Procedury uplat≥ovanΘ p°i p°ijφmßnφ legislativy se liÜφ v zßvislosti na oblasti politiky. Obecn∞ platφ, ₧e se rozhodovacφch procedur v₧dy ·Φastnφ Rada EU a Evropsk² parlament a ₧e se v₧dy zab²vajφ nßvrhem p°edlo₧en²m Evropskou komisφ.

 

N∞kterΘ procedury dßvajφ EvropskΘmu parlamentu v∞tÜφ vliv ne₧ jinΘ. Pravomoci EvropskΘho parlamentu v pr∙b∞hu let vzrostly a dnes ji₧ existujφ oblasti, ve kter²ch nenφ mo₧nΘ jednat bez jeho souhlasu.

 

RozliÜujeme t°i hlavnφ rozhodovacφ procedury.

 

Procedura konzultacφ vy₧aduje vyjßd°enφ EvropskΘho parlamentu k nßvrhu EvropskΘ komise. Rada EU nem∙₧e legislativu p°ijmout, dokud se k nφ Evropsk² parlament nevyjßd°φ. Procedura konzultacφ se uplat≥uje nap°φklad p°i urΦovßnφ cen zem∞d∞lsk²ch produkt∙.

 

Procedura spoluprßce p°edpoklßdß souΦinnost Rady EU a EvropskΘho parlamentu p°i p°φprav∞ evropskΘ legislativy. V p°φpad∞ neshod mß vÜak poslednφ slovo Rada EU. Tato procedura se uplat≥uje nap°φklad p°i rozhodnutφch o EvropskΘm regionßlnφm rozvojovΘm fondu a v oblasti v²zkumu, ₧ivotnφho prost°edφ Φi spoluprßce s rozvojov²mi zem∞mi.

 

Procedura spolurozhodovßnφ, kterou zavedla Maastrichtskß smlouva, dßvß EvropskΘmu parlamentu pravomoc rozhodovat o nßvrzφch spolu s Radou. Pokud Rada EU a Evropsk² parlament nenajdou spoleΦnΘ v²chodisko, postupuje v∞c p°ed smφrΦφ v²bor, kter² se sna₧φ najφt pro ob∞ instituce p°ijateln² kompromis. V p°φpad∞, ₧e se nepoda°φ nalΘzt kompromisnφ °eÜenφ, m∙₧e Evropsk² parlament absolutnφ v∞tÜinou nßvrh zamφtnout.

 

Amsterodamskß smlouva z roku 1997 proceduru spolurozhodovßnφ zjednoduÜila a umo₧nila jejφ uplatn∞nφ ve vφce oblastech politiky.

 

V nßsledujφcφ sekci si m∙₧ete ov∞°it

 

P°i rozhodovßnφ o rozpoΦtu EU se uplat≥uje specißlnφ rozpoΦtovß procedura.