Organizace pro bezpeΦnost a spoluprßci v Evrop∞


Organizaci pro bezpeΦnost a spoluprßci v Evrop∞ (OBSE) tvo°φ 55 stßt∙. OBSE plnφ d∙le₧itΘ ·koly v oblasti bezpeΦnostnφ politiky, k nim₧ pat°φ kontrola zbranφ, budovßnφ vzßjemnΘ d∙v∞ry, p°edchßzenφ konflikt∙ a monitoring voleb.

 

Organizace pro bezpeΦnost a spoluprßci v Evrop∞ (OBSE) je nßslednicφ KBSE (Konference o bezpeΦnosti a spoluprßci v Evrop∞), kterß byla zalo₧enß v roce 1975, v dob∞ vrcholφcφ studenΘ vßlky, jako f≤rum pro dialog mezi V²chodem a Zßpadem. OBSE mß nynφ 55 Φlensk²ch zemφ od Vancouveru a₧ po Vladivostok, vΦetn∞ USA, Kanady, vÜech stßt∙ Evropy a vÜech nßstupnick²ch stßt∙ b²valΘho Sov∞tskΘho svazu.

 

Konec studenΘ vßlky

I kdy₧ Helsinsk² zßv∞reΦn² akt, podepsan² stßty KBSE v roce 1975, nebyl skuteΦnou smlouvou podle mezinßrodnφho prßva, obsahoval politickΘ zßvazky, kterΘ stanovily kritΘria pro proces zmφr≥ovßnφ nap∞tφ mezi V²chodem a Zßpadem a obnovenφ p°ßtelsk²ch vztah∙ a spoluprßce.

 

Pozd∞ji, v roce 1990, stßty KBSE podepsaly Pa°φ₧skou chartu pro novou Evropu, kterß p°edstavuje jeden z formßlnφch akt∙ ukonΦenφ studenΘ vßlky. B²valφ protivnφci potvrdili zßnik rozd∞lenΘ Evropy a shodli se na tom, ₧e demokracie a vlßda prßva, jako₧ i ochrana lidsk²ch prßv jsou podmφnkou zachovanφ mφru a bezpeΦnosti. Byly takΘ zalo₧eny r∙znΘ instituce KBSE, nap°φklad Centrum pro p°edchßzenφ konflikt∙, ┌°ad pro demokratickΘ instituce a lidskß prßva a Vysok² komisa° pro nßrodnostnφ menÜiny.

 

KBSE dostala zplnomocn∞nφ podnikat opat°enφ na zachovßnφ mφru. Ta vÜak vy₧adujφ rozhodnutφ BezpeΦnostnφ rady OSN, souhlas zainteresovan²ch stran a nesmφ b²t p°i nich pou₧ita sφla.

 

Novß organizace

Na budapeÜ¥skΘm summitu v roce 1994 z·Φastn∞nΘ stßty p°ejmenovaly KBSE na Organizaci pro bezpeΦnost a spoluprßci v Evrop∞ (OBSE). Vyjßd°ily tφm odhodlßnφ spolupracovat v rßmci trvalΘ organizace, a nikoli pouze prost°ednictvφm sΘriφ konferencφ a jednßnφ expert∙. Cφlem OBSE je podporovat dodr₧ovßnφ lidsk²ch prßv, vlßdu demokracie a vlßdu prßva. Mezi jejφ ·koly, na kter²ch spolupracuje i s jin²mi mezinßrodnφmi organizacemi, pat°φ systΘm vΦasnΘho varovßnφ, p°edchßzenφ konflikt∙m a krizov² management pro p°φpad mezinßrodnφch konflikt∙. D∙le₧itou roli v novΘ bezpeΦnostnφ struktu°e Evropy hraje takΘ tφm, ₧e slou₧φ jako rßmec pro kontrolu konvenΦnφch zbranφ a pro budovßnφ vzßjemnΘ d∙v∞ry.

 

Za Φinnost OBSE je zodpov∞dn² tzv. ·°adujφcφ p°edseda, kter²m je ministr zahraniΦnφch v∞cφ jednΘ z Φlensk²ch zemφ.

 

OBSE a EU

Smlouva o EvropskΘ unii zavazuje ΦlenskΘ stßty EU respektovat a podporovat zßsady HelsinskΘho zßv∞reΦnΘho aktu KBSE a Pa°φ₧skΘ charty. EU se od roku 1975 ·Φastnφ jednßnφ expert∙. SouΦßstφ spoleΦnΘ zahraniΦnφ a bezpeΦnostnφ politiky EU je i rozsßhlß spoluprßce s OBSE v takov²ch aktivitßch, jako je monitorovanφ voleb, a v Φinnostech, kterΘ se zab²vajφ lidskou a ekonomickou strßnkou zachovßnφ mφru (zejmΘna v b²valΘ Jugoslßvii a Albßnii).