QNX je postaven na QNX Neutrino realtimovΘho systΘmu, kter² pou╛φvß mikrojßdro vyu╛φvajφcφ jen n∞kolik nezbytn²ch server∙ pro sprßvu pam∞ti, p°id∞lovßnφ proces∙ apod. Pokud pot°ebujete schopnosti jßdra roz╣φ°it, m∙╛ete vyu╛φt zßsuvnΘ moduly a p°idat tak nap°. podporu souborovΘho systΘmu. Ka╛d² proces mß p°id∞lenu vlastnφ Φßst pam∞ti, tak╛e zhroucenφ systΘmu je velmi nepravd∞podobnΘ. Jßdro je p°i tom mo╛no restartovat za b∞hu systΘmu! V²bornß je podpora sφt∞. Integrovßny jsou protokoly TCP/IP, PPP, DHCP, NFS, RCP...
QNX je vybaven grafick²m rozhranφm Photon microGUI, kterΘ mß jen minimßlnφ nßroky na pam∞╗ a je pln∞ konfigurovatelnΘ co╛ dßvß programßtor∙m velkΘ mo╛nosti. QNX podporuje Flash 4, MP3, MPEG-1, MPEG-2 a dal╣φ.
K dispozici jsou ke sta╛enφ t°i verze (pro nekomerΦnφ ·Φely). Zku╣ebnφ verze se vejde na 1 disketu, plnß verze pot°ebuje volnou partition.
Z Internetu si stßhnete asi 1,5 MB ZIP soubor a pomocφ p°ilo╛enΘ utitlity nainstalujete systΘm na disketu. Potom z nφ staΦφ nastartovat poΦφtaΦ, p°iΦem╛ se vßm zobrazuje stav bootovßnφ v procentech. Nßsleduje n∞kolik dialog∙ nutn²ch ke volb∞ lokality a nastavenφ modemu a potom se u╛ rozb∞hne graficΘ prost°edφ, kde si je╣t∞ zvolφte rozli╣enφ a barevnou hloubku.
P°esto╛e jde o disketovΘ demo, je k dispozici krom∞ grafickΘho prost°edφ textov² editor Note Pad, hru The Towers of Hanoi napsanou v JavaScriptu, File Browser, ukßzkovou animaci, Voyager the Internet a Dial the Internet pro p°ipojenφ k internetu. Jde o velmi jednoduchΘ programy, ale na to, ╛e jsou v╣echny na jednΘ disket∞, to je vcelku slu╣nß v²bava.
K dipozici je takΘ n∞kolik HTML dokument∙ s technickou specifikacφ a dal╣φmi informacemi.
InstalaΦnφ balφk zßladnφ verze mß velikost 26 MB (krom∞ n∞j existuje je╣t∞ asi 270 MB kompletnφ verze). Instaluje se podobn∞ jako BeOS Personal z Windows. P°i instalaci dojde k vytvo°enφ souboru (jeho╛ velikost m∙╛ete ovlivnit) s obrazem instalace systΘmu. Na zßv∞r instalace je╣t∞ zadßte heslo pro u╛ivatele root a pro p°φpadnΘ dal╣φ u╛ivatele. Zßrove≥ dojde k ·prav∞ souboru Config.sys, tak╛e se vßm po restartu nabφdne Startovacφ nabφdka Windows, do kterΘ je za°azeno i QNX. Samoz°ejm∞, ╛e lze vytvo°it i bootovacφ disketu. P°i prvnφm startu QNX je╣t∞ upravφte rozli╣enφ obrazovky a barevnou hloubku a potom vßs u╛ p°ivφtß p°ihla╣ovcφ dialog v p°φjemnΘm grafickΘm, dob°e konfigurovatelnΘm u╛ivatelskΘm prost°edφ.
Na plo╣e nßs p°ekvapφ dva panely. Jeden mß stejnou funkci jako panel z Windows, druh² obsahuje jakΘsi zßstupce pro systΘmovΘ programy. Nenφ jich mnoho. Je tu Terminal s shellem sh, relativn∞ schopn² textov² editor, pohodln² File Manager podobn² Pr∙zkumnφku z Windows, Image Viewer, kter² umφ zobrazovat nejroz╣φ°en∞j╣φ grafickΘ formßty, internetov² prohlφ╛eΦ Voyager, po╣tovnφ klient Voyager-Mail a dal╣φ utility.
Nejv∞t╣φ v²hrady mßm k browseru Voyager, kter² mß problΘmy se zobrazovßnφm n∞kter²ch strßnek se skripty a nezvlßdß CSS. SystΘm bohu╛el nepodporuje ΦeskΘ rozlo╛enφ klßvesnice, ale v nabφdce devatenßcti nßrodnφch nastavenφ najdeme kupodivu sloven╣tinu.
Dal╣φ aplikace lze najφt na Internetu, ale v∞t╣inou jde o porty unixov²ch aplikacφ. Prßv∞ takov² nedostatek softwaru brßnφ v∞t╣φmu roz╣φ°enφ QNX. Nenφ problΘm ho nasadit jako internetov² server, ale jako pracovnφ stanice se v souΦasnosti nem∙╛e uplatnit.