next up previous contents
K÷vetkez⌡: A Beßllφtßsok (Preferences) ablak Fel egy szintet: A File menⁿ Θs El⌡z⌡: Nyomtatßs   Tartalomjegyzék

Beßllφtßsok

Ábra: A Print funkci≤ ablaka
\resizebox*{0.6\textwidth}{!}{\includegraphics{images/file_and_save2-image-18.ps}}

A GIMP a legelterjedtebb nyomtat≤khoz bels⌡ meghajt≤kkal is rendelkezik, φgy nem kell, hogy a GhostScript rendszer installßlva legyen. Ha a GhostScript mßr fenn van a rendszeren, akkor hasznßljuk a PostScript Printer beßllφtßst. Ennek ellenΘre is ajßnljuk egy eszk÷zfßjl elkΘszφtΘsΘt a printerhez Θs hasznßljuk azt nyomtatßsra, legalßbb tesztcΘlb≤l, hogy k÷vetni tudjuk a kΘzik÷nyv pΘldßit.

A Kimenet Tφpusa (Output Type)-nßl lehet beßllφtani a printer tφpusßt, Szφnes (Color) vagy Fekete-FehΘr (B&W). A MΘdia MΘrete (Media Size) menⁿben a printerben lev⌡ papφr mΘretΘt lehet beßllφtani, a GIMP a Letter, Legal, Tabliod, A4 Θs A3-as papφrmΘreteket tßmogatja, habßr lehet, hogy a printerⁿnk ezek k÷zⁿl csak az egyiket ismeri. Az MegjelenΘs (Orientation) menⁿben beßllφthatjuk, hogy Fekv⌡ (Landscape), ┴ll≤ (Portrait) laphelyzetben nyomtatunk, vagy hagyjuk, hogy a GIMP vßlassza ki a megfelel⌡t (Auto). Mikor a Nyomtatßs ablakot megnyitottuk, a Skßlßzßs (Scaling) ΘrtΘke 100 volt. ═gy a kΘp ·gy van ny·jtva, hogy bet÷lti a teljes lapot, 6mm-es oldal-, Θs 13 mm-es fels⌡ Θs als≤ marg≤kkal. Ez kis kΘpeknΘl nem igazßn el⌡ny÷s, mivel annyira felnagyφtja ⌡ket, hogy a nagy pixelek miatt nem ny·jtanak nagyon esztΘtikus lßtvßnyt.

A nyomtatßs meglehet⌡sen fontos tΘma, φgy itt csak azt mutatjuk be, hogyan nyomtassuk ki kΘpeinket a lehet⌡sΘgekhez kΘpest j≤ min⌡sΘgben. A kulcs a Felbontßs (Resolution) mΘrtΘke. Ha egy kis kΘpet t·lzottan felnagyφtunk, akkor a felbontßs nagyon alacsony lesz. Hogy szΘp legyen a nyomtatßsi kΘp, a kΘpnek nagynak kell lennie Θs nyomtatßsnßl kell lejjebb venni a mΘretet, hogy nagyobb felbontßst kapjunk. Egy 300x400 pixeles kΘp szΘpen nΘz ki, A4-es lapon, 300dpi-s nyomtat≤val nyomtatva, ha a skßlßzßst 30 k÷rⁿlire ßllφtjuk. Az eljßrßs megegyezik azzal amit a PostScript-be mentΘskor alkalmaztunk.

A FΘnyer⌡ (Brightness) alapbeßllφtßs szerint 100, ami lΘzer- vagy tintasugaras nyomtat≤knßl megfelel⌡. Ha viszont szφnes tintasugaras nyomtat≤t hasznßlunk, akkor val≤szφn√leg ezt az ΘrtΘket fel kell emelni. A plug-in szerz⌡je szerint a 125 vagy 150-es ΘrtΘk mßr j≤, de szerintⁿnk ezek mßr t·l vilßgos kΘpet eredmΘnyeznek. Mi a Deskjet 870Cxi nyomtat≤nkat 110-es ΘrtΘkkel hasznßljuk. Az als≤ sor beßllφtßsainßl sajßt magunknak kell kikφsΘrletezni, hogy milyen beßllφtßsok a legmegfelel⌡bbek a nyomtat≤nkhoz.

A Print leg÷rdⁿl⌡menⁿben tudjuk megadni azt a printert amire nyomtatunk (nem a nyomtat≤ tφpusßt, hanem a printersor nevΘt), vagy azt, hogy fßjlba akarunk-e nyomtatni. A File/Command mez⌡ben a printerparancs vagy a fßjlnΘv fog megjelenni a Print menⁿ beßllφtßsßt≤l fⁿgg⌡en. Ha fßjlban nyomtatunk, hasznßljuk a <k÷nyvtßr>/<fßjlnΘv> formßt, pΘldßul /tmp/hello.ps. A fßjlban-nyomtatßs sorßn a printernek szßnt nyers adatcsomag egy fßjlba mßsol≤dik. Ha mßr lΘtez⌡ fßjlba nyomtatunk, akkor azt a program kΘrdezΘs nΘlkⁿl felⁿlφrja.


next up previous contents
K÷vetkez⌡: A Beßllφtßsok (Preferences) ablak Fel egy szintet: A File menⁿ Θs El⌡z⌡: Nyomtatßs   Tartalomjegyzék