o nßskontaktmapa serveru
Dnes je: 5.4.2003, 16:49 
obchodbazarporadnamoje nejlepÜφ sv∞tloakce
Profesionßlnφ skenovßnφ negativ∙ i diapozitiv∙
Skenujeme!!!
Grand Prix Tety Kate°iny
Sout∞₧ pro ka₧dΘho
FotoPr∙vodce
Diskusnφ f≤rum, fotogalerie
PALADIX foto-obchod
PALADIX foto-obchod

info 
U₧ivatel: nep°ihlßÜen
 
 

sekce 
Praxe
 
   Zßklady
 
   Z praxe
 
   Tipy a triky
 
   Digitßlnφ fotografie
 
   V temnΘ komo°e
 
   Dotazy z poradny
 
   Literatura, Φasopisy
 
   FotocviΦenφ
 
   Jak vznikla tato fotografie
 
   Chybami se ...
 
Teorie
 
Technika
 
Cestovßnφ
 
PhotoArt
 
Pro chvφle oddechu
 
Ze spoleΦnosti
 
Ze sv∞ta podnikßnφ
 
┌vodnφky
 
TiskovΘ zprßvy
 
 

hledßnφ 
 
 

souvisejφcφ Φlßnky 
Kinofilmov∞ - digitßlnφ cesta za lepÜφ fotografiφ I. - klasick² x digitßlnφ minilab
 
Je chyba v labu nebo ve mn∞?
 
Fuji Frontier - co je napsßno na zadnφ stran∞ fotografie?
 
  

Fuji Frontier 350 - praktickΘ zkuÜenosti

Mßte kvalitnφ digitßl a nechali jste si ud∞lat fotografie z po°φzen²ch soubor∙ na digitßlnφm minilabu Fuji Frontier? Byli jste zklamßni jejich kvalitou? Mo₧nß vφme proΦ...

Tento Φlßnek voln∞ navazuje na Φlßnek Honzy Hlinßka o zpracovßnφ naskenovan²ch soubor∙ na digitßlnφm minilabu a nßvaznou diskusi. Zab²vß se vÜak vφce snφmky, kterΘ nevznikly skenovßnφm, ale byly zaznamenßny p°φmo digitßlnφm fotoaparßtem. Sv∙j Φlßnek zahßjφm krßtkou p°φhodou.

P°φb∞h...

M∞l jsem krßtce novou zrcadlovku Nikon D100 a poprvΘ jsem se pokouÜel dostat snφmky na papφr. Jako p°edlohu jsem pou₧il JPEG, kter² byl D100 vygenerovßn, bez jak²chkoliv ·prav. S v²sledkem jsem byl celkem spokojen. Sice m∞ na n∞kter²ch fotografiφch p°ekvapilo, ₧e obsahovaly pom∞rn∞ nep°φjemnΘ "digitßlnφ zrno", ale to jsem p°iklßdal tomu, ₧e jsem exponoval v∞tÜinou na citlivost 800 nebo 1600 ASA a ₧e to vlastn∞ jsou jen zkuÜebnφ tisky (velikost 17x26 cm). U jednΘ fotky byly totßln∞ ujetΘ barvy - tu jsem obratem reklamoval (jako jedinou) - a u jednΘ neodpovφdala fotka p°edloze (viz Obr. 1). Takov² rozdφl m∞ p°ekvapil a nev∞d∞l jsem, Φφm to je. NicmΘn∞ jsem tenkrßt po tom u₧ nepßtral.

Socha
Obr. 1 - Zde byl patrn∞ nejv∞tÜφ rozdφl. Automatika nepochopila m∙j zßm∞r ud∞lat obrys proti dramatickΘ obloze a myslela si, ₧e jsem zapomn∞l pou₧φt fill-in blesk. Tak₧e expozici podle toho takΘ upravila. Na papφrovΘ fotografii je dφky tΘto ·prav∞ jeÜt∞ patrn² fialov² zßvoj kolem hlavy sv∞tce.

Pak p°iÜly povodn∞ a jß jsem d∞lal prvnφ seri≤znφ zv∞tÜeniny, tak₧e jsem cht∞l mφt samoz°ejm∞ v²sledek co nejlepÜφ. Snφmky (p∙vodn∞ JPEG maximßlnφ kvality) jsem tedy upravil na poΦφtaΦi a ulo₧il je v TIFFu (s profilem sRGB, kter² ke snφmku uklßdß u₧ D100) a v nejlepÜφ vφ°e je odnesl do minilabu, kde majφ Fuji Frontier (Fotografia Pet°iny), s po₧adavkem na zakßzku "bez ·prav". Dohodl jsem se s obsluhou, ₧e se na prvnφ snφmky p°ijedu podφvat a potvrdφm dalÜφ zpracovßnφ. Kdy₧ jsem prvnφ v²stupy vid∞l, byl jsem zklamßn. NoΦnφ snφmek byl barevn∞ ujet² a byl p°φliÜ p°esv∞tlen² (viz Obr. 2), jin² snφmek, s v∞₧φ, nem∞l v pozadφ ₧ßdnou kresbu v obloze a byl p°φliÜ kontrastnφ (viz Obr. 3). ZaΦali jsme tedy spoleΦn∞ s obsluhou minilabu pßtrat po p°φΦinßch, proΦ tomu tak je. Po n∞kolika pokusech jsme vylouΦili barevnΘ profily (snφmky ze souboru s profilem a bez n∞j vyÜly stejn∞) a nakonec jsme p°φΦinu identifikovali: EXIF informace.

Hrßz u Sovov²ch ml²n∙
Obr. 2 - Na porovnßnφ je jasn∞ vid∞t, ₧e automatika minilabu nepoznala, ₧e se jednß o noΦnφ snφmek a automaticky vytßhla sv∞tla v domn∞nφ, ₧e je snφmek podexponovßn.
Hrßz u LichtenÜtejnskΘho palßce
Obr. 3 - Tady nenφ rozdφl a₧ tak velik². Snφmek po automatick²ch korekcφch ale p°esto ztratil kresbu v mracφch a je p°φliÜ kontrastnφ.

Krßtce o EXIF

EXIF informace lze ve struΦnosti popsat jako pomocnΘ informace, kterΘ jsou uklßdßny spoleΦn∞ se snφmkem z digitßlnφho fotoaparßtu (ale v n∞kter²ch p°φpadech je umφ generovat nap°. i skenovacφ nebo archivaΦnφ software). Tyto informace jsou p°φmo souΦßstφ souboru (JPEG nebo TIFF) a mohou obsahovat spoustu zajφmav²ch informacφ. Lze z nich vyΦφst t°eba nßsledujφcφ ·daje o snφmku:

  • Zßkladnφ informace
    • datum a Φas vzniku snφmku
    • v²robce a znaΦka fotoaparßtu
    • rozliÜenφ a barevn² prostor
    • informace o verzi pou₧itΘho SW a verzi EXIF
    • nßhled
    • ... a dalÜφ
  • FotografickΘ informace
    • clona a Φas
    • pou₧itφ blesku
    • pou₧itß ohniskovß vzdßlenost a jejφ p°epoΦet pro 35mm formßt
    • sv∞telnost pou₧itΘho objektivu
    • re₧im m∞°enφ expozice
    • korekce expozice
    • nastavenφ vyvß₧enφ bφlΘ
    • nastavenφ kontrastu
    • nastavenφ ostrosti
    • nastavenφ sytosti barev
    • velikost digitßlnφho zoomu
    • re₧im expozice
    • typ fotografovanΘ scΘny
    • ... a dalÜφ
  • Poznßmky a komentß°e
    • nßzev snφmku
    • autor snφmku
    • copyright
    • popis
    • klφΦovß slova
    • zvukov² komentß°
    • ... a dalÜφ

Jak vidφte, lze ke snφmku zaznamenat opravdu spoustu ·daj∙ o tom, jak byl exponovßn a jak byl p°φstroj zrovna nastaven.

Proto₧e pro digitßlnφ snφmek platφ totΘ₧, co pro analogov², tj. ₧e proces tvorby koneΦnΘ papφrovΘ fotografie je podobn∞ slo₧it² proces, jako vznik jejφ p°elohy, a¥ u₧ digitßlnφ (souboru dat) nebo klasickΘ (na filmu), tak i zde je mo₧nΘ p°i d∞lßnφ fotografiφ leccos napravit, ale i pokazit. EXIF informace slou₧φ prßv∞ jako podklad pro minilab, kter² z nich (na rozdφl od klasickΘho negativu) m∙₧e zjistit, jak jste p°esn∞ exponovali a co jste proto asi oΦekßvali jako v²sledek. Podobn² systΘm se zavedl u₧ u formßtu APS, kde ke klasickΘmu filmovΘmu zßznamu jeÜt∞ vznikß zßznam magnetick², na kter² lze ulo₧it nastavenφ fotoaparßtu p°i expozici a podobnß data. Tyto informace majφ obecn∞ pomoci minilabu, aby na zßklad∞ informacφ o okolnostech vzniku snφmku u v∞tÜiny b∞₧n²ch fotografiφ dokßzal lΘpe stanovit sprßvnou expozici papφru.

Kde je problΘm?

Teoreticky nikde. Opravdu to funguje tak, ₧e minilab si p°eΦte jak samotnß data snφmku, tak i informace o jeho vzniku (EXIF), a pak podle toho upravφ sv∙j v²stupnφ proces. Tento postup je ale bohu₧el sice p°φnosem pro v∞tÜinu °adov²ch u₧ivatel∙ digitßlnφch kompakt∙, kte°φ produkujφ "normßlnφ" fotografie, nicmΘn∞ pro vßs, kdy digitßlnφ p°edloha p°esn∞ odpovφdß vaÜim p°edstavßm a pot°ebujete, aby byl v²stup pokud mo₧no shodn² s tφm, jakΘ dßvßte podklady, zcela selhßvß. On toti₧ minilab, pokud v souboru EXIF informace najde, tak automaticky p°edpoklßdß, ₧e podle nich mß provΘst "₧ßdoucφ" korekce, kterΘ jsou naprogramovanΘ tak, aby fungovaly u v∞tÜiny normßlnφch snφmk∙. Pokud se vßmi dodanß data n∞jak²m zp∙sobem vymykajφ, mßte sm∙lu. V n∞kter²ch p°φpadech m∙₧e b²t v²sledek s t∞mito korekcemi lepÜφ, ale v mΘm p°φpad∞ to bylo spφÜe obrßcen∞. P°isp∞lo k tomu samoz°ejm∞ i to, ₧e u snφmku sice byly EXIF informace ulo₧enΘ, ale tyto informace odpovφdaly situaci, kdy snφmek vzniknul. To, jak jsem snφmek ve Photoshopu nßsledovn∞ upravil, se do nich u₧ nepromφtlo.

S tφm, ₧e existujφ p°φpady, kdy tyto automatickΘ korekce nefungujφ, se poΦφtß. Obsluha minilabu m∙₧e bu∩ sama manußln∞ provΘst jeÜt∞ dodateΦnΘ korekce a fotografii tak podle sv²ch (nebo pokud jste p°i zpracovßnφ p°φtomni, tak i vaÜich) p°edstav upravit, nebo m∙₧e automatickΘ korekce i ·pln∞ vypnout. ProblΘm, t²kajφcφ se konkΘtn∞ stroj∙ Fuji Frontier, spoΦφvß v tom, ₧e tyto automatickΘ korekce jdou vypnout jen velmi obtφ₧n∞. Musφ se to toti₧ d∞lat ruΦn∞ pro ka₧d² snφmek zvlßÜ¥. Je to Φasov∞ nßroΦnΘ a navφc i hrozφ riziko, ₧e se na n∞kter² ze snφmk∙ zapomene. Pokud obsluze p°edßte snφmky ulo₧enΘ v souborech s EXIF informacemi a po₧adujete fotografie "bez korekcφ", tak to bohu₧el jeÜt∞ zdaleka neznamenß, ₧e opravdu dostanete fotografie prostΘ jak²chkoli korekcφ. Pokyn "bez korekcφ" toti₧ pro obsluhu v∞tÜinou znamenß jen to, ₧e ona sama nemß provßd∞t ₧ßdnΘ korekce. OznaΦφ proto celou dßvku a poÜle ji ke zpracovßnφ "tak, jak je". NicmΘn∞ tφm se automatickΘ korekce nevypnou a Frontier, proto₧e najde EXIF informace, tak svoje automatickΘ korekce provede.

Moje doporuΦenφ

Nßsledujφcφ seznam, kterΘho se doporuΦuji p°i zpracovßnφ digitßlnφch fotografiφ na stroji Fuji Frontier dr₧et, je podlo₧en mojφ vlastnφ praxφ a v souΦasnΘ dob∞ mi poskytuje tΘm∞° 100% shodu v²sledku s m²mi po₧adavky.

  • Pokud chcete, aby byl v²stup p°esn∞ shodn², jako p°edloha, neuklßdejte ke snφmku EXIF informace. (Pozor, v∞tÜina nejnov∞jÜφch verzφ dobr²ch grafick²ch editor∙ je zachovßvß, tak₧e pokud je podporuje formßt, ve kterΘm je soubor ulo₧en, tak je takΘ ulo₧φ. To byl takΘ v mΘm p°φpad∞ d∙vod, proΦ byly ÜpatnΘ v²sledky i p°i dodßnφ podklad∙ v TIFFu. Tyto TIFFy toti₧ vznikly z originßlnφch JPEG∙, tak₧e Photoshop p∙vodnφ EXIF informace korektn∞ ulo₧il i tam, proto₧e ve formßtu TIFF jsou takΘ podporovanΘ, a Frontier se pak podle nich za°φdil.) V∞tÜina dobr²ch program∙ dovoluje informace ze souboru odstranit nebo pou₧ijte pro ulo₧enφ formßt, do kterΘho EXIF informace ulo₧it nejdou (nap°. BMP).

  • Osobn∞ dßvßm podklady pro minilab ve formßtu BMP. To je prost² bitmapov² formßt, do kterΘho nejdou ulo₧it ani EXIF informace, ani barevnΘ ICC profily. Nedßvßm tak do minilabu ₧ßdnΘ informace, kterΘ nemßm pod kontrolou, a je menÜφ pravd∞podobnost, ₧e oni pak n∞co pokazφ. On toti₧ nenφ problΘm jen s EXIF informacemi, ale nap°. TIFF ulo₧en² s LZW kompresφ m∙₧e takΘ n∞kdy p∙sobit problΘmy. Je tedy v₧dy lepÜφ se informovat u obsluhy konkrΘtnφho labu o po₧adovan²ch formßtech.

  • V amatΘrsk²ch podmφnkßch se lze bez problΘm∙ obejφt bez pou₧φvßnφ ICC profil∙. Pokud vÜak mßte zkalibrovan² monitor a umφte s ICC profily pracovat, pravd∞podobn∞ to bude fungovat. Profil pro Frontier je Φasto ke sta₧enφ nap°. na webov²ch strßnkßch labu. Jß sßm ho ale nepou₧φvßm a jsem s v²stupem pln∞ spokojen. Na poΦßtku staΦilo si jen vyzkouÜet n∞kolik snφmk∙ a podle nich pak nastavit monitor. Pokud nechcete s profily experimentovat (nebo p°edßvßte podklady bez vlo₧enΘho ICC profilu), p°esv∞dΦte se, ₧e pracujete v barevnΘm prostoru sRGB (v∞tÜinou implicitnφ nastavenφ). Pokud pracujete v jinΘm barevnΘm prostoru (nap°. Adobe RGB), je nutnΘ p°ed ulo₧enφm data bu∩ zkonvertovat nebo ulo₧it i s profilem.

  • Nechte si ud∞lat takto bez korekcφ jednu fotku a nastavte si pak podle nφ monitor, jak pφÜe Honza ve svΘm Φlßnku. Pozor, nemß ₧ßdn² smysl nastavovat monitor podle fotky, kterß vznikla ze souboru s EXIF informacemi. Nastavenφ monitoru by pak odpovφdalo jen jednΘ konkrΘtnφ fotce - u tΘto fotky toti₧ minilab pou₧il jistΘ automatickΘ korekce a na jinΘ fotky by pou₧il zase jinΘ (nebo ₧ßdnΘ)...

  • Dodßvejte podklady v₧dy p°esn∞ ve velikosti, kterß je pro dan² formßt p°edepsanß. P°edejdete tak zklamßnφ ze ÜpatnΘho umφst∞nφ Φi o°ezu. Frontier posunuje papφr v roli mechanicky, mechanickΘ je i o°φznutφ fotografie na po₧adovanou velikost. Z tohoto d∙vodu je nutnΘ poΦφtat s jistou tolerancφ p°esnosti posunu a °ezu, kterß se v tomto p°φpad∞ pohybuje cca do 1mm. M∙₧e se tedy stßt, pokud budete mφt n∞jak² motiv na pixel p°esn∞, ₧e jej stroj o°φzne. Proto doporuΦuji pou₧φvat rßmeΦky. Fotografii to jednak opticky vylepÜφ (samoz°ejm∞ jen pokud jsou rßmeΦky dob°e ud∞lanΘ) a takΘ p°edejdete zklamßnφ z toho, ₧e jste o Φßst snφmku p°iÜli.

  • V p°φpad∞, ₧e pom∞r stran snφmku neodpovφdß pom∞ru stran papφru, doporuΦuji upravit u₧ vstupnφ soubor - aby byla velikost obrßzku p°esn∞ stejnß, jako velikost papφru. Osv∞dΦilo se mi vyplnit jednu stranu jinou barvou, kterou pak bez problΘm∙ od°φznu na °ezaΦce.

  • Pokud chcete mφt rßmeΦek opravdu p°esn², ud∞lejte obrßzek (i s rßmeΦkem) o cca 2-3mm menÜφ, ne₧ je velikost papφru a zbylou plochu vypl≥te jinou barvou, kterou pak op∞t snadno od°φznete na °ezaΦce.

A jak p°esn∞ postupuji jß?

  1. P∙vodnφ soubor (v∞tÜinou v JPEG) otev°u ve Photoshopu a ihned ulo₧φm do formßtu TIFF. (P°φmo s originßlem nikdy nic ned∞lßm, nechßvßm ho tak, jak jsem jej stßhl z karty.)

  2. Provedu vÜechny po₧adovanΘ ·pravy (v²°ez, barevnost, velikost, ostrost, apod.).

  3. Nakonec exportuji soubor do BMP, vypßlφm na CD-RW nebo ulo₧φm na ZIP.

  4. Odnesu data do minilabu a po₧aduji zakßzku s parametry "no resize" a "bez korekcφ" (s obsluhou se ale u₧ znßm, tak₧e v∞tÜinou staΦφ °φct "jako obvykle").

Doufßm, ₧e vßm tyto rady pomohly a ₧e nynφ budete moci d∞lat jeÜt∞ lepÜφ fotografie, kterΘ budou p°esn∞ podle vaÜich p°edstav. Pokud mßte s digitßlnφmi minilaby dalÜφ zkuÜenosti, tak mi prosφm napiÜte e-mail nebo se zapojte do diskuse k tomuto Φlßnku.

Poznßmka na zßv∞r:

Jak se ukazuje, tak ve vÜech mo₧n²ch i nemo₧n²ch za°φzenφch a programech se vyskytujφ chyby. P°i sbφrßnφ podklad∙ pro tento Φlßnek jsem zjistil (dφky Radce), ₧e jistß kombinace fotoaparßtu a grafickΘho programu m∙₧e produkovat chybnΘ v²sledky. ProblΘm m∙₧e nap°φklad nastat, pokud mßte Nikon D100 nebo D1X s prvnφ verzφ firmware, pou₧φvßte nastavenφ Color Mode II (barevn² prostor Adobe RGB), uklßdßte snφmky do JPEGu a pou₧φvßte pro jejich editaci Adobe Photoshop 7. Tato kombinace vede k chybn²m v²sledk∙m, proto₧e produkovanΘ JPEG soubory neobsahujφ Adobe RGB profil, p°ilo₧enΘ EXIF informace myln∞ indikujφ, ₧e jde o sRGB (stßvajφcφ EXIF umo₧≥uje pouze dv∞ mo₧nosti - sRGB nebo nic), a Photoshop to respektuje. AΦkoliv to nenφ tent²₧ problΘm, kter² je popisovßn v tomto Φlßnku, je dobrΘ o tom v∞d∞t a dßt si na to p°φpadn∞ pozor.

Pod∞kovßnφ pat°φ velice ochotnΘ Helen∞ CivφnovΘ, kterß digitßlnφ minilab Fuji Frontier obsluhuje ve Fotografii na Pet°inßch, a kterß mi dovolila se ·Φastnit v²roby p°φmo u stroje a pomohla p°i odhalovßnφ p°φΦiny chybn²ch fotografiφ. DalÜφ dφk pat°φ Janu Strnadovi, kter² obsluhuje Fuji Frontier u firmy ElißÜ v Pardubicφch, kter² mi takΘ pomohl s odhalovßnφm podstaty problΘmu a popsal mi dalÜφ okolnosti vzniku fotografie v tomto bßjeΦnΘm stroji.

Poznßmka: r∙znΘ stroje Fuji Frontier jsou v∞tÜinou vybavenΘ r∙zn²mi verzemi ovlßdacφho software. M∙₧e se tedy stßt, ₧e zrovna ve vaÜem p°φpad∞ tyto problΘmy mφt nebudete nebo budete mφt zcela jinΘ. A samoz°ejm∞ takΘ zßle₧φ na obsluze.

1    2    3    4    5
1 - v²born² ... 3 - pr∙m∞rn² ... 5 - Üpatn²
Poslat Φlßnek emailemVytisknout Φlßnek

Diskuse k Φlßnku
 Adobe RGB vs sRGBJirka Jirout27.1.2003 01:28[ reakce ]
    RE: Adobe RGB vs sRGBPavel Pola27.1.2003 01:37[ reakce ]
       RE: RE: Adobe RGB vs sRGBPavel Pospisil27.1.2003 03:36[ reakce ]
       RE: RE: Adobe RGB vs sRGBJirka Jirout27.1.2003 14:09[ reakce ]
          RE: RE: RE: Adobe RGB vs sRGBradka27.1.2003 18:36[ reakce ]
             RE: RE: RE: RE: Adobe RGB vs sRGBJirka Jirout27.1.2003 21:16[ reakce ]
 Zkusenosti s digitalnimi minilaby aneb jak jsem k digitalni fotokomore priselPavel Pospisil28.1.2003 09:13[ reakce ]
    RE: Zkusenosti s digitalnimi minilaby aneb jak jsem k digitalni fotokomore priselMR28.1.2003 16:49[ reakce ]
       RE: RE: Zkusenosti s digitalnimi minilaby aneb jak jsem k digitalni fotokomore priselPavel Pospisil30.1.2003 14:12[ reakce ]
    RE: Zkusenosti s digitalnimi minilaby aneb jak jsem k digitalni fotokomore priselIvo Pokorn²31.1.2003 16:39[ reakce ]
 Adobe Photoshop + EXIFP.J.28.1.2003 12:41[ reakce ]
 Kalibrace monitoruBorekL30.1.2003 13:25[ reakce ]
    RE: Kalibrace monitoruPavel Pospisil30.1.2003 14:33[ reakce ]
       RE: RE: Kalibrace monitoruBorekL30.1.2003 14:54[ reakce ]
          RE: RE: RE: Kalibrace monitoruPavel Pospisil30.1.2003 16:54[ reakce ]
[ zobrazit vÜe ]   [ p°idat p°φsp∞vek ]   [ plnΘ zn∞nφ ]
 
ISSN 1213-5704
nahoru