Ulead VideoStudio 8

Ulead VideoStudio 8 je program na zpracovßnφ domßcφho videa se vÜφm, co k tomu pat°φ. Od nahrßnφ videa z kamery a₧ po vypßlenφ na disk DVD. Ne₧ ale z kamery dostaneme video na DVD, Φekß nßs mnoho prßce. K tomu, aby se z tΘto prßce nestalo utrpenφ, snad pom∙₧e tento Φlßnek.

Instalace

Umφst∞nφ na CD

http://www.ulead.com

typ softwaru

 trial (30 dnφ)  |  

operaΦnφ systΘm

 Win9x/Me,NT,2k, XP  |  

objem dat

 134,5 MB  |  

jazyk

 anglicky  |   

 100 USD

Kdy₧ program spustφme, m∙₧eme si zvolit ze dvou mo₧nostφ, jak video editovat. Bu∩ si pustφme pr∙vodce, kter² ud∞lß v∞tÜinu prßce za nßs nebo si pustφme editor. V druhΘm p°φpad∞ mßme mo₧nost daleko v∞tÜφ kreativity a proto se podφvßme prßv∞ na äVideoStudio Editorô.

Capture

Program je rozd∞len do vφce Φßstφ a v ka₧dΘ editujeme urΦitou Φßst projektu. ZaΦneme p∞kn∞ od zaΦßtku. Prvnφm krokem bude v₧dy nahrßnφ videa do poΦφtaΦe. Zde je d∙le₧itΘ upozornit, ₧e video mß velk² objem dat. Tak₧e je nutnΘ mφt na disku hodn∞ mφsta. DoporuΦuje se mφt na disku volnΘ desφtky GB. Sßm v²robce po₧aduje minimßln∞ 4 GB, ale to je opravdovΘ minimum. DoporuΦeno je 30 GB.


K p°ehrßnφ videopr∙vodce budete pot°ebovat Windows Media Player 9. DalÜφ tutorißly naleznete na strßnkßch produktu.

Budeme p°edpoklßdat, ₧e kameru nezapojujeme v poΦφtaΦi poprvΘ a vφme, ₧e nßm funguje sprßvn∞, tedy po p°ipojenφ kamery k PC se kamera najde a identifikuje. V tomto p°φpad∞ staΦφ mφt spuÜt∞n² program a b²t v Φßsti äCaptureô. Po p°ipojenφ kamery ji program automaticky rozeznß a hned s nφ m∙₧eme zaΦφt pracovat.


Obr 1. Nastavenφ Φßsti Capture.

V panelu nastavenφ si m∙₧eme navolit nßsledujφcφ polo₧ky. Nejd°φve si zvolφme zdroj videa. V naÜem p°φpad∞ je to kamera, p°ipojenß p°es FireWire (1.)). Dßle si nastavφme formßt, ve kterΘm se bude video do poΦφtaΦe uklßdat (2.)). Zde mßme nastaven formßt DV-AVI. V tomto formßtu je video ulo₧eno na pßsce a proto₧e nedochßzφ k ₧ßdnΘ dalÜφ kompresi a jeho kvalita je nejvyÜÜφ. Chceme-li, aby se nßm p°i nahrßvßnφ, rozd∞lovala videa podle scΘn, zatrhneme äSplit by sceneô (3.)). Nakonec si zvolφme, kam chceme, aby se nßm videa nahrßvala a spustφme kliknutφm na äCapture Videoô (5.)). Ulo₧enφ obrßzku se provede kliknutφm na äCapture imageô (6.)). A₧ nahrßvßnφ skonΦφ nebo jej zastavφme, jednotlivΘ klipy z∙stanou ulo₧eny v knihovn∞ programu.

Chceme-li do poΦφtaΦe nahrßt jen urΦitΘ scΘny, m∙₧eme si je vybrat pomocφ äBatch Captureô. Zde si na pßsku najdeme scΘny, kterΘ chceme ulo₧it a v₧dy si oznaΦφme jejich zaΦßtky a konce. To provedeme tlaΦφtky (8.)) a (9.)) na Obr 2. Potom se m∙₧eme podφvat na vybranΘ scΘny tlaΦφtkem äPlay Selected Tasksô a spustit nahrßvßnφ äCapture Videoô. To bychom m∞li z äCaptureô vÜechno.

Edit

Nynφ mßme v knihovn∞ klipy, nahranΘ z kamery a s nimi zde m∙₧eme pracovat. TakΘ si do knihovny m∙₧eme p°idat jak²koliv klip, ulo₧en² na disku, pomocφ tlaΦφtka (1.)). V Φßsti äEditô nastavujeme parametry jednotliv²ch klip∙, pou₧it²ch v projektu a takΘ jejich ΦasovΘ uspo°ßdßnφ.

V levΘ Φßsti vidφme knihovnu, kde jsou ulo₧eny klipy, kterΘ m∙₧eme pou₧φt. Vybereme si ten, kter² budeme chtφt pou₧φt jako prvnφ a p°etßhneme ho na spodnφ Φßst obrazovky do ΦasovΘ linie projektu. Tφmto zp∙sobem si se°adφme vÜechny klipy, kterΘ budeme chtφt pou₧φt.

Dßle si jednotlivΘ klipy upravφme. Aktußlnφ klip, se kter²m pracujeme, je oznaΦen Φerven∞. U ka₧dΘho klipu m∙₧eme upravit jeho dΘlku (2.)), hlasitost zvukovΘ stopy (3.)), to jestli mß b²t zapnuta (4.)) a rychlost p°ehrßvßnφ (7.)).

Chceme-li klip jeÜt∞ dßle rozd∞lit na vφce Φßstφ, pou₧ijeme k tomu äSplit by Sceneô(5.)). Zde si tlaΦφtkem äScanô nechßme vyhledat scΘny v klipu. A₧ jsou scΘny vyhledßny, m∙₧eme jeÜt∞ zkontrolovat, zda je program naÜel sprßvn∞ a potvrdit. PotΘ se nßm klip rozd∞lφ na n∞kolik dalÜφch klip∙ podle vybran²ch scΘn. S nimi pak m∙₧eme pracovat samostatn∞. DalÜφ mo₧nostφ, jak rozd∞lit klip, je pou₧φt äMulti-trim Videoô (6.)). V tomto p°φpad∞ si sami zvolφme, jak chceme klip rozd∞lit. Zvolφme si n∞kolik ·sek∙ pomocφ jejich zaΦßtk∙ a konc∙ na ΦasovΘ ose a program nßm klip op∞t rozd∞lφ na n∞kolik menÜφch klip∙, se kter²mi bude op∞t pracovat samostatn∞.

Dßle mßme mo₧nost rozd∞lit klip p°φmo v hlavnφm okn∞ Φßsti äEditô. StaΦφ jen ukazovßtkem (11.)) najet na mφsto, kde se mß konec klipu odst°ihnout a kliknout na tlaΦφtko n∙₧ky (12.)).


Obr 2. Edit

Nakonec jsme si nechali filtry. Filtry zde m∙₧eme rozd∞lit na dva druhy. Prvnφ jsou filtry opravnΘ. Ty upravujφ klipy, kterΘ majφ n∞jakou vadu, jako je nap°φklad vysokß nebo naopak nφzkß sv∞tlost. S tφmto problΘmem se vypo°ßdß filtr äExposureô. ┌kolem druhΘho typu filtru je klip obohatit nebo vylepÜit. Nap°φklad m∙₧eme do klipu p°idat blesk, odraz na objektivu, invertovat barvy nebo z n∞j ud∞lat klip Φernobφl².

Knihovnu filtr∙ si p°epneme tlaΦφtkem 1.). Op∞t se nßm ukß₧e v²pis filtr∙, kterΘ jsou nßm nabφzeny. P°i°azenφ filtru videu se op∞t d∞lß p°etßhnutφm. Jednomu klipu m∙₧eme p°i°adit vφce filtr∙. Jejich seznam mßme na pravΘ stran∞ obrazovky (2.)). Ka₧d² filtr mß svoje nastavenφ a to m∙₧eme upravovat v äCustomize Filter (3.)).


Obr 3. Video filtry

Effect

Kdy₧ mßme klipy se°azenΘ a sest°φhanΘ, je nutnΘ nastavit, jak majφ p°echody mezi jednotliv²mi klipy vypadat. Mßme na v²b∞r z opravdu velkΘho poΦtu efekt∙. Od klasick²ch, pou₧φvan²ch ve filmech a₧ po neobvyklΘ, jako je vzplanutφ snφmku atd.

Efekty jsou zde rozd∞leny do skupin. Ty vybφrßme tlaΦφtkem 1.). V²pis efekt∙, kterΘ obsahuje danß skupina je pod nφm. Efekt p°i°adφme p°echodu stejn∞, jako tomu bylo minule. Op∞t ho jen p°etßhneme na pat°iΦnΘ polφΦko mezi klipy (2.)).

Nakonec nastavφme parametry efektu. Mezi ty nejd∙le₧it∞jÜφ pat°φ jeho dΘlka (3.)). Dßle zde mßme barvu (4.)) druhΘ strany a sm∞r pohybu. U v∞tÜiny efekt∙ budou parametry stejnΘ jako tady, ale samoz°ejm∞ se najdou i takovΘ, kde bude mo₧nostφ vφc. Mezi n∞ pat°φ äAlbumô. Tento efekt vypadß jako listovßnφ v knize a m∙₧eme si u n∞j nastavit takovΘ v∞ci, jako vzhled desek Φi strßnek, druh listovßnφ apod.


Obr 4. Effect

Overlay

V Φßsti äOverlayô, co₧ by se dalo p°elo₧it jako p°ekrytφ si m∙₧eme k jednotliv²m klip∙m p°idat r∙znΘ rßmeΦky nebo vlo₧it do obrazu jeÜt∞ dalÜφ klip. Samoz°ejm∞ i na tento klip op∞t m∙₧eme aplikovat filtry na ·pravu vzhledu.

Abychom mohli klip do vrstvy p°idat, musφme p°epnout zobrazovßnφ projektu na p°esnou Φasovou linii (obr. 6. û 1.)). V tomto zobrazenφ se nßm ukß₧φ vÜechny stopy, kterΘ m∙₧eme pou₧φvat. Pro nßs jsou zatφm zajφmavΘ jen prvnφ dv∞. Hlavnφ video (obr. 6. û 2.)) a overlay video (obr. 6. û 3.)).

P°idßnφ klipu se provede nßsledujφcφm postupem. P°epneme se do knihovny klip∙ (1.)) a vybereme klip, kter² chceme pou₧φt (2.)). Ten p°etßhneme do stopy äoverlayô a umφstnφme na sprßvnΘ mφsto na ΦasovΘ ose.

U klip∙ v tΘto stop∞ je v∞tÜinou vhodnΘ vypnout zvukovou stopu, proto₧e ruÜφ zvuk u hlavnφho klipu. Zvuk vypneme v panelu äEditô tlaΦφtkem äMuteô (5.)). Jinak jsou zde nastavenφ stejnß jako u hlavnφho klipu.


Obr 5. P°idßnφ klipu do stopy äOverlayô

Nynφ si ukß₧eme, jakΘ mo₧nosti mßme u klip∙ ve stop∞ äoverlayô. Nejd°φve si urΦφme jeho polohu na obrazovce (4.)) a jeho velikost. Dßle si m∙₧eme nastavit, jestli se mß klip v obraze pohybovat (a jak²m sm∞rem) nebo jestli mß z∙stat na mφst∞ (6.)). Mßme na v²b∞r, jestli mß klip b∞₧et zleva doprava (obrßcen∞), zespoda nahoru atd. Dßle je zde pr∙hlednost klipu (7.)) a jeho hranice. U hranic nastavφme jejich Üφ°ku a barvu (8.)). Jak bylo °eΦeno, m∙₧eme na klip op∞t aplikovat filtry. StaΦφ se p°epnout do knihovny filtr∙ (5.)) a vybrat. Vlastnosti filtr∙ jsou stejnΘ, jako byly u hlavnφho klipu (9.)).


Obr 6. Nastavenφ klipu ve stop∞ äOverlay"

Title

Ani na videu to bez titulk∙ v∞tÜinou nejde. V₧dy budeme pot°ebovat nadpisy a jednoduchΘ popisky, kterΘ se nevejdou do zvukovΘho komentß°e. Jak se titulky d∞lajφ ve VideoStudiu 8 si ukß₧eme prßv∞ te∩.

I zde mßme knihovnu ji₧ p°ednastaven²ch forem titulk∙ (1.)). M∙₧eme bu∩ pou₧φt jednu z nich nebo si vytvo°it vlastnφ titulek. V prvnφm p°φpad∞ op∞t jen p°etßhneme z knihovny polo₧ku na Φasovou osu (2.)). V druhΘm p°φpad∞ si staΦφ najφt mφsto, kam chceme titulek vlo₧it a dvakrßt kliknout do okna, kde je ukßzka videa. DΘlku titulku si pak nastavφme pomocφ äDurationô (3.)).

Podφvejme se nynφ podrobn∞ji na nastavenφ jednotliv²ch titulk∙. Nejd°φve nßs Φekajφ atributy pφsma. Mßme zde font (4.)), velikost (5.)) a barvu (6.)). Dßle si zvolφme, jestli mß b²t titulek jedin² (Single) nebo jich mßt b²t vφc (Multiple) (7.)). TlaΦφtkem 12.) si zobrazφme dalÜφ mo₧nosti nastavenφ. Zde mßme styl (13.)) zarovnßnφ (14.)) a nakonec tlaΦφtko na nastavenφ hranice textu, stφn∙ a pr∙hlednosti.

Nakonec jsme si nechali mo₧nost animace textu (9.)). Musφme si zvolit, jak² druh animace chceme pou₧φt. Je zde dostateΦn∞ velk² poΦet, aby si ka₧d² naÜel ten sv∙j. Zoomem poΦφnaje a letφcφm textem, jak ho znßme ze zaΦßtku hv∞zdn²ch vßlek, konΦe. Druh animace si zvolφme v äTypeô (10.)) a jeho dalÜφ nastavenφ provedeme pomocφ äPresetsô. Podobn²m zp∙sobem m∙₧eme do textu p°idat dalÜφ a dalÜφ titulky.


Obr 7. Vklßdßnφ titulk∙

Audio

Nedφlnou souΦßstφ ka₧dΘho videa je takΘ zvuk. Zde se setkßme se Φty°mi zvukov²mi stopami, kterΘ se v koneΦnΘ fßzi smixujφ do jednΘ v²slednΘ stopy. Prvnφ je zvukovß stopa z hlavnφho videa, druhß z overlay videa, t°etφ je mluven² komentß° a poslednφ je hudba v pozadφ.

Zvukovou stopu z hlavnφho a overlay klipu u₧ mßme. Te∩ si °ekneme, jak p°idat komentß°. Musφme mφt p°ipojen² mikrofon k poΦφtaΦi. Potom si na ΦasovΘ ose nastavφme, odkud se mß zaΦφt komentß° nahrßvat. Nahrßvßnφ spustφme tlaΦφtkem (2.)). P°i nahrßvßnφ se nßm p°ehrßvß video a tak p°esn∞ vidφme, o Φem mluvφme. Nahrßvßnφ ukonΦφme stejn²m tlaΦφtkem. Po ukonΦenφ se nßm ukß₧e dΘlka komentß°e (3.)) a m∙₧eme zm∞nit jeho hlasitost (4.)). VÜechny komentß°e se nßm ulo₧φ do p°φsluÜnΘ stopy (1.)).


Obr 8. P°idßnφ komentß°∙

Dßle zde mßme hudbu v pozadφ. M∙₧eme pou₧φt bu∩ jakoukoliv skladbu, kterou mßme ulo₧enou v MP3, WAV Φi WMA (2.)), nebo pou₧φt hudbu, kterou nßm vytvo°φ VideoStudio. Prvnφ mo₧nost nepot°ebuje n∞jakΘ dalÜφ rozebφrßnφ. StaΦφ jen p°etßhnout skladbu z knihovny (2.)) do poslednφ stopy (1.)). Mnohem zajφmav∞jÜφ je mo₧nost druhß (3.)).

Zde toti₧ mßme mo₧nost m∞nit dΘlku zvukovΘ stopy. Tak₧e hudba skonΦφ p°esn∞ tehdy, kdy si to budeme p°ßt. StaΦφ si jen vybrat styl (4.)) z knihovny a nastavit dΘlku stopy (5.)). Potom si m∙₧eme hudbu pustit (7.)) a p°idat do projektu (8.)). Nakonec si nastavφme hlasitost (9.)).


Obr 9. P°idßnφ hudby do pozadφ

Kdy₧ u₧ mßme vÜechny audio stopy vlo₧eny, je na Φase upravit jejich hlasitost. Vybereme jednu stopu (1.)) a u tΘ si nastavφme hlasitost atd. (2.)). Takto nastavφme statickΘ zesφlenφ u vÜech stop. ╚asto takΘ pot°ebujeme, aby v urΦitΘm ·seku byla jedna stopa zeslabena a druhß zesφlena. Prom∞nnou hlasitost si nastavφme pomocφ bod∙ 3.) û 7.).


Obr 10. Nastavenφ hlasitosti u jednotliv²ch stop

Share

Dostali jsme se na konec naÜφ prßce. VÜechno mßme hotovo a p°ichystßno na zßv∞reΦnou fßzi. Te∩ se jen musφme rozhodnout, jak si v²sledek ulo₧φme. Mßme na v²b∞r z nßsledujφcφch mo₧nostφ:

1. Vytvo°it v²sledn² klip z projektu a ulo₧it do souboru
2. Vytvo°it disk s projektem û VCD, SVCD nebo DVD
3. P°ehrßt si v²sledek
4. Ulo₧it v²sledek na internet

NejlepÜφ je zaΦφt mo₧nostφ (3.)), abychom zjistili, jak to vlastn∞ celΘ dopadlo. Potom m∙₧eme v²sledek ulo₧it.

Kdy₧ zvolφme prvnφ mo₧nost, program se nßs zeptß, do jakΘho formßtu budeme chtφt v²sledek ulo₧it. Mßme na v²b∞r z formßtu AVI-DV, kdybychom cht∞li v²sledek ulo₧it zp∞t na pßsek nebo r∙znΘ formy MPEG pro pou₧itφ na VCD, SVCD Φi DVD.

Pro ulo₧enφ videa na internetu je zde pou₧it formßt WMV. My si jen zvolφme jeho kvalitu a program obstarß zbytek za nßs. A₧ bude video hotovΘ, program spustφ pomocnφka pro publikovßnφ na internetu.


Obr 11. Mo₧nosti Φßsti äShareô

Nakonec jsme si nechali ulo₧enφ videa na disk. A to hlavn∞ z toho d∙vodu, ₧e tato mo₧nost bude asi tou nejΦast∞jÜφ, po kterΘ sßhneme. SpuÜt∞nφm äCreate Discô jsme se dostali do pr∙vodce pomocφ kterΘho m∙₧eme vytvo°it DVD strukturu, za kterou se rozhodn∞ nebudeme muset styd∞t. Navφc jeho ovlßdßnφ je velmi p°φjemnΘ.

NaΦneme tφm, ₧e si zvolφme, kterΘ mΘdium chceme pou₧φt. My jsme si zde zvolili DVD, ale stejn∞ tak m∙₧eme p°epnout na VCD nebo SVCD, nevlastnφme-li DVD vypalovacφ mechaniku. Automaticky se do projektu p°idß klip, kter² jsme si prßv∞ vytvo°ili. Dßle pak m∙₧eme p°idat na disk dalÜφ videa ulo₧enß na disku (2.)) nebo ulo₧enΘ projekty VideoStudia (3.)). Ka₧dΘ video si m∙₧eme rozd∞lit na kapitoly (4.)) a to bu∩ podle Φasu nebo podle scΘn. ScΘny nßm program najde ve videu sßm. Nakonec si zapneme vytvß°enφ menu (5.)). A₧ mßme p°idßna vÜechna videa, kterß budeme chtφt pou₧φt, p°ejdeme na dalÜφ strßnku pr∙vodce.


Obr 12. Pr∙vodce pro vytvo°enφ disku

Zde si vytvo°φme menu. Nejprve si zvolφme, jakΘ menu budeme editovat (1.)) a pak si zvolφme jeho vzhled. M∙₧eme si vybrat z knihovny Üablon pro menu (2.)). Tyto Üablony m∙₧eme takΘ upravovat. Jak je vid∞t z obrßzku, prßv∞ se nachßzφme v hlavnφm menu, kde jsou odkazy na dv∞ videa, kterß jsme si d°φve p°idali na disk. Kdy₧ jsme si jednotlivß videa rozd∞lili na kapitoly, m∙₧eme si vytvo°it menu kapitol (3.)). Mezi menu se p°epφnßme pomocφ (1.)). V tomto p°φpad∞ jsou odkazy z hlavnφho menu na jednotlivß menu kapitol mφsto na videa. U ka₧dΘho menu si pak m∙₧eme nastavit obrßzek (4.)) a hudbu (5.)) do pozadφ. Nakonec si jeÜt∞ nastavφme kvalitu MPEG-2 komprese (6.)).


Obr 13. Vytvo°enφ menu

Na dalÜφ stran∞ si m∙₧eme pustit v²sledek a podφvat se, jestli v n∞m nejsou n∞jakΘ chyby. V opaΦnΘm p°φpad∞ si ho m∙₧eme na poslednφ strßnce pr∙vodce vypßlit. V²sledek m∙₧eme ulo₧it t°emi zp∙soby. Prvnφ je vypßlenφ na DVD (1.)), dalÜφ mo₧nostφ je vytvo°enφ adresß°e DVD a poslednφ mo₧nostφ je vytvo°enφ obrazu disku. Proces se spustφ tlaΦφtkem äOutputô (4.)).


Obr 14. Vypßlenφ disku

Tφm jsme se dostali na konec. Musφme °φci, ₧e program je velmi poveden² a m∙₧eme pomocφ n∞j ud∞lat domßcφ video, se kter²m se nebudeme muset bßt jφt mezi lidi. Prßce s programem je velmi intuitivnφ a jednoduchß. TΘto jednoduchosti velmi pomßhß propracovanΘ pracovnφ prost°edφ, kterΘ zde nenφ pou₧ito poprvΘ. Firma Ulead ho pou₧φvß i u dalÜφch sv²ch produkt∙ jako je DVD Workshop.

Lubomφr ╪φha