A Columbia Pictures Corporation
és az SKA Films bemutatja
Guy Ritchie filmjét

BLÖFF
(SNATCH)

 
 

Szereplõk:
Benicio Del Toro
Dennis Farina
Brad Pitt
Rade Sherbedgia
Vinnie Jones
Mike Reid
Robbie Gee
Lennie James
Jason Statham
Stephen Graham
Alan Ford
Ade

Fényképezte:
Tim Maurice-Jones

Vágó:
Jon Harris

Zene:
John Murphy

Producer:
Matthew Vaughn

Írta és rendezte:
Guy Ritchie
 
 

A gyémántokra specializálódott, minden hájjal megkent tolvaj, Franky Four Fingers (Benicio Del Toro), miután teljesítette legfrissebb megbízatását, s eltulajdonított egy hatalmas drágakövet jogos tulajdonosától, New Yorkba indul, hogy szállítsa az árut fõnökének, Avinek (Dennis Farina). Útközben azonban egy szusszanásnyira megáll Londonban, ahol apróbb brilleket kell kézbesítenie Avi unokatestvérének és más ékszerkereskedõknek. Amikor itt találkozik Penge Borisszal (Rade Sherbedgia), még nem sejti, hogy küldetésének befellegzettà Borisz ráveszi Frankyt, hogy fogadjon egy illegális bokszmeccsen: a szélhámos orosz célja, hogy û szövetkezve két helybéli zálogház-tulajdonossal, Vinnyvel (Robbie Gee) és Sollal (Lennie James), valamint szökésben lévõ sofõrjükkel, Tyrone-nal (Ade) û kirabolja a férfit.
A Török (Jason Statham) és társa, Tommy (Stephen Graham) a tiltott boksz újdonsült ämenedzserei". A körzet rettegett bandavezére, a disznófarm-tulajdonos Brick Top (Alan Ford) maga is érdekelt a bokszbizniszben, sertéstelepén egymást váltják az ember- és kutyaviadalok. A Török és Tommy elérkezettnek látja az idõt, hogy szembeszálljon Brick Toppal: egy olyan versenyzõt szerzõdtetnek, aki, úgy vélik, legyõzhetetlen. A meccsen azonban megjelenik egy új fiú, Mickey OÆNeil (Brad Pitt), az ír roma, aki könnyedén kiüti emberüket. Megpróbálják becserkészni a tehetséges bunyóst, hogy rávegyék, engedje magát legyõzni a következõ fordulóban, Mickey azonban nem adja be a derekát, s a kelekótya páros terve kútba esik. Brick Topnak imponál a roma fiú rátermettsége és harcmodora. Mickey-nek újra ringbe kell hát szállnia: muszáj gyõznie, mert Brick Top nem riad vissza a brutális eszközöktõl és vérontástól sem, ha az érdekeirõl van szó.
Eközben Avi, aki értesül arról, hogy Frankyt feltartóztatták, egy emberével New Yorkból Londonba repül. Felbérelik a legendás Bullet Tooth Tonyt (Vinnie Jones) Franky és a gyémánt elõkerítésére. Hamarosan fény derül a gyémánttolvaj szerencsétlen kalandjára, s megindul az eszeveszett hajsza az eltûnt kõ után. Az pedig fel-feltûnik, majd újra alámerül a számtalan egymást keresztezõ érdek, tengernyi blöff, hazugság és gáncs forgatagában. A bandák valamennyi ténykedése illegális, néhány közülük komédiába illõ, s legtöbbjük arra ítéltetett, hogy véres megtorlással végzõdjön. Ahogy a szálak összekuszálódnak, kutyák, gyémántok, cigánykaravánok, nehézfiúk és fegyverek kavarognak egy zûrzavaros csetepatéban.

KÕ KÖVÖN...

A BLÖFF története egy jókora gyémánt körül bonyolódik az East Enden, a londoni alvilág telephelyén. Szereplõi a szervezett bûnözés figurái, bandatagok és magánzók, illegálisan, kesztyû nélkül bokszoló nehézfiúk, kutyák és utcagyerekek. Sokakban felvetõdik a kérdés, lehetséges-e, hogy a BLÖFF a rendezõ debütáló nagyjátékfilmje, A Ravasz, az Agy és két füstölgõ puskacsõ címû mozi folytatása. Guy Ritchie cáfolja ezt, mondván, hogy új filmjének szereplõi egytõl-egyig a londoni alvilág figurái, ellentétben A Ravaszà-szal, melyben néhány fiatal drogügyletek folytán keveredik az East End-i bûntanyákra, s válik véres leszámolások áldozatává.
A BLÖFF valódi thrillernek indul, aztán gengszterkomédiává alakul át. Irama gyors, cselekménye tekervényes: nem nevezhetõ pusztán gengszterfilmnek, gegjeivel, fanyar humorával, az erõszak rejtett ábrázolásával áttöri a mûfaj kereteit. Adott egy balul sikerült gyémántrablás, egy New York-i maffiavezér, egy ír roma szerencsevadász û aki édesanyja új lakókocsijára akar pénzt szerezni û és nem utolsó sorban egy fékezhetetlen eb.
A készítõk mindvégig kitartottak amellett, hogy a szereplõk kiválasztásának elsõdleges szempontja a hitelesség legyen. Gyémántrablókról, kötnivaló gazemberekrõl lévén szó, e hitelesség megteremtése érdekében bajosan lehetett volna shakespeare-i színészekhez folyamodni.
Matthew Vaughn producer is nagy jelentõséget tulajdonít a szereposztásnak: äGuy már elsõ filmjének forgatása elõtt heteket-hónapokat töltött a nehézfiúk karakterének kidolgozásával. Miként akkor, most is elég hosszú idõbe telt rátalálnunk a megfelelõ arcokra, több száz fickó közül kellett válogatnunk. Guynak meglehetõsen határozott elképzelései voltak a zsánerrõl, ez hajlíthatatlanná tette, s û különös módon û egyidejûleg megnehezítette és megkönnyítette a színészek kiválasztását. Nem csupán azt várta el tõlük, hogy alkatukban, megjelenésükben egyezzenek szerepükkel, maximális hitelességet kívánt û minimális színészi »technikával«.
Néhány héttel a forgatás elõtt egy jól megtermett, marcona fickó jelentkezett a stúdióba biztonsági embernek: amikor Guy meglátta, azonnal lecsapott rá és szerepet kínált neki."
A rendezõ egy sereg hajdani bûnözõt is meghívott a filmbe: äA jellemek akkor kristályosodtak ki, amikor a stáb összeállt. Mindenki önmagát hozza a vásznon, a szereplõk egytõl-egyig saját életükkel gazdagították a forgatókönyvet."
Hogyan került Brad Pitt az egykori bûnözõk, az igazi nehézfiúk közé? Hollywood csillaga közvetlenül A Ravaszà bemutatója után felhívta Ritchie-t, hogy elõbb találkozót, azután pedig egész egyszerûen szerepet kérjen tõle következõ filmjében.
äElõször nagyon elképedtünk, úristen, mi a csudát kezdhetnénk vele? Aztán Guy elõállt az ír roma bokszoló ötletévelà Brad gázsija rendesen húszmillió körül mozog, mi nem is álmodhattunk arról, hogy ezt kipengessükà A BLÖFF-ben viszont jóval kisebb honoráriumért játszott û ugyanannyi elõleget kapott, mint a többiek!"
Vaughn kezdetben vonakodott Brad Pittet szerepeltetni: äNincs egyetlen figura, aki ne állna nyakig a szennyben, ezért tartottam tõle, hogy az õ jelenléte egy csapásra sterilizálná a terepet. De meg kell adni, világosan látta, mit szeretnénk, s végeredményben nemhogy gyengítette, épp ellenkezõleg, személyiségével erõsítette a hitelesség érzetét."
äKitüntetés számomra, hogy szerepelni akart a filmben û mondja Ritchie. û Rokonszenves fickó, a szokásos sztárallûrök nélkül. Olyan volt, mint a többiek: egy a fiúk közül, nem beszélt mellé, nem próbált affektálni."
A többi karakterhez már bonyolultabb volt megfelelõ színészt találni. Az Egyesült Államokból érkezett Dennis Farina kapta a New York-i zsidó gyémántmaffia vezérének szerepét, akinek Londonba kell utaznia, hogy visszaszerezze a kallódó gyémántot. äGyûlölöm Angliát, úgy értem, Avi gyûlöli û mondja Farina. û Nem csoda, hogy népszerûtlen vagyok odaátà mármint a filmben. Na jó, vicc nélkül, tényleg megszerettem ezt a csapatot, gyorsan összerázódtunk. Manapság egy-két fõszerep köré építik a történeteket, elég néhány nagy név, hogy elhúzza a szekeret. A BLÖFF-ben a sztorié a fõszerep, a színészek csak aztán következnek û beleértve Brad Pittet is. Az egész egy meglehetõsen veszélyes alvilági utazás a Hatton Garden-i ékszerkereskedelem körzetében. A többi csak körítés."
Dennis Farinát többek között a nem mindennapi szereplõgárda vonzotta: äRégóta szerettem volna olyan partnerekkel játszani, amilyen például Benicio Del Toro."
A Ravaszà sok szempontból Ritchie további munkáinak kísérlete, elõzménye volt, csapatának nagy részét áthozta a BLÖFF-be. äBenicio Del Toro korábbi alakításai alapján biztosak voltunk abban, hogy ott a helye e sokszínû társaságban, hisz õ amolyan Joe Pesci-típus."
Del Toro a közös munka döntõ szerepét hangsúlyozza: äA jó rendezõ megfelelõ érzékenységgel bárkibõl, aki korábban akár sosem játszott színpadon vagy kamerák elõtt, képes elõhozni a kívánt karaktert. Csakhogy itt nem szerepelni kellettà itt önmagunkat kellett adnunk."
A kivételes humorérzékkel megáldott Mike Reidnek csak fel kellett öltenie a tipikus zsidó ékszerkereskedõ jelmezét, s az úgy állt rajta, mintha ráöntötték volna. Vinnie Jones, a odicsekjeirõl híres ex-futballista meggyõzõ játéka A Ravaszà-ban biztosította BLÖFF-béli helyét a keményöklû Bullet Tooth Tony szerepében. äSzerettünk volna újra együtt dolgozni Vinnie-vel: ez egyszer már nagyon jól bevált. Ott volt A Ravaszà eredeti stábjában: Vinnie nagyszerû arc, és hihetetlenül könnyedén alkalmazkodott a szerepéhez. Emellett amikor elakadtunk egy jelenet felvételekor, mindig volt valami remek ötlete, amelynek hála elmozdultunk a holtpontról."
Jones roppant komolyan veszi a munkáját, az élsportoló szorgalmával dolgozik, bemelegít, nekifeszül, aztán ragyogó teljesítményt nyújt û akár a futballpályán. De van egy hatalmas különbség a két terep között: äA kamerák elõtt magadra vagy utalva, senki nem siet a segítségedre, ha elbaltázol valamit. Csapatmunka mindkettõ, de másképpen. Fontos, hogy jól játsszak a meccsen és a forgatáson is, ahogy azonban múlik az idõ, lassacskán majd csak a mozi marad számomra. Meg sem állok a 007-es szerepéigà" Bár a James Bond-alakítás egyelõre várat magára, Vinnie nem gyõzi magasztalni a Ritchie-vel való munkát: äSzinte kölyök, mégis rengeteget tanultam tõle. Kivételes ember û hatalmas hittel, akarattal és önbizalommal. Ha útmutatásra volt szükségem a két film forgatása során, bátran fordulhattam hozzá."
Alan Ford tõsgyökeres East End-i, volt hát honnan ihletet merítenie szerepéhez. A Ravaszà-ban a csapost játszotta Sting bárjában, most pedig Brick Topot, a helyi fõgengsztert alakítja, aki sertéstelepén arénát rendez be az illegális viadalok helyszínéül. Aztán ott van még egy tag A Ravaszà-ból: Jason Fleyming, Darren szerepében;Darren Mickey-nek, az illegális boksz üdvöskéjének kebelbarátja.
Annak ellenére, hogy Fleyming volt az az ember, aki elsõként látta meg a forgatókönyvben rejlõ értékeket, csak mellékszerepet osztottak rá a filmben. Ám a figura idõvel nagyobb jelentõséget kapott. äÉn leszek a leghíresebb statiszta ezután û tûnõdik Fleyming û, hiszen elmondhatom, hogy Brad Pitt a cimborám. Ámbár valószínûleg vörös parókában, borostásan, másnapos képpel a saját anyukám sem fog megismerni. Úgy kell nekem, én akartam mindenáron játszani a filmben. Szerencsésnek érzem magam, mindkét forgatás felejthetetlen élmény volt."
Ade, aki Tyront, a sofõrt játssza, ezzel a szereppel debütál nagyjátékfilmen. äGuy tudta, mit akar, de ránk bízta, sõt elvárta a kreatív munkát. Azt mondta, játsszunk úgy, mintha éppen csak leszaladnánk egy kiló kenyérért, fölhajtanánk egy pohár tejet vagy egy pofa sört." A rendezõi instrukciókról Stephen Graham, aki a cockney-i Thug Tommyt alakítja, így vélekedik: äGuynak határozott elképzelései voltak, melyekhez körömszakadtáig ragaszkodott: mindannyiunkat e tervek alapján mozgatott, egészen addig, míg a kamerák forogni nem kezdtek. Akkor aztán elengedte a gyeplõt, csendben figyelt bennünket, s hagyta, hogy a jelenetek maguktól bontakozzanak ki. Egy alkalommal Bradet kísértük ki a ringbõl, a csarnok tele volt statisztákkal, akik egyszerre váratlan üvöltésben törtek ki, székeket hajigáltak, tomboltak, mint egy valóságos bokszmérkõzésen. Csakhogy ez nem szerepelt a forgatókönyvbenà Hogyan történt, mi váltotta ki az õrjöngést, máig rejtély elõttem. Azt hiszem, Guy legjobb munkatársai a véletlen és a spontaneitás voltak."
äValószínûleg Tommy szerepére volt a legnehezebb megfelelõ embert találnunk û mondja Vaughn producer û, egy héttel a forgatás megkezdése elõtt akadtunk rá. Idióta, pimasz frátert kellett játszania a Török oldalán, akivel együtt rohannak végzetükbe könyörtelen kiszorítósdiban dörzsöltebb ellenfeleikkel." Graham a forgatás minden percét élvezte: äA team egy focicsapatra hasonlított û a végeredmény az összjátékon és a bizalmon múlott."
Jason Statham szintén A Ravaszà stábjából került át: äA film valamennyi szereplõje ügyeskedik, seftel, a baj mindössze annyi, hogy ugyanazon a piacon. Addig szövögetik agyafúrt terveiket, míg a szálak végképp össze nem gubancolódnak. Az áhított gyémánt meg csak kering London körül, közel, egészen közel, de valahogy mégis elérhetetlen messzeségben."
A két ügyefogyott zálogháztulaj, Vinnie (Robbie Gee) és Sol (Lennie James), rendkívül ütõképes párost alkot, egyikük megfontolt, másikuk pedig forrófejû, így aztán nehezen jutnak egyrõl a kettõre, állandóan ostoba helyzetekbe keverik egymást és menekülõ sofõrjüket.

NEHÉZFIÚK, KUTYÁK ÉS UTCAGYEREKEK

Nagyformátumú gigasztárok, lelkes amatõrök jó érzékkel összeállított csapata, kutyák és gyerekek, fejük felett a szeszélyes angliai égboltà û a Ritchie kikeverte Molotov-koktél új dimenziókba röpíti a hagyományos brit gengszterfilmet.
äNem csak megfelelõ arcokat, egyéniségeket kellett összehozni, ütõképes bandát kellett szerveznünk. Ez az oka annak, hogy olyan sok idõt igényelt a stáb fölállítása. Egy-egy hosszabbra sikeredett, kimerítõ nap után együtt iszogattunk, sakkoztunk a fiúkkal." Vinnie Jones osztja a rendezõ véleményét: äA világosítóktól a színészekig mindenkit név szerint ismertünk. Barátságok szövõdtek a stábban: munka után sem széledt szét a társaság, mindannyian beültünk a közeli sörözõbe."
A BLÖFF forgatása 1999 októberében kezdõdött Londonban. Statham lelkesen mesél a forgatások légkörérõl: äA Ravaszà-ban mindenki jól szórakozott, de a BLÖFF-ben talán még jobban. Sok szempontból nagyon hasonló volt a két munka. Állandóan kifiguráztuk, ugrattuk egymást, alámerültünk és lubickoltunk a hangulatban, állati jól éreztük magunkat. S eközben érdekes módon elmaradtak a forgatások szokványos velejárói: bekapcsolva felejtett mobiltelefonok, állandó késések, ásítozások, nyavalygások és hisztérikus rohamok. Egyetlen ember panaszkodott végkimerülésre: a büfés szünet nélkül dolgozottà"
äSikerült megismerkednem néhány kesztyû nélkül bokszoló bunyóssal û mondja Hugo Luczyc-Wyhowski látványtervezõ û, leginkább az õ elbeszéléseik alapján igyekeztünk megkoreografálni a viadalokat, megteremteni azok atmoszféráját. Felvételeket készíteni a meccsekrõl szinte a lehetetlenséggel volt határos. A valóságban ez a világ összeszedetlenebb és átláthatatlanabb, mint ahogy azt a filmen ábrázoltuk. Többé-kevésbé úgy néz ki a helyzet, mint a kutyaviadalok esetében. Autóval körbevesznek egy kis terepet valami elhagyatott helyen, s ott egymásnak engedik a kutyákat. Az interneten rengeteg borzalmas képet találtunk ezekrõl a harcokról."
äA legnagyobb feladatot az jelentette, hogy valósághû képet adjunk az ékszermaffia meglehetõsen zárt világáról. Hogy úgy mondjam, rejtett magában némi veszélyt ez a vállalkozás. Továbbá komplikált volt úgy rekonstruálnunk egy cigánytábort, hogy az lehetõleg ne valami mesés, romantikus képet nyújtson, mint amilyeneket például az indiánokról lát az ember û meséli Vaughn.
Izgalmas és mulatságos volt kutyákkal dolgozni û folytatja a producer. û Õk éppúgy átírták a forgatókönyvet, mint a szereplõgárda többi tagja. A forgatás alatt a kutya-fõhõs egyre mélyülõ barátságot kötött az egyik színésszel, lehetetlen volt elcsalogatni mellõle, csüggött rajta majomszeretettel, úgyhogy végül kutyástul kellett leforgatnunk a színész valamennyi jelenetét. Mondtuk is Ritchie-nek, nem lesz jó vége, ha eltûri, hogy bárki csak úgy »beleugasson« a rendezésbe."

A SZEREPLÕK

ANDY BECKWITH (Errol) Brick Top egyik legényét formálja a filmben. A BLÖFF elõtt Willy Russel äStags and Hens" címû munkájában és a äLast Orders"-ben szerepelt.

EWEN BREMNER (Mullet) legemlékezetesebb szerepe a Trainspotting-ban Spud figurájának eljátszása volt. Tehetségét emellett olyan alkotások fémjelzik, mint a Dredd bíró (Judge Dredd) vagy Mike Leigh Mezítelenül-je (Naked).

BENICIO DEL TORO (Franky Four Fingers) New Yorkban és Los Angelesben tanult színészmesterséget. Filmjei: Peter Weir Félelem nélkül (Fearless) címû munkája, ahol Jeff Bridges és Rosie Perez voltak a partnerei, valamint Porcelánhold (China Moon), Nesze semmi, fogd meg jól! (Money For Nothing), Kolumbusz û A felfedezõ (Christopher Columbus: The Discovery), Halálra jelölve (Licence to Kill), Indián vér (Indian Runner), valamint A rajongó (The Fan).

VINNIE JONES (Bullet Tooth Tony) egy kegyetlenségérõl híres, bivalyerõs gazembert jelenít meg. Jones világklasszis futballista, aki az 1988-as kupagyõztes Wimbledon FC-ben kezdte pályafutását. Több elsõ osztályú brit focicsapat játékosa, illetve kapitánya volt, többek között a Sheffield F.C.-é és a Chelsea F.C.-é. Legutóbb a Queens Park Rangers futballklub játékosa és edzõje lett. Akárcsak a zöld gyepen, Jones a média világában is rekordsebességgel sztárrá avanzsált. Az egyik országos lap heti kolumnistája, saját rádió-, illetve tévémûsort vezet, és szerepelt a népszerû, äEllington" címû tévésorozat egyik epizódjában is. A Ravasz, az Agy és két füstölgõ puskacsõ volt az elsõ nagyjátékfilmje.

SAM DOUGLAS (Rosebud) Avi testõrét alakítja a filmben. Korábban szerepelt a Tágra zárt szemek (Eyes Wide Shut), Az ötödik elem (Fifth Element), a äHackers", a Mission: Impossible és a Batman címû filmekben. Rendszeresen játszik a Royal National Theatre különbözõ színdarabjaiban. Neve jól ismert a tévénézõk elõtt is: äKavanagh QC", äGoodnight Sweetheart", äWolverine", äThe Painted Lady", äThe Dirty Dozen: Next Mission".

DENNIS FARINA (Avi) a New York-i nagyfõnököt testesíti meg, az események, a film cselekményének tulajdonképpeni elindítóját. Farinát mostanában a Hulla, hó telizsák (Reindeer Games) címû John Frankenheimer-moziban, továbbá, Claire Daines oldalán, a Drogosztag (Drog Squad) címû filmben és 1998 legsikeresebb produkciójában, a Ryan közlegény megmentésé-ben (Saving Private Ryan) láthattuk. Tehetségét a legkülönbözõbb mûfajokban is bizonyította már: játszott filmdrámákban ("Preston Tylk", Mint a kámfor [Out of Sigth]), thrillerben (Embervadász [Manhunter]), és vígjátékokban (Éjszakai rohanás [Midnight Run]), Szóljatok a köpcösnek! [Get Shorty]). Tévés szereplései szintén jelentékenyek, melyek közül a legfontosabbak a äBuddy Faro", a äCrime Story" és a nálunk is népszerû Miami Vice. A mozivásznon legközelebb Ed Burns äSidewalks of New York" címû munkájában jelenik meg.

JASON FLEMYNG (Darren) Mickey roma cimboráját játssza. Flemyng Nagy-Britanniában az utóbbi néhány év legfelkapottabb színészévé vált. Fontosabb filmjei: Spice Girls (Spice Girls The Movie), äThe James Gang", Rob Roy, A dzsungel könyve, äThe Hollow Reed", Lopott szépség (Stealing Beauty). Az äAlive and Kicking"-ben nyújtott alakításával elnyerte a legjobb színésznek járó díjat az 1996-os Genfi Filmfesztiválon. Legutóbb az Izraelben forgatott äThe Body", illetve az Egyesült Államokban készült äMethal God" címû filmekben játszott.

ALAN FORD (Brick Top) az East End-i bûnbandák egyikének kegyetlen vezérét alakítja. Ford közel harminc éve ismert televíziós személyiség Angliában. Filmes pályafutásának állomásai: Hosszú nagypéntek (The Long Good Friday), äAn American Werewolf in London", äThe Squeeze". A Ravaszà-ban Sting oldalán láthattuk a csapos szerepében.

ROBBIE GEE (Vincent) egy dörzsölt zálogház-tulajdonost játszik. Eddig televíziós produkciókban û mint amilyen például a BBC äThe Real McCoy" címû sorozata û, illetve színházban szerepelt, a BLÖFF az elsõ nagyjátékfilmje.

A híres zenész, GOLDIE (Bad Boy Lincoln) a két zálogház-tulajdonos, Vincent és Sol társát alakítja. Goldie világszerte ismert, neves hardcore muzsikus, aki idõrõl idõre nagyjátékfilmekben is feltûnik: egyebek mellett szerepelt a legutóbbi James Bond-filmben, A világ nem elég (The World Is Not Enough) címû produkcióban, illetve látható volt a David Bowie fõszereplésével készült Mindenki a Napra tör (Everybody Loves Sunshine) címû alkotásban.

BRAD PITT (Mickey OÆNeil) az oklahomai Shawnee-ben született, majd Springfielden nevelkedett, Missouri államban. A Missouri Egyetemen végezte tanulmányait, újságírás és reklám szakon. A diploma megszerzése elõtt Los Angelesbe költözött a reklámgrafika tanulmányozására, azonban röviddel ezután érdeklõdése a színészet felé fordult, s beiratkozott Roy London iskolájába. Hamarosan kisebb szerepekhez jutott a televízióban, majd játékfilmekben, többek között a Szerelem albérletben címû mozidarabban. A körön kívül címû produkcióban a mintagyerek báttyat alakította érzékenyen David Anthony Marschall partnereként. Ridley Scott kultuszfilmjében, a Thelma & Louise-ban figyelt fel rá a szakma: itt egy bûnözõ stoppost játszott Geena Davis és Susan Sarandon oldalán. Ezután a äJohnny Suede" címû munkában szerepelt, amely 1992-ben a Locarnói Fesztiválon elnyerte a legjobb fényképezésért járó Arany Leopárdot. Játszott Ralph Bakshi Hûvös világ címû filmjében. Rober Redford rendezésében, mely megint csak egy testvérpárról szól, s amelyben a fiatalabb testvért, Pault alakította (Folyó szeli ketté). A Kalifornia û A halál nem utazik egyedül címû filmben ismét a rossz oldalon áll: sérült és durva lelkû sorozatgyilkos butuska nõje (Julietta Lewis) oldalán egy gyilkosokról anyagot gyûjtõ írócska (David Duchovny) útitársaként. A Tiszta románcban epizódszerepben tûnik föl, ahol ködös tudatú narkóst alakít fenomenálisan. Neil Jordan Interjú a vámpírral címû kultuszfilmjében a filmtörténet egyik legszánalomraméltóbb és legsötétebb pillantású vámpírját formálja meg, a többi szomorú és magányos vámpír, Tom Cruise és Antonio Banderas ämunkatársaként". A Szenvedélyek viharában kalandvágy ûzte tékozó fiú és szerelmes Julia Ormond és Anthony Hopkins mellett. Tristan alakjának megformálásáért Arany Glóbuszra jelölték, a díjat azonban végül Terry Gilliam 12 majom címû mozidarabjával nyerte el egy ápolatlan pszichopata ápolt szerepében, Bruce Willis partnereként. A Hetedik címû borongós világú krimiben nyomozót alakít, aki egy sorozatgyilkos után kutat, Barry Levinson Sleepers û Pokoli lecke címû munkájában gyermekkori sérelmeit megtorló fiatal ügyvéd. A parádés szereposztásban Robert de Niro, Jason Patric, Kevin Bacon és Dustin Hoffman voltak a partnerei. Alan Pakula Az ördög maga címû filmjében IRA-aktivistát játszik, aki egy ír származású amerikai rendõr albérlõjeként sodorja bajba Harrison Fordot.
Teljes filmográfia: 1989: Kivégzõs (Cutting Glass), Szerelem albérletben (Happy Together); 1990: äToo Young to Die"; 1991: A körön kívül (címváltozat: Testvérek és lázadók; Across the Tracks), äContact", äJohnny Suede", Thelma és Louise (Thelma & Louise); 1992: Hûvös világ (Cool World), Folyó szeli ketté (A River Runs Through It); 1993: Kalifornia, Tiszta románc (True Romance); 1994: Egy kis szívesség (The Favor), Interjú a vámpírral (Interview With the Vampire); 1995: Szenvedélyek viharában (Legends of the Fall), Hetedik (Seven), 12 majom (Twelve Monkeys); 1996: Sleepers û Pokoli lecke (Sleepers); 1997: Az ördög maga (Devil's Own), Hét év Tibetben (Seven Years in Tibet), 1999: Harcosok klubja (Fight Club).

MIKE REID (Doug the Head) a zsidó gyémántdílert, Avi londoni unokatestvérét alakítja. Reid tizenkét éve állandó szereplõje a BBC äEastEnders" címû sorozatának.

RADE SHERBEDGIA (Boris the Blade) egy minden hájjal megkent orosz szélhámost játszik, aki semmilyen eszköztõl sem riad vissza, hogy megszerezze a gyémántot. Sherbedgia kivételes színészi tehetségérõl jó néhány színdarabban és filmben számot adott az elmúlt évtizedben. Az 1994-ben Oscarra jelölt Esõ elõtt (Before the Rain) címû filmmel megismerte a világ, azóta pedig olyan filmekben találkozhattunk vele, mint Az angyal (The Saint), a Tágra zárt szemek (Eyes Wide Shut), a Mission: Impossible 2. és Clint Eastwood legújabb mozija, az Ûrcowboyok (Space Cowboys).

JASON STATHAM (Török) élete elsõ szerepét A Ravasz, az Agy és két füstölgõ puskacsõ-ben kapta: Guy Richie egy Levi's-reklámban figyelt föl rá. A modellkedésen kívül azonban Statham sokkal életszerûbb tapasztalatokat is szerzett: korábban az Oxford Streeten hamisított parfümöt árult. Statham A Ravaszà forgatása után úgy döntött, folytatja színészi pályafutását.

AZ ALKOTÓK

GUY RITHIE (rendezõ) még nincs harmincéves. Londonban született, kölyökként naphosszat rótta a város legsötétebb negyedeit. Filmes karrierjét 1993-ban kezdte kifutófiúként. Tehetségének és céltudatosságának köszönhetõen nem kellett soká döngetnie a filmgyár kapuit, két év múlva már videoklipeket és reklámokat rendezhetett.
Mindig is filmrendezõ szeretett volna lenni. Ezt akkor döntötte el, amikor kisgyermekként megnézte a Butch Cassidy és a Sundance Kölyök (Butch Cassidy and the Sundance Kid) címû westernt.
A reklámokkal keresett pénzt Ritchie egy húszperces rövidjátékfilm, a äThe Hard Case" elkészítésébe fektette. Az ezzel megszerzett hírnév megkönnyítette elsõ nagyjátékfilmje, A Ravasz, az Agy és két füstölgõ puskacsõ leforgatását. Az 1998-as briliáns bemutatkozást követõen azonnal belefogott a BLÖFF elõkészítésébe.

MATTHEW VAUGHN (producer) mindössze 28 éves. Filmes pályafutását Simon Fields asszisztenseként kezdte, aki a Los Angeles-i Limelight Films igazgatója. Ez a sokrétû feladatkör felbecsülhetetlen értékû filmes tapasztalatokat hozott számára. Miután visszatért Nagy-Britanniába, több rövidfilmben dolgozott, majd 1994-ben elkészítette elsõ produceri munkáját, a äThe Innocent Sleep"-et.
Vaughn és Guy Ritchie 1996-ban kezdtek el dolgozni A Ravasz, az Agy és két füstölgõ puskacsõn. Két hónapon át csiszolgatták a forgatókönyvet, lenyesegetve a 250 oldalas mû fölösleges jeleneteit, majd Vaughn elindult, hogy összeszedje a pénzt a filmre.

TIM MAURICE-JONES sokoldalú operatõr, aki videoklipekben, reklámokban és játékfilmekben gyarapította szaktudását. A legsikeresebb brit együttesek számára alkotott klipeket: Spice Girls, Eternal, Simply Red, Suede, Blur, Take That, Massive Attack. De a nemzetközi sztárok, mint Diana Ross, Björk, Kylie Minogue vagy Robert Palmer sem hiányozhatnak a listáról. Maurice-Jonest olyan világcégek kérték fel reklámok készítésére, mint a Levi's, a Coors Beef, a Smirnoff és az Adidas.
A Ravaszà volt Maurice-Jones második nagyjátékfilmje. Korábbi filmes munkái: äFeast At Midnight", äIf You Loved Me...", äSpook Time", äWeekender".

HUGO LUCZYC-WYHOWSKI (látványtervezõ) 1979-ben fejezte be tanulmányait a képzõmûvészeti fõiskolán, majd videoklipeket, tévésorozatokat készített. Elsõ játékfilmes munkáját a Stephen Fears rendezte kis költségvetésû brit filmben, Az én szép kis mosodám-ban (My Beautiful Laudrette) kapta. Ezt követõen dolgozott a rendezõ két további, a äPick Up Your Ears" és a äSammy and Rosie Get Laid" címû filmjében. Egyaránt közremûködik amerikai és európai produkciókban: Stephen Gyllenhaal: äWaterland", Phillip Haas: äThe Music of Chance", Jim McBride: äUncovered" és a francia Des MacAnuff: äCousin Bette" címû filmjeiben. Legfrissebb munkái: Jex Butterworth: äMojo", Gary Oldman: Éhkoppon (Nil By Mouth), valamint Daisy Mayer: äMadeline".

VERITY HAWKES (jelmeztervezõ) a stáb egyik legtapasztaltabb szakembere. Számos színházi és filmes produkcióban dolgozott, utóbbiak között a äCould Enough for Snow", az äIf You Loved Me" és a äTube Tales" címû filmekben.

JOHN MURPHY (zeneszerzõ) a brit zenei szakma élvonalába tartozik. Az utóbbi négy évben másfél tucat komponált zenét, többek között Guy Ritchie A ravasz, az Agy és két füstölgõ puskacsõ címû debütáló munkájának kísérõzenéjét is õ szerezte. Murphy további fontosabb munkái: äLeon the Pig Farmer", äStiff Upper Lips", äWhat Rats Won't Do", äThe Real Howard Spits", Oltári võlegény (The Bachelor), äTube Tales", äShiny New Enemies", jelenleg pedig a äThe Fridge" címû film zenéjén dolgozik.

JOHN HARRIS (vágó) korábban különbözõ videoklipekben, dokumentumfilmekben, valamint olyan rövidfilmekben, mint az äOccasional", a äThe Second Death", illetve az Oscarra jelölt äStrong Holiday Romance" dolgozott vágóként. A äWhen Saturday Comes" és a äThe Secret Agent" címû filmekben vágóasszisztensként közremûködött. A BLÖFF az elsõ önálló nagyjátékfilmes munkája.