Evropskß unie


Evropskß unie je od roku 1993 nßzvem jedineΦnΘho seskupenφ, kterΘ v souΦasnosti tvo°φ patnßct evropsk²ch stßt∙. Byla zalo₧ena Maastrichtskou smlouvou jako nßstupce EvropskΘho spoleΦenstvφ. ╚innost a struktura EvropskΘ unie se neustßle vyvφjφ s cφlem zajistit Evropan∙m spoleΦn² ₧ivot v mφru a prosperit∞.

 

Smlouva o EvropskΘ unii, Φasto oznaΦovanß jako Maastrichtskß smlouva, vstoupila v platnost 1. listopadu 1993. P°i tΘto p°φle₧itosti se nßzev EvropskΘ spoleΦenstvφ zm∞nil na Evropskß unie. Evropskß unie zt∞les≥uje pokraΦovßnφ evropskΘho integraΦnφho procesu, kter² se zapoΦal ji₧ v roce 1950 a jeho₧ hlavnφm cφlem bylo zabrßnit vßlce v Evrop∞ prost°ednictvφm z°φzenφ spoleΦn²ch institucφ.

 

Evropskou unii tvo°φ patnßct stßt∙: Belgie, Dßnsko, Finsko, Francie, Irsko, Itßlie, Lucembursko, N∞mecko, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, ╪ecko, èpan∞lsko, èvΘdsko a Velkß Britßnie. V t∞chto zemφch dohromady ₧ije asi 372 milion∙ obyvatel. S hospodß°sk²m v²konem (hrub²m domßcφm produktem) ve v²Üi asi 7 bilion∙ eur p°edstavuje hospodß°sky nejsiln∞jÜφ jednotn² trh sv∞ta.

 

Instituce EvropskΘ unie se zab²vajφ jen t∞mi zßle₧itostmi, ke kter²m EU zφskala prost°ednictvφm Smluv kompetence. Sem spadß velmi Üirokß paleta politick²ch otßzek, ale EU se v∞tÜinou zab²vß jen t∞mi, kterΘ se t²kajφ n∞kolika zemφ souΦasn∞, a nechßvß co mo₧nß nejÜirÜφ prostor k rozhodovßnφ na nßrodnφ nebo mφstnφ ·rovni.

 

╚innost EU je rozd∞lena do t°φ rozsßhl²ch oblastφ, oznaΦovan²ch jako pilφ°e EU. Prvnφm a nejd∙le₧it∞jÜφm prvkem jsou Evropskß spoleΦenstvφ. V tΘto oblasti m∙₧e EU schvalovat zßkony, kterΘ se t²kajφ obΦan∙. Druh²m pilφ°em je spoleΦnß zahraniΦnφ a bezpeΦnostnφ politika a t°etφm spoluprßce v oblasti justice a vnit°nφch v∞cφ.

 

Je Maastrichtskß smlouva ·stavou EvropskΘ unie?áááááááááááááááááááááááááááááááááááááááá

Maastrichtskß smlouva nenφ evropskou ·stavou a Evropskß unie nenφ stßtem nebo federacφ v tradiΦnφm smyslu slova. EU jako jedineΦnΘ seskupenφ stßt∙ se bude nadßle vyvφjet prost°ednictvφm revizφ tΘto Smlouvy. K prvnφ ·prav∞ Smlouvy o EvropskΘ unii doÜlo prost°ednictvφm AmsterodamskΘ smlouvy z roku 1997.

 

JeÜt∞ je brzy p°edvφdat, jakß bude koneΦnß struktura EvropskΘ unie. EU je vÜak mnohem vφc ne₧ jen mezinßrodnφ organizace:

  • EU je spoleΦenstvφ, kterΘ se °φdφ prßvem û ΦlenskΘ stßty p°enesly Φßst nßrodnφ suverenity na EU. Instituce EU vykonßvajφ svΘ ·koly v rßmci jasn∞ definovanΘ prßvnφ struktury.
  • EU je spoleΦenstvφm hodnot û ΦlenskΘ stßty jsou oddßny svobod∞, demokracii a pluralismu.
  • EU je takΘ spoleΦenstvφm solidarity, ve kterΘm hospodß°sky siln∞jÜφ stßty podporujφ slabÜφ.