A Twentieth Century Fox bemutatja
Steve Carr filmjét

Dr. Dolittle 2.

Szereplõk:
Eddie Murphy
Kristen Wilson
Jeffrey Jones
Kevin Pollak
Raven Symoné
és
Kyla Pratt

Producer:
John Davis

Írta:
Larry Levin

Executive producer:
Neil Machlis
és
Joe Singer

Fényképezte:
Daryn Okada

Vágó:
Craig P. Herring

Zene:
David Newman

Rendezte:
Steve Carr
 

A MAGYAR VÁLTOZAT MUNKATÁRSAI
Dr Dolittle - Dörner György
Lisa Dolittle - Für Anikó
Archie - Bajor Imre
Éva - Hernádi Judit
Joey, a mosómedve - Jáksó László
Sonny - Verebes István
Lucky - Szombathy Gyula
Charisse - Szénási Kata
Hód - Székhelyi József
Eric - Bartucz Attila
Potter - Csurka László
Jack Riley - Józsa Imre
Pepito - Magyar Attila
Maya - Bogdányi Titanilla
Bíró - Gruber Hugó
Egyik patkány - Stohl András
Másik patkány - Mikó István
Oposszum - Újlaky Dénes
Majom - Szokol Péter

Magyar szöveg:  Pataricza Eszter
Hangmérnök:  Fék György
Rendezõasszisztens:  Molnár Dóra
Vágó:  Kajdácsi Brigitta
Gyártásvezetõ:  Fehér József
Szinkronrendezõ:  Kosztola Tibor

Dr. Dolittle (Eddie Murphy), az állatok nyelvének jó ismerõje, kétlábúak és négylábúak csodadoktora az 1998-as, világszerte sikert aratott, fergeteges vígjáték hõse most visszatér, hogy újból megcáfolja Darwint.
Az elõzõ részben Dr. Dolittle egy szép napon rádöbbent, hogy gyermekkori adottsága visszatért: érti az állatok beszédét. A jól szituált orvos életét e felfedezés gyökeresen felforgatta. Barátai û egy meglehetõsen öntudatos kutya és egy pimasz tengerimalac û egész állatseregletet hoztak a nyakára, míg végül Dolittle-ék San Franciscó-i lakását û akárcsak Noé bárkáját û az utolsó sarokig benépesítették a kacsák, galambok, birkák, kecskék, majmok, lovak, disznók és pingvinek.
Azóta Dr. Dolittle élete mit sem változott, leszámítva, hogy pácienseinek száma tovább gyarapodott, és hogy barátai immár nem csupán betegellátást kívánnak tõle, de mind sûrûbben zúgolódnak vadon élõ társaik hányatott sorsa miatt. Végül a veszélyeztetett erdõlakók egyike ráveszi Dolittle-t, hogy segítsen megmenteni otthonát a megállíthatatlanul terjeszkedõ civilizációtól, az Embertõl, aki féktelen birtokvágyában megfeledkezik róla, hogy nem õ e bolygó egyedüli haszonélvezõje.
Dr. Dolittle nagyszerû tervet agyal ki az erdõ megmentésére: ha rátalálna egy veszélyeztetett állatfajra, akkor az erdõ a törvény védelmébe kerülhetne. Egykettõre rá is bukkan egy kihalóban lévõ, ritka medvefajta utolsó példányára û Éva, a kacér-facér nõsténymackó személyében. Dolittle arany szíve rögtön megesik a magányos medvelányon. Ám az, hogy társat találjon Évának, nem csupán szív-, közügy is: ha Éva nem hoz idejében bocsokat a világra, füstbe mehet a jól kifundált megmentési terv. Dolittle akcióba lendül tehát, és felcsap kerítõnek. Így akad rá Archie-ra, a kiérdemesült cirkuszi medvére. Archie tökéletesen rátermett férjjelöltnek tûnik, bár van egy-két apró hibája, de mit is várhatnánk egy agglegénytõl, aki hozzászokott a mirelit vacsorákhoz és az urbánus kényelemhez?
A doki és kutyája, Lucky hozzáfognak a võlegény oktatásához: megpróbálják Archie-t visszaszoktatni az erdõbe és ránevelni a nomád életre. De hiába is mond le kissé ügyefogyott medvénk minden komfortról a családalapítás reményében, úgy tûnik, Éva cseppet sem vonzódik hozzá û inkább az enyhén otromba, de annál sármosabb Sonnyért eped. Ki érti ezeket a kõszívû barlanglakókat? Archie-t és Luckyt û aki egy magányos farkasba szerelmes û csúnyán kikosarazzák.
Vajon képes lesz-e Archie szerelmet ébreszteni a rátarti medvelányban, hogy fennmaradjon a ritka faj, és hogy megmeneküljön az erdõ a pusztulástól?
Vajon szerencsével jár-e végül Lucky, meg tudja-e majd szelídíteni a magányos farkast, hogy û nomen est omen û beteljesítse nevét?
Aki hisz az összefogás erejében, aki nem ura, csupán lakója akar maradni a Földnek, és aki hiszi, hogy létezik nagyobb hatalom a pénznél, az tudja a választ.

A CSALÁD ÉS EGYÉB ÁLLATFAJTÁK

1998-ban a Hugh Lofting története alapján készült Dr. Dolittle világszerte hatalmas sikert aratott kicsik és nagyok táborában. A film közönség- és kasszasikere û az összbevétel közel háromszázmillió dollár volt û egyrészt a kiváló forgatókönyvnek és a fõszereplõ Eddie Murphy nagyszerû komikusi képességeinek, másrészt pedig annak volt köszönhetõ, hogy az alkotók az állatszereplõket û hála a számítógépes trükköknek û személyiséggel ruházták fel.
Eddie Murphy már korábban világhírre tett szert olyan sikeres vígjátékokkal, mint amilyen a Beverly Hills-i zsaru volt, de tehetségét és humorát a Dr. Dolittle-ben csillogtatta csak meg igazán. Az állatok nyelvén beszélõ, meleg szívû doktor figurájának megformálása minden korábbi alakításánál nagyobb elismerést és tetszést aratott. äBármerre is járok, a gyerekek a mai napig Dr. D-nek szólítanak û mondja Murphy û, és én erre roppant büszke vagyok. Valamennyi szerepem közül ez áll hozzám a legközelebb."
Nem meglepõ tehát, hogy Murphy ismét habozás nélkül vállalta Dolittle szerepét. Saját gyerekei mát régóta unszolták a színészt, hogy vágjon bele a folytatásba: äImádták a filmet, ha nem látták legalább százszor, akkor egyszer sem û meséli Murphy. û Engem a történet sok szempontból emlékeztet a gyerekkoromban látott rajzfilmekre, amikben az emberek és az állatok egy nyelvet beszéltek. Ezeket szerettem a legjobban, és naphosszat képes voltam ábrándozni arról, hogy kutyákkal, macskákkal, lovakkal beszélgetek. Gyerekként másképp viszonyulunk az állatokhoz, közelibbnek érezzük õket, nem másodrangú lényként, hanem sorstársként, barátként tekintünk rájuk. Talán ez lehet az oka a Dr. Dolittle népszerûségének."
Nem Murphy volt az egyetlen, akire a család gyakorolt nyomást, a DR. DOLITTLE 2. ötlete valóban a gyerekek fejébõl pattant ki. John Davis producernek nem hagytak nyugodást a gyerekei, míg bele nem fogott a második rész elkészítésébe: äA legnagyobb dicséretet tõlük kapom, és hiszek az értékítéletükben. Nem tudom, ki hogy van vele, de számomra az az igazi boldogság, amikor nevetni hallom õket."
Davis, Murphy és Larry Levin forgatókönyvíró û aki az elõzõ rész társszerzõje volt û már a Dr. Dolittle óta dolgozik a folytatáson. Bõven volt idejük kidolgozni az új karaktereket és megtalálni a megfelelõ sztorit. äMost is abból indultunk ki, hogy Dolittle képessége különleges adomány, talentum, amit jól kell forgatni. A mi felelõsségünk volt, hogy Dolittle jól használja fel egyedülálló képességét. Ez û ha úgy tetszik û filmünk komoly oldala, hiszen ha gyerekeknek dolgozol, duplán figyelned kell a film tanulságára. A különleges adottságoknak persze egy sor hátulütõje is van, ebben az esetben ez a borzasztó felfordulás, ami körülveszi Dolittle-t. Ez a komikus oldal: a vígjátéki eszközök bevetésének lehetõsége a filmben."
Az elõzõ film azt a szituációt járta körül, milyen is, ha valaki ráébred, hogy különleges képességek birtokosa. Most, miután már az egész világ tisztában van vele, hogy Dolittle beszél az állatok nyelvén, következhet a lényeg: mihez kezd tudományával. äA Dr. Dolittle is úgy nõtt ki a gyerekcipõbõl, mint egykor mi valamennyien: szembenéz a kérdéssel: mire való az adottság, hogyan kamatoztatható a képesség û teszi hozzá John Davis. û Kiszélesedett a vászon: még több állat szerepel, még több a speciális effektus, és a film már nem csak szórakoztatni kíván."
Larry Levin forgatókönyvíró évek óta aktív környezetvédõ: äAmióta kitaláltuk a Dr. Dolittle alapötletét, vagyis hogy adott egy doktor, aki képes kommunikálni az állatvilággal, azóta gondolkodom egy történeten, amelyben az állatok panaszt tesznek a kizsákmányoló emberiség ellen. Úgy gondoltam, ez jó alkalom arra, hogy az állatok szemszögébõl tekintsünk civilizációnkra. Így született a sztori, amelyben egy ember segít az állatoknak, hogy megmenthessék otthonukat, a vadont, nem mástól, mint az emberiségtõl û mondja Levin. û A karakterek megformálásakor Archie, a cirkuszi medve figurájára helyeztem a hangsúlyt. Archie hozzászokott az egészen szûk kis terekhez, a bezártsághoz, de jó szívvel vállalta a fogságot, mert sztár akart lenni. Archie tehát majdnem olyan messze kerül a vadontól, mint az emberek. Bizony nagyon meglepõdik, hogy a vadállatok nem értékelik bohóc stílusát, mutatványait. Szemükben õ egy ripacs, aki a simabõrû talpát nyalta egész életében."
Levin jóvoltából összeállt a történet konfliktussal és bonyodalommal, a Twentieth Century Fox producerei kerestek hát egy rendezõt az anyaghoz. Találtak is valakit, aki már régóta lelkesedett a DR. DOLITTLE 2. ötletéért, aki túl volt már elsõ vígjátékán, ráadásul besöpört már néhány rangos díjat videofilmes rendezéseiért. äSteve Carr az a típus, akin nem látszik meg, hogy a Huszonharmadik utcában született û mondja Levin. û Csodás érzékkel valósította meg elképzelésünket, miszerint a filmnek valóban az állatok hangján kell megszólalnia."
Az alkotók következõ lépése az volt, hogy felkérték Eddie Murphyt és filmbéli családját û a Dr. Dolittle feleségét alakító Kristen Wilsont, és két lányát, Raven-Symonét, illetve Kyla Prattet û a munkára. Valamennyien habozás nélkül vállalták a játékot. Az eredeti stábban nem szerepelt Kevin Pollak és Jeffrey Jones, a két gonosz ingatlanügynök, akik el akarják foglalni az állatok lakóhelyét, valamint LilÆ Zane, aki Charisse fiúját alakítja a filmben. Lil Zane szerepére Carr szerint azért volt szükség, hogy äa generációk találkozhassanak... Eric bekerül a családba, de nem minden konfliktus nélkül. Dolittle, mint az apák általában, nehezen fogadja el lánya udvarlóját. Ez a szituáció újabb gegekre teremtett lehetõséget."
A DR. DOLITTLE 2.-ben több mint 250 négylábú szerepel, Amerika vadállományának közel hetvenféle képviselõje. A medvék, farkasok, oposszumok, mosómedvék, baglyok mind-mind nagyszerû alakítást nyújtanak, de közülük is ki kell emelnünk az Archie szerepében látható, 215 cm magas, 360 kilós medvét, aki û stílusosan û a Tank névre hallgat. äTank igazán figyelemre méltó egyéniség û mondja Carr û, Hollywood büszke lehet legújabb felfedezettjére. Rendkívül értelmes és barátságos. Kinéztük belõle, hogy egyszer csak valóban megszólal."
Tank idomárja û már ha ez a kifejezés nem sértõ az okos mackóra nézve û, Doug Seus ez idáig számtalan állatokat felvonultató mozifilmben közremûködött. Bart nevû tanítványát sokan csak úgy emlegetik, mint a medvék John Wayne-jét, hiszen rengeteg filmes produkcióban szerepelt már, többek között A vadon foglyaiban és a Szenvedélyek viharában címû moziban. Tank sokat tanult a veterán színészmedvétõl, aki immáron két évtizedes karriert tudhat a háta mögött.

ÁLLATSÁGOK BAJORûHERNÁDIûVEREBESûJÁKSÓ MÓDRA

A DR. DOLITTLE 2. magyar változatának különlegessége, hogy a fõszereplõ állatok az ország kedvenc hangjain szólalnak meg. A Heti hetes sztárjai boldogan vállalták, hogy szinkronizálják a szerelmes mackókat. Mindannyian rögtön meglátták az abban rejlõ számtalan humoros lehetõséget, hogy a mackó-háromszögtörténet, melyben két hím (egy macsó és egy elkényeztetett színpadi sztár) vetélkedik a kacér nõstényért, játékos kifordítása az õ tévébeli figuráiknak, szokásos helyzetüknek. Így lett Bajor Imre Archie, a kiérdemesült cirkuszi medve szinkronhangja. Az õ elõadásában életre kel a szöveg: minden mondata új poén. Az eredeti filmben nyilvánvalóan nem kerül szóba a Heti hetes, ám abban a jelenetben, amikor Archie a tévé természetfilmjébõl igyekszik megtanulni az erdei élet fortélyait, nem lehetett nem leütni a feladott labdát: Archie unatkozik, átkapcsolna, és természetesen valami vidámra vágyik.
A fõszereplõ szerelmének tárgya, Éva természetesen Hernádi Judit hangján szólal meg. A mûvésznõ hihetetlenül komolyan vette a felvételeket, teljes átéléssel és még több játékos kedvvel mondta mikrofonba a nõsténymedve szerelmi panaszait. A szinkron szereposztói számára nem is volt kétséges, hogy Sonny, a férfias vetélytárs ezek után csak Verebes István lehet û így az állatok rivalizálása új dimenziót kapott. A DR. DOLITTLE 2. olyan plusz humorforrással gazdagodott, mely egyedivé teszi a magyar változatot.
Ahhoz azonban, hogy a kör teljessé váljon, hiányzott még valaki. Jáksó László korábban sosem szinkronizált. äAzt sem tudom, a mikrofon melyik végéhez kell állnom" û panaszkodott a munka kezdetekor. A veszett mosómedve-gengszter szerepét azonban nagyon élvezte. A munka elsõ napján kapott hangszálgyulladása ellenére kiállta a próbát, és máris jelentkezett a szinkronstábnál a következõ feladatra. A filmbéli mosómedve az eredeti változatban nem hadar: ez a megoldás egyedi, magyar specialitás.
A film fõszereplõje, Eddie Murphy természetesen ezúttal is Dörner György-hangon kel életre: ennek köszönhetõen telik meg a karakter jelleme magyaros humorral. A doktor kutyája, Mázli, Szombathy Gyula bolondozásának hála alakul igazi egyéniséggé û és marad minden bizonnyal feledhetetlen emlékû figura felnõtt- és gyereknézõknek egyaránt.

A SZEREPLÕK

EDDIE MURPHY (Dr. Dolittle) legnagyszerûbb alakításának szakma és közönség egyaránt a film elsõ részét, a Dr. Dolittle-t tartja. Színészi karrierjét huszonöt évesen kezdte. Ezt megelõzõen 1980-ban, tizenkilenc évesen szerepelt a äSaturday Night Live"-ben. Azóta számtalan vígjátékban tûnt fel, többek között a äTrading Places"-ben, a äComing to America"-ban és a Beverly Hills-i zsaru (Beverly Hills Cop) valamennyi epizódjában. Rendezõként 1989-ben mutatkozott be a äHarlem Nights" címû sorozattal, melyben egyúttal szereplõként és szerzõként is közremûködött. Az 1996-ban nagy sikert aratott Bölcsek kövérében (Nutty Professor) hat különbözõ karaktert alakított. Színészként és producerként is jegyezte az Életfogytig (Life) címû filmet, melyben Martin Lawrence volt a partnere és a äBowfinger"-t, melyben Steve Martin oldalán játszott. Õ kölcsönözte hangját a Mulan címû rajzfilm egyik sárkányának. Legutóbb a Bölcsek kövére 2.-ben (Nutty Professor II: The Klumps) szerepelt, és a 2001-es Cannes-i Filmfesztiválon bemutatott Shrekben szinkronizált. Legközelebb a äPluto Nash"-ban és û Robert DeNiro oldalán û a äShowtime"-ban láthatjuk.

KRISTEN WILSON (Lisa Dolittle) Eddie Murphyvel együtt a Dr. Dolittle eredeti stábjának tagja volt. Wilson Massachusettsben született, és ott kezdte pályáját táncosnõként. Négy évig volt a bostoni balettegyüttes tagja. Kitüntetéssel végzett a Syracuse Universityn.
New Yorkba költözése után azonnal szerepet kapott egy tévéfilmben, majd nem sokkal késõbb elsõ nagyjátékfilmjében, a äBulletproof"-ban, melyben Adam Sandler oldalán játszott. További munkái: Girl 6 û A hatodik hang, Ha megy a busz (Get On the Bus), äPompatus of Love" (Kristen Scott Thomas partnereként) és a äDungeons & Dragons". Legközelebb Jennifer Grey-jel láthatjuk a äRitual" címû thrillerben.

JEFFREY JONES-t (Joseph Potter) a közönség az Amadeusból ismerheti II. József császár szerepébõl. A New York állambeli Buffalóból származó Jones már középiskolásként a színészi pálya mellett döntött. Színházi alakításaiért és kiváló tanulmányi eredményeiért ösztöndíjat kapott London egyik leghíresebb színiakadémiáján. Nagyjátékfilmes munkái: äFerris BuellerÆs Day Off", äHeartbreakers", äPar 6", Stuart Little, kisegér, Az Álmosvölgy legendája (Sleepy Hollow), A salemi boszorkányok (The Crucible), Ed Wood, Vadászat a Vörös Októberre (The Hunt for Red October), äThe Revolutionary", äEasy Money", äTransylvania 6-5000", Howard, a kacsa (Howard the Duck), Beetlejuice û Kísértethistória, äWhoÆs Harry Crumb?", Valmont és äOut on a Limb".
Televíziós szerepei: äThe People Next Door", äAmazing Stories", äFresno", äThe AvengingAngel", äGambler III: The Legend Continues" és äIf Tomorrow Comes".
A középiskola befejezése óta több mint 125 színpadi darabban szerepelt, többek között Az elefántember, a Tévedések vígjátéka és A vihar címû színmûvekben.

KEVIN POLLAK (Jack Riley) az elmúlt évtizedben közel harminc filmben bizonyította komikusi és drámaszínészi képességeit. Idén Jennifer Lopez oldalán láthattuk a äThe Wedding Planner"-ben, illetve Kurt Russel és Kevin Costner partnereként a ä3000 Miles to Graceland" címû filmben. Korábban az Ítéletnapban (The End of Days) szerepelt Arnold Schwarzeneggerrel, a Bérgyilkos a szomszédomban (The Whole Nine Yards) Bruce Willisszel, és Janeane Garofalo oldalán a äSteal This Movie" címû moziban. Legközelebb a äJuwanna Man"-ban lép a vászonra. Pollak tízéves kora óta szerepel különbözõ humoros színpadi és televíziós produkciókban. Elsõ jelentõsebb nagyjátékfilmes szerepét Ron Howard és George Lucas Willow címû filmjében kapta 1988-ban. Mellékszereplõ volt Barry Levison Avalonjában, és ez az alakítása egy csapásra ismertté tette. Az igazi szakmai áttörést azonban az Egy becsületbeli ügy (Few Good Men) hozta meg számára, melyben olyan rangos sztárokkal játszhatott, mint Tom Cruise, Jack Nicholson és Demi Moore. Ezt követte a Jack Lemmon és Walter Matthau fõszereplésével készült A szomszéd nõje mindig zöldebb (Grumply Old Men), valamint folytatása, a Még zöldebb a szomszéd nõje (Grumplier Old Man), majd a Közönséges bûnözõk (The Usual Suspects). Utóbbiért Pollakot National Borard of Review-vel, magát a filmet pedig két Oscar-díjjal jutalmazták. Pollak Martin Scorsese Casinójában nyújtott alakításáért számos elismerést kapott. A színész saját cége rendszeresen készít humoros jeleneteket és mûsorokat a Warner Bros. és a CBS Televízió számára.

RAVEN SYMONÉ (Charisse Dolittle) napjaink egyik legtehetségesebb és leggyakrabban foglalkoztatott hollywoodi gyerekszínésze, aki szintén ott volt a Dr. Dolittle stábjában. Ez idáig rengeteg ifjú színésznek járó díjat elnyert alakításaival. Az Államokban Symoné leginkább a äThe Cosby Show"-ból, a äHanginÆ With Mr. Cooper"-bõl és a Dr. Dolittle-bõl vált ismertté és népszerûvé. A kislány énekel is, az MCA lemezkiadónál õ volt a legfiatalabb û mindössze ötéves û, akivel felvételt készítettek. Symoné a Broadway színpadán debütált, annak 25 éves fennállására rendezett ünnepségén.

KYLA PRATT (Maya Dolittle) elsõ filmszerepét az 1998-as Dr. Dolittle-ben kapta. Több tucat televíziós produkcióban szerepelt és nagyjátékfilmben is játszott, többek között a äLove & Basketball" (alakításáért NAACP-díjat nyert), az Egyéjszakás kaland (One Night Stand) (Wesley Snipesszal és Nastassia Kinskivel) címû moziban, illetve az Õrült városban (Mad City) John Travolta és Dustin Hoffman oldalán. További filmszerepei: äThe Baby Sitters Club, äPsalms From the Underground" és a äRiot".

AZ ALKOTÓK

STEVE CARR (rendezõ) eddigi direktori pályafutását leginkább videoklipek fémjelzik. Carr azonban nemcsak klipjeirõl, grafikai munkáiról is híres. Elsõ nagyjátékfilmes rendezése a äNext Friday", a nagy sikerû äFriday" folytatása volt 1995-ben, Ice Cube-bal a fõszerepben. Carr olyan elõadók számára készített videoklipeket, mint Moby, Method Man, a Public Enemy, a Slick Rick, Jay-Z vagy a Timberland. Reklámfilmeket (Sprite) és tévéfilmeket is rendez.

JOHN DAVIS (producer) saját produkciós cége, a Davis Entertainment az elmúlt tizenkét évben több mint hatvan mozifilm születésénél bábáskodott. Davis legutóbbi produceri munkája a Sigourney Weaver, Gene Hackman és Jennifer Love Hewitt fõszereplésével készült äHeartbreakers" volt. Ezt a äBehind Enemy Lines", majd a äLife, Or Something Like It" követte.
1998-ban õ volt a producere a Dr. Dolittle-nek, melyben Eddie Murphy játszotta a fõszerepet. További munkái: äOut to Sea" (Jack Lemmonnal és Walter Matthau-val), A Cég (The Firm û Tom Cruise-zal), A szomszéd nõje mindig zöldebb (Grumply Old Men), Még zöldebb a szomszéd nõje (Grumplier Old Men), Bátrak igazsága (Courage Under Fire û Denzel Washingtonnal és Meg Ryannel), äThe Chamber" (Gene Hackmannel és Chris OÆDonnellel), Daylight (Sylvester Stallonéval), Waterworld (Kevin Costnerrel), Richie Rich û Ebcsont beforr, Ragadozó (Predator), Amit szerelemnek hívtak (The Thing Called Love), Negyven emelet mélyen a pokolban (Fortress), Szilánkok (Shattered). A mozifilmek mellett Davis számos televíziós film és sorozat producere volt (äSilhouette", äVoyage", äIrresistible Force", äWild Card", äDangerous Passion", äCuriosity Kills" és äCaught in de Act"). A Davis Entertainment pedig olyan filmek elkészítésében mûködött közre, mint a äTruman CapoteÆs One Christmas" (Katherine Hepburnnel), a äThis CanÆt Be Love" (Katherine Hepburnnel és Anthony Quinnel) vagy a äTears and Laughter" és Az utolsó törvényen kívüli (The Last Outlaw).

LARRY LEVIN (forgatókönyv) Nat Mauldin mellett társszerzõje volt a Dr. Dolittle-nek. Többek között olyan sorozatok producere és szerzõje volt, mint a äBakersfield P. D.", az äIf Not For You" (Elizabeth McGovernnel) és az äArresting Behavior". Társszerzõként közremûködött a äSeinfeld" äThe Boyfriend" címû epizódjában és az äItÆs Garry ShandlingÆs Show"-ban. Jelenleg Betty Thomasszal dolgozik a äSnatching Sinatra" címû produkción.

NEIL MACHLIS (executive producer) évek óta a Twentieth Century Fox munkatársa, a stúdió olyan filmjeinek elkészítésében közremûködött, mint a Harold Ramis rendezte A bájkeverõ (Bedazzled), Mike Nichols äWhat Planet Are You From?" címû vígjátéka, illetve Nichols más filmjei, mint a äPrimary Colors", a Madárfészek (The Birdcage), a Farkas (Wolf), vagy a Képeslapok a szakadékból (Postcards From the Edge). Machlis további executive produceri munkái: Nászút Vegasba (Honeymoon in Vegas û Nicolas Cage-dzsel a fõszerepben), Repülõk, vonatok, automobilok (Trains, Planes and Automobiles), äChances Are". Társproduceri munkái: I.Q. û A szerelem relatív (Tim Robbinsszal, Meg Ryannel és Walter Matthau-val), Három férfi és egy kis hölgy (Three Men and a Little Lady), äAn Innocent Man", äMonster Squad".
A New York-i születésû Machlis marketinget tanult az American Universityn Washingtonban. Kezdetben egy chicagói hírmûsor operatõre volt. Produceri tevékenykedését olyan filmekkel kezdte, mint a äLenny", a äPlay It Again", a Pomádé (Grease), a äGrease 2", az Amerikai dzsigoló (American Gigolo), a Mommie Dearest", a Johnny DeVeszélyes (Johnny Dangerously), 1020" és a äGung Ho".

JOE SINGER (executive producer) 1996-ban megalapította a Joseph M. Singer Entertainment nevû céget, mely azóta az egyik legnevesebb hollywoodi produceri iroda lett. Õ is a Dr. Dolittle stábjából került a második részhez. További munkái: A bátrak igazsága (Courage Under Fire), Daylight, Dante pokla (DanteÆs Peak). Singer jelenleg számos nagyjátékfilmen dolgozik.

DARYN OKADA (operatõr) filmes pályafutását igen fiatalon, mindössze tizenhat évesen kamera-asszisztensként kezdte különbözõ kis költségvetésû független filmekkel, mint például a äPhantasm". Késõbb, 1990-tõl sorozatokban dolgozott. Nagyjátékfilmes munkái: äWild Hearts CanÆt Be Broken", Apám, a hõs (My Father the Hero), äBig Bully", Halloween û Húsz év múlva (Halloween: H20), A szörny (Lake Placid), äTexas Rangers", äCaptain Ron", äBlack Sheep", äSenseless", äSeparated by Murder", äA MotherÆs Instict", äVanishing Point", äDawsonÆs Creek".

WILLIAM SANDELL-t (látványtervezõ) munkái: Viharzóna (The Perfect Storm), Az elnök különgépe (Air Force One), Vírus (Outbreak), Háborgó mélység (Deep Blue Sea), äSmall Soldiers", Flinstones család, Total Recall û Az Emlékmás, Robotzsaru (RoboCop), Tisztító tûz (The Glimmer Man), Aljas utcák (Mean Streets), äFighting Man", äI Never Promised You a Rose Garden", äThe Promise", äSerial", Airplane 2. (Airplane II: The Sequel and St. ElmoÆs Fire), äBig Businnes", äNothing But Trouble", äNewsies" és Hókusz-pókusz (Hocus Pocus).

CRAIG P. HERRING (vágó) öt alkalommal dolgozott együtt Harold Ramis rendezõvel: vágóasszisztensként a Közös többszörös (Multiplicity), az Idétlen idõkig (Groundhog Day) és a äStuart Saves His Family" címû filmekben, vágóként pedig a Csak egy kis pánikban (Analyze This), illetve A bájkeverõben (Bedazzled). Craig P. Herring û akinek édesapját, Pembroke Herringet háromszor jelölték Oscar-díjra vágói munkáiért û a Még drágább az életed (Die Hard 2.), a Távol Afrikától (Out of Africa) és az Apácashow (Sister Act) címû filmekben is közremûködött.

DAVID NEWMAN (zeneszerzõ) fontosabb nagyjátékfilmes munkái: 102 kiskutya (102 Dalmatians), Tengerre, tata! (Out To Sea), äThe Phantom", Hoffa, A zûr bajjal jár (I Love Trouble), Nászút Vegasba (Honeymoon in Vegas), A rózsák háborúja (The War of the Roses), Kerge kacsák (Mighty Ducks), Dobjuk ki anyut a vonatból! (Throw Momma From the Train), A Flintstone család (The Flintstones), Hull a pelyhes (Jingle All the Way), Bölcsek kövére (The Nutty Professor), Anastasia, Bölcsek kövére 2. (Nutty Professor II), A bájkeverõ (Bedazzled).
David Newman annak a híres zeneszerzõ-famíliának a sarja, melynek Randy Newman, Lionel Newman és Alfred Newman is tagjai. David neve komolyzenei komponistaként és karmesterként sem ismeretlen: fellépett a Los Angeles-i Filharmonikusokkal, a Belga Nemzeti Zenekarral, az Amerikai Szimfonikus Zenekarral, a londoni Királyi Filharmonikusokkal, és az Új Japán Filharmonikusokkal.