Robert Schuman

(1886û1963)

Politik Robert Schuman, renomovan² prßvnφk a francouzsk² ministr zahraniΦφ v letech 1948û52, je pova₧ovßn za jednoho z otc∙ evropskΘho sjednocenφ.

 

Pochßzel z francouzsko-n∞meckΘho pohraniΦφ, z Alsaska, a p°es svΘ zkuÜenosti s nacistick²m N∞meckem nebo mo₧nß prßv∞ dφky jim si uv∞domoval, ₧e pouze trvalΘ usmφ°enφ s N∞meckem m∙₧e vytvo°it zßklady pro sjednocenou Evropu. V roce 1940 byl deportovßn do N∞mecka, o dva roky pozd∞ji utekl a p°ipojil se k francouzskΘmu hnutφ odporu. P°es tuto svou zkuÜenost neprojevil ₧ßdnou zßÜ¥, kdy₧ se bezprost°edn∞ po vßlce stal ministrem zahraniΦφ.

 

Ve spoluprßci s Jeanem Monnetem vypracoval mezinßrodn∞ uznßvan² Schuman∙v plßn, kter² zve°ejnil 9. kv∞tna 1950 û toto datum se pova₧uje za svßtek EvropskΘ unie. Schuman navrhl spoleΦn² dohled nad produkcφ uhlφ a oceli, nejd∙le₧it∞jÜφch surovin zbrojnφho pr∙myslu. Zßkladnφ myÜlenkou bylo, ₧e ten, kdo nemß kontrolu nad produkcφ uhlφ a oceli, nebude schopen vΘst vßlku.

 

Schuman informoval o tomto plßnu n∞meckΘho kanclΘ°e Adenauera, kter² okam₧it∞ pochopil, ₧e je to p°φle₧itost, jak zajistit Evrop∞ mφr, a souhlasil. Brzy potΘ reagovaly rovn∞₧ vlßdy Itßlie, Belgie, Lucemburska a Nizozemska. T∞chto Üest stßt∙ podepsalo v Pa°φ₧i v dubnu 1951 Smlouvu o zalo₧enφ EvropskΘho spoleΦenstvφ uhlφ a oceli. Na zaΦßtku spoleΦnΘ Evropy tedy byla mφrovß iniciativa.

 

Schuman rovn∞₧ podporoval vytvo°enφ spoleΦnΘ evropskΘ obrannΘ politiky a byl v letech 1958û60 p°edsedou EvropskΘho parlamentu.