PetiΦnφ prßvo
Kapitola: Instituce EU, Evropsk² parlament

Ka₧d² obΦan EU, kter² mß pocit, ₧e byla poruÜena jeho prßva v zßle₧itostech t²kajφcφch se EU, mß prßvo podat petici EvropskΘmu parlamentu. Petice m∙₧e mφt formu stφ₧nosti nebo ₧ßdosti. PetiΦnφ prßvo majφ takΘ firmy, organizace a sdru₧enφ.

 

VÜechny petice se musφ zab²vat pouze zßle₧itostmi spadajφcφmi do sfΘry zßjm∙ a p∙sobnosti EvropskΘ unie; musφ se t²kat obsahu Smluv o EvropskΘ unii nebo nßpln∞ prßva SpoleΦenstvφ nebo se musφ vztahovat k institucφm SpoleΦenstvφ. ObΦanΘ mohou Parlamentu p°edklßdat petice ve v∞cech obecnΘho zßjmu (nap°φklad m∙₧e jφt o ochranu architektonick²ch Φi kulturnφch pamßtek nebo ekologicky v²znamn²ch objekt∙) nebo petice osobnφ povahy (nap°φklad o p°iznßnφ d∙chodu).

 

PetiΦnφ v²bor EvropskΘho parlamentu posuzuje podanΘ petice a rozhoduje, zda je t°eba v danΘ v∞ci Φinit dalÜφ kroky. PetiΦnφ v²bor m∙₧e vyzvat takΘ Evropskou komisi, aby zasßhla z pozice strß₧ce smluv. Komise m∙₧e u Soudnφho dvora podat ₧alobu na orgßny kterΘhokoli ΦlenskΘho stßtu, kterΘ podle nßzoru petiΦnφho v²boru a samotnΘ Komise poruÜily prßvo SpoleΦenstvφ.



╚lßnek z multimedißlnφ publikace Ahoj Evropo