Amsterodamskß smlouva
Kapitola: Politika, Reforma a perspektivy EU

Amsterodamskou smlouvu podepsali nejvyÜÜφ p°edstavitelΘ vlßd a stßt∙ EU ve dnech 16. a 17. Φervna 1997. Smlouva potvrzuje v²sledky mezivlßdnφ konference z let 1996/97, kterß byla zahßjena v Turφn∞ v b°eznu 1996.á Po ratifikaci vÜemi Φlensk²mi stßty EU vstoupila Amsterodamskß smlouva v platnost 1. kv∞tna 1999.á

 

Cφlem nebylo pouze revidovat p°edchßzejφcφ smlouvy, jak bylo stanoveno v MaastrichtskΘ smlouv∞, ale vytvo°it smluvnφ rßmec takovΘ EvropskΘ unie, kterß by se vφce p°iblφ₧ila obΦan∙m, kterß by byla siln∞jÜφ a akceschopn∞jÜφ a kterß by byla ochotnß a schopnß p°ijmout novΘ ΦlenskΘ stßty.

 

Amsterodamskß smlouva mß Φty°i hlavnφ cφle:

  • zam∞stnanost a obΦanskß prßva jako ·st°ednφ principy Unie;
  • vytvo°enφ prostoru svobody, bezpeΦnosti a prßva;
  • siln∞jÜφ hlas Evropy v °eÜenφ otßzek celosv∞tovΘho v²znamu;
  • vytvo°enφ efektivnφch institucφ pro rozÜφ°enou Evropu.

Ukßzalo se, ₧e k ·sp∞ÜnΘ realizaci rozÜφ°enφ je t°eba ve Smlouvßch provΘst dalÜφ ·pravy. S tφmto cφlem byla v ·noru 2000 zahßjena dalÜφ mezivlßdnφ konference. O jejφm mandßtu bylo rozhodnuto na summitech EU v Φervnu a v prosinci 1999. èlo p°edevÜφm o prozkoumßnφ mo₧nostφ zm∞n ve Smlouvßch z hlediska rozsahu a slo₧enφ EvropskΘ komise, v²znamu (vßhy) hlas∙ jednotliv²ch Φlensk²ch stßt∙ v Rad∞ a p°φpadnΘho ÜirÜφho uplatn∞nφ hlasovßnφ kvalifikovanou v∞tÜinou. Do programu konference bylo mo₧no zahrnout i dalÜφ otßzky, kterΘ by vyplynuly z realizace AmsterodamskΘ smlouvy. Na summitu v Φervnu 2000 pak bylo rozhodnuto, ₧e konference projednß i otßzku äu₧Üφ spoluprßceô (flexibilnφ p°φstup k rozvφjenφ u₧Üφ spoluprßce, na kterΘ by se nepodφlely vÜechny ΦlenskΘ stßty). Ve Smlouv∞ z Nice se stanovφ minimßlnφ poΦet Φlensk²ch stßt∙ po₧adovan² k navßzßnφ u₧Üφ spoluprßce na osm.

 

Soub∞₧n∞ s mezivlßdnφ konferencφ zßstupci r∙zn²ch evropsk²ch institucφ a nßrodnφch parlament∙ spoleΦn∞ vypracovali Chartu zßkladnφch prßv, kterß shrnuje veÜkerß zßkladnφ prßva aplikovatelnß na ·rovni Unie, a¥ u₧ se zaklßdajφ na smlouvßch SpoleΦenstvφ, mezinßrodnφch ·mluvßch, ·stavnφch tradicφch Φlensk²ch stßt∙ EU nebo deklaracφch EvropskΘho parlamentu.



╚lßnek z multimedißlnφ publikace Ahoj Evropo