, illetve a két Mesék a kriptából tévéfilm elkészültében.
Silver középiskolai évei alatt barátaival kitalált egy új csapatjátékot, az ultimate frisbee-t, amely mára oly népszerû lett, hogy a 2001. évi Japánban rendezett World Games is felvette versenysportágai közé.

ROBERT ZEMECKIS (ügyvezetõ producer) neve rendezõként jól ismert Hollywood világában. Elsõ saját filmjét, az Add a kezed!-et (I Wanna Hold Your Hand) 1978-ban készítette, melynek társ-forgatókönyvírója is volt.
Nagyvásznas alkotásai rendezõként: Tragacsparádé (Used Cars), A smaragd románca (Romancing the Stone), Vissza a jövõbe (Back to the Future), Roger nyúl a pácban (Who Framed Roger Rabbit?), Jól áll neki a halál (Death Becomes Her), Kapcsolat (Contact), Forrest Gump û a legjobb rendezésért járó Oscar- és Arany Glóbusz díj, A számkivetett (Cast Away), Temetetlen múlt (What Lies Benath); forgatókönyvíróként: Meztelenek és bolondok (The Naked and the Mad); producerként: Ház a Kísértet-hegyen (House on Haunted Hill).
Zemeckis számos TV-produkciót is rendezett, így Steven Spielberg Elképesztõ történetek (Amazing Stories) címû alkotását, illetve az HBO Mesék a kriptából (Tales from the Crypt) címû sorozatának több epizódját. Ugyancsak rendezõje és ügyvezetõ producere volt a Showtime megbízásából készült dokumentumfilmnek, a "The Pursuit of Happiness"-nek.

NEAL MARSHALL STEVENS (forgatókönyvíró) nem kis tapasztalatra tett szert a horrorfilmek mûfajában. Producereként közremûködött a "Roger CormanÆs The Phantom Eye" címû minisorozatban, és associate producere volt a Stephen King írása alapján forgatott "Night Flier"-nek.
Stevens nem régiben a nagyvásznon is debütált a "Stitches" címû horrorfilm rendezõjeként.

RICHARD DÆOVIDIO (forgatókönyvíró) Boston szülötte, diplomáját a Massachusettsi Egyetem közgazdaságtan-szociológia szakán szerezte.
A 13 kísértet második közös munkája Joel Silver producerrel a nagy sikerû Sebhelyek (Exit Wounds) után.
Jelenleg elõkészületben, illetve forgatás elõtt álló munkái: "Ace In the Hole", "Sleight of Hand", és Feltámad a Vadnyugat (Westworld) û Michael Crichton azonos címû, nagy sikerû 1973-as filmjének felújítása.

A brit származású GALE TATTERSALL (vezetõoperatõr) pályafutását kameramanként kezdte olyan alkotásokban, mint a Smaragderdõ (The Emerald Forest), "Sweet William", "DonÆs Party", vagy a "Getting of Wisdom".
Mozifilmjei: "Pushing Tin", The Commitments, The Jack Bull, A tökéletes gyilkos (Virtuosity), ?? (Hideaway), Vad orchideák (Wild Orchids), Addams Family û A galád család (The Addams Family), "Aria" és "Comrades".
Tattersall keze alól rengeteg reklámfilm és zenés videoklip került ki, többek közt Tina Turneré, Peter Gabrielé és David Byrne-é. Ron Howard és Tom Hanks nagysikerû "From the Earth to the Moon" címû minisorozatának operatõri munkájért Emmy-díjra jelõlték.

JOHN FRIZZELL (zeneszerzõ) nem régiben a Josie és a Vadmacskákhoz (Josie and the Pussycats) készített zenét.
További munkái: "Lockdown", "Beautiful", Bosszúból jeles (Teaching Mrs. Tingle), "White River Kid", Még mindig tudom, mit tettél tavaly nyáron (I Still Know What You Did Laast Summer), Hivatali patkányok (Office Space), "Jane AustenÆs Mafia!", Alien 4. û Feltámad a halál (Alien 4: Resurrection), Dante pokla (Dante"s Peak), Beavis és Butthead lenyomja Amerikát (Beavis and Butthead Do America), A pénz boldogít (The Rich ManÆs Wife), "The Empty Mirror", "Red Ribbon Blues", "Opposite Corners" és Vérebek (Bloodhounds).

SEAN HARGREAVES (látványtervezõ) a 13 kísértettel debütált az ezüstvásznon.
A brit születésû Hargreaves az Arts Center College of Design-on tanult a kaliforniai Pasadenában, s diplomáját ipari formatervezésbõl szerezte. Pályafutását reklámfilmek és zenés videoklipek mûvészeti rendezõjeként kezdte, s e produkciók közül nem egy nyert rangos elismerést. Késõbb az Industrial Light & Magic-hez került, ahol több ízben is dolgozott Steve Beck rendezõ keze alatt.
Jelentõsebb nagyjátékfilmjei: Toy Story û Játékháború 2. (Toy Story 2), Az ötödik elem (The Fifth Element), Az elveszett világ û Jurassic Park 2. (The Lost World: Jurassic Park), Szemtõl szemben (Heat), Hetedik (Seven), Mindörökké Batman (Batman Forever) és Crimson Tide û Az utolsó esély (Crimson Tide).