Cestovßnφ po Evrop∞

ObΦanΘ EvropskΘ unie mohou voln∞ cestovat po vÜech stßtech Unie. Zavazadla se na hranicφch nekontrolujφ. ZruÜena by m∞la b²t i kontrola osob û nikoli vÜak za cenu oslabenφ vnit°nφ bezpeΦnosti Unie.

 

ObΦanΘ EU sice mohou voln∞ cestovat po celΘ Unii, ale i kdy₧ se ji₧ neprovßdφ kontrola obsahu jejich zavazadel, oni sami mohou b²t Φas od Φasu zkontrolovßni. Kontroly osob toti₧ nebyly zcela zruÜeny, tak₧e kdokoli m∙₧e b²t po₧ßdßn o p°edlo₧enφ pasu ke kontrole. Jde o opat°enφ v rßmci boje proti mezinßrodnφmu zloΦinu.á

 

JednotlivΘ ΦlenskΘ stßty Unie reagujφ na obavy sv²ch obΦan∙, kte°φ se domnφvajφ, ₧e zruÜenφ kontrol osob na hranicφch by mohlo ohrozit vnit°nφ bezpeΦnost stßtu. Ne₧ dojde k ·plnΘmu zruÜenφ kontrol osob, cht∞jφ ΦlenskΘ stßty do°eÜit °adu otßzek. V rßmci p°ist∞hovaleckΘ, azylovΘ a vφzovΘ politiky je nutno vypracovat p°esv∞dΦivß a ·Φinnß opat°enφ na potφrßnφ mezinßrodnφho zloΦinu.áDalÜφ informace k tomuto tΘmatu. ááááááááá

 

Dφky SchengenskΘ dohod∞ je ji₧ od 26. b°ezna 1995 mo₧nΘ p°echßzet hranice mezi Belgiφ, N∞meckem, Franciφ, Lucemburskem, Nizozemskem, èpan∞lskem a Portugalskem bez kontrol. K t∞mto stßt∙m se podpisem SchengenskΘ dohody zßhy p°ipojily Rakousko, ╪ecko, Itßlie, Dßnsko, Finsko a èvΘdsko.

 

Tato ·plnß svoboda pohybu osob nesni₧uje vnit°nφ bezpeΦnost v Unii , proto₧e Schengenskß dohoda obsahuje ÜirokΘ spektrum bezpeΦnostnφch opat°enφ. Pat°φ k nim:

  • spoleΦn² systΘm kontrol na vn∞jÜφch hranicφch,
  • spoleΦnß vφzovß a azylovß politika,
  • spoluprßce v boji proti drogßm,
  • soudnφ spoluprßce v prßvnφ pomoci a vydßvßnφ osob,
  • policejnφ spoluprßce (nap°φklad p°i stφhßnφ osob za hranicemi stßt∙).

Zßklad t∞chto bezpeΦnostnφch opat°enφ tvo°φ Schengenskß informaΦnφ slu₧ba (SIS) s centrßlnφm poΦφtaΦem ve ètrasburku, na kter² jsou napojeny nßrodnφ policejnφ slo₧ky. Policejnφ a pohraniΦnφ orgßny tak mohou nap°φklad ihned zjistit, zda urΦit² v∙z nebyl n∞kde nahlßÜen jako odcizen². SIS se °φdφ p°φsn²mi pravidly o ochran∞ ·daj∙.

 

Organizovan² zloΦin ji₧ dßvno nerespektuje stßtnφ hranice. Prßce SIS je v tΘto souvislosti v²znamn²m krokem v boji proti r∙zn²m formßm zloΦinu. Schengen tedy v ₧ßdnΘm p°φpad∞ neznamenß snφ₧enφ bezpeΦnosti, ale naopak ji znaΦn∞ posiluje.

 

Amsterodamskß smlouva z roku 1997 bere Schengenskou dohodu jako vzor pro celou EU. Mnohß ustanovenφ SchengenskΘ dohody byla proto p°enesena do AmsterodamskΘ smlouvy.