Euro Euro je nßzev spoleΦnΘ evropskΘ m∞ny, kterß byla zavedena 1. ledna 1999 souΦasn∞ se zahßjenφm t°etφ etapy Hospodß°skΘ a m∞novΘ unie. Nßrodnφ m∞ny z·Φastn∞n²ch stßt∙ se od tohoto data zaΦaly sm∞≥ovat za euro v pevn∞ stanovenΘm kursu. SkuteΦnΘ evropskΘ bankovky a mince se dostaly do ob∞hu 1. ledna 2002. Do tΘ doby bylo mo₧nΘ nadßle platit v nßrodnφch m∞nßch.
Hospodß°skß a m∞novß unie se stala skuteΦnostφ 1. ledna 1999 a sm∞nnΘ kursy z·Φastn∞n²ch m∞n byly zafixovßny. ECU bylo nahrazeno eurem v pom∞ru jedna ku jednΘ. Za m∞novou politiku od tohoto data odpovφdß Evropskß centrßlnφ banka. V pr∙b∞hu prßv∞ konΦφcφho t°φletΘho p°echodnΘho obdobφ vÜak nßrodnφ m∞ny z∙staly jedin²m zßkonn²m platidlem. Euro se mohlo vyu₧φvat na principu dobrovolnosti v bezhotovostnφm platebnφm styku a tam, kde tak bylo v²slovn∞ dohodnuto. K pou₧φvßnφ eura nemohl b²t nikdo nucen.
P°epoΦφtßvacφ koeficienty û 1 euro se rovnß
T°i roky po spuÜt∞nφ HMU, tj. na poΦßtku roku 2002, byly do ob∞hu uvedeny eurobankovky a euromince. V²m∞na nßrodnφch m∞n byla p∙vodn∞ plßnovßna na Üest m∞sφc∙, vÜechny stßty euroz≤ny si vÜak stanovily podstatn∞ nßroΦn∞jÜφ termφny a euro se stalo jedin²m zßkonn²m platidlem v obdobφ mezi 31. prosincem 2001 (N∞mecko) a 28. ·norem 2002 (celkem 9 zemφ). Nßrodnφ centrßlnφ banky vÜak i nadßle pokraΦujφ ve v²m∞n∞ star²ch bankovek a mincφ za novΘ.
NeÜlo o m∞novou reformu Zavedenφ eura nezp∙sobilo nikomu finanΦnφ ztrßty. VeÜkerΘ formy pen∞z, nap°φklad hotovost, ·v∞rovΘ programy, dluhy, platy, d∙chody, ceny, nßjemnΘ, ₧ivotnφ pojiÜt∞nφ Φi hypoteΦnφ p∙jΦky, byly z nßrodnφch m∞n p°evedeny na euro se stejn²m p°evodnφm koeficientem. Konverze tedy byla pouze technickou zßle₧itostφ a reßlnß hodnota pen∞z se nezm∞nila.
NovΘ bankovky a mince Rozhodnutφ o podob∞ eurobankovek bylo p°ijato v prosinci 1996. Narozdφl od nßrodnφch m∞n nezd∙raz≥ujφ nßrodnφ charakter, ale spφÜe to, co majφ EvropanΘ spoleΦnΘ. Na lφcnφ stran∞ vÜech bankovek jsou motivy oken a bran, na rubovΘ motivy most∙, a to v₧dy z jednoho um∞leckΘho slohu. Okna a mosty nejsou zobrazenφm konkrΘtnφch staveb, n²br₧ symbolizujφ evropskΘ kulturnφ d∞dictvφ a äotev°enostô a äspojenφô s jin²mi lidmi. Bankovky majφ hodnotu 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 euro.
Mince majφ na jednΘ stran∞ jednotn² evropsk² motiv a hodnotou a na druhΘ stran∞ nßrodnφ symbol lemovan² dvanßcti hv∞zdami EU. Euro se d∞lφ na 100 cent∙ a byly vyra₧eny mince s hodnotami: 1 euro, 2 eura a 1, 2, 5, 10, 20 a 50 cent∙.
Jako symbol eura, kter² se pou₧φvß na cenovkßch, bylo zvoleno Ç.
Prßvnφ postavenφ eura Z prßvnφho hlediska byl hladk² p°echod na euro zaruΦen na°φzenφm Rady EU. S v²jimkou zm∞ny platidla nem∞l p°echod na novou m∞nu ₧ßdn² vliv na smlouvy a zßkonnΘ p°edpisy, v nich₧ figurujφ p∙vodnφ nßrodnφ m∞ny nebo ecu. VÜechna ostatnφ ustanovenφ smluv, jako nap°φklad stanovenφ ·rokovΘ mφry, z∙stala nedotΦenß. P°echod na novou m∞nu proto nemohl b²t zßminkou ke zm∞n∞ Φi vypov∞zenφ smluv. |