Interval.cz se p°edstavuje: Martin Snφ₧ek
Tφmto zaΦφnßme novou sΘrii Φlßnk∙ o lidech, kte°φ vßm dennodenn∞ p°inßÜejφ zajφmav² obsah v podob∞ Φlßnk∙ zde na Intervalu. Postupn∞ si p°edstavφme autory a redaktory, kte°φ se musφ p°etrhnout jen proto, abyste m∞li co Φφst. Prvnφ Φern² Petr padl na Martina Snφ₧ka.
Martin Snφ₧ek se narodil 21. 1. 1985 a v souΦasnosti studuje VèE v Praze, Fakultu informatiky a statistiky, obor Informatika. Do Intervalu zaΦal p°ispφvat poΦßtkem roku 2002 a od tΘ doby napsal ji₧ 75 Φlßnk∙. TΘmatem jeho p°φsp∞vk∙ jsou p°edevÜφm webdesign a webovΘ technologie jako XHTML, CSS a JavaScript. Prßv∞ dopsal knihu CSS pro zelenßΦe.
Jak jste se dostal k psanφ Φlßnk∙ pro Interval.cz?
Vytvß°el jsem si r∙znΘ svoje weby a Φasto jsem se shßn∞l po nßvodech, jak co ud∞lat. V ΦeÜtin∞ toho moc nebylo a tak kdy₧ jsem to objevil anglicky, napsal jsem o tom. Takhle takΘ vznikla prvnφ sΘrie Φlßnk∙ pro Interval.cz o menu v DHTML - v dob∞ Φty°kov²ch verzφ prohlφ₧eΦ∙ p°ipomφnalo jeho vytvo°enφ okultnφ v∞du a v ΦeÜtin∞ jsem o tom nic nenaÜel. P°eΦetl jsem pßr anglick²ch Φlßnk∙, rozpitval jednu JS knihovnu a publikoval tento serißl. Interval.cz nemß v oboru webov²ch technologiφ u nßs prakticky konkurenci, tak₧e jsem se rozhodl pro n∞j.
PφÜete Φlßnky i pro jin² magazφn (a¥ u₧ webov² Φi newebov²)?
D°φv jsem napsal n∞kolik Φlßnk∙ pro Builder a WebTip, ale to u₧ jsou dnes mrtvΘ projekty. TakΘ jsem n∞co publikoval na Äiv∞.
ZaΦn∞me p∞kn∞ od zaΦßtku. Jak a kdy jste se dostal poprvΘ k internetu?
NezaΦφnal jsem na internetu v dob∞, kdy o n∞m jeÜt∞ nikdo nev∞d∞l a kdy web neexistoval. Nejsem ₧ßdn² internetov² vizionß°. (
) Ba naopak - dostal jsem se k n∞mu jako obyΦejn² konzument n∞kdy v letech 1997 a₧ 1998, p°esn∞ si to nepamatuji. Bylo to p°es modem z mΘho domßcφho PC - tehdy se jeÜt∞ platil poplatek poskytovateli p°ipojenφ.A jak to bylo s tvorbou webu. Jak a kdy jste s tφm zaΦal?
Jako mnoho jin²ch, i m∞ fascinovala snadnost publikovßnφ na webu - ve Wordu si vytvo°φte strßnky a dßte je na jeden z freehostingov²ch server∙. I jß jsem si takhle vytvß°el svΘ prvnφ weby (n∞kdy v letech 1998 a₧ 1999), ale pak rostla mß nßroΦnost a Word u₧ m∞ nemohl uspokojit. Tak jsem se poohlΘdl po n∞jakΘ literatu°e a koupil si prvnφ knφ₧ku o tvorb∞ webu (byla z nakladatelstvφ Computer Press a dnes bych ji nikomu nedoporuΦil). Potom jsem se zaΦal v tΘto oblasti stßle zdokonalovat, zaΦal jsem si hrßt s k≤dem, Φφst webdesignΘrskΘ poznatky z r∙zn²ch zdroj∙, vylepÜovat svΘ weby... A po Φase jsem zjistil, ₧e mojφ zßlibou se stßvß webdesign.
PφÜete pro odborn² magazφn odbornΘ Φlßnky. JakΘ jsou vaÜe praktickΘ zkuÜenosti s tvorbou WWW strßnek?
Tvo°il jsem svoje weby (psal jsem tam r∙znΘ v∞ci o knφ₧kßch, o spoleΦnosti, o sportu), ale jak rostla ·rove≥ m²ch znalostφ o webdesignu, byl jsem s nimi stßle mΘn∞ a mΘn∞ spokojen a necht∞lo se mi je p°ed∞lßvat, tak₧e jsem je jednoho dne kompletn∞ smazal.
V souΦasnΘ dob∞ hlavn∞ pomßhßm sv²m znßm²m s jejich weby nebo je pro n∞ vytvß°φm. U n∞kter²ch projekt∙ jsem p∙sobil takΘ jako konzultant - t°eba jsem pomßhal se zp°φstupn∞nφm Helpnetu.
Kde jste Φerpal vÜechny informace, kterΘ jsou dnes zßkladem vaÜich znalostφ?
Informace Φerpßm z knφ₧ek (mßm jich v poliΦce u₧ po₧ehnanou °adu) a webov²ch zdroj∙. Na ΦeskΘm webu je to hlavn∞ Sova v sφti, Jak psßt web, Pixyho weblog a samoz°ejm∞ Interval.cz. Ze zahraniΦnφch zdroj∙ to jsou weblogy Jeffreyho Zeldmana, Craiga Saily, magazφny A List Apart, Site Point, Digital Web a dalÜφ.
Napsal jste pro Interval.cz n∞kolik ucelen²ch serißl∙ - Dynamickß menu v DHTML, Odstra≥te bariΘry svΘho webu, XHTML - kompletnφ pr∙vodce... Zastavme se u toho poslednφho. Serißl o XHTML pat°φ k nejv∞tÜφm zdroj∙m informacφ o XHTML v ΦeÜtin∞. Jak vßs napadlo ho napsat?
VÜechny uΦebnice (X)HTML, se kter²mi jsem se setkal, popisovaly tento jazyk hodn∞ zjednoduÜen∞ a Φasto nevhodn∞ a chybn∞. Nap°φklad mi zde chyb∞lo vysv∞tlenφ DTD a jeho vazba na povolenou strukturu dokumentu. Proto jsem se rozhodl serißl o pravΘm striktnφm XHTML napsat.
Jak probφhß p°φprava tak obsßhlΘho serißlu a jednotliv²ch Φlßnk∙?
Serißly jsem v∞tÜinou zpracovßval najednou a posφlal je do redakce hotovΘ. Samoz°ejm∞ to ale neplatilo pro XHTML - zde jsem si vzal v₧dy n∞jakΘ menÜφ tΘma (nap°φklad obrßzky), celΘ ho zpracoval, rozd∞lil do n∞kolika dφl∙ a poslal.
Cel² serißl byl na Intervalu publikovßn v pr∙b∞hu obdobφ delÜφho ne₧ rok. Nebylo to pro vßs n∞kdy vyΦerpßvajφcφ a zavazujφcφ?
Bylo to t∞₧kΘ v dob∞, kdy jsem do toho jeÜt∞ psal knihu. To u₧ jsem m∞l odborn²ch text∙ opravdu nad hlavu. Zavazujφcφ to pro m∞ bylo, ale jß si u₧ na zaΦßtku °ekl, ₧e to dopφÜu za ka₧dou cenu - nemßm rßd, kdy₧ se v∞ci nedokonΦujφ.
Co vßs vedlo k tomu napsat knihu o CSS pro zaΦßteΦnφky?
Dostal jsem nabφdku od vydavatelstvφ a byla to lßkavß p°φle₧itost (napsat vlastnφ knihu). Neodolal jsem.
Co v knize najdeme?
Popis CSS na mnoha p°φkladech, ukßzkßch a obrßzcφch, p°ehlednou a pestrou grafickou ·pravu. Sna₧il jsem se o popis celΘho jazyka, ale zßrove≥ jsem necht∞l b²t zbyteΦn∞ teoretick², i kdy₧ n∞kdy se tomu nedß vyhnout. Celkov∞ doufßm, ₧e kniha Φlov∞ka p°ipravφ na vytvo°enφ vlastnφho webu v CSS.
M∙₧ete nßm °φci, jestli se napsßnφ knihy vyplatilo? AutorskΘ honorß°e neb²vajφ p°φliÜ vysokΘ.
Ano, vzhledem k tomu, jak mßlo nßs mluvφ Φesky, se psanφ odborn²ch knih u nßs opravdu p°φliÜ nevyplatφ. Ale nest∞₧uju si - knihu jsem napsat cht∞l a s honorß°em jsem byl seznßmen ji₧ p°ed zaΦßtkem psanφ.
Na vaÜφ domΘn∞ snizekweb.cz prozatφm nic nenajdeme...
DomΘnu vlastnφm, proto₧e jsem pot°eboval n∞jak² prostor na webu a solidnφ e-mail - na slu₧by zadarmo u₧ v tomto ohledu nemßm nervy.
Neplßnujete zalo₧enφ n∞jakΘho webdesignΘrskΘho studia? Nebudete chtφt svΘ n∞kolikaletΘ zkuÜenosti v oblasti tvorby webu z·roΦit i pen∞₧n∞?
Moje budoucφ podnikßnφ v tomto oboru je mo₧nΘ, ale zatφm je to daleko. Uvidφme za pßr let.
Co byste jako zkuÜen² webdesignΘr poradil t∞m zaΦφnajφcφm?
Aby se stßle uΦili a nikdy si nemysleli, ₧e u₧ vÜechno o webdesignu vφ. A aby se nebßli vytvß°et weby. V∙bec nevadφ, ₧e budou plnΘ chyb, proto₧e chybami a praxφ se Φlov∞k nejvφc nauΦφ.
A aby nem∞li zbyteΦn∞ velkou ·ctu k autoritßm v oboru, proto₧e i ony se leckdy m²lφ.