Dan∞


Aby mohl jednotn² evropsk² trh dob°e fungovat, je t°eba odstranit da≥ovΘ p°ekß₧ky mezi jednotliv²mi zem∞mi. Byla stanovena minimßlnφ sazba dan∞ z p°idanΘ hodnoty v EU. Dan∞ za zbo₧φ urΦenΘ pro osobnφ spot°ebu, tedy nep°φmΘ dan∞, se platφ v zemi, ve kterΘ bylo zbo₧φ zakoupeno. Na hranicφch se u₧ neplatφ ani dan∞, ani cla.

 

Bez odstran∞nφ mnoh²ch obchodnφch p°ekß₧ek by nebylo mo₧nΘ otev°φt hranice pro voln² pohyb osob, zbo₧φ, slu₧eb a kapitßlu v rßmci jednotnΘho evropskΘho trhu. V tomto procesu hrßlo d∙le₧itou roli i odstra≥ovßnφ da≥ov²ch p°ekß₧ek. Kdyby se otev°ely hranice bez jistΘho stupn∞ da≥ovΘ harmonizace, znamenalo by to naruÜenφ konkurence v n∞kter²ch Φlensk²ch stßtech, snφ₧enφ obchodnφch tok∙ a ztrßtu da≥ov²ch p°φjm∙. Harmonizace v EU se t²kß p°edevÜφm nep°φm²ch danφ, tedy danφ, kterΘ se platφ p°i nßkupu zbo₧φ a slu₧eb.

 

Da≥ z p°idanΘ hodnoty

Da≥ z p°idanΘ hodnoty (DPH) byla p°edm∞tem ·pravy p°echodnΘ dohody od 1. ledna 1993. Ka₧d² stßt m∙₧e nezßvisle stanovit v²Üku sazby DPH, ale dohoda urΦuje, ₧e tato sazba nesmφ b²t ni₧Üφ ne₧ 15 %. Snφ₧enß sazba DPH musφ b²t minimßln∞ ve v²Üi 5 %. Tato sazba se nap°. uplat≥uje p°i prodeji novin, knih, potravin Φi lΘk∙.

 

Da≥ovß harmonizace se nejz°eteln∞ji projevuje p°i cestovßnφ v rßmci EU. Na vnit°nφch hranicφch byly zruÜeny hraniΦnφ kontroly. Spot°ebitelΘ mohou nakupovat zbo₧φ urΦenΘ pro osobnφ spot°ebu a p°evß₧et je p°es hranice bez jak²chkoli formalit. U nßkup∙ pro osobnφ spot°ebu se uplat≥uje tzv. äprincip zem∞ p∙voduô. Podle tohoto principu platφ spot°ebitelΘ DPH ve stßt∞, ve kterΘm v²robek koupili. V²jimku tvo°φ nßkup novΘho automobilu a zßsilkovΘ slu₧by.

 

Na rozdφl od soukrom²ch nßkup∙ musφ podniky jeÜt∞ stßle platit DPH ve stßt∞, do kterΘho zbo₧φ dovß₧ejφ. V p°echodnΘm obdobφ bude tedy stßle platit äprincip zem∞ urΦenφô. NicmΘn∞ hraniΦnφ kontroly byly zruÜeny i pro komerΦnφ sfΘru. Formality se v souΦasnosti vy°izujφ v samotn²ch firmßch a ka₧dß z nich mß p°id∞lenΘ identifikaΦnφ Φφslo pro ·Φely platby DPH. Hlavnφm cφlem v souΦasnosti je uplatnit princip zem∞ p∙vodu i v p°φpad∞ komerΦnφch obchodnφch transakcφ.

 

P°φmΘ dan∞

Politika EU p°φmΘ dan∞ (da≥ z p°φjmu fyzick²ch a prßvnick²ch osob) zatφm v²razn∞ji neovliv≥uje. Dosud byly p°ijaty jen dv∞ sm∞rnice t²kajφcφ se nadnßrodnφch korporacφ. Sm∞rnice upravujφcφ vztahy mate°sk²ch a dce°in²ch spoleΦnostφ stanovuje, ₧e zisky firem, jejich₧ mate°skΘ a dce°inΘ spoleΦnosti se nachßzejφ v r∙zn²ch Φlensk²ch stßtech, se zda≥ujφ jen jednou. Tato sm∞rnice takΘ ruÜφ zdan∞nφ zisk∙ dce°in²ch spoleΦnostφ.

 

Sm∞rnice t²kajφcφ se f·zφ ruÜφ da≥ovΘ p°ekß₧ky p°i restrukturalizaci nadnßrodnφch spoleΦnostφ. Jejφm cφlem je umo₧nit firmßm podnikat kdekoli v EU bez toho, aby je omezovaly da≥ovΘ p°edpisy.

 

Spoluprßce

V rßmci da≥ovΘ harmonizace dochßzφ i ke zlepÜenφ spoluprßce mezi finanΦnφmi ·°ady Φlensk²ch stßt∙. Za tφmto ·Φelem byly p°ijaty sm∞rnice upravujφcφ spoluprßci mezi finanΦnφmi ·°ady. S postupn²m odstra≥ovßnφm da≥ov²ch p°ekß₧ek bude spoluprßce mezi finanΦnφmi ·°ady nab²vat na intenzit∞.

 

Bude zavedena ekologickß da≥?

EU se zavßzala omezit emise oxidu uhliΦitΘho v roce 2000 na ·rove≥ roku 1990. S ohledem na tento zßvazek se uva₧uje o zdan∞nφ emisφ oxidu uhliΦitΘho a spot°eby energie.