Minix

Mo╛nß stßle pou╛φvßte prastar² poΦφtaΦ typu i286 nebo i star╣φ a jako operaΦnφ systΘm pou╛φvßte n∞jak² klon DOSu, kter² mß v╣ak °adu nev²hod. Neznß pojem u╛ivatelskß p°φv∞tivost, umo╛≥uje pracovat v danΘm Φase pouze s jednφm programem a navφc je je╣t∞ pom∞rn∞ nestabilnφ. Nebylo by divu, kdyby jste alespo≥ obΦas nezatou╛ili po systΘmu, kter² by takov²mi chybami nedisponoval. ╪e╣enφ samoz°ejm∞ existuje. Jako ideßlnφ °e╣enφ se nabφzφ n∞jakß velmi specializovanß distribuce Linuxu nebo systΘm Minix, kter²m se nynφ budu zab²vat.

Mo╛nß jste o n∞m u╛ sly╣eli. Prßv∞ na tomto OS zaΦal psßt Linus Torvalds prvnφ verze jßdra Linuxu. Motivovala ho k tomu prßv∞ p°φli╣nß jednoduchost Minixu, kter² se v tΘ dob∞ Φasto vyu╛φval jako v²ukov² systΘm.

Minix je voln∞ ╣φ°iteln² klon Unixu s otev°en²mi zdrojov²mi k≤dy. Jeho malß velikost, mikrojadernß architektura a dostatek dokumentace z n∞j d∞lß profesionßlnφ systΘm vhodn² pro pou╛itφ na mΘn∞ v²konn²ch osobnφch poΦφtaΦφch. V r∙zn²ch verzφch existuje pro platformy Intel (poΦφnaje 8088), Macintosh, Amiga, Atari a Sparc.

Poskytuje pln² multiprogramming, b∞╛φ v chrßn∞nΘm m≤du procesor∙ 286, 386, 486 a Pentium, umo╛≥uje prßci a╛ t°em u╛ivatel∙m, podporuje TCP/IP, je kompatibilnφ se standardem POSIX atd. Pro pohodlnou prßci vy╛aduje IBM PC/AT nebo PS/2 s procesorem 286, 2 MB pam∞ti, 30 MB mφsta na disku a disketovou mechaniku. NicmΘn∞ lze ho zprovoznit i na prav∞kΘm PC/XT se 640 kB pam∞ti RAM, ale potom nebude jeho odezva tak rychlß.

Jeho instalace nenφ jednoduchß, hodφ se p°i nφ znalosti Unixu, ale dß se zvlßdnout. Existuje takΘ verze pro DOS ? jde o 5-ti MB soubor ve formßtu ZIP, kter² si stßhnete, rozbalφte na disk (zabere asi 40 MB co╛ m∙╛e b²t u hodn∞ star²ch poΦφtaΦ∙ problΘm) a spustφte p°φkazem:

boot minix.mnx

Minix b∞hem chvilky nastartuje a vy se ocitnete v unixovΘm prost°edφ, ani╛ byste museli n∞jak slo╛it∞ d∞lit disk. DOS verze je urΦenß pro v²konn∞j╣φ poΦφtaΦe, tak╛e pokud chcete Minix provozovat na PC/XT, budete se muset p°i instalaci vφc sna╛it.

K dispozici je celß °ada tradiΦnφch aplikacφ a utilit pro sprßvu systΘmu i pro zßkladnφ prßci a systΘm samoz°ejm∞ umo╛≥uje snadnou p°enositelnost dal╣φch. Pokud mßte v∞t╣φ pam∞╗, byla by rozumnß nap°. instalace n∞jakΘho modern∞j╣φho shellu, t°eba bash nebo tcsh.

⌐patnou zprßvou je fakt, ╛e domovskß strßnka Minixu byla aktualizovßna naposledy roku 1996. To u╛ je doba, ze kterΘ se dß docela dob°e usoudit, ╛e dal╣φ v²voj systΘmu se nekonß. Osobn∞ jsem na svΘm Duronu vyzkou╣el prßv∞ verzi pro DOS. B∞╛ela bez problΘm∙, ale p°esto m∞ nijak zvlß╣╗ nenadchla. Pokud mßte hodn∞ star² poΦφtaΦ, m∙╛ete o Minixu uva╛ovat, ale od 386-ky v²╣e bych doporuΦil spφ╣e n∞jakou distribuci Linuxu.

Odkazy

Petr Kin╣t