Zajφmavosti èlechetnΘ d∞dictvφ èvΘdsk² pr∙myslnφk Alfred Nobel (1833û1896) byl vynßlezcem dynamitu. Tato novß bezpeΦnß v²buÜnina ve svΘ dob∞ znaΦn∞ zjednoduÜila prßci p°i t∞₧b∞ ₧eleznΘ rudy a jin²ch nerostn²ch surovin pot°ebn²ch pro v²robu stroj∙, lodφ a lokomotiv, a tφm v²znamn∞ p°isp∞la k pr∙myslovΘmu rozvoji sv∞ta. Ve svΘ poslednφ v∙li Nobel v²slovn∞ stanovil, ₧e v²nos z jeho majetku mß b²t ka₧d²m rokem rozd∞len ve form∞ pen∞₧nφ odm∞ny û Nobelovy ceny û mu₧∙m a ₧enßm, kte°φ jsou ve svΘm oboru Φinnosti änejv∞tÜφm p°φnosem pro lidstvoô.
Obliba kßvy èvΘdsko je spolu s Finskem jednφm z nejv∞tÜφch evropsk²ch konzument∙ kßvy. Kdy₧ si ve ÜvΘdskΘ kavßrn∞ Φi restauraci objednßte kßvu, zaplatφte jen za prvnφ Üßlek, kter² si m∙₧ete dolΘvat zdarma. Kßva se tu pije p°i snφdani, po ob∞d∞, p°i povinn²ch p°estßvkßch na kßvu a hlavn∞ p°i oblφben²ch kaffereps (kßvov²ch veΦφrcφch), kterΘ se neobejdou bez v²b∞ru alespo≥ sedmi r∙zn²ch druh∙ suÜenek a kolßΦ∙.
Volnost projevu èvΘdovΘ jsou nesmφrn∞ uvoln∞nφ p°i spoleΦensk²ch kontaktech. Kdy₧ se seznßmφ s ·pln∞ cizφm Φlov∞kem, obvykle se dlouho nerozpakujφ p°ejφt k p°ßtelskΘmu oslovovßnφ k°estnφm jmΘnem. Do formßln∞jÜφho t≤nu by snad p°eÜli jen v p°φtomnosti Φlena krßlovskΘ rodiny. P°φsluÜnost k tomu Φi onomu pohlavφ nebo t°φd∞ hraje ve ÜvΘdskΘ spoleΦnosti nev²znamnou roli. To se projevuje takΘ ve sd∞lovacφch prost°edcφch, kterΘ se pyÜnφ svou otev°enostφ. Koneckonc∙ èvΘdsko se v roce 1766 stalo prvnφ zemφ, kterß uzßkonila svobodu tisku. |