AROS

Amiga Research OS

Asi si pamatujete doby, kdy byla Amiga spoleΦnosti Commodore na vrcholu svΘ slßvy a zdatn∞ soupe°ila s poΦφtaΦi PC. Na jejφch strojφch b∞╛el systΘm AmigaOS, kter² na svou dobu rozhodn∞ nebyl ╣patn² (nap°. v²teΦn² multitasking).

Auto°i AROSu se rozhodli cel² systΘm p°epsat tak, aby byl pln∞ kompatabilnφ s poΦφtaΦi Amiga, ale zßrove≥ aby jeho zdrojovΘ k≤dy byly pln∞ p°enositelnΘ bez v∞t╣φch ·prav. AROS m∙╛e b∞╛et jako samostatn² operaΦnφ systΘm nebo jako emulßtor Amigy. V souΦasnosti pod nφm lze spustit v∞t╣inu program∙ urΦen²ch p∙vodn∞ pro Amigu, pro jin² typ poΦφtaΦe je pot°eba programy rekompilovat.

AROS

I kdy╛ systΘm nenφ zcela hotov², lze ho pou╛φt jako emulaci Amigy pod Linuxem nebo FreeBSD (i386, m68), v AmigaOS funguje jako roz╣φ°enφ systΘmu a na platform∞ PC m∙╛e b∞╛et jako samostatn² systΘm, i kdy╛ jeho schopnosti zatφm nejsou velkΘ.

Osobn∞ jsem vyzkou╣el AROS x86 Native. InstalaΦnφ soubor mß necel²ch 750 kB, tedy ╛ßdn² problΘm ani pro pomal² modem. Soubor obsahuje obrazy dvou disktet a program Rawrite, kter² slou╛φ k p°enesenφ obraz∙ na diskety. Jedna disketa potom slou╛φ jako bootovacφ a druhß obsahuje jßdro systΘmu.

AROS

P°i velikosti instalaΦnφch soubor∙ nem∙╛ete Φekat nic ohromujφcφho. Po nastartovßnφ systΘmu (na m∙j vkus trvß docela dlouho i na diskety) se spustφ okno s p°φkazov²m °ßdkem a to je asi tak v╣e. Funguje n∞kolik zßkladnφch p°φkaz∙ pro pohyb v adresß°ovΘ struktu°e apod.

Sßm jsem s Amigou nikdy nepracoval, tak╛e nemohu p°φli╣ soudit, ale screenshoty AROSu emulovanΘho v Linuxu vypadajφ docela p∞kn∞.

Odkazy

Petr Kin╣t