TV┘RCI A HERCI

Rozhovor s Janem H°ebejkem

Horem Pßdem je vßÜ prvnφ film, kter² se odehrßvß v souΦasnosti. Bylo prvnφ souΦasnΘ tΘma nebo touha natoΦit dneÜnφ p°φb∞h?
ScΘnß° jsme napsali velice p°irozen∞. Petr Jarchovsk² mi vyprßv∞l p°φb∞h o ztracenΘm dφt∞ti, kter² ho napadl p°i sledovßnφ televiznφ reportß₧e o uprchlφcφch. Jß jsem si vybavil p°φb∞h mΘho kamarßda ╚echa z L.A. , kter² mi popisoval zvlßÜtnφ okolnosti jeho emigrace p°ed t°iceti lety. K tomu jsme p°idali pßr skuteΦn²ch p°φhod, kterΘ jsme sami za₧ili, nebo slyÜeli a zbytek jsme si vymysleli. Vlastn∞ jsme ten p°φb∞h zkoncipovali docela jednoduÜe v obdobφ, kdy jsme se trßpili nad scΘnß°em k naÜemu filmu Pupendo.

VaÜe tΘmata jsou v₧dy - i p°es zdßnliv² komick² nßboj - dost zßva₧nß (èakalφ lΘta - totalita, PelφÜky - okupace, Musφme si pomßhat - holocaust, Pupendo - normalizace). V Horem Pßdem je to rasismus, xenofobie. V₧dy se na pozadφ "malΘho p°φb∞hu" odehrßvajφ "velkΘ d∞jiny"à
Nikdy jsme si ne°φkali: te∩ ud∞lßme film o holocaustu, o okupaci. V₧dy nßs zaujal urΦit² charakter, zßpletka. StejnΘ to bylo i s Horem Pßdem. V₧dy hledßme v naÜem p°φb∞hu n∞co atraktivnφho a nejp°ita₧liv∞jÜφ jsou nakonec postavy, o nich₧ vyprßvφme. A kolem naÜich mal²ch postav jdou d∞jiny. Je to vlastn∞ takov² plebejsk² pohled na sv∞t.
NaÜi hrdinovΘ d∞jiny netvo°φ, jsou v∞tÜinou jejich ob∞tφ.

ProΦ jste obsadil do filmu Vßclava Havla?
Dvojice barmsk²ch disident∙ v naÜem filmu byla inspirovßna pracφ mojφ ₧eny pro Amnesty International. Podφlela se tehdy na v²stav∞ fotek o Barm∞, nad kterou m∞l prezident Vßclav Havel zßÜtitu. V∞d∞l jsem, ₧e by jeho skromnß ·Φast ve filmu mohla p°isp∞t k v∞rohodnosti tohoto motivu a vyu₧il jsem p°ßtelstvφ pana Vßclava Havla s p°edstavitelem jednΘ z hlavnφch rolφ, Janem T°φskou.

M∙₧ete p°iblφ₧it vaÜφ inspiraci?
Mn∞ osobn∞ je blφzk² ten proud britskΘ kinematografie, kter² asi nejlΘpe reprezentuje film Tajnosti a l₧i Mika Leighe nebo Billy Elliot Stephena Daldryho. To je souΦasnß kinematografie, kterΘ se obdivuji a o podobn² typ vyjßd°enφ mi jde. Za mistrovskou pova₧uji tvorbu Woodyho Allena a MiloÜe Formana.
Ale hlavnφ inspiracφ je pro nßs to, co vidφme kolem sebe, ne to, co vidφme v kin∞.

Jak jste vybφrali hudbu k filmu Horem Pßdem?
Autorem hudby je m∙j dlouholet² kamarßd a spolupracovnφk AleÜ B°ezina, kter² d∞lal hudbu k naÜemu filmu Musφme si pomßhat. V₧dy jsme se spoleΦn∞ obdivovali filmovΘ hudb∞ Gorana Bregoviµe a dφky svΘmu asistentovi Slobodanu Dedejiµovi (poslednφch 20 let pracuje s Emirem Kusturicou) jsme se - jeÜt∞ p°ed natßΦenφm filmu - v Srbsku seznßmili s celou °adou elitnφch srbsk²ch hudebnφk∙. Tak₧e na nahrßvce hudby do naÜeho filmu se v²razn∞ podφleli Boban Markoviµ Orkestar, klarinetista Ognjen Popoviµ, nebo flΘtnista Äor₧ Grujiµ. Dßle ve filmu zpφvß vychßzejφcφ lond²nskß klubovß hv∞zda Luk Richie. Ale takΘ nejv∞tÜφ Φeskß p∞veckß hv∞zda souΦasnosti - Dan Bßrta.

Kde a jakou metodou jste natßΦeli?
S kameramanem Janem Malφ°em jsme tentokrßt natßΦeli v reßln²ch bytech a ulicφch centra Prahy, Φasto polodokumentßrn∞ a za b∞₧nΘho provozu. V barevnΘ stylizaci jsme se inspirovali filmem Traffic - Nadvlßda gang∙ re₧isΘra Stevena Soderbergha, kter² osobn∞ pova₧uji za jeden z nejlepÜφch film∙ poslednφch let.

Jak se vßm pracovalo v Austrßlii?
Velice nßm vyÜla vst°φc rodina Formanov²ch, kte°φ bydlφ v Brisbane. Bratr MiloÜe Formana Pavel tam ₧ije s rodinou od konce Üedesßt²ch let. Musφm °φct, ₧e nßm v pr∙b∞hu natßΦenφ skuteΦn∞ pomohli, n∞kterΘ scΘny jsme toΦili nap°. u nich na zahrad∞. A ten star² pßn skoro v zßv∞ru filmu nenφ sir Peter Ustinov ve svΘ poslednφ roli, ale Pavel Forman ve svΘ prvnφ roli.