EvropskΘ sdru₧enφ volnΘho obchodu


Voln² obchod bez politickΘ spoluprßce ûto byl cφl sedmi zßpadoevropsk²ch zemφ, kterΘ se v roce 1960 spojily a zalo₧ily EvropskΘ sdru₧enφ volnΘho obchodu (ESVO). Mnoho b²val²ch Φlen∙ ESVO mezitφm vstoupilo do EvropskΘ unie. Ostatnφ stßty ESVO, s v²jimkou èv²carska, se roku 1992 p°ipojily k Φlensk²m stßt∙m EU a vytvo°ily Evropsk² hospodß°sk² prostor.

 

EvropskΘ sdru₧enφ volnΘho obchodu (ESVO) bylo v roce 1960 zalo₧eno sedmi zßpadoevropsk²mi zem∞mi, kterΘ tak s ohledem na existenci EvropskΘho hospodß°skΘho spoleΦenstvφ (EHS), zalo₧enΘho v roce 1957, cht∞ly chrßnit svΘ spoleΦnΘ hospodß°skΘ zßjmy bez toho, aby se dßle politicky integrovaly. Jejich cφlem bylo liberalizovat vzßjemn² obchod s pr∙myslov²m zbo₧φm, p°isp∞t k vytvo°enφ trhu pokr²vajφcφho celou Evropu a podpo°it rozvoj sv∞tovΘho obchodu. Ke stßt∙m, kterΘ 3. kv∞tna 1960 podepsaly äStockholmskou dohoduô a staly se tak zaklßdajφcφmi Φleny ESVO, pat°φ: Velkß Britßnie, èvΘdsko, Norsko, Dßnsko, Rakousko, èv²carsko a Portugalsko. Pozd∞ji se k nim p°idal Island (1961) a Finsko (1986). LichtenÜtejnsko, kterΘ spadalo pod ESVO jako souΦßst Üv²carskΘho celnφho prostoru, zφskalo plnΘ Φlenstvφ v roce 1991.

 

Prvotnφho cφle ESVO û zruÜenφ cel ve vzßjemnΘm obchodu s pr∙myslov²m zbo₧φm û bylo dosa₧eno v roce 1966, tedy d°φve, ne₧ se p°edpoklßdalo. P°esto vÜak stßty ESVO s Φφm dßl v∞tÜφmi obtφ₧emi odolßvaly p°ednostem EvropskΘ unie. Ji₧ v roce 1973 do EU p°estoupila Velkß Britßnie a Dßnsko, po kter²ch roku 1986 nßsledovalo Portugalsko a v roce 1995 Finsko, Rakousko a èvΘdsko.

 

Evropsk² hospodß°sk² prostor

ESVO od roku 1972 udr₧uje ·zkΘ vztahy s EU. V tΘ dob∞ podepsanΘ smlouvy o volnΘm obchodu umo₧nily v pr∙b∞hu 70. let odstranit v∞tÜφ Φßst cel ve vzßjemnΘm obchodu s pr∙myslov²m zbo₧φm. Vyvrcholenφm t∞chto snah bylo uzav°enφ v²znamnΘ dohody o EvropskΘm hospodß°skΘm prostoru (EHP), dφky kterΘ od roku 1994 platφ pravidla jednotnΘho evropskΘho trhu i v zemφch ESVO, s v²jimkou èv²carska.

 

I kdy₧ ESVO mß od poΦßtku roku 1995 ji₧ pouze Φty°i Φleny, i nadßle hodlß uskuteΦ≥ovat zßm∞ry StockholmskΘ dohody a z∙stat v rßmci dohody o EHP nezßvislΘ.