Uznßvßnφ odborn²ch kvalifikacφ
Kapitola: Äivot v EU, Zam∞stnßnφ v Evrop∞

Kdo chce v jinΘ zemi EvropskΘ unie vykonßvat urΦitΘ povolßnφ, musφ mφt odbornou kvalifikaci, kterß se tam k v²konu takovΘho povolßnφ vy₧aduje. ╚lenskΘ stßty EU navzßjem uznßvajφ odbornΘ kvalifikace tzv. vßzan²ch profesφ. DodateΦnΘ po₧adavky lze uplat≥ovat pouze tehdy, jsou-li velkΘ rozdφly mezi zßv∞reΦn²mi zkouÜkami nebo kdy₧ odbornΘ studium a kvalifikaΦnφ kurzy majφ v²razn∞ odliÜnou nßpl≥.

 

Evropskß unie p°ijala ji₧ v sedmdesßt²ch letech mno₧stvφ sm∞rnic o jednotliv²ch profesφch. Tyto sm∞rnice upravujφ uznßvßnφ diplom∙ zejmΘna v lΘka°sk²ch oborech (tj. lΘka°∙, stomatolog∙, veterinß°∙, sester, porodnφch asistentek a farmaceut∙), ale takΘ diplom∙ architekt∙.

 

P°i koncipovßnφ t∞chto sm∞rnic se ale zjistilo, ₧e u mnoha profesφ by bylo velmi t∞₧kΘ sladit po₧adavky na nßpl≥ studia a odbornΘ p°φpravy. Proto ΦlenskΘ stßty nynφ p°i uznßvßnφ kvalifikacφ vychßzejφ z principu vzßjemnΘ d∙v∞ry. Diplom z jinΘho ΦlenskΘho stßtu se v zßsad∞ uznßvß, je-li spojen s prßvem provozovat urΦitou odbornou profesi v zemi, kde byl ud∞len. Nezbytnou podmφnkou je, aby zp∙sob odbornΘho vzd∞lßvßnφ v zemi, kde je diplom ud∞len, nebyl zßsadn∞ odliÜn² od vzd∞lßvßnφ a odbornΘ p°φpravy v zemi, kde danß osoba hodlß profesi vykonßvat. Jsou-li vÜak ve zp∙sobu odbornΘho vzd∞lßvßnφ zßsadnφ rozdφly, m∙₧e b²t dr₧itel takovΘho diplomu po₧ßdßn, aby absolvoval zkouÜky zp∙sobilosti nebo po urΦitΘ p°echodnΘ obdobφ pracoval pod dohledem mφstnφho odbornφka.

 

ObΦan EU si v takovΘm p°φpad∞ m∙₧e zvolit jedno nebo druhΘ °eÜenφ û bu∩ zkouÜku zp∙sobilosti nebo odborn² dohled. Pouze v prßvnick²ch profesφch (advokßt, da≥ov² poradce atd.) je zkouÜka zp∙sobilosti povinnß v celΘ EU.

 

Uznßvßnφ vysokoÜkolsk²ch diplom∙, kvalifikaΦnφch osv∞dΦenφ nebo diplom∙ udφlen²ch po kratÜφm studiu û nap°φklad v lΘΦitelsk²ch a oÜet°ovatelsk²ch profesφch û upravujφ dv∞ obecn∞jÜφ sm∞rnice EU.

 

Je d∙le₧itΘ poznamenat, ₧e tyto evropskΘ sm∞rnice se vztahujφ pouze na vßzanΘ profese, tedy na profese, kterΘ podle zßkona mohou provozovat pouze dr₧itelΘ urΦitΘho diplomu nebo kvalifikaΦnφho osv∞dΦenφ û nap°φklad uΦitelΘ, prßvnφci nebo in₧en²°i. Pokud jde o ostatnφ povolßnφ, neexistuje nic, co by osobßm, kterΘ cht∞jφ uplatnit svou kvalifikaci v jinΘm ΦlenskΘm stßt∞ EU, brßnilo najφt si prßci nebo podnikat.

 

Evropskß komise podporuje vzßjemnΘ uznßvßnφ diplom∙ (v akademickΘ sfΘ°e) mezi r∙zn²mi vzd∞lßvacφmi soustavami v Evrop∞. K tomu slou₧φ specißlnφ programy EU, jako nap°φklad program ERASMUS. ┌Φast v tomto programu je sice dobrovolnß, p°esto vÜak jeho Φinnost znaΦnou m∞rou p°isp∞la ke vzßjemnΘmu chßpßnφ a uznßvßnφ vzd∞lßvacφch soustav, mezi nimi₧ mnohdy panujφ znaΦnΘ rozdφly.

 

Hmatateln²m v²sledkem snah, kterΘ jsou v rßmci programu ERASMUS vyvφjeny na podporu chßpßnφ a uznßvßnφ akademick²ch kvalifikacφ a titul∙, je vybudovßnφ sφt∞ nßrodnφch informaΦnφch center pro uznßvßnφ diplom∙ (NARIC). Tato centra poskytujφ informace o procedurßch uznßvßnφ akademick²ch diplom∙ v jednotliv²ch stßtech.



╚lßnek z multimedißlnφ publikace Ahoj Evropo