Energetika


ObΦanΘ a podniky v EvropskΘ unii spot°ebujφ dvakrßt vφce energie, ne₧ jsou schopni vyrobit. Aby byly v budoucnosti zajiÜt∞ny plynulΘ dodßvky energie, usiluje EU o odstran∞nφ p°ekß₧ek v obchod∞ na evropskΘm energetickΘm trhu. Vedle toho je t°eba energiφ Üet°it. EU proto vytvo°ila celou °adou program∙, s jejich₧ pomocφ podporuje racionßln∞jÜφ vyu₧φvßnφ energie.

 

Energie je v souΦasnosti zßkladem vÜech hospodß°sk²ch aktivit a p°edpokladem pohodlφ vysp∞lΘ spoleΦnosti. 7 % sv∞tovΘ populace, kterß ₧ije v EU, se na sv∞tovΘ energetickΘ spot°eb∞ podφlφ pouhou Üestinou. Vlastnφ zdroje EU vÜak pokr²vajφ jen zhruba 50 % poptßvky. Pro zajiÜt∞nφ nabφdky energie je proto d∙le₧itß celoevropskß spoluprßce.

 

Uhlφ jako tradiΦn∞ nejd∙le₧it∞jÜφ evropsk² zdroj energie se stalo ji₧ v roce 1951 p°edm∞tem smlouvy, na jejφm₧ zßklad∞ vzniklo EvropskΘ spoleΦenstvφ uhlφ a oceli. MφrovΘ vyu₧itφ jadernΘ energie se stalo p°edm∞tem Smlouvy o Euratomu v roce 1957. Ostatnφ zdroje energie jsou obsa₧eny ve vÜeobecn²ch pravidlech Smlouvy o EU.

 

Energetickß politika EU mß p°ed sebou t°i d∙le₧itΘ ·koly: kontrolovat zßvislost na vn∞jÜφch zdrojφch, aby i v budoucnu byly zajiÜt∞ny dodßvky energie, brßt ohled na ₧ivotnφ prost°edφ a integrovat evropskΘ energetickΘ trhy, aby se zv²Üila konkurenceschopnost a zam∞stnanost.

 

ZajiÜt∞nφ dodßvek energie

P°edpoklßdß se, ₧e zßvislost stßt∙ EU na dodßvkßch energie z t°etφch zemφ se bude i v budoucnosti nadßle zvyÜovat. Aby EU zajistila dostateΦnou nabφdku energie, udr₧uje dobrΘ vztahy s dodavatelsk²mi zem∞mi z celΘho sv∞ta. Za tφm ·Φelem byla se zem∞mi, kterΘ do EU prodßvajφ energii, uzav°ena °ada smluv o spoluprßci. V jejich rßmci EU t∞mto stßt∙m Φasto poskytuje technickou pomoc. P°φkladem je program SYNERGY, jeho₧ cφlem je podpo°it plßnovßnφ, rozvoj a vyu₧φvßnφ energetickΘ politiky v neΦlensk²ch stßtech EU.

 

Zv²Üenφ energetickΘ nezßvislosti m∙₧e b²t dosa₧eno diverzifikacφ energetick²ch zdroj∙, vyu₧itφm evropsk²ch energetick²ch produkt∙, tj. p°edevÜφm ekologicky obnoviteln²ch zdroj∙, a sni₧ovßnφm poptßvky efektivn∞jÜφm vyu₧φvßnφm energie. EU p°ispφvß ke zv²Üenφ efektivity ve spot°eb∞ energie iniciativami v rßmci programu SAVE a podporou informovanosti spot°ebitel∙, kterß napomßhß ke zv²Üenφ ·spornosti energetickΘ spot°eby a rozvinutφ kultury chovßnφ zalo₧enΘ na Üet°enφ a racionßlnφm vyu₧itφ energie.

 

Energetika a ₧ivotnφ prost°edφ

V²roba a spot°eba energie mß p°φm² vliv na ₧ivotnφ prost°edφ. V souvislosti s diskusφ o zm∞n∞ klimatu se EU sna₧φ do roku 2010 v²razn∞ snφ₧it ·rove≥ emisφ CO2. K tomu bude zapot°ebφ provΘst zßsadnφ opat°enφ v oblasti energetickΘ politiky, podporovat vyu₧φvßnφ obnoviteln²ch energetick²ch zdroj∙ a inspirovat uzavφrßnφ dobrovoln²ch zßvazk∙ v pr∙myslov²ch odv∞tvφch. ALTENER je program EU, kter² podporuje vyu₧φvßnφ alternativnφch energetick²ch zdroj∙ prost°ednictvφm uvßd∞nφ nov²ch inovativnφch v²robk∙ na trh.

 

Efektivnφ vnit°nφ energetick² trh

Energie je v Evrop∞ ve srovnßnφ s USA pro velkoodb∞ratele dra₧Üφ, a to v n∞kter²ch p°φpadech a₧ o 45 %. KonkurenΦnφch cen energie lze nejlΘpe dosßhnout postupnou liberalizacφ odv∞tvφ elektrickΘ energie a plynu a rozvojem transevropsk²ch sφtφ. Cφlem liberalizace je snφ₧it takovΘ jevy, jako jsou v²hradnφ dovoznφ a v²voznφ prßva, distribuΦnφ monopoly a omezenΘ mo₧nosti pro stavbu a vyu₧itφ dßlkov²ch potrubφ.