EvropskΘ spoleΦenstvφ


V roce 1957 se spojilo Üest zßpadoevropsk²ch stßt∙ a utvo°ily EvropskΘ hospodß°skΘ spoleΦenstvφ (EHS), v souΦasnosti nejd∙le₧it∞jÜφ pilφ° EvropskΘ unie. Cφlem Φlensk²ch stßt∙ EHS byl rozvoj pr∙myslov²ch odv∞tvφ a prosazovßnφ spoleΦn²ch hospodß°sk²ch zßjm∙. Od samΘho poΦßtku vÜak sdφlely i vizi politickΘ spoluprßce a dalÜφho sjednocovßnφ Evropy.

 

Zalo₧enφ EvropskΘho spoleΦenstvφ uhlφ a oceli (ESUO) v roce 1951 znamenalo zaΦßtek procesu evropskΘ integrace. V roce 1957 Üest Φlensk²ch stßt∙ ESUO, jmenovit∞ Belgie, Francie, Itßlie, Lucembursko, N∞mecko a Nizozemsko, p°ipravilo dv∞ dalÜφ smlouvy: o EvropskΘm hospodß°skΘm spoleΦenstvφ (EHS) a EvropskΘm spoleΦenstvφ pro atomovou energii (Euratom). Ob∞ tyto smlouvy byly podepsßny v ╪φm∞, a proto se Φasto oznaΦujφ jako ╪φmskΘ smlouvy.

 

1. Φervence 1967 vstoupila v platnost SluΦovacφ smlouva, kterß spojila v²konnΘ instituce t∞chto t°φ spoleΦenstvφ. Jako spoleΦnΘ oznaΦenφ t∞chto t°φ spoleΦenstvφ se u₧φvß termφn Evropskß spoleΦenstvφ (b∞₧n∞ ve zkrßcenΘ form∞ ES).

 

Smlouva o EvropskΘ unii

Evropskß spoleΦenstvφ jsou dnes na zßklad∞ Smlouvy o EvropskΘ unii p°ijatΘ v Maastrichtu v roce 1991 souΦßstφ novΘ struktury, kterß dostala nßzev Evropskß unie. Evropskß unie stojφ na t°ech tzv. pilφ°φch. Prvnφm a nejd∙le₧it∞jÜφm pilφ°em EU z∙stßvajφ Evropskß spoleΦenstvφ, p°edevÜφm pak EvropskΘ (hospodß°skΘ) spoleΦenstvφ, kterΘ vzniklo na zßklad∞ smluv z roku 1957 a bylo posφleno v Maastrichtu. Zahrnuje vÜechny hlavnφ Φinnosti EU krom∞ t∞ch, kterΘ byly z d∙vod∙ odliÜn²ch pravidel a procedur vyΦlen∞ny do dalÜφch dvou pilφ°∙. ZaΦalo se takΘ s budovßnφm SpoleΦnΘ zahraniΦnφ a bezpeΦnostnφ politiky (druh² pilφ°) a spoluprßce v oblasti Justice a vnit°nφch v∞cφ (t°etφ pilφ°).

 

Evropskß unie na rozdφl od ES nemß prßvnφ subjektivitu. Mezinßrodnφ smlouvy a jinΘ dokumenty proto i nadßle podepisuje ES.