Caldera DR-DOS

DR-DOS p°edstavuje zajφmavou alternativu k systΘmu FreeDOS. Vlastn∞ je tomu naopak, proto╛e v²voj DR-DOSu zaΦal mnohem d°φve, v dob∞ kdy m∞l konkurovat MS-DOSu. V souΦasnΘ dob∞ dosßhl verze 7.03.

Jeho nßroky na hardware poΦφtaΦe jsou jako u v╣ech podobn²ch systΘm∙ velmi nφzkΘ. V pohod∞ vßm pob∞╛φ na i286 s 2 MB pam∞ti RAM a mo╛nß i na slab╣φm stroji. Pro pohodlnou prßci to v╣ak bude chtφt trochu lep╣φ poΦφtaΦ.

Pokud si chcete DR-DOS nainstalovat, doporuΦuji stßhnout 6-ti MB *.zip soubor, kter² po rozbalenφ obsahuje obraz p∞ti instalaΦnφch disket a progrßmek makedisk.exe, pomocφ kterΘho jednotlivΘ soubory p°enesete pohodln∞ na diskety. Potom staΦφ nabootovat z prvnφ disktety a instalaΦnφ program se spustφ automaticky. V relativn∞ pohodlnΘm prost°edφ vyberete n∞kolik voleb a potom ji╛ prob∞hne jen kopφrovßnφ soubor∙, nezbytn² restart a je hotovo. Po instalaci doporuΦuji spustit program setup, ve kterΘm m∙╛ete systΘm pohodln∞ nakonfigurovat.

P°edev╣φm doporuΦuji zapnout automatickΘ spou╣t∞nφ utility Task Manager, kter² vßm umo╛nφ prßci v n∞kolika programech najednou. ╪ekl bych v╣ak, ╛e prav² multitasking to nebude. Podle dokumentace disponuje DR-DOS dobrou podporou sφt∞, ale to jsem nemohl vyzkou╣et.

V systΘmu bohu╛el nelze nastavit Φeskß klßvesnice, ale pokud budete pou╛φvat ΦeskΘ programy jako jsou M602 nebo T602 nebudete mφt s diakritikou potφ╛e.

Na rozdφl od FreeDOSu se s DR-DOSem nedodßvajφ ╛ßdnΘ zvlß╣tnφ programy ani grafickß rozhranφ. Lze v╣ak nainstalovat a bez problΘm∙ pou╛φvat NewDeal nebo Seal.

Z teoretickΘho soupe°enφ s FreeDOSem by zatφm vy╣el DR-DOS asi lΘpe, proto╛e jsem nenarazil na ╛ßdn² problΘm s kompatibilitou program∙ (nezkou╣el jsem Windows 3.x). Ov╣em FreeDOS zase obsahuje vφce program∙ a jeho v²voj pokraΦuje velmi rychle, tak╛e je vcelku jedno, kter² z t∞chto dvou systΘm∙ si po°φdφte, proto╛e ka╛d² mß svΘ klady i zßpory.

Odkazy

Petr Kin╣t