Strukturßlnφ fondy Evropskß unie je spoleΦenstvφ zalo₧enΘ na solidarit∞ û jejφ ΦlenskΘ zem∞ se zavßzaly odstranit rozdφly mezi jednotliv²mi regiony a Φlensk²mi stßty EvropskΘ unie. Nejd∙le₧it∞jÜφmi nßstroji, kterΘ mß k dispozici, jsou strukturßlnφ fondy. Strukturßlnφ fondy podporujφ hospodß°sk² rozvoj a p°ispφvajφ k vytvß°enφ pracovnφch mφst formou poskytovßnφ pomoci uheln²m dol∙m, podporou rekvalifikaΦnφch kurs∙ pro ₧eny nebo investicemi v oblasti ochrany ₧ivotnφho prost°edφ.
Mezi ekonomickou ·rovnφ nejvφce a nejmΘn∞ vysp∞l²ch region∙ EvropskΘ unie panujφ znaΦnΘ rozdφly. Hlavnφ ·loha strukturßlnφ politiky proto spoΦφvß v jejich odstra≥ovßnφ. ╚lenskΘ stßty ji₧ v ╪φmskΘ smlouv∞ z roku 1957 deklarovaly sv∙j cφl sni₧ovat ärozdφly mezi vysoce rozvinut²mi regiony a mΘn∞ vysp∞l²mi oblastmi vΦetn∞ venkovaô (Φlßnek 130 Smlouvy o zalo₧enφ EvropskΘho hospodß°skΘho spoleΦenstvφ). Evropskß unie je nejen hospodß°sk²m a politick²m spoleΦenstvφm, ale i spoleΦenstvφm zalo₧en²m na principu solidarity. Nejvysp∞lejÜφ stßty a regiony proto pomßhajφ v rozvoji hospodß°sky slabÜφm.
K podpo°e hospodß°skΘho r∙stu a zam∞stnanosti v Φlensk²ch zemφch EU vyu₧φvß strukturßlnφ fondy. V letech 2000û2006 jejich prost°ednictvφm hodlß vynalo₧it 213 mld. eur, Φili ka₧d² rok zhruba t°etinu rozpoΦtu EU.
Termφn ästrukturßlnφ fondyô zast°eÜuje n∞kolik fond∙ tvo°en²ch z prost°edk∙ rozpoΦtu EU. Na tyto fondy se vztahujφ spoleΦnß pravidla.
Spoluprßce P°i vyu₧φvßnφ prost°edk∙ z fond∙ se vyu₧φvß princip subsidiarity û odpov∞dnost mß v₧dy ta administrativnφ ·rove≥, kterß je co nejblφ₧e obΦan∙m. Podle cφl∙ a pravidel dohodnut²ch na ·rovni EU jsou to kompetentnφ orgßny vÜech Φlensk²ch stßt∙, kterΘ navrhujφ a °φdφ konkrΘtnφ aktivity ve spoluprßci s Evropskou komisφ. Na financovßnφ vÜech aktivit se krom∞ strukturßlnφch fond∙ EU musejφ podφlet i mφstnφ orgßny nebo jinΘ zdroje. EU toti₧ nep°ispφvß na ty projekty, na jejich₧ financovßnφ se nepodφlφ i jin² zdroj.
Se souhlasem Φlensk²ch stßt∙ vytvo°ila Evropskß komise Podp∙rn² rßmec SpoleΦenstvφ (Community support framework û CSF), kter² urΦuje priority rozvoje, zp∙soby financovßnφ a formy investic. CSF tvo°φ zßklad OperaΦnφch program∙, s jejich₧ pomocφ regionßlnφ a mφstnφ partne°i realizujφ jednotlivΘ projekty. OperaΦnφ program m∙₧e obsahovat n∞kolik individußlnφch akcφ, nap°φklad Ükolφcφ kursy, stavebnφ prßce nebo jinΘ aktivity, kterΘ pomßhajφ dosßhnout cφl∙ v danΘ oblasti.
äIniciativy SpoleΦenstvφô jsou zvlßÜtnφm typem program∙ strukturßlnφch fond∙, za°azen²ch mimo Podp∙rn² rßmec SpoleΦenstvφ. Zam∞°ujφ se na specializovanΘ cφle v rßmci celΘ EU. P°φkladem je p°eshraniΦnφ spoluprßce mezi sousednφmi regiony dvou r∙zn²ch stßt∙.
Programy jsou plßnovßny na n∞kolik let, aby mohly °eÜit problΘmy dlouhodobΘho charakteru. Odtud pochßzφ i nßzev ästrukturßlnφ fondyô. Jejich ·lohou je p°ekonßvat p°ekß₧ky hospodß°skΘho rozvoje, kterΘ majφ strukturßlnφ charakter û jako je nap°φklad nedostateΦnß ·rove≥ v∞domostφ a dovednostφ obyvatel, zßvislost na pr∙myslovΘm odv∞tvφ, kterΘ ji₧ nenφ perspektivnφ, nedostateΦn∞ vybudovanß dopravnφ, energetickß a telekomunikaΦnφ infrastruktura apod.
Fondy V souΦasnosti existujφ nßsledujφcφ fondy:
Cφle Opat°enφ strukturßlnφch fond∙ majφ na z°eteli 3 cφle:
Cφl 1 û regiony Cφl 1 je zdaleka nejd∙le₧it∞jÜφ. Obhospoda°uje tΘm∞° 70 % prost°edk∙ strukturßlnφch fond∙ a zam∞°uje se na regiony, ve kter²ch HDP na osobu nep°esahuje 75 % pr∙m∞ru EU. V takov²ch regionech dnes ₧ije kolem 22 % obyvatel EU. V letech 2000û2006 se tento cφl t²kß nßsledujφcφch oblastφ:
|