Akapit -- okno dialogowe
To okno dialogowe pozwala zmieni─ç wygl─àd akapitu.
Wci─Öcia i odst─Öpy
Ta zakładka pozwala zmienić układ wierszy tekstu względem marginesów strony oraz układ wierszy względem siebie nawzajem.
Wyr├│wnanie:
Do lewej: Wszystkie wiersze są wyrównane do lewego marginesu strony. Prawa strona tekstu pozostaje niewyrównana, albowiem AbiWord nie dzieli słów i całe przenosi do następnego wiersza.
Wyśrodkowanie: Środek tekstu danego wiersza jest wyrównany do połowy odległości pomiędzy lewym i prawym marginesem strony. Oznacza to, że odległości pomiędzy tekstem w danym wierszu a marginesami z lewej i z prawej strony są jednakowe. Obie strony tekstu, prawa jak i lewa, pozostają niewyrównane. W czasie pisania zarówno tekst jak i kursor zmieniają swoje położenie na stronie.
Do prawej: Wszystkie wiersze s─à wyr├│wnane do prawego marginesu. Lewa strona tekstu pozostaje niewyr├│wnana. Ponadto w czasie wpisywania tekstu, inaczej ni┼╝ zwykle, kursor pozostaje nieruchomy przy prawym marginesie strony, a pojawiaj─àcy si─Ö tekst przesuwa si─Ö w lew─à stron─Ö (zazwyczaj kursor si─Ö przemieszcza, a tekst pozostaje nieruchomy).
Justowanie: Wszystkie wiersze, za wyjątkiem ostatniego wiersza akapitu, są wyrównane do obu marginesów strony. Jak tylko wypełni się wiersz akapitu, AbiWord przelicza ponownie odległości pomiędzy słowami i rozmieszcza je tak, aby skrajne słowa sięgały obu marginesów. Nie oznacza to, iż do tekstu wstawiane są jakiekolwiek znaki; po prostu w danej linii spacje po przeliczeniu odległości mogą mieć inną szerokość niż w czasie pisania tekstu. W wypadku zbyt małej liczby spacji w wierszu wynik takiego wyrównania daje dziwaczne efekty wizualne.
Wci─Öcia wierszy
Od lewej (od prawej): Wpisz w okienko odległość, jaka ma być ustawiona, licząc od krawędzi tekstu akapitu do marginesu strony. Możesz wpisywać bezpośrednio do okienek. Jeśli są one niezerowe, to AbiWord wyrównuje wiersze względem krawędzi akapitu, a nie względem marginesów.
Pierwszy wiersz: Opcja "Wci─Öcie akapitu" odsuwa lew─à kraw─Öd┼║ pierwszego wiersza od marginesu strony. Takie ustawienie mo┼╝e automatycznie by─ç zastosowane do pierwszego wiersza ka┼╝dego z akapit├│w. Opcja "Wysuni─Öcie" wysuwa lew─à kraw─Öd┼║ pierwszego wiersza akapitu w lewo poza lewy margines akapitu, pozostawiaj─àc wszystkie kolejne wiersze w normalnej pozycji. Opcja ta jest u┼╝yteczna przy edycji list. Pami─Ötaj, ┼╝e obie opcje maj─à zastosowanie tylko do pierwszego wiersza akapitu.
W okienku 'Ile:' należy wstawić wartość liczbową wcięcia bądź wysunięcia. Możesz ją wpisać bezpośrednio w okienko.
Odst─Öpy w pionie
Przed (po): Wpisz w okienko wartość, a AbiWord wstawi odpowiednią ilość pustej przestrzeni przed lub po akapicie. Odstępy w pionie liczone są w punktach, tak więc w prosty sposób możesz ustawić odstęp równy pojedynczemu pustemu wierszowi. Załóżmy na przykład, że używasz czcionki o wielkości 12 punktów i pojedynczej interlinii. Ustawiając odstęp w pionie Po: akapicie na 12 punktów uzyskujesz po każdym akapicie pustą przestrzeń równoważną jednemu pustemu wierszowi. I jeśli na przykład odstępy Przed: także ustawisz na 12 punktów, to pomiędzy kolejnymi akapitami odstęp będzie taki sam, jak dwa puste wiersze, albowiem odstępy Po: i Przed: kolejnych akapitów sie zsumują.
Z interlinią: Opcja ta ustawia odległość pomiędzy kolejnymi wierszami tekstu. Pojedyncza interlinia to minimalna odległość pomiędzy wierszami; dokładnie tyle, by litery nie nachodziły na siebie. Interlinia "Półtora wiersza" daje odległość w pionie pomiędzy kolejnymi wierszami większą o połowę wysokości tekstu w porównaniu do interlinii pojedynczej. Przy podwójnej interlinii pomiędzy kolejne wiersze tekstu wstawiany jest jeden pusty wiersz. 'Co najmniej' wymaga wpisania wielkości odstępu w punktach, do okienka nazwanego 'Liczba'. Odstępy pomiędzy wierszami będą nie mniejsze niż wpisana liczba punktów, będą większe jeśli czcionka bęzie większa. Odstęp w pionie nigdy nie będzie mniejszy od pojedynczej interlinii. 'Dokładnie' również wymaga wpisania wielkości odstępu mierzonego w punktach. Wiersze będą ustawione dokładnie w takich odstępach, co oznacza iż litery mogą się nakładać i być nieczytelne. Interlinia 'Krotność wierszy' ustala odstępy zgodnie z liczbą wpisaną w okienko. 'Krotność wierszy' ustawiona na 2.0 daje takie same odległości jak interlinia podwójna.
Podziały wiersza i strony
Paginacja
Układ bez osieroconych wierszy: To ustawienie zapewnia, iż akapit składający się z więcej niż jednego wiersza nigdy nie pozostawi na stronie pojedynczego wiersza. Pojedynczy wiersz pozostawiony na końcu czy też początku strony jest poważnym błędem sztuki składu tekstu i nazywany jest 'bękartem' albo 'sierotą'.
Cały akapit na tej samej stronie: Jeśli to ustawienie jest zaznaczon, to wszystkie wiersze akapitu muszą być umieszczone na tej samej stronie.
Razem z kolejnym akapitem: Końcowy wiersz tego akapitu będzie na tej samej stronie co początek następnego akapitu. To ustawienie najczęściej jest używane przy akapitach tytułów (heading), gdzie tytuł i następujący po nim tekst powinny być umieszczone na tej samej stronie.
Wstaw podział strony przed: Wprowadza wymuszone przejście do nowej strony przed danym akapitem, co powoduje, iż każdy akapit zaczyna się od nowej strony. Ta opcja jest użyteczna tylko w stylach.
Obsługa wierszy
Pomiń numery wierszy: Nie drukuj numerów wierszy począwszy od tego akapitu. Ta opcja zadziała, jeśli w AbiWordzie domyślnie ustawione numerowanie wierszy.
Nie przenoś wyrazów: Jeśli ta opcja jest wybrana, to AbiWord nie będzie automatycznie dzielił słów, aby lepiej wyrównywać marginesy.
Podgl─àd
To okno pokazuje jak będzie wyglądał akapit po zastosowaniu wybranych opcji. W czasie edycji ustawień podgląd jest uaktualniany tylko wtedy, gdy przeniesiesz fokus z danego okienka na inne lub kliknięcie poza okienkiem.
Tabulatory...
Ten przycisk otwiera okno dialogowe Tabulator├│w.
OK
Wciśnięcie tego przycisku powoduje zapamiętanie zmian i zamknięcie okna dialogowego.
Anuluj
Wciśnięcie tego przycisku powoduje zamknięcie okna dialogowego bez zapamiętywania dokonanych zmian.