Zajφmavosti

Äivot v rychlΘm jφzdnφm pruhu

V roce 1926 N∞mce napadlo odd∞lit od sebe dva protism∞rnΘ pruhy na silnici bφlou Φßrou uprost°ed a zv²Üit tak bezpeΦnost silniΦnφho provozu, zejmΘna p°i vyÜÜφch rychlostech. Lze °φci, ₧e N∞mci pat°φ mezi nejnßru₧iv∞jÜφ milovnφky jφzdy automobilem a nejrychlejÜφ °idiΦe na sv∞t∞. V souΦasnΘ dob∞ vÜak nenφ zase tak jednoduchΘ °φtit se ve svΘm BMW po dßlnici û modernφ sφ¥ n∞meck²ch dßlnic je Φasto dopravou stejn∞ p°etφ₧enß jako ulice v centrech velk²ch m∞st v dob∞ dopravnφ ÜpiΦky.

 

Jen prßce a zßbava ₧ßdnß?

P°iznejte si sami, ₧e N∞mci p∙sobφ dojmem, ₧e spφÜe ₧ijφ proto, aby pracovali, ne₧ ₧e by pracovali proto, aby ₧ili. Ale pozor, ve skuteΦnosti to nenφ pravda. N∞mci pracujφ 41 hodin t²dn∞, co₧ odpovφdß pr∙m∞ru v EvropskΘ unii. Nap°φklad britÜtφ, irÜtφ, °eΦtφ a portugalÜtφ d∞lnφci pracujφ v pr∙m∞ru o 3 a₧ 4 hodiny t²dn∞ dΘle. Navφc majφ jeÜt∞ N∞mci v porovnßnφ s partnersk²mi stßty EU delÜφ dovolenou (30 dnφ roΦn∞) a vynalo₧φ mnohem vφce prost°edk∙ na cestovßnφ.

 

Op∞t jednotnφ

N∞₧nß revoluce na podzim 1989 posunula N∞mce do pop°edφ politickΘho zßjmu celΘho sv∞ta. Rozd∞lenφ zem∞ na dva nezßvislΘ stßty, jako poz∙statek druhΘ sv∞tovΘ vßlky, bylo zruÜeno a otev°ely se hranice mezi V²chodem a Zßpadem. Tuto udßlost provßzely slzy Üt∞stφ a radosti na obou stranßch rozd∞lenΘ zem∞. 3. °φjen 1990 oficißln∞ op∞t sjednotil cel² nßrod a dal vzniknout jednomu N∞mecku. Pochopiteln∞ jeÜt∞ n∞jak² Φas potrvß, ne₧ se lidΘ z V²chodu a Zßpadu, kte°φ po desetiletφ ₧ili ve zcela odliÜn²ch podmφnkßch, nauΦφ op∞t ₧φt spoleΦn∞.