EvropskΘ spoleΦenstvφ uhlφ a oceli V roce 1951 se Üest zßpadoevropsk²ch stßt∙ spojilo a vytvo°ilo EvropskΘ spoleΦenstvφ uhlφ a oceli (ESUO). Hlavnφ myÜlenkou bylo zabrßnit jednotliv²m stßt∙m ve volnΘm p°φstupu k uhlφ a oceli, tehdejÜφm strategick²m surovinßm, a snφ₧it tak nebezpeΦφ p°φprav na dalÜφ vßlku. Evropskß unie tedy vznikla na zßklad∞ mφrovΘ iniciativy.
Na konci druhΘ sv∞tovΘ vßlky Evropa stßla p°ed nelehk²m ·kolem vytvo°it solidaritu mezi b²val²mi vojensk²mi nep°ßteli a polo₧it spoleΦn² zßklad hospodß°skΘho rozvoje, aby se zv²Üila ₧ivotnφ ·rove≥ obyvatel.
P∙vodnφ ideou, jak t∞chto cφl∙ dosßhnut, bylo spoleΦnΘ plßnovßnφ rozvoje uhelnΘho a ocelß°skΘho pr∙myslu. Boj o p°φstup k uhlφ a oceli byl toti₧ do tΘ doby hlavnφ p°φΦinou rivality v Evrop∞, p°edevÜφm mezi Franciφ a N∞meckem. SpoleΦn² postup by mohl tuto nevra₧ivost ukonΦit a umo₧nit lepÜφ vyu₧φvßnφ zdroj∙.
KonkrΘtnφ p°edstavu poprvΘ vyslovil na tiskovΘ konferenci 9. kv∞tna 1950 francouzsk² ministr zahraniΦφ Robert Schuman. Jeho deklarace je pova₧ovßna za prvopoΦßtek budoucφ EvropskΘ unie, a proto se 9. kv∞ten ka₧doroΦn∞ slavφ jako Den Evropy.
èest stßt∙ û Belgie, Francie, Itßlie, Lucembursko, N∞mecko a Nizozemsko û postupovalo v roce 1951 podle Schumanova plßnu a dohodlo se na spoleΦnΘ organizaci t∞₧kΘho pr∙myslu v rßmci EvropskΘho spoleΦenstvφ uhlφ a oceli (ESUO). V jasn∞ vymezen²ch oblastech tak p°edaly Φßst svΘ suverenity spoleΦnΘ evropskΘ instituci. Tento postup se pozd∞ji uplatnil i v dalÜφch oblastech Φinnosti EvropskΘ unie.
ESUO vytvo°ilo spoleΦn² trh uhlφ a oceli. ┌lohou tohoto SpoleΦenstvφ bylo:
K zabezpeΦenφ rozvoje t∞chto politik se z uhelnΘ a ocelß°skΘ produkce vybφrala da≥, kterß plynula do spoleΦnΘho rozpoΦtu.
Instituce ESUO, EHS a Euratom se roku 1967 slouΦily do spoleΦn²ch institucφ Evropsk²ch spoleΦenstvφ. Smlouva o ESUO byla uzav°ena na obdobφ 50 let. S ohledem na vyprÜenφ smlouvy o ESUO 23. Φervence 2002 byla u₧ v roce 1998 fakticky zruÜena da≥ z produkce uhlφ a oceli a rovn∞₧ poskytovßnφ p∙jΦek z fond∙ ESUO se od roku 1997 omezuje. Po skonΦenφ platnosti smlouvy p°ejdou veÜkerΘ zßvazky ESUO na EvropskΘ spoleΦenstvφ reprezentovanΘ Evropskou komisφ.
V rßmci ESUO jsou stßtnφ dotace do uhelnΘho a ocelß°skΘho pr∙myslu v podstat∞ zakßzanΘ. Za jist²ch okolnostφ je stßtnφ pomoc poskytovßna p°i ukonΦenφ v²roby nebo k pokrytφ socißlnφch v²daj∙, ale musφ s tφm souhlasit ESUO. |