Tradice

Jednotnφ proti ₧ivl∙m

Z historickΘho hlediska bylo Nizozemsko oproti zbytku kontinentu odjak₧iva v nev²hod∞, kterß byla a₧ do 17. stoletφ velkou brzdou jeho rozvoje: p∙da pod ·rovnφ mo°skΘ hladiny byla jen st∞₧φ pou₧itelnß a p°i pravideln²ch zßplavßch umφraly tisφce lidφ. Nakonec se o zkrocenφ p°φrodnφch ₧ivl∙ nepostarali panovnφci zem∞, n²br₧ samotnφ farmß°i a obyvatelΘ m∞st. Zorganizovali systematickΘ odvod≥ovßnφ ba₧inatΘ p∙dy a provßd∞li je po n∞kolik stoletφ; jejich metody byly v pr∙b∞hu Φasu Φφm dßl dokonalejÜφ. P°i tΘto spoleΦnΘ prßci se u st°ednφ t°φdy utu₧il smysl pro spoleΦenstvφ a posφlilo se jejφ sebev∞domφ, co₧ urychlilo jejφ nßstup û vznikl zde prvnφ bur₧oaznφ stßt modernφ Θry.

 

VolnomyÜlenkß° z Rotterdamu

SatirickΘ ·toky na cφrkev, kterΘ podnikal humanista Desiderius Erasmus (1466 nebo 1469û1536), m∞ly velk² v²znam pro reformaΦnφ hnutφ. Erasmus Rotterdamsk² bylá ve svΘ dob∞ uΦencem, jeho₧ chovaly v ·ct∞ ty nejvyÜÜφ vrstvy spoleΦnosti; dopisovat si s Erasmem pova₧ovali za nejvyÜÜφ poctu dokonce monarchovΘ. Jeliko₧ Erasmus ₧il a pracoval v mnoha koutech Evropy, byl univerzitnφ v²m∞nn² program Erasmus, financovan² Evropskou uniφ a umo₧≥ujφcφ dnes mnoha tisφcovkßm student∙ z celΘho kontinentu zφskat zkuÜenosti studiem v zahraniΦφ, pojmenovßn prßv∞ po tomto pozoruhodnΘm vzd∞lanci.

 

VolnomyÜlenkß°sk² postoj k drogßm

Holandsk² ministr zdravotnictvφ v roce 1976 legalizoval m∞kkΘ drogy jako konopφ a jeho derivßty. Toto uvoln∞nφ kontroly nad drogami umo₧nilo holandsk²m ·°ad∙m soust°edit svΘ bojovΘ prost°edky na bitvu proti tvrd²m drogßm. LegalizovanΘ konopφ zaΦalo b²t voln∞ dostupnΘ v tzv. coffee shoppech po celΘm Nizozemsku. Prvnφ z nich byl otev°en v Amsterdamu v sedmdesßt²ch letech û dnes jsou jich stovky.