A FOX 2000 Pictures bemutatja
A State Street Pictures produkciójában
George Tillman JR. filmjét

ROBERT DE NIRO
CUBA GOODING JR.

Férfibecsület
(Men of Honor)

Szereplõk:
Charlize Theron
Aunjanue Ellis
Hal Halbrook
Michael Rapaport
Powers Boothe
David Keith
Holt McCallany
Joshua Leonard
David Conrad
Glynn Turman

Producerek:
Robert Teitel
Bill Badalato

Díszlettervezõ:
Leslie Dilley

Jelmeztervezõ:
Salvatore Perez

Forgatókönyv:
Scott Marshall Smith

Fényképezte:
Anthony B. Richmond

Vágó:
John Carter

Zene:
Mark Isham

Rendezte:
George Tillman JR

 
"Soha ne add fel, mindig a csúcsra törekedj!" vési bele fia, Carl Brashear agyába az életre vonatkozó jó tanácsot az apa. A farmercsalád sarja a jobb élet reményében útra indul, hogy a csúcsra érhessen. Apja szava mindvégig ott cseng a fülében, így álmai megvalósításának útjába semmi sem állhat. 
Vágyai a katonasághoz, azon belül is a tengerészethez irányítják. Fekete bõrû létére a lehetõ legelérhetetlenebb munkakört szemelte ki magának. Két év és több tucat levél megírása után végre elfogadják a jelentkezését a búváriskola kurzusára. Kiképzõtisztje, Billy Sunday, aki mint bajkeverõ és mint búvárszaktekintély is legendás hírnévvel rendelkezik, azonban megannyi nehézséget görget Brashear álmai elérésének útjába. Sunday a "fehérbõrû" jelölteket részesíti elõnyben, így nem okoz nehézséget, hogy Brashearnek minden úton-módon betartson. Állandó kihívások elé állítja, könyörtelen gúnyolódások tárgyává teszi ki az elsõ fekete bõrû búvárt. Carl viszont pontosan tudja mit akar, tántoríthatatlan. Még Billy Sunday sem állhat az útjába.
Évek telnek el, mikor Brashear egy szörnyû baleset során elveszíti egyik végtagját. Élete, karrierje és álma veszélybe kerül. A tengerészvilág még nem hallott féllábú búvárról. Az idõsödõ Sunday, renitens viselkedéséhez Brashearben partnert felfedezvén, a lehetetlent nem ismerõ Brashear támogatására siet. Ketten együtt megbolygatják a tengerészbürökrácia rendszerét és beidegzõdéseit, új szabályok szerint járnak el. Mindezek segítségével Brashear túlteszi magát lába elvesztésén, és történelmet ír. Álmaihoz minden áron hû marad, és a körülmények ellenére is beteljesíti vágyait. 
 

A produkcióról

A Men of Honor Carl Brashear életútját mutatja be. Az 1950-es Æ60-as évek Amerikájának kevésbé ismert és veszélyesnek minõsített mélytengeri búvár világába kalauzolja el a nézõt, és nemcsak a víz alatti világba, hanem a kor társadalmi konfliktusaiba is. Brashear univerzuma a tengerszint alatt 100 méterrel helyezkedett el, a földi világgal egy nyúlékony csövön keresztül tartotta a kapcsolatot, miközben a vizivilág gázösszetételét lélegezte be.
A projectet 1994-ben Bill Cosby és Stanley Robertson irányítása alatt kezdték el, akik miután hallottak Brashear történetérõl, azonnal lehetõséget láttak a megfilmesítésében. Mivel az alapötlet adott volt, több írónak is odaadták az anyagot, vajon hogyan vinnék vászonra a Brashear életutat. A forgatókönyvíró, Scott Marshall Smith azt állítja, hogy "Billnek és Stanley-nek a gengszterfilmtõl kezdve a musicalig mindenféle ötlet kavargott a fejében a történet megfilmesítését illetõen. Én azonban leginkább egy 50-es évekbeli klasszikus dráma feldolgozáshoz közelítettem volna. A feladatom igazából az volt, hogy a Carl életében jelenlevõ, nyilvánvaló feszültséget kicsit összehúzzam, és filmszerûvé tegyem."
A forgatókönyvet 1997 márciusában olvasta el Robert Teitel producer George Tillman Jr. rendezõ társaságában, mikor éppen a "Soul Food" vágásával foglalkoztak. Teitel szavai az elsõ benyomásról: "azonnal beleszerettem a történetbe, megfogott, hogy milyen kifejezõen ötvözi az egyéni és társadalmi berögzülések drámáját, és miután Carllal novemberben találkoztunk, összeállt a kép. Maga volt az inspiráció, már csak igazságot kellett szolgáltatni történetének." 
Smith hozzáteszi: "a történet megfilmesítésekor Brashear érdemeit, erejét és szellemének nagyságát szerettem volna hûen ábrázolni, és nem méretre pontos leírást adni ruhanagyságáról. Miután elkészült az elsõ forgatókönyv változat, megkérdeztem a stábot, mielõtt látták volna a verziómat, hogyan képzelik el a filmet. A válaszok egyértelmûen a feszültség és vibrálás körül forogtak, mindenkinek ez csapódott le a történet olvasása után, és nem a részletekkel való bíbelõdés. A történet a helyére került." 
Smith és Brashear szorosan együttmûködött a forgatókönyv minden egyes mozzanatán, az azonban elkerülhetetlen volt, hogy néhány elemet a dramaturgiai hatás kedvéért megváltoztassanak. Bill Sunday karaktere például teljesen a kitaláció, illetve Smith mûve, akit Brashear úgy tudna jellemezni, mint azon "nehézséget okozó egyedek 'összegyúrása', akikkel pályafutása során találkozott, és egy emlékezetes vetélytárssá alakul."
Ezután meg kellet találni a megfelelõ rendezõt. Tillman, a "Soul Food" és a "Paula" címû filmek rendezõje, kísérletezõ és eredeti megközelítéseiért érdemelte ki az amerikai filmipar figyelmét, így személye tökéletes választásnak tûnt. Tillmant elkápráztatta "Brashear kiaknázhatatlan energiája. Carl egy szeretõ családi háttérbõl érkezik, viszont határozott elképzelései vannak a boldogság elérését illetõen. Szívós csõlátása, minden botlás és nehézség ellenére is elvezeti õt a célhoz, mivel soha nem téveszti szem elõl egyetlen motivációját, a megszívlelt apai mondatot. Az évek során azokat is elveszíti, akik régebben segítették, de már többé nem tudnak társak maradni túlságosan makacsnak tûnõ elszántságában. Sikertörténet megannyi buktatóval."
Tillman így folytatja: "arra is rájöttem, hogy saját karrieremet illetõen is felfedezhetõ néhány vonás, s talán a nézõk is meglátnak benne olyan motívumokat, amiket saját életükhöz, pályájukhoz tudnak kapcsolni. Carl tulajdonságai között felfigyelhetnek olyanra, talán többre is, amelyet talán elfelejtettek mostanában használni, és késztetést kaphatnak használatára a film révén."
Robert De Niro, többszörös Oscar-díjas színész szerint a produkcióban bemutatott víz alatti világ "napjainkban sokszor a hírek hátterében van csak jelen. Amit a nyilvánosság általában hall a búvárok tevékenységérõl, az közel sem fedezi tényleges munkájukat, az, hogy olyan roncsok kimentésén dolgoznak, mint például a nemrégiben lezuhant Egypt Air és John Kennedy, Jr. repülõgépe maradványainak kimentése, kizárólag a nagy port kavart szerencsétlenségekre irányítja a közvélemény figyelmét. A búvárokra alkalmazott Æmentési társÆ kifejezés azonban nem fedi az igazságot. û hangsúlyozza De Niro - Az ügyesség és tapasztalat különös kombinációjára van szükség a víz alatti feladatok véghezviteléhez." 
A mélytengeri búvárok nemcsak fizikailag, hanem szellemileg is megterhelõ, eltérõ világának erõvel teli ábrázolásához, olyan szereplõgárdát szeretett volna Tillman és Teitel összeállítani, ahol a karakterek még a víz alatt is sikeresen ábrázolhatók, és a búvárruha nem akadályozza meg õket, hogy kifejezõen játszhassanak. 
A fõszereplõ megformálását - a mostanában egyre többet foglalkoztatott - Cuba Gooding Jr.-ra akarták bízni, aki "fiatalos energiájával és hihetetlen megérzéseivel, jóságával mind hozzájárult karaktere életének hiteles megformálásához. Gooding személyében olyan "Brasheart" találtunk, akire még maga Brashear is azt mondta: » Goodingnál jobb önmagamat el sem tudtam volna képzelni. « Lebilincselõen játszik, állandó figyelemre készteti a nézõt." - mondja Tillman.
Rober DeNiro volt Tillman és Teitel számára Billy Sunday. A legendás színész múltja és a filmben játszott karaktere között fellelhetõ párhuzam csak fokozta a figura sikerének biztosítékát. Tillman elsõ ízben rendezhetett egy világhírû sztárt, így tele volt várakozással és izgalommal. "DeNiro soha nem utasítja vissza azokat a felkéréseket, amelyek fizikai megpróbáltatást is magukban foglalnak. Azoknál a jeleneteknél, melyek De Niro számára fizikailag megterhelõek voltak, elõször kényelmetlenül éreztem magam, hogy én csak nézem egy sztár erõfeszítéseit. Ám DeNiro profizmusa helyre tette bennem a dolgokat. DeNiro számtalan új dimenziót nyújt a papírra leírt karakterhez. A rasszista hozzáállást például nem tünteti el a figurából, hanem másokkal, kisebbekkel ellenpontozza" - árulja el Tillman. 
Sunday alakjához megfelelõ feleséget, aki kemény, de bármelyik pillanatban robbanásra kész, Charlize Theron személyében találták meg az alkotók. Smith fontosnak tartotta, hogy "egy ösztönei által vezérelt, és még éretlen személyiség megjelenítését egy fiatal színésznõ végezze el, hiszen ezzel is csak az érzelmi szálat erõsíthetnék a filmben. A feleség hibát követett el, mikor a pályája csúcsán lévõ Sunday-hoz feleségül ment, és passzívan végignézte karrierje leépülését. Megoldást hozó döntéseihez azonban fel kell nõnie."
Charlize Theron szerint "a filmben szinte mindegyik karakternek van olyan tulajdonsága, amivel békét kell kötnie, meg kell barátkoznia. Sunday például nem lehet többé búvár, ami óriási probléma számára, hiszen a búvárkodás jelenti az életét, ez az, amit szeret. Gwennek pedig az az élete, hogy asszisztál mindehhez, és ezzel a gondolattal kell dûlõre jutnia. Hollywoodi álma, miszerint sikeres színésznõ lesz, szertefoszlik, mikor rájön, hogy Sunday az élete, õt szereti, így még a New Jersey-t és Manhattant elválasztó folyót sem fogja soha átúszni."
A Jo-t alakító Aunjahue Ellis-t az alkotógárda összetétele ragadta meg. "Mindig is szerettem az olyan történéseket, ahol fehérek és feketék konstruktívan együttmûködnek" û mondja Ellis. A Brashear feleségét alakító elsõ filmszerepében egy tipikus katonafeleséget játszik, aki végtelen türelemmel rendelkezik. Tillman szerint "a feleség szívóssága nagymértékben hozzájárul férje sikeréhez és küzdelmei megoldásához. Ellis az állhatatosság megtestesítõjének titulálja karakterét. 
A Carl Brashear-t alakító Goodingot a rendhagyó forgatókönyv ragadta meg. "Mikor egy filmben változatos mûfajok keverednek, akkor azonnal otthon érzem magam. Se nem vészesen komoly, se nem túl idétlen. A Men of Honor-ban megtalálható akció, romantika, szórakozás, inspiráció és történelem egyaránt. Pályafutásom során û folytatja Gooding - nagyon szerencsés voltam, hogy olyan filmekben játszhattam, amelyek jó megvilágításba helyezik az Afro-Amerikai családokat. A faji kérdést pedig nem eltussolni akarják az emberek, hanem inkább megérteni. A filmbeli megvilágítás a témát mindennapossá teszi, és ezt jó látni."
Az alkotók fontosnak ítélték a filmbeli másik "család" megfelelõ szereposztását is, hiszen a tengerészetben eltöltött idõ felér egy fontosabb kapcsolattal. A figyelõtoronyból irányító ÆcsaládtagÆ szerepére Hal Holbrookot szemelte ki Tillman, aki a Tõzsdecápákban (Wall Street), és A Cégben (The Firm) már bizonyította rátermettségét, és most Mister Pappy kissé kísérteties alakját formálja meg, aki folyton pszichológiailag terrorizálja a gyakornokokat.
"A kiscsalád tagjainak egyenként megvan a saját okuk, hogy mélytengeri búvárok legyenek. Karaktereik tele vannak ellentmondásokkal, mindenki teljesen egyéni okokra hivatkozva rajong, illetve ítéli el a fekete bõrû Brasheart, mindenféle logikát nélkülözvén. Ezáltal csak bonyolultabb és szorosabb kapcsolatok épülnek ki a kiscsaládon belül" - mondja Robertson.
"A megfelelõ szereposztás nélkül talán tényleg robbanékonnyá válhatott volna a hangulat, azonban biztosak voltunk abban, hogy Tillman megtalálja azt a kifejezésmódot, amikor a szereplõk szélsõséges látásmódjuk ellenére sem esnek túlzásokba, és egy érzõ közeget jelenítenek meg" - mondja Teitel. 
 

A vizivilág megteremtése

Már az elején is világos volt, hogy ahhoz, hogy Tillman valósághû és õszinte képet alkothasson a mélytengeri búvárvilágról, szükség lesz egy hiteles háttérre. Így történt, hogy már a produkció kezdetén tárgyalásokat kezdeményeztek a Tengerészeti Hivatallal. Darren Morton, krovettkapitány azonnal észrevette a történet értékét, és továbbküldte a forgatókönyvet egy Pentagonbeli admirálisnak. A Védelmi Minisztérium titkára hozzájárult a projecthez, ez idõ alatt Brashear és a filmkészítõk többször találkoztak a Pentagon rangidõs tengerészeti vezetõségével.
Miután megszületett az együttmûködés a Tengerészettel, az alkotók a megfelelõ helyszín után kutattak. Bill Badalato szerint, aki a Top Gun tengerészeti témájú jeleneteit is felügyelte, "nem volt könnyû dolgunk. Átfésültük az egész országot, mire megtaláltuk a használható bázist. Mivel a számítógéppel megalkotott képvilágot nem tekintettük lehetõségnek, ragaszkodtunk egy létezõ munkatábor megtalálásához. Napjainkban egyre nehezebb katonai témájú filmekhez területet találni, mivel az országban a jellegzetes építményeket nem tartják meg, és mindemellett csökkentik a bázisok számát." A produkció készítõi pontosan tudták mit keresnek. Egy körülbelül 1952-ben már létezett, de már a második világháború elõtt megépült folyó menti színhelyet, ipari környezetbe belehelyezve, ahol a New Jersey államban lévõ Bayonne-beli tengeri alámerülési iskolát felállíthatják. Végül, a Washington állambeli Columbia folyó partján találtak rá a modern technológiai vívmányoktól még mentes, ideális helyszínre. "A forgatásokat elsõsorban itt készítettük - folytatja Badalato, - de azért más külsõ és belsõ helyszíneket is használtunk. Például az Oregon-i oldalon a stáb a semmibõl felépített egy tengerészeti bázist, melyet fõleg a belsõ jelenetek felvételekor használtunk."
A megfelelõ helyszínek megtalálása után, Lesley Dilley díszlettervezõi képességére volt szükség, hogy életet vigyenek az elhanyagolt helyszínekbe, mely összhangban van a film elvárásaival. Többek között a Deep Impact során szerzett tapasztalatai alapján, Dilley megalkotta a tengerészeti iskola legkülönbözõbb épületeit. A legnagyobb kihívást "a folyó partján felállított, a lemerüléshez szükséges deszkák jelentették, mivel környezetvédelmi okokból gyorsan kellet felépíteni, hogy a lazacok évszakos vándorlásait ne akadályozzák." û említi Dilley.
A film képi világához a helyszín és a jelmezek mellett nagymértékben hozzájárul az operatõr Anthony B. Richmond is. Richmond, aki többek között A földre pottyant férfi (The Man Who Fell to Earth) címû film operatõre volt, színváltós palettát tervezett meg, mely meleg színekkel ábrázolja Brashear Kentucky-ban töltött fiatalságát, viszont a karakter izolációját és egyedüllétét hangsúlyozva a hidegebb színeket alkalmazza Brashear tengerészeti évei alatt. 
A stáb tagjai mind kipróbálták az alámerülést, és mindegyikük számára meglepetésként hatott, hogy mennyire kulcs-érzésként lépett fel az elszigeteltség a tenger mélyén. Tillman, Gooding, Teitel és a színészek "mindnyájan kipróbáltuk teljes búvárszereléssel az alámerülést, megtapasztaltuk az érzést, hogy milyen gumicsövön lélegezni, és közben életeket menteni. A legfélelmetesebb része az alámerülésnek a sötétség volt. A víz egy bizonyos mélység után már teljesen átláthatatlan, és ebben a megvilágításban kell életmentõ munkát végezni. Nemcsak tudni, de érezni is kell ezt a tevékenységet" û mondja Tilman.
Gooding így vélekedik: "soha nem gondoltam, hogy a klausztrofóbiát én is átélhetném, de a tenger mélyén belém nyilallt ez az érzés. Mikor felvettem a gumiruhát, olyan érzésem támadt, mintha egy vödröt húztak volna a fejemre, távolra egyáltalán nem láttam, és minden fekete vagy zöld volt. A teljes bezártság érzését így képzeltem volna el.
A menetrend szerinti víz alatti filmezések vége felé, már annyira megedzõdtem a közel 60 kilós súly cipelésétõl, a kellemetlenségektõl és a bezártság érzésétõl, hogy már szinte élveztem az alámerülést, és baromi jól éreztem magam" û összegzi tapasztalatait Gooding.
Hét speciális mûlábat készített az effektusokért felelõs producer Susan Zwerman (Alien Resurrection) (Broken Arrow), melyek Brashear balesetét hitelessé tették.  Brashear mindvégig jelen volt és segítette Gooding munkáját. "A mûláb használata megbonyolította a dolgokat. Hiába próbáltam egy lábbal mûködni, csak Brashear elmondásából építkezhettem, mivel õ egy lábbal is jobban tud búvárkodni, mint más kettõvel, királyhoz méltóan viselte balesetét." û mondja Gooding.
A Brashear karrierje szempontjából fordulópontot jelentõ végzetes balesetet, a California állambeli Long Beach közelében állomásozó hajó fedélzetén vették fel, ahol is Brasheart egy nukleáris robbanófej megtalálása közben éri a tragédia.
Három héten keresztül a víz alatti jelenetek fényképezését az Oscar-díjas Pete Romano - A mélység titka (The Abyss), Ryan közlegény megmentése (Saving Private Ryan) - irányította. 
Brashear a forgatás alatt pályafutása részleteit újraélte, kívülrõl láthatta, mely események határozták meg életét, és tették azzá, aki ma a történelemben. Brashear így foglalta össze a film mondanivalóját: "Nem az a bûn, ha leütnek, hanem az, ha lent is marad az ember. S ha nagyot gondolsz, és hajtasz is érte minden képességeddel, sikeres leszel." 

A SZEREPLÕK

ROBERET DE NIRO (Billy Sunday) filmes karrierjét 1969-ben Brian De Palma (The Wedding Party) címû alkotásában kezdte. 1973-ra, már kétszer elnyerte a New York-i Filmkritikusok díját a legjobb mellékszereplõ kategóriában a "Bang the Drum Slowly" és Martin Scorsese rendezésében bemutatott Aljas utcák (Mean Streets) címû filmekben nyújtott alakításáért. A fiatal maffiózó, Vito Corleone ábrázolásáért a Francis Ford Coppola rendezte Keresztapa 2 (The Godfather Part II) címû filmben, az Akadémia a legjobb mellékszereplõnek járó szobrocskával tüntette ki, 1974-ben. Második Oscar-díját 1980-ban, a szintén Scorsese rendezte Dühöngõ Bika (Raging Bull) címû filmben nyújtott alakításáért kapta.
De Niro a következõ munkáiért kapta meg az Oscar-jelölést: Taxi Driver, rendezõ Martin Scorsese; A rettegés foka (Cape Fear), A szarvasvadász (The Deer Hunter: rendezõ Michael Cimino), Ébredések (Awekenings).
Filmjei közül néhány: Gyónás gyilkosság után (True Confessions), Volt egyszer egy Amerika (Once Upon a Time in America), Brazil, A misszió (The Mission), Aki legyõzte Al Caponét (The Untouchables), Angyalszív (Angel Heart), Éjszakai rohanás (Midnight Run), A penge (Jackknife), Stanley és Iris (Stanley and Iris), Nem vagyunk mi angyalok (WeÆre No Angels), Lánglovagok (Backdraft), Ez a fiúk sorsa (This BoyÆs Life), Feketelistán (Guilty by Suspicion), Veszett Kutya és Glória (Mad Dog and Glory), Bronxi mese (A Bronx Tale), Szemtõl szemben (Heat), Pokoli lecke (Sleepers), A rajongó (The Fan), Marvin szobája (MarvinÆs Room), Copland, és négy Martin Scorsese rendezte film: A komédia királya (The King of Comedy), New York, New York, Nagymenõk (GoodFellas), Casino.
De Niro 1988-ban Jane Rosenthallal együtt Tribeca Productions néven saját produkciós vállalatot hozott létre, mely számos film elkészítését tette már lehetõvé, melyekben De Niro producerként, rendezõként és színészként is közremûködött. Néhány Tribeca produkció, DeNiro szereplésével: Viharszív (Thunderheart), A mecénás szeretõje (Mistress), A hûtlenség ára (Faithful).
Legutóbb bemutatott filmjei: Hibátlanok (Flawless), Szép remények (Great Expectations), Amikor a farok csóválja (Wag the Dog), Jackie Brown, Csak egy kis pánik (Analyze This). DeNiro jelenleg a "The Score" címû filmen dolgozik, melynek fõszerepeiben Edward Norton, Marlon Brando és Angela Bassett lesz látható.

CUBA GOODING, JR. (Carl Brashear) megkapta a legjobb férfi mellékszereplõnek járó Oscar-díjat a lánglelkû profi focista megszemélyesítéséért a nagy sikerû Jerry Maguire û A nagy hátraarcban, amelyben Tom Cruise mellett játszott.
Ezt a szerepét példátlanul sok díjjal jutalmazták, többek között a Fekete Oscar-díjjal, a Chicagói Kritikusok Díjával, Golden Globe-ra jelölték, és megkapta a rangos NATO/Showest díjat is.
Gooding elsõ filmszerepét 1991-ben, John Singleton filmdrámájában, a Fekete vidékben (Boyz N the Hood) kapta, egy évvel késõbb az Egy becsületbeli ügyben (A Few Good Men) láthattuk. Alakításáért megkapta a NATO/Showest "Az év felfedezettje" díját. A Fekete vidékben a 17 éves középiskolás megformálásáért az NAACP Image-díjra jelölték.
Játszott a Gladiátorban, Az ítélet éjszakájában (Judgment Night), a Jack, a villámban (Lightning Jack), a Bármi áronban (Losing Isaiah) és a Vírusban (Outbreak).
Gooding a Jerry Maguire után a James L. Brooks által rendezett Lesz ez még így se! (As Good As It Gets) címû filmben játszott, amelynek fõszerepeiben Jack Nicholson, Helen Hunt, Greg Kinnear és Skeet Ulrich volt látható. 1998-ban Robin Williamsszel játszott a Csodás álmok jönnekben (What Dreams May Come), ezután az Ösztönben (Instinct) láthattuk Anthony Hopkins mellett, John Turteltaub rendezésében. Legutóbbi Magyarországon bemutatott filmje a Robbanáspont (Chill Factor) címû produkció volt, melyben Skeet Ulrich partnereként szerepelt.
 

CHARLIZE THERON (Gwen) legutóbb a John Frankenheimer rendezésében bemutatott Hulla, hó telizsákban (Reindeer Games) szerepelt, miután az Oscar-díjra jelölt Árvák hercege (The Cider House Rules) címû filmben játszott. 1998-ban számos elismerõ kritikát kapott a Sztárral szemben (Celebrity) címû filmben való alakításáért, melyet Woody Allen rendezett. További filmjei: Nyomul a banda (That Thing You Do), Az ördög ügyvédje (DevilÆs Advocate) Al Pacino és Keanu Reeves mellett, Az asztronauta (The AstronautÆs Wife) Johnny Depp oldalán, Joe, az óriásgorilla (Mighty Joe Young) Bill Paxton partnereként. 
Theron hamarosan bemutatásra kerülõ filmjei: "The Yards", "The Legend of Bagger Vance" - Robert Redfort rendezésében, és a "Sweet November" Keanu Reeves oldalán.

AUNJANUE ELLIS (Jo) mostanáig elsõsorban színházi és televíziós produkciókban szerepelt. Nagyjátékfilmes karrierjének eddigi legfontosabb állomása a Men of Honor. Ellis-t következõ alkalommal Samuel L. Jackson oldalán láthatjuk viszont a "CavemanÆs Valentine" címû filmben. További filmjei: "Girlstown", "In Too Deep", "Desert Blue", "Map of The World" - Sigourney Weaver mellett.

HAL HOLBROOK (Mr Pappy) 58 nyolc évvel ezelõtt kezdte pályafutását. Számtalan televíziós és színházi produkcióban szerepelt. Tony-díjat és Emmy-jelölést kapott legendásan sikeres "Mark Twain Tonight!" címû mûsoráért, és még õt Emmy-díjat vehetett át különbözõ televíziós szerepléseiért.
Filmjei közül néhány: "The Group", Magnum ereje (MagnumForce), "Pueblo", "Midway", Az elnök emberei (All the PresidentÆs Men), Tõzsdecápák (Wall Street), A Cég (The Firm).

DAVID KEITH (Hartigan Kapitány) talán legismertebb a Richard Gere barátjaként alakított kudarcra ítélt ember szerepéért a Garni-zóna (An Officer and a Gentleman) címû filmben. További nagyjátékfilmjei:  U-571, Cinikus hekus (The Two Jakes), A nagy csapat 2 ( Lajor Legaue II), Indián a szekrényben (The Indian In the Cupboard), Gyújtogató (Firestarter), Bilincs (Brubaker), "The Great Santini", "The Rose". 1986-ban rendezõként debütált a "The Curse" filmmel.
Számos televíziós produkciókban játszott, ezek közül néhány: "Friendly Fire", Küzdelem és dicsõség (Guts and Glory: The Rise and Fall of Oliver North).

MICHAEL RAPAPORT (Snowhill) a "Zebrahead" címû filmben mutatkozott be, mely szerepéért Független filmes jelölést kapott, valamint a film elnyerte az 1993-as Sundance Filmfesztivál díját.
Többek között szerepelt a Megoldatlan egyenletek (Higher Learning), Hatalmas Aphrodité (Mighty Aphrodite), Gyönyörû lányok (Beautiful Girls), Két túsz között (Metro), "A BrotherÆs Kiss", Cop Land, "Kicked in the Head", Tiszta románc (True Romance), Julie DeMarco (The Pallbearer), "Illtown", Palmetto, Háborgó mélység (Deep Blue Sea) címû filmekben.
Rapaportot Lisa Kudrow és John Travolta oldalán a "Lucky Numbers" romantikus komédiáiban, és Arnold Schwarzenegger mellet a "The Sixth Day" címû produkcióban láthatja ismét a nagyközönség.  

POWERS BOOTHE (Pullman kapitány) eddig már kettõ Oliver Stone filmben is láthattuk: Halálkanyar (U-Turn) Sean Penn, Jennifer Lopez és Nick Nolte oldalán, Nixon - Anthony Hopkins és Ed Harris mellett. Szerepelt továbbá a Kék ég (Blue Sky), Tombstone û Halott város, Hirtelen halál (Sudden Death), Mint a tûz (Rapid Fire), Különös kegyetlenséggel (Extreme Prejudice), Smaragderdõ (The Emerald Forrest), Vörös hajnal (Red Dawn), A Sólyom-sziget küldetés (A Breed Apart), Keleti kényelem (Souther Comfort) címû produkciókban. 
A legjobb színész kategóriában Emmy-díjat vehetett át a "Guayana Tragedy: The Story of Jom Jones" címû televíziós produkcióban nyújtott alakításáért. 

JOSHUA LEONARD (Isert) nevét az 1999-es év legnyereségesebb filmjébõl, az Ideglelésbõl (The Blair Witch Project) ismerheti a közönség, mely a Sundance Film Fesztiválon is óriási sikert aratott.  Leonard mostanában fejezte be Matt Dillon és Stephen Dorf mellett a "Deuces Wild" címû filmet, melyben Martin Scorsese producerként mûködött közre. Függetlenfilmes alkotásokban "Things Behind the Sun", "City of Bars" is szerepelt. Színészi karrierje elõtt fényképezéssel és videózással foglalkozott.

DAVID CONRAD (Hanks hadnagy) egyetemi tanulmányai után színészetet tanult, és olyan Broadway produkciókban szerepelt, mint a "The Deep Blue Sea", "The Clearing", és a Tom Stoppard mûve alapján készült "Indian Ink". Hírnevét az 1996-ban bemutatott "Relativity" címû televíziós sorozat alapozta meg. Szerepelt a "Return of Paradise" és a függetlenfilmes "The Weekend" címû filmekben.

GLYNN TURMANt (Floyd parancsnok) 1994-ben a színházi világ NAACP életmû díjával jutalmazták. Színházi alakításaiért még számos díjat és jelölést vehetett át. A következõ nagyjátékfilmekben szerepelt: "Light It Up", Kortalan szerelem (How Stella Got Her Groove Back), "The River Niger", "Gremlins", "J.D.Æs Revenge", Egy táska heroin ( Out of Bounds), (The Serpent Egg), Tintatartó (The Inkwell), "Deep Cover", és a klasszikusként számon tartott "Cooley High".

HOLT MCCALLANY (Rourke) New Yorkban született, Nebraszkában nevelkedett, Írországban járt iskolába, és színháztanulmányit Párizsban végezte. Húsz éves korában visszakerült New Yorkba, és azóta állandóan játszik, nemcsak színházi, hanem televíziós és nagyjátékfilmes produkciókban is. Az alábbi filmek jegyzik nevét: Harcosok klubja (Fight Club), "Mumford", "Three Kings", Végsõ megoldás: Halál (Alien 3), A háború áldozatai (Casulties of War), Ha nem jön a holnap (Kiss Tomorrow Goodbye).

AZ ALKOTÓK

GEORGE TILLMAN, JR. (rendezõ) elismerõ kritikát a "Soul Food" címû filmért kapott, melyet a Fox 2000 Pictures megbízásából ír és rendezett. Tizenévesen kezdte pályáját rövid videofilmek készítésével, mint a "Splice of Life" címû alkotás, melyre rendhagyó stílusa miatt figyeltek fel. Film és videó tanulmányokat folytatott a Chicago-i Columbia Egyetemen, ahol 30 perces alkotása, "Paula", nemcsak a helyi, hanem számos más országos szintû díjat is elnyert.  Robert Teitel produceri közremûködésével, alacsony költségvetéssel készítették el következõ közös filmjüket, "Scenes From the Soul" címmel. A "Soul Food" sikerének köszönhetõen két éves szerzõdést kötött a FOX 2000 Pictures vállalattal, és megalakította Telitellel együtt saját produkciós cégét State Street Pictures néven.  

ROBERT TEITEL (producer) és George Tillman Jr. egyetemi tanulmányaik alatt kötöttek barátságot és azóta Tillman valamennyi munkájában producerként vett részt. A közeljövõben bemutatásra kerülõ munkái: a függetlenfilmes "Friends and Lovers", "Barbershop", "Thirty Under 30", "Relative Stranger". 

SCOTT MARSHALL SMITH (író) a Men of Honor az elsõ alkalmazott forgatókönyve. Karrierjét a New Yorki Egyetem diplomája után olyan nagy hírû cégeknél folytatta, mint a Giraldi/Suarez Productions, és a Panavision/ Hollywood. Legutóbb Frank Oz "The Score" címû filmjében mûködött közre, melyben Robert De Niro, Edward Norton és Marlon Brando szerepel. További munkái: "The Expendables", "Black and Blue".

BILL COSBY (executive producer) a szórakoztatóiparban tett szert óriási hírnévre. Legújabb, "Little Bill" címû gyerekeknek szánt televíziós sorozatát az õsszel kezdte el vetíteni a CBS és a Nickledeon amerikai tv-állomás. Számos könyvet is írt, egyebek között e következõket: "Congratulation! Now What?", "Fatherhood", "Time Flies". Pályája kezdetén az "I Spy" címû televíziós produkcióval azonnali ismeretségre tett szert, melyért három Emmy-díjat is átvehetett. "The Cosby Show" "Cosby" "Kids Say The Darndest Things" sorozatait évekig követhette a nézõ.
Nagyjátékfilmjei közül néhány: "Man and Boy", "Hickey and Boggs", Külváros szombat éjjel (Uptown Saturday Night) - Sidney Poitier és Henry Belafonte oldalán, és a folytatás "LetÆs Do It Again", Anyuci, Balfék és Spuri (Mother, Jugs and Speed), Kutyaharapást szõrével (A Piece of Action), A kémek visszatérnek (I Spy Returns) Kaliforniai lakosztály (California Suite), (Jack) û Robin Williams.
Cosby zenei albumai közül 21 került a slágerlisták élére, melyeket nyolc Arany Lemez, öt Platina Lemez, és öt Grammy-díjjal jutalmaztak. 

STANLEY ROBERTSON (executive producer) újságíróként kezdte pályafutását, majd a televízió és mozi világában szerzett tapasztalatokat. 1990-95 között executive producerként volt a Bill Cosby szereplésével bemutatott Túlvilági papa (Ghost Dad) címû filmben. 1978-ban NAACP díjjal jutalmazták a "Harris & Co." címû televíziós sorozatért, melyben íróként és executive producerként vett részt.

LESLIE DILLEY (díszlettervezõ) közremûködött a Bigyó felügyelõ (Inspector Gadget) címû filmben, továbbá díszlettervezõként jegyzi a Deep Impact, (The Peacemaker), (How To Make An American Quilt), Casper, Drágám, a kölyök marha nagy lett (Honey, I Blew Up the Baby), (What About Bob?), Feketelistán (Guilty By Suspicion), A mélység titka (The Abyss) címû filmeket, mely utóbbiért Oscar-díjra jelölték. Pályafutása során mûvészeti vezetõként Oscar-díjat vehetett át Az elveszett frigyláda fosztogatói (Raiders of the Lost Ark) és a Csillagok háborúja (Star Wars) címû filmekért, valamint A birodalom visszavág (The Empire Strikes Back), Alien filmekért az Akadémia jelölte.

ANTHONY B. RICHMOND B.S.C. (operatõr) neve szorosan kapcsolódik Nicolas Roeg rendezõ nevéhez, akivel együtt dolgozott A sötétség mélyén (Heart of Darkness), "Bad Timing", A földre pottyant férfi (The Man Who Fell to Earth), Ne nézz vissza! (DonÆt Look Now)- BAFTA díjas filmeken. További munkái: "A Walk on the Moon", Agnes Browne, "Cherry Falls", "Rough Riders", Istent játszva (Playing God), "Bastard Out of California", Elnökcsemete (First Kid), "Tales From the Hood", "The Sandlot", "The Indian Runner", A sas leszáll (The Eagle Has Landed), és a Jean Luc Godard "Sympathy For the Devil" címû filmje.
Richmond nemrégiben fejezte be a "Sister Mary Explains It All" címû Marshall Brickman rendezte filmet Diane Keaton fõszereplésével. 

SALVADORE PEREZ (jelmeztervezõ) George Tillman, J.R.-ral elõször a "Soul Food" címû filmen dolgozott együtt, miután a Fox 2000 Pictures produkciójában készült "Ligth It Up" címû film jelmeztervezõje volt. Perez számos filmben mûködött közre jelmeztervezõ asszisztensként, majd a Vasálarcos (The Man in the Iron Mask) címû filmben már jelmeztervezõként tevékenykedett. Karrierje során az 1996-os KISS együttes világkörüli turnéjára tervezett különleges ruhákat, valamint az 1995-ös Oscar díjkiosztón debütált American Express Card jelmez megtervezése is a nevéhez fûzõdik.

JOHN CARTER, A.C.E. (vágó) a Men of Honor-t megelõzõen együtt dolgozott Tillmannal a "Soul Food" címû filmen. Olyan nagy rendezõk mellet dolgozott még, mint Milos Forman, John Cassavetes, Elaine May, Robert Townsend, Bill Duke és John Avildsen.
Munkái: "Taking Off", "The Heartbreak Kid", "Mickey and Nickey", "The Formula", "Lean on Me", A karate kölyök (The Karate Kid), "The Five Heartbeats", Apáca show 2 (Sister Act2: Back in the Habit), "The Cemetery Club". Legutóbbi munkái: Az erdõ (The Wood), "Set It Off", "Thin Line Between Love and Hate". 

MARK ISHAM (zeneszerzô) közel húsz éve ír filmekhez kísérôzenét. Munkái közül néhány: A bevetés szabályai ( Rules of Engagement) Folyó szeli ketté (A River Runs Through It; Oscar- és Grammy-jelölés), "The Moderns" (a Los Angeles Times Kritikusainak Díja), "Everybody Wins", Prérifarkas Blues (Varsity Blues) A szerencse forgandó (Reversal of Fortune), "Crooked Hearts", Kis nagy ember (Little Man Tate), "Point Break", Billy Bathgate, Éjfélre kitisztul (A Midnight Clear), Egerek és emberek (Of Mice and Men), "The Public Eye", "Fire in Sky", Made in America, "Romeo is Blending", Rövidre vágva (Shortcuts), Szökésben (The Getaway), Kvíz show.
Isham a zenei munkásságát számos díjjal ismerték el. 1990-ben Grammy-díjat vehetett át a nevével azonos címû szólóalbumáért, valamint további két alkalommal jelölték a díjra a "Castilia" és a "Tibet" címû albumaiért. Legutóbbi albumát "Miles Remembered: The Silent Way Project" a London Times 1999 Legjobb Jazz Albuma címmel jutalmazta.

CARL BRASHEAR 1930-ban, a Kentucky állambeli Sonora nevû faluban született, és 17 évesen már a tengerészet kötelékeiben szolgált. Miután sikeresen felvették a specializált Bayonne-i Tengerészeti Búváriskolába 1966-ban, már csak idõre és kitartásra volt szüksége, hogy képességeinek megfelelõ fokozatot érhessen el. 1966-ban egy végzetes baleset során elveszítette fél ballábát, miközben egy nukleáris robbanófejet próbált hatástalanítani a Mediterránûtengerben. Ezek után azonban, nemcsak folytatta karrierjét, hanem megszerezte a mesterbúvár fokozatot. Brashear 1998-ban eredményei elismeréseként, bekerült a tengerészeti archívumba, mely helyet eddig csak hét híres tengerész érdemelte ki.