V²uka Flash (4.)

Animace

V dneÜnφ Φßsti serißlu si vysv∞tlφme pojem animace a jakΘ druhy animacφ znßme. Od tohoto dφlu budu u vÜech animacφ uvßd∞t mΘ zdrojovΘ soubory pro p°φpad, ₧e vßm n∞co "nep∙jde" vytvo°it. Jenom bych jeÜt∞ p°ipomenul, m∞jte se sebou trp∞livost a pokud vßm n∞co nep∙jde vytvo°it, tak se o to pokuste znova - ₧ßdn² uΦen² z nebe nespadl :-).

Co je to animace

Pod pojmem animace si m∙₧ete p°edstavit plynulou, pravda n∞kdy i trhanou sekvenci n∞kolika obrßzk∙ za sebou. Tyto obrßzky jsou posklßdßny za sebou (v∞tÜinou se zm∞nφ nap°φklad pohyb ruky apd.) a vytvß°φ tak dojem plynulΘho pohybu. JednotlivΘ snφmky animace mohou b²t jednotliv∞ nakresleny nebo m∙₧eme pou₧φt tzv. Tweening, kter² vytvo°φ pr∙b∞h celΘ animace pomocφ dvou klφΦov²ch snφmk∙ (prvnφho a koncovΘho - obΦas i vφce).

╚asovß osa - Time Line

TΘm∞° vÜechny akce, kterΘ jsou spojenΘ s tvorbou animacφ se odehrßvßjφ na ΦasovΘ ose. ╚asovß osa obsahuje jednotlivΘ snφmky v²slednΘ animace, kterΘ m∙₧eme upravovat. Do jednotliv²ch snφmk∙ m∙₧eme vklßdat tlaΦφtko, movie klipy a takΘ obrßzky. Jednotliv²m snφmk∙m v ΦasovΘ ose m∙₧eme takΘ p°i°azovat r∙znΘ akce v ActionScripu, kterΘ nap°φklad pozastavφ p°ehrßvßnφ klipu nebo zm∞nφ polohu jednotliv²ch instancφ symbol∙.

╚asovß osa se sklßdß ze dvou Φßstφ. Prvnφ Φßst tvo°φ seznam vrstev - Layers (ve verzi Flash MX takΘ slo₧ky Folders, kterΘ umo₧≥ujφ zp°ehledn∞nφ ΦasovΘ osy). Vφce o tvorb∞, mazßnφ a editaci vlastnostφ vrstev a slo₧ek naleznete v druhΘm dφle. V pravΘ Φßsti pak naleznete ΦasovΘ osy jednotliv²ch vrstev. P°idßnφm vφce vrstev si m∙₧ete zp°ehlednit d∞nφ na ΦasovΘ ose.

╚asovß osa

Zm∞na vlastnostφ klipu

Pokud se jeÜt∞ vrßtφme ke zm∞n∞ vlastnostφ samotnΘho klipu, mßme na v²b∞r z n∞kolika mo₧nostφ. Jednß se hlavn∞ o:

Zm∞na vlastnostφ klipu

Vklßdßnφ nov²ch (dalÜφch) snφmk∙

Do ΦasovΘ osy m∙₧ete vklßdat jednotlivΘ snφmky jednak pomocφ menu Insert nebo takΘ pomocφ kontextovΘho menu, kterΘ se objevφ, kdy₧ kliknete na zvolen² snφmek prav²m tlaΦφtkem myÜi.

KontextovΘ menu

  • Create Motion Tween - vytvo°φ Motion Tween animaci (o tΘto animaci si povφme pozd∞ji).
  • Insert Frame - vlo₧φ do ΦasovΘ osy prßzdn² snφmek v₧dy na nßsledujφcφ nebo prßzdnΘ mφsto. Tuto volbu m∙₧ete takΘ aktivovat stisknutφm tlaΦφtka F5. Pokud mßte v prvnφm snφmku vlo₧enΘ n∞jakΘ objekty a vytvo°φte nov² snφmek t°eba na pßtΘ pozici, zkopφrujφ se tyto objekty i do dalÜφch snφmk∙. OvÜem jednotlivΘ snφmky nelze editovat. TΘto vlastnosti m∙₧eme vyu₧φt nap°φklad kdy₧ si vytvo°φme pozadφ klipu a chceme jej mφt po celΘ dΘlce ΦasovΘ osy ve vÜech snφmcφch. V praxi to vypada nßsledovn∞:

    Snφmky

  • Remove Frames - odstranφ zvolenΘ snφmky.
  • Insert Keyframe- vlo₧φ klφΦov² snφmek. KlφΦov² snφmek umo₧≥uje zamezit kopφrovßnφ snφmk∙, kterΘ jsme si vysv∞tlili v p°edchozφ volb∞ (Insert Frame). Umo₧≥uje takΘ vytvo°it nap°φklad v polovin∞ snφmk∙ (Insert Frame) klφΦov² snφmek, u kterΘho m∙₧eme zm∞nit vlastnosti. V praxi to vypadß nßsledovn∞ (v prvnφ Φßsti je umφst∞n zelen² kruh a v druhΘ Φßsti Φerven² kruh):

    Snφmky

  • Insert Blank Keyframe - vlo₧φ prßzdn² klφΦov² snφmek, do kterΘho se nezkopφrujφ p°echozφ objekty. V praxi to vypadß nßsledovn∞:

    Snφmky

  • Clear Keyframe - vyma₧e klφΦov² snφmek.
  • Convert to Keyframes - p°evede vybranΘ snφmky na klφΦovΘ snφmky.
  • Convert to Blank Keyframes - p°evede vybranΘ snφmky na prßzdnΘ klφΦovΘ snφmky.

    Snφmky

  • Cut Frames - vyjme zvolenΘ snφmky a ulo₧φ je do schrßnky.
  • Copy Frames - zkopφruje zvolenΘ snφmky a ulo₧φ je do schrßnky.
  • Paste Frames - vlo₧φ snφmky ze schrßnky na zvolenΘ mφsto.
  • Clear Frames - vyma₧e snφmek.
  • Select All Frames - vybere vÜechny snφmky ve vÜech Φasov²ch osßch.
  • Reverse Frames - p°ehodφ vybranΘ snφmky mezi sebou.
  • Synchronize Symbols - umo₧≥uje synchronizovat vybranΘ snφmky.
  • Actions - zobrazφ editor ActionScriptu pro zvolen² snφmek (o prßci s tφmto editorem si povφme v dalÜφch dφlech).
  • Properties - zobrazφ vlastnosti zvolenΘho snφmku.

Motion Tween

Jednß se o jednu z hlavnφch animacφ, kterΘ budeme pou₧φvat. Jak u₧ jsme si °ekli, vyznaΦuje se tφm, ₧e pomocφ dvou (p°φpadn∞ vφce) klφΦov²ch snφmk∙ m∙₧eme vytvo°it plynulou animaci (Flash automaticky doplnφ zb²vajφcφ snφmky). VÜe si ukß₧eme na p°φklad∞.

Otev°te si nov² dokument (pokud jej ji₧ nemßte otev°en) a do prvnφho snφmku nakreslete nßstrojem Oval Tool (O) (m∙₧ete takΘ pou₧φt Rectangle Tool (R)) libovoln∞ zbarven² kruh (velikost a barvu nechßvßm na ka₧dΘho p°edstavivosti).

Snφmky

Nynφ p°ejd∞te na snφmek 20 (klikn∞te do n∞j) a stiskn∞te klßvesu F6 nebo takΘ pomocφ kontextovΘho menu Insert -> Keyframe. VÜe by m∞lo vypadat nßsledovn∞:

Snφmky

Nynφ vyberte vÜechny snφmky ΦasovΘ osy. M∙₧ete tak uΦinit kliknutφm na nßzev vrstvy (Layer 1) nebo pomocφ klßvesy SHIFT p°i vybrßnφ prvnφho a poslednφho snφmku. Nynφ klikn∞te prav²m tlaΦφtkem na vÜechny vybranΘ snφmky a zvolte volbu Create Motion Tween.

Snφmky

Nßsledn∞ by se m∞la Φasovß osa prvnφ vrstvy zm∞nit - barva vÜech snφmk∙ se zm∞nφ na fialovou a uvidφte Üipku vedoucφ od druhΘho snφmku a₧ k p°edposlednφmu. Tato Üipka oznaΦuje, ₧e byl ·sp∞Ün∞ vytvo°en Motion Tween.

Snφmky

Nynφ se p°esu≥te do poslednφho snφmku (20) - m∙₧ete pomocφ klßves "," a "." a vyberte nßmi vytvo°en² kruh (Φtverec). Nynφ ho p°esu≥te trochu doprava (m∙₧ete pomocφ klßvesy - Üipky vpravo).

Snφmky

Nynφ jenom stiskn∞te klßvesu ENTER a celß animace pohybu kruhu/Φtverce se p°ehraje. Kruh se p°emφstφ zleva doprava. Celß animace by m∞la vypadat nßsledovn∞:

Snφmky

V²slednou animaci si m∙₧ete stßhnout zde. V²sledn² soubor jsem ulo₧il ve formßtu Flash 5 - m∙₧ete jej otev°φt i v tΘto verzi.

Zm∞na vlastnostφ Motion Tween animace

U typu Motion Tween animacφ m∙₧eme zm∞nit mnoho dalÜφch vlastnostφ. Tyto vlastnosti m∙₧eme zm∞nit p°i vybrßnφ po₧adovanΘho snφmku v panelu Properties.

Snφmky

Pokud vyberete jeden z klφΦov²ch snφmk∙, mßte jeÜt∞ na v²b∞r z n∞kolika mo₧nostφ.

Snφmky

Motion Tween po Φß°e (k°ivce)

Jednß se o animaci objektu, kter² "pojede" - bude nßsledovat pohyb nßmi vytvo°enΘ Φßry (k°ivky). V praxi tak m∙₧eme vytvo°it na pohled slo₧it∞jÜφ animace velice jednoduchou cestou. Nynφ se dßme op∞t do prßce.

Otev°ete si nov² dokument (CTRL + N), vyberte prvnφ vrstvu (Layer 1) a zvolte Insert -> Motion Guide nebo klikn∞te vedle symbolu pro p°idßnφ novΘ vrstvy.

Motion Guide

VÜe by m∞lo vypadat nßsledovn∞:

Motion Guide

Nynφ se p°epn∞te do vrstvy Guide: Layer 1 a nßstrojem Pencil Tool (Y) nakreslete n∞jakou Φßru (k°ivku). Nßsledn∞ v tΘto samΘ vrstv∞ vlo₧te snφmek (F5) do 20 snφmku.

Motion Guide

Nynφ se p°epn∞te do vrstvy Layer 1 a nakreslete do nφ Φtverec. Nßsledn∞ p°epn∞te do snφmku 20 tΘto osy a stiskn∞te zde klßvesu F6 (vytvo°φme Motion Tween). VÜe by m∞lo vypadat nßsledovn∞:

Motion Guide

Vyberte celou vrstvu Layer 1 a zvolte z kontextovΘho menu Create Motion Tween. V prvnφm snφmku p°esu≥te Φtverec na zaΦßtek naÜφ Φßry (Φtverec se automaticky p°ipne na zaΦßtek) a v poslednφm 20 snφmku p°ipn∞te Φtverec na konec Φßry. VÜe by m∞lo vypadat nßsledovn∞:

Motion Guide

Motion Guide

JeÜt∞ bych m∞l dodat, ₧e zvolenß Φßra (k°ivka), po kterΘ pojede zvolen² objekt nenφ ve v²slednΘ animaci viditelnß. To znamenß, ₧e ji m∙₧ete nakreslit jakkoliv Üirokou a jakΘkoliv barvy.

Nynφ m∙₧ete animaci spustit klßvesou Enter nebo klßvesovou zkratkou CTRL + Enter.

Pokud si animaci spustφte a podφvßte se pozorn∞ zjistφte, ₧e Φtverec z∙stßvß po°ßd ve stejnΘ poloze. Toto pro nßs m∙₧e n∞kdy b²t nev²hodnΘ a proto klikn∞te do prvnφho snφmku ΦasovΘ osy vrstvy Layer 1 a vyberte v panelu Properties volbu Orient to path. Nynφ se Φtverec "otßΦφ" podle osy. V²slednou animaci si m∙₧ete stßhnout zde.


Shrnutφ

V dneÜnφm dφle jsme si °ekli, co jsou to animace, ₧e dΘlku animace ovliv≥uje rychlost p°ehrßvßnφ. Poznali jsme n∞kolik druh∙ snφmk∙ a prßci s Φasovou osou. Ukßzali jsme si takΘ prvnφ typ animace, kter²m je Motion Tween a takΘ animaci Motion Tween po k°ivce, kterß najde svΘ pou₧itφ p°i slo₧it∞jÜφch animacφch. ╪ekli jsme si takΘ, ₧e k°ivka, kterou si nakreslφme jako osu po kterΘ se naÜe objekty pohybujφ, nenφ viditelnß.


Pro tento dφl to bude vÜe. V p°φÜtφm dφle si ukß₧eme dalÜφ typy animacφ.

Petr Rympler