Subsidiarita


EU se sna₧φ p°ijφmat rozhodnutφ na ·rovni, kterß je co nejblφ₧e obΦan∙m. Podle principu subsidiarity se jednß na evropskΘ ·rovni jen tehdy, pokud nelze zam²ÜlenΘho cφle efektivn∞ji dosßhnout na ni₧Üφ ·rovni. Princip subsidiarity mß zachovat nezßvislost Φlensk²ch zemφ a odvrßtit tendence k p°ehnanΘmu centralismu v EvropskΘ unii.

 

äPrincip subsidiarityô je ΦastΘ oznaΦenφ vÜeobecnΘho principu, kter² odrß₧φ Üiroce rozÜφ°en² nßzor, jak by EU m∞la fungovat.

 

Subsidiarita znamenß, ₧e odpov∞dnost za °eÜenφ ve°ejn²ch problΘm∙ p°ebφrß ·rove≥ co nejbli₧Üφ obΦanovi, nap°. mφstnφ orgßny nebo orgßny na ·rovni region∙. Pouze v p°φpad∞, ₧e n∞jak² problΘm nenφ mo₧nΘ °eÜit na tΘto ·rovni, se jeho °eÜenφ posouvß äv²Üô. EU by se tak m∞la zab²vat p°edevÜφm otßzkami, kterΘ dokß₧e °eÜit lΘpe ne₧ jednotlivΘ ΦlenskΘ zem∞.

 

╚lßnek 5 Smlouvy zaklßdajφcφ EvropskΘ spoleΦenstvφ uvßdφ:

 

äV oblastech, kterΘ nepat°φ do jeho v²hradnφ kompetence, m∙₧e SpoleΦenstvφ v souladu s principem subsidiarity jednat pouze tehdy, pokud zam²Ülen²ch cφl∙ nemohou v dostateΦnΘ mφ°e dosßhnout ΦlenskΘ zem∞ a m∙₧e jich û s ohledem na rozsah a d∙sledky navrhovanΘho postupu û lΘpe dosßhnout SpoleΦenstvφ.ô

 

Cφlem principu subsidiarity nenφ jen zachovat nezßvislost Φlensk²ch zemφ, ale takΘ zabrßnit centralismu a byrokracii v EU. P°i ka₧dΘm legislativnφm nßvrhu musφ Komise prokßzat, ₧e EU se dokß₧e zab²vat p°φsluÜnou problematikou efektivn∞ji ne₧ regiony nebo ΦlenskΘ zem∞.

 

Amsterodamskß smlouva p°ijatß v roce 1997 obsahuje podrobn∞jÜφ a p°esn∞jÜφ ustanovenφ o tom, jak se mß princip subsidiarity uplat≥ovat. V d∙sledku toho nynφ majφ opat°enφ p°ijφmanß na nßrodnφ nebo regionßlnφ ·rovni absolutnφ prioritu.