Svoboda podnikßnφ


ObΦanΘ Unie, a¥ u₧ jsou t°eba architekty, majiteli restauracφ nebo odbornφky v marketingu, se mohou v EvropskΘ unii usadit a samostatn∞ podnikat, kdekoli si p°ejφ. EvropskΘ sm∞rnice zaruΦujφ, ₧e jejich kvalifikace uznß takΘ hostitelskß zem∞.

 

V EvropskΘ unii majφ vÜichni obΦanΘ prßvo na svobodu pohybu. Toto prßvo zahrnuje prßvo vstupu do jinΘ ΦlenskΘ zem∞, prßvo p°echodnΘho nebo trvalΘho pobytu a prßvo studovat Φi podnikat kdekoli v EU.

 

Prßvo obΦan∙ EU podnikat v jinΘ zemi EU, Φili vyvφjet samostatnou v²d∞leΦnou Φinnost v pr∙myslu, obchodu, °emesle nebo odbornΘ profesi, bylo obsa₧eno u₧ v ╪φmskΘ smlouv∞ z roku 1957. V praxi je vÜak k uplatn∞nφ v n∞kterΘ z tzv. vßzan²ch profesφ zapot°ebφ, aby hostitelsk² stßt uznßval zahraniΦnφ diplomy, dosa₧enΘ vysokoÜkolskΘ vzd∞lßnφ Φi odbornΘ kvalifikace. ZaΦφt s podnikßnφm v jinΘ zemi bylo po mnoho let velmi obtφ₧nΘ, proto₧e podmφnky pro ud∞lenφ oprßvn∞nφ k podnikßnφ v jednotliv²ch Φlensk²ch stßtech se znaΦn∞ liÜily.

 

Individußlnφ sm∞rnice

U n∞kter²ch profesφ vydala EU sm∞rnice o uznßvanφ diplom∙ u₧ v 70. letech. Mezi tyto profese pat°φ lΘka°i, zuba°i, veterinß°i, farmaceuti, zdravotnφ sestry, porodnφ asistentky a architekti.

 

Sm∞rnice upravujφ obsah a dΘlku trvßnφ rozliΦn²ch druh∙ odbornΘ p°φpravy, kterΘ je t°eba prokßzat. P°i tvorb∞ t∞chto sm∞rnic se vÜak ukßzalo, ₧e harmonizace obsahu odbornΘ p°φpravy je u v∞tÜiny profesφ velmi obtφ₧nß.

 

Sm∞rnice o vysok²ch Ükolßch

Zlom nastal a₧ po podpisu JednotnΘho evropskΘho aktu v roce 1987 û v rßmci jednotnΘho trhu ji₧ uznßvßnφ diplom∙ nezßvisφ na p°edchßzejφcφ harmonizaci. Namφsto toho ΦlenskΘ stßty EU jednajφ na zßklad∞ principu vzßjemnΘ d∙v∞ry.

 

Podle sm∞rnice o vÜeobecnΘm uznßvßnφ diplom∙, kterß vstoupila v platnost v roce 1991, musφ b²t vzd∞lßnφ uznßno i v jin²ch zemφch, pokud mu p°edchßzelo t°φletΘ studium na vysokΘ Ükole.

 

Po sm∞rnici EU o vysok²ch Ükolßch byla vydßna druhß vÜeobecnß sm∞rnice o uznßvßnφ odbornΘ kvalifikace. Od tΘ doby si ΦlenskΘ stßty EU musφ vzßjemn∞ uznßvat takΘ odbornou p°φpravu kratÜφ ne₧ t°i roky.

 

Pracovnφ zkuÜenosti jsou vφtanΘ

Existujφ takΘ sm∞rnice, kterΘ ulehΦujφ z°φzenφ ₧ivnosti v oblasti °emesel a obchodu. V Φlensk²ch stßtech, kde je k otev°enφ ₧ivnosti zapot°ebφ p°edlo₧it osv∞dΦenφ o urΦit²ch znalostech nebo vzd∞lßnφ (nap°φklad v²uΦnφ listy), je mo₧nΘ za urΦit²ch okolnostφ nahradit chyb∞jφcφ odbornou kvalifikaci osv∞dΦenφm o dostateΦn²ch pracovnφch zkuÜenostech.

 

Stßtnφ zam∞stnanci z jin²ch zemφ EU

ObΦanΘ EU se zpravidla mohou stßt stßtnφmi zam∞stnanci takΘ v jin²ch Φlensk²ch stßtech. Nap°φklad Francouz m∙₧e vyuΦovat jazyk ve finsk²ch Ükolßch a ╪ek se m∙₧e stßt britsk²m stßtnφm zam∞stnancem. AvÜak u stßtnφch zam∞stnanc∙m, jejich₧ prßce je spojena s v²konem ve°ejnΘ moci, nap°φklad v policejnφch slo₧kßch nebo ve vyÜÜφ administrativ∞ stßtnφch financφ, Φasto existujφ v²jimky a tito zam∞stnanci musφ mφt stßtnφ p°φsluÜnost stßtu, kter² je zam∞stnßvß.