Evropsk² hospodß°sk² prostor


V roce 1992 se spojily ΦlenskΘ stßty EU a stßty EvropskΘho sdru₧enφ volnΘho obchodu (ESVO) s v²jimkou èv²carska a zalo₧ily Evropsk² hospodß°sk² prostor (EHP). Tφm se v²hody jednotnΘho evropskΘho trhu û voln² pohyb zbo₧φ, slu₧eb, osob a kapitßlu û rozÜφ°ily na cel² EHP.

 

V roce 1992 dvanßct Φlensk²ch stßt∙ EvropskΘ unie a stßty ESVO û Rakousko, Finsko, Norsko, Island, èvΘdsko, èv²carsko a LichtenÜtejnsko û zaΦaly jednat o dohod∞ o vytvo°enφ EvropskΘho hospodß°skΘho prostoru s cφlem rozÜφ°it v²hody jednotnΘho trhu. Dohoda byla podepsßna v Portu v kv∞tnu 1992 a vstoupila v platnost 1. ledna 1994 (v LichtenÜtejnsku 1. kv∞tna 1995).

 

èv²carsko se vÜak nakonec souΦßstφ EHP stßt nemohlo. V referendu se toti₧ Üv²carÜtφ obΦanΘ vyslovili proti ·Φasti. Pozd∞ji se t°i stßty ESVO staly Φleny EU, tak₧e krom∞ patnßcti Φlensk²ch stßt∙ EU jsou v EHP ji₧ pouze t°i neΦlenskΘ stßty û Island, LichtenÜtejnsko a Norsko.

 

Nejv∞tÜφ trh na sv∞t∞

Osmnßct Φlensk²ch stßt∙, kterΘ se spojily do EHP, p°edstavuje nejv∞tÜφ jednotn² trh na sv∞t∞, kter² se rozprostφrß od Arktidy a₧ po St°edomo°φ a kde ₧ije asi 375 milion∙ spot°ebitel∙. Dφky EHP se rozÜφ°ily Φty°i zßkladnφ svobody jednotnΘho evropskΘho trhu û voln² pohyb zbo₧φ (s v²jimkou oblasti zem∞d∞lstvφ), slu₧eb, osob a kapitßlu.

 

Stßty ESVO p°evzaly pravidla jednotnΘho trhu EvropskΘ unie, tj. vÜechny sm∞rnice, na°φzenφ a rozhodnutφ pot°ebnß k tomu, aby jednotn² trh sprßvn∞ fungoval. Krom∞ toho stßty ESVO spolupracujφ v n∞kter²ch dalÜφch oblastech politiky EU podporujφcφch jednotn² trh, jako nap°φklad v oblasti v²zkumu, ₧ivotnφho prost°edφ a ochrany spot°ebitel∙.

 

Orgßny EHP

Pro napln∞nφ a rozvoj Dohody o EHP byly z°φzeny zvlßÜtnφ orgßny:

  • Rada EHP je politicky nejvyÜÜφm orgßnem a sklßdß se z ministr∙ zahraniΦφ osmnßcti Φlensk²ch stßt∙. P°ipravuje sm∞rnice pro napl≥ovßnφ a dalÜφ rozvoj Dohody o EHP.
  • SpoleΦn² v²bor EHP dohlφ₧φ na pln∞nφ smlouvy. P°ijφmß rozhodnutφ, kterß zaΦle≥ujφ novß pravidla EU do Dohody tak, aby stßty ESVO byly v souladu s legislativou EU.
  • SpoleΦn² parlamentnφ v²bor EHP se sklßdß z poslanc∙ EvropskΘho parlamentu a parlament∙ stßt∙ ESVO. M∙₧e p°edklßdat svß stanoviska v podob∞ zprßv nebo rezolucφ.
  • Zßstupci zam∞stnanc∙ a zam∞stnavatel∙ z EU a ESVO se setkßvajφ v Poradnφm v²boru EHP, kter² mß poradnφ ·lohu.

Podle Dohody o EHP majφ stßty ESVO jistΘ prßvo vyjad°ovat se k rozhodnutφm EU. Nap°φklad Evropskß komise konzultuje s experty ze stßt∙ ESVO p°ipravovanΘ legislativnφ nßvrhy z oblastφ, kterΘ pokr²vajφ Φinnost EHP. Ve SpoleΦnΘm v²boru EHP jsou stßty ESVO informovßny o legislativ∞ navr₧enΘ Komisφ. Stßty ESVO nicmΘn∞ nemajφ ₧ßdnΘ rozhodovacφ pravomoci.

 

Oblastφ, kterß nenφ souΦßstφ EHP, je zem∞d∞lstvφ a rybolov. Obchod se zem∞d∞lsk²mi produkty vÜak upravuje n∞kolik p°φloh a protokol∙ Dohody. Proto₧e EHP nenφ celnφ uniφ, nezavßdφ ani spoleΦnΘ celnφ tarify. Z tohoto d∙vodu se na hranicφch mezi stßty EU a ESVO nadßle provßd∞jφ celnφ kontroly.