SpoleΦnß zahraniΦnφ a bezpeΦnostnφ politika


╚lenskΘ stßty EvropskΘ unie spojujφ d∙le₧itΘ spoleΦnΘ zßjmy, kter²ch dosßhnou snadn∞ji prost°ednictvφm spoleΦnΘ akce. Aby stßty EU mohly na sv∞tovΘ scΘn∞ vystupovat jednotn∞ji, rozhodly se vytvo°it spoleΦnou zahraniΦnφ a bezpeΦnostnφ politiku. ╚lenskΘ stßty mohou zaujφmat spoleΦn² postoj a jednohlasn∞ rozhodovat o spoleΦn²ch akcφch.

 

Ve Smlouv∞ o EvropskΘ unii z roku 1993 se nejvyÜÜφ p°edstavitelΘ stßt∙ a vlßd EU dohodli na postupnΘm budovanφ spoleΦnΘ zahraniΦnφ a bezpeΦnostnφ politiky.

 

Evropskß politickß spoluprßce

P°edtφm, ne₧ Maastrichtskß smlouva vstoupila v platnost, si ΦlenskΘ stßty vym∞≥ovaly informace v rßmci EvropskΘ politickΘ spoluprßce (EPS) a sna₧ily se vÜude, kde to bylo mo₧nΘ, vzßjemn∞ koordinovat svou Φinnost. EPS vÜak nep°edstavovala spoleΦnou zahraniΦnφ politiku. P°edstavovala spφÜe jen zßkladnu pro konzultace a koordinaci. I u d∙le₧it²ch zßle₧itostφ zahraniΦnφ politiky bylo Φasto velmi obtφ₧nΘ vypracovat jasnou evropskou linii.

 

Rozhodnutφ p°ijatß v Maastrichtu rozÜφ°ila spoluprßci v oblasti zahraniΦnφ politiky i na bezpeΦnostnφ politiku. SpoleΦnß zahraniΦnφ a bezpeΦnostnφ politika (SZBP) byla jako samostatnß kapitola Smlouvy o EvropskΘ unii vΦlen∞na do spoleΦnΘho institucionßlnφho rßmce EvropskΘ unie.

 

Spoluprßce v SZBP se uskuteΦ≥uje v²hradn∞ na mezivlßdnφ ·rovni. Celkovou kontrolu mß Evropskß rada slo₧enß z hlav stßt∙ nebo vlßd a Rada ministr∙. Evropskß rada definuje principy a zßkladnφ sm∞°ovßnφ SZBP. VÜechna rozhodnutφ v Rad∞ jsou p°ijφmßna na zßklad∞ jednomyslnosti, s v²jimkou n∞kter²ch rozhodnutφ o realizaci spoleΦn²ch akcφ. VÜech diskusφ se z·Φast≥uje takΘ Evropskß komise û m∙₧e podßvat nßvrhy a mß prßvo iniciativy. Evropsk² parlament je pravideln∞ konzultovßn, avÜak nemß ₧ßdnΘ p°φmΘ pravomoci.

 

Cφle

DefinovanΘ jsou tyto cφle SZBP (po ·pravßch Amsterodamskou smlouvou z roku 1997):

  • chrßnit spoleΦnΘ hodnoty, zßkladnφ zßjmy, nezßvislost a integritu Unie v souladu s principy Charty OSN;
  • ve vÜech sm∞rech posilovat bezpeΦnost Unie;
  • zachovat mφr a posφlit mezinßrodnφ bezpeΦnost, a to v souladu s principy Charty OSN, HelsinskΘho zßv∞reΦnΘho aktu a cφli Pa°φ₧skΘ charty;
  • podporovat mezinßrodnφ spoluprßci;
  • rozvφjet a upev≥ovat demokracii a vlßdu prßva a respektovat lidskß prßva a zßkladnφ svobody.

 

Postoje a akce

Hlavnφmi nßstroji SZBP jsou äspoleΦn² postojô a äspoleΦnß akceô:

 

SpoleΦn² postoj definuje p°φstup Unie k urΦitΘmu problΘmu. ╚lenskΘ stßty musφ zabezpeΦit, aby jejich nßrodnφ politika odpovφdala spoleΦnΘmu postoji. Dosavadnφ nejd∙le₧it∞jÜφ spoleΦnΘ postoje stanovily rßmec vztah∙ s Albßniφ, Kubou a Rwandou a staly se zßkladem opat°enφ ohledn∞ stßt∙ b²valΘ Jugoslßvie, Haiti, NigΘrie, S·dßnu, Libye a Barmy. SpoleΦn² postoj byl p°ijat i k odvrßcenφ a °eÜenφ konflikt∙ v Africe.

 

SpoleΦnß akce je prßvnφ nßstroj, kter² zavazuje ΦlenskΘ stßty °eÜit urΦitou situaci, vy₧adujφcφ koordinovanou akci. V²znamnΘ spoleΦnΘ akce byly p°ijaty p°i °eÜenφ problΘm∙ v b²valΘ Jugoslßvii: pomoc p°i organizovanφ voleb; ·Φast v strukturßch z°φzen²ch mφrov²mi dohodami; zabezpeΦenφ konvoj∙ s humanitßrnφ pomocφ atd. DalÜφ spoleΦnΘ akce se t²kaly v²m∞n zvlßÜtnφch pov∞°enc∙ pro St°ednφ v²chod a africk² region Velk²ch jezer a pomoci p°i parlamentnφch volbßch v Rusku, Ji₧nφ Africe a na St°ednφm v²chod∞. Pakt stability pro st°ednφ Evropu, zalo₧en² v roce 1994 za ·Φelem posφlenφ dobr²ch sousedsk²ch vztah∙, demokracie a lidsk²ch prßv v zemφch tΘto oblasti, byl ·sp∞Ün²m v²sledkem dalÜφ spoleΦnΘ akce.

 

Posφlenφ SZBP v Amsterodamu

Amsterodamskß smlouva z roku 1997 posiluje v²znam SZBP. Zavßdφ pojem äspoleΦnß strategieô, kter² p°edstavuje rßmec mo₧n²ch spoleΦn²ch akcφ a spoleΦn²ch postoj∙, o nich₧ se rozhoduje na zßklad∞ konsensu.

 

Byla z°φzena Jednotka pro politickΘ plßnovßnφ a vΦasnΘ varovßnφ, jejφm₧ ·kolem je zlepÜit fungovßnφ SZBP a p°ipravovat podklady pro rozhodnutφ. Jednotku °φdφ generßlnφ sekretß° Rady EU (tzv. vysok² p°edstavitel pro SZBP, kter² p°evezme dalÜφ zodpov∞dnost za SZBP.

 

Na zßklad∞ zm∞n zaveden²ch Amsterodamskou smlouvou se d∙le₧itß rozhodnutφ musφ i nadßle p°ijφmat jednomysln∞. Minist°i zahraniΦnφch v∞cφ vÜak mohou rozhodnout o jejich realizaci v∞tÜinov²m hlasovßnφm. Kterßkoli zem∞ mß mo₧nost vetovat rozhodnutφ p°ijatΘ v∞tÜinov²m hlasovßnφm z d∙le₧it²ch d∙vod∙ nßrodnφho zßjmu.

 

P°eΦt∞te si vφce o tom, co °φkß Amsterodamskß smlouva o SZBP.

 

Sm∞°uje Φinnost EU ke spoleΦnΘ obran∞?

Novß situace po skonΦenφ studenΘ vßlky ukßzala, ₧e EU musφ p°evzφt v∞tÜφ odpov∞dnost za svou vlastnφ bezpeΦnost a musφ p°edchßzet mφstnφm konflikt∙m nebo je °eÜit. Hrozby, kter²m dnes Unie Φelφ, nejsou p°φmo vojenskΘ povahy. Jsou spφÜe spojenΘ s jadernou bezpeΦnostφ, organizovan²m zloΦinem, ekologick²mi katastrofami, nelegßlnφm obchodem s nukleßrnφmi materißly, populaΦnφ explozφ, chudobou, masovou migracφ a etnick²mi Φi regionßlnφmi konflikty v blφzkΘm okolφ Unie.

 

SZBP mß za ·kol pomoci EU tyto problΘmy zvlßdnout.

 

Vstupem AmsterodamskΘ smlouvy v platnost Unie p°evzala odpov∞dnost za operace na vy°eÜenφ n∞kter²ch konflikt∙, a to i s vyu₧itφm vojenskΘ sφly. Pot°ebnost takov²ch operacφ, ke kter²m Unie dosud nemohla p°istoupit, ukßzaly krize v Jugoslßvii Φi Albßnii. Na zßklad∞ novΘ Smlouvy o EvropskΘ unii se takΘ postupn∞ tvo°φ rßmec spoleΦnΘ obrannΘ politiky a ΦlenskΘ stßty spolupracujφ v oblasti vyzbrojovßnφ. Zßrove≥ se vÜak vÜeobecn∞ uznßvß, ₧e NATO bude i nadßle hrßt hlavnφ roli p°i obran∞ ·zemφ Evropy.

 

ZEU - vojenskß slo₧ka integrace

Unie bude zasahovat p°i °eÜenφ mφstnφch konflikt∙ prost°ednictvφm ZßpadoevropskΘ unie (ZEU), kterß p°edstavuje obrann² prvek v procesu evropskΘ integrace. P∙vodn∞ byla obrannou organizacφ stojφcφ mimo EU a tvo°ila ji v∞tÜina Φlensk²ch stßt∙ EvropskΘ unie. Amsterodamskß smlouva umo₧≥uje budoucφ integraci ZßpadoevropskΘ unie do EvropskΘ unie.

 

V souΦasnosti je z°φzenφ evropskΘ armßdy pouze vzdßlenou vyhlφdkou. Evropskou armßdu nenφ mo₧nΘ z°φdit bez souhlasu vÜech Φlensk²ch stßt∙ a neexistujφ plßny, kterΘ by donutily kter²koli Φlensk² stßt, aby dal k dispozici vojska bez souhlasu svΘ vlßdy. Tak v²znamnΘ rozhodnutφ, jako je vyslßnφ vojßk∙ do vßlky, z∙stane i nadßle v²sadou jednotliv²ch stßt∙.

 

SouΦasnΘ jednotky äEurocorpsô zalo₧ily Francie a N∞mecko jako mo₧n² zßklad budoucφ evropskΘ armßdy. Podφlejφ se na nich takΘ èpan∞lsko a Belgie a operativnφ velenφ p°ebφrß podle situace bu∩ ZEU, nebo NATO. Tyto jednotky vykonßvajφ svou Φinnost od roku 1995. Majφ mezinßrodnφ velitelstvφ a smφÜenΘ prapory a oΦekßvß se, ₧e postupem Φasu budou mφt vφce ne₧ 50 000 vojßk∙.