Posti₧enφ lidΘ


Ka₧d² desßt² obΦan EvropskΘ unie ₧ije s jistou formou zdravotnφho posti₧enφ. EU si vytyΦila za cφl zlepÜit jejich postavenφ v pracovnφm ₧ivot∞ i ve spoleΦnosti. EU nenabφzφ jen finanΦnφ pomoc, ale sna₧φ se odstranit p°ekß₧ky, kterΘ posti₧en²m osobßm znemo₧≥ujφ u₧φvat rovn²ch p°φle₧itostφ.

 

Kolem 37 milion∙ obΦan∙ EU mß n∞jakou formu t∞lesnΘho, smyslovΘho nebo mentßlnφho posti₧enφ. P°esto₧e se jejich situace v²znamn∞ zlepÜila, mno₧stvφ problΘm∙ z∙stßvß, vΦetn∞ p°etrvßvajφcφ nedostateΦnΘ integrace handicapovan²ch osob do spoleΦnosti. To se nap°φklad t²kß oblasti vzd∞lßnφ, zam∞stnßnφ, dopravy, bydlenφ a socißlnφho zabezpeΦenφ.

 

EU mnoho let usilovala o lepÜφ zapojenφ posti₧en²ch osob do spoleΦnosti. V Chart∞ zßkladnφch socißlnφch prßv zam∞stnanc∙ z roku 1989 nejvyÜÜφ p°edstavitelΘ stßt∙ a vlßd konstatovali: äVÜechny posti₧enΘ osoby, bez ohledu na povahu jejich posti₧enφ, musφ mφt mo₧nost vyu₧φvat v²hod dodateΦn²ch opat°enφ, kterß majφ zlepÜit jejich socißlnφ a profesionßlnφ integraci.ô

 

PΘΦe o posti₧enΘ v minulosti v∞tÜinou spoΦφvala v pomoci prost°ednictvφm charity, zaopat°enφ v odlouΦenφ od spoleΦnosti a rozvoji peΦovatelskΘ slu₧by. Tato dob°e myÜlenß opat°enφ vÜak ne°eÜila problΘm nedostateΦnΘho za°azenφ posti₧en²ch do spoleΦnosti.

 

EU se vÜak chce soust°edit na nov² p°φstup zalo₧en² na rovnosti p°φle₧itostφ. Klade v∞tÜφ d∙raz na odstran∞nφ p°ekß₧ek stojφcφch v cest∞ rovnosti p°φle₧itostφ a plnΘmu zaΦlen∞nφ posti₧en²ch do vÜech oblastφ ₧ivota. Zm∞na organizace spoleΦnosti m∙₧e podstatn∞ zmenÜit nebo dokonce p°ekonat p°ekß₧ky, se kter²mi se musφ posti₧enφ lidΘ pot²kat. Integrace na rozdφl od pouhΘ v²pomoci je nynφ chßpßna jako klφΦ k zapojenφ posti₧en²ch osob do spoleΦnosti. To je souΦßstφ v²znamnΘho ·kolu, kter² stojφ p°ed celou spoleΦnostφ, ·kolu respektovat a pozitivn∞ reflektovat odliÜnost mezi lidmi.

 

Odpov∞dnost za kroky v tΘto oblasti spoΦφvß p°edevÜφm na Φlensk²ch stßtech. EU o t∞chto otßzkßch vede nep°etr₧it² dialog s Φlensk²mi stßty, socißlnφmi partnery a ostatnφmi zainteresovan²mi stranami a sna₧φ se tuto problematiku zahrnout do rßmce sv²ch ostatnφch aktivit, a to p°edevÜφm do politiky zam∞stnanosti a Φinnosti strukturßlnφch fond∙. TakΘ finanΦn∞ podporuje pilotnφ projekty zam∞°enΘ na prosazovßnφ rovn²ch p°φle₧itostφ posti₧en²ch osob.

 

V zßjmu prohloubenφ spoluprßce mezi Φlensk²mi stßty EU v oblasti pΘΦe o posti₧enΘ obΦany byla vytvo°ena Skupina zßstupc∙ Φlensk²ch zemφ pro posti₧enΘ, kterß je f≤rem pro vzßjemnΘ informovßnφ Φlensk²ch stßt∙ o v²voji politiky pΘΦe o posti₧enΘ a sleduje, jak se napl≥uje Rezoluce o Rovnosti p°φle₧itostφ pro osoby s posti₧enφm z prosince 1996. EU takΘ ka₧doroΦn∞ vyhlaÜuje Evropsk² den posti₧en²ch, kter² mß na tuto problematiku upozornit Üirokou ve°ejnost. Rok 2003 bude vyhlßÜen Rokem posti₧en²ch.

 

EU se dßle sna₧φ podporovat spolu·Φast posti₧en²ch lidφ na ve°ejnΘm d∞nφ nap°φklad prost°ednictvφm EvropskΘho f≤ra posti₧en²ch, kterΘ sdru₧uje organizace posti₧en²ch ze vÜech Φlensk²ch stßt∙. V zßjmu faktickΘho pokroku p°i napl≥ovßnφ obecn²ch zßsad o rovn²ch p°φle₧itostech se v kv∞tnu 1999 poda°ilo schvßlit SpoleΦnou deklaraci o zam∞stnßvßnφ osob s posti₧enφm, na nφ₧ se shodli klφΦovφ socißlnφ partne°i. V neposlednφ °ad∞ Komise usiluje o respektovßnφ prßv posti₧en²ch i v rßmci prßce sv²ch vlastnφch slo₧ek û tedy generßlnφch °editelstvφ a slu₧eb. V souΦasnΘ dob∞ se 21 z nich podφlφ na prßci Pr∙°ezpvΘ skupiny, kterß mß za ·kol usnad≥ovat spoluprßci v zßjmu posti₧en²ch mezi jednotliv²mi sektory.