Zajφmavosti

NadÜenφ fanouÜci aktivnφch sport∙

Stßle vφce Slovinc∙ se v∞nuje sportu a ÜpiΦkovφ sportovci z tΘto zem∞ se vytrvale propracovßvajφ v²Ü a v²Ü na mezinßrodnφch Üampionßtech, zvlßÜ¥ v disciplφnßch vodnφch sport∙ a ly₧ovßnφ. Asi 300 000 Slovinc∙ jezdφ pravideln∞ ly₧ovat û je to obrovskΘ mno₧stvφ, kdy₧ si uv∞domφme, ₧e zem∞ mß pouhΘ dva miliony obyvatel. Ka₧d² Slovinec si p°inejmenÜφm jednou v roce koupφ los do ly₧a°skΘ loterie, aby podpo°il nßrodnφ dru₧stvo, kterΘ poprvΘ soupe°ilo pod vlajkou novΘho stßtu na 16. zimnφch olympijsk²ch hrßch v Albertville v roce 1992.

 

Lφhe≥ tv∙rΦφch um∞lc

V roce 1701 byla v hlavnφm m∞st∞ Lublani zalo₧ena Academia Philharmonicorum Labacensis. V pr∙b∞hu svΘ kariΘry na nφ p∙sobilo n∞kolik slavn²ch hudebnφch skladatel∙ û mezi nimi Beethoven, Mahler a Smetana û a ·stav mß dosud v celΘ Evrop∞ vynikajφcφ pov∞st. Skupiny Laibach a Borghesia zφskaly v 80. letech mezinßrodnφ uznßnφ na alternativnφ scΘn∞ a spoleΦn∞ s malφ°i a divadelnφmi soubory novΘ slovinskΘ Ükoly urΦujφ trendy pro velkou Φßst alternativnφ scΘny ve v²chodnφ Evrop∞.

 

Masov∞ rozÜφ°enß p∞Üφ turistika

NejpoΦetn∞jÜφ organizacφ ve Slovinsku je se 100 000 Φleny Alpsk² klub. Od jara a₧ do pozdnφho podzimu se ΦlenovΘ klubu sjφ₧d∞jφ do krßsn²ch slovinsk²ch hor. Z masovΘ zßkladny se pak lφhnou i ÜpiΦkovφ alpinistΘ. NejlepÜφ slovinÜtφ horolezci u₧ dosßhli v²znamn²ch ·sp∞ch∙ û zdolßvajφ nejvyÜÜφ vrcholky sv∞ta a podnikajφ nejobtφ₧n∞jÜφ v²stupy. JedniΦkou mezi slovinsk²mi horolezci je Tomo ╚esen.