o nßskontaktmapa serveru
Dnes je: 5.4.2003, 16:50 
obchodbazarporadnamoje nejlepÜφ sv∞tloakce
PALADIX foto-slu₧by
PALADIX foto-slu₧by
Grand Prix Tety Kate°iny
Sout∞₧ pro ka₧dΘho
FotoPr∙vodce
Diskusnφ f≤rum, fotogalerie
Profesionßlnφ skenovßnφ negativ∙ i diapozitiv∙
Skenujeme!!!

info 
U₧ivatel: nep°ihlßÜen
 
 

sekce 
Praxe
 
Teorie
 
   P°φstroje, materißly, procesy
 
   Optika, sv∞tlo, expozice
 
   Digitßlnφ fotografie
 
Technika
 
Cestovßnφ
 
PhotoArt
 
Pro chvφle oddechu
 
Ze spoleΦnosti
 
Ze sv∞ta podnikßnφ
 
┌vodnφky
 
TiskovΘ zprßvy
 
 

hledßnφ 
 
 

Perspektiva - od teorie k praxi

Teorie ilustrovanß praktick²mi ukßzkami, vΦetn∞ podrobnΘho rozboru toho, proΦ nejde zoomovat nohama a jak sprßvn∞ zoom pou₧φvat.

╪ekneme-li perspektiva, tak tφm zpravidla rozumφme obecn∞ zp∙sob zobrazenφ hloubky trojrozm∞rnΘho prostoru na plochΘm, dvojrozm∞rnΘm obraze. V p°φpad∞ fotografovßnφ, kdy sv∞t p°ed kamerou se promφtß skrz ΦoΦky objektivu nebo i jen pouhou dφrku do roviny filmu (nebo dnes u₧ i sv∞tlocitlivΘho Φipu), vznikß takzvanß lineßrnφ perspektiva. Tedy samoz°ejm∞ teoreticky, v ideßlnφm p°φpad∞. Ve skuteΦnosti je fotografickß perspektiva lineßrnφ jen p°ibli₧n∞. Budeme-li ale p°edpoklßdat, ₧e objektiv je prost² geometrickΘho zkreslenφ a pomineme-li pro jednoduchost i fakt, ₧e objektiv ve skuteΦnosti nenφ jen jednoduchß tenkß ΦoΦka a budeme ignorovat jeho fyzickou dΘlku, pak si situaci m∙₧eme p°edstavit tak, ₧e ka₧d² bod scΘny se na filmu zobrazφ p°esn∞ tam, kde p°φmka vychßzejφcφ z tohoto bodu, prochßzejφcφ optick²m st°edem objektivu, protne rovinu filmu. P°i tomto zp∙sobu zobrazenφ se ka₧dß p°φmka v promφtanΘ scΘn∞ zobrazφ na filmu zase jako p°φmka. Proto lineßrnφ perspektiva. Co se ovÜem p°i takovΘmto promφtßnφ nezachovß, jsou vzdßlenosti bod∙, ·hly mezi p°φmkami a rovnob∞₧nost p°φmek. Pokud rovnob∞₧ky nejsou paralelnφ s rovinou filmu, pak se na obraze sbφhajφ. Je to dßno tφm, ₧e objekty stejnΘ velikosti, kterΘ jsou vzdßlenΘ dßl od objektivu, se na filmu zobrazφ menÜφ. Rovnß silnice ubφhajφcφ do dßli je ve skuteΦnosti sice stßle stejn∞ Üirokß, ale pro vzdßlen∞jÜφ body se tato Üφ°ka promφtne na filmu jako menÜφ a krajnice se na obrßzku sbφhajφ.

Perspektiva: sbφhßnφ rovnob∞₧n²ch liniφ Perspektiva: zmenÜujφcφ se objekty
Obr. 1 - D∙sledky lineßrnφ perspektivy: Sbφhßnφ rovnob∞₧n²ch liniφ a zmenÜenφ objekt∙ dßle od kamery. Na fotografiφch tyto prvky vyvolßvajφ dojem prostorovΘ hloubky.

NaÜe oΦi a mozek jsou na lineßrnφ perspektivu zvyklΘ. Majφ s nφ zkuÜenost a v∞dφ, Φφm se projevuje a jak majφ jejφ znaky interpretovat. Proto jsou na fotografiφch prostorotvorn²mi prvky nap°. sbφhajφcφ se linie, o kter²ch vφme, ₧e ve skuteΦnosti jsou rovnob∞₧nΘ nebo objekty, o kter²ch tuÜφme, ₧e jsou podobnΘ velikosti, ale n∞kterΘ z nich jsou na fotografii velkΘ a jinΘ malΘ. Ka₧d² fotograf vφ, ₧e kdy₧ fotografuje krajinu a umφstφ do pop°edφ n∞jak² objekt, fotografie tφm zφskß prostorovost, hloubku. Poj∩me se ale na perspektivu podφvat pon∞kud detailn∞ji a trochu vφc se zamyslet nad tφm, jak² je p°i lineßrnφm promφtßnφ vztah mezi vzdßlenostφ objekt∙ a velikostφ jejich obrazu, jak² vliv mß ohniskovß vzdßlenost objektivu a jakΘ d∙sledky pro nßs fotografy to mß v praxi.

Lineßrnφ perspektiva: vliv vzdßlenosti a ohniska
Obr. 2 - Lineßrnφ perspektiva: vliv vzdßlenosti od fotografovanΘho objektu a ohniskovΘ vzdßlenosti objektivu.

Zßkladem jsou dv∞ velmi jednoduchß pravidla, kterß zde platφ a od kter²ch se vÜe ostatnφ odvφjφ:

  1. Velikost obrazu objektu je nep°φmo ·m∞rnß vzdßlenosti objektu od objektivu.
  2. Velikost obrazu objektu je p°φmo ·m∞rnß ohniskovΘ vzdßlenosti objektivu.
Nßzorn∞ to vidφme na Obr. 2. Ob∞ pravidla jsou jednoduch²m d∙sledkem podobnosti troj·helnφk∙. V praxi tato pravidla platφ pouze p°ibli₧n∞, proto₧e vzdßlenost roviny filmu nenφ p°esn∞ rovnß ohniskovΘ vzdßlenosti objektivu. Tato vzdßlenost se m∞nφ podle toho, na jakou vzdßlenost je zaost°eno. OznaΦφme-li vzdßlenost objektu d a ohniskovou vzdßlenost f, pak obraz objektu je na filmu ostr², kdy₧ vzdßlenost roviny filmu r spl≥uje Gausovu formuli

1/d +1/r = 1/f.

Vzdßlenost roviny filmu je tudφ₧ rovnß ohniskovΘ vzdßlenosti jen p°i zaost°enφ na nekoneΦno. Je-li zaost°eno blφ₧, je v∞tÜφ. Jak je vidno z nßkresu na Obr. 2, v p°φpad∞ r∙zn²ch vzdßlenostφ od fotografovanΘho objektu nenφ podstatnΘ, jestli je vzdßlenost roviny filmu p°esn∞ rovnß ohniskovΘ vzdßlenosti nebo ne, ale jen to, jestli je v obou p°φpadech stejnß. Prvnφ z v²Üe uveden²ch pravidel proto platφ p°esn∞, pokud bude zaost°eno na stejnou vzdßlenost, tj. nap°φklad pro velikosti objekt∙ na tΘ₧e fotografii. Budeme-li ale mφsto toho uva₧ovat t°eba fotografovßnφ tΘho₧ objektu z r∙zn²ch vzdßlenostφ, pak platφ u₧ jen pouze p°ibli₧n∞, kdy₧ vzdßlenosti nejsou p°φliÜ rozdφlnΘ. DruhΘ pravidlo platφ p°esn∞ pouze p°i zaost°enφ na nekoneΦno. P°i zaost°enφ na blφzko, kdy v Gausov∞ formuli Φlen 1/d nelze zanedbat, je zßvislost velikosti obrazu na ohniskovΘ vzdßlenosti pon∞kud komplikovan∞jÜφ. To znamenß, ₧e pokud si nap°φklad chcete ud∞lat p°edstavu, o kolik budete mφt na fotografiφch v∞tÜφ zvφ°ata focenß na dßlku teleobjektivem, kdy₧ si mφsto 200mm objektivu po°φdφte objektiv s ohniskem 300mm, tak m∙₧ete poΦφtat s tφm, ₧e pom∞r velikostφ bude 2:3, tj. zvφ°ata budou v∞tÜφ o 50%. Podobnou jednoduchou ·vahu u₧ ale nem∙₧ete aplikovat, bude-li °eΦ t°eba o focenφ makra.

Zatφm jsme si vÜφmali jen toho, jak se zobrazφ jeden jedin² objekt. V reßlu ale v∞tÜinou fotografujeme scΘny, kde objekt∙ je vφce a jsou od nßs r∙zn∞ vzdßlenΘ. Pokud budeme uva₧ovat jen jedin² objekt (a jeÜt∞ navφc ploch²), pak to, ₧e od n∞j jsme dßl, m∙₧eme vykompenzovat tφm, ₧e pou₧ijeme pat°iΦn∞ delÜφ ohnisko. U b∞₧nΘ trojrozm∞rnΘ scΘny u₧ tohle ale nenφ pravda. Zm∞nou ohniskovΘ vzdßlenosti se nßm toti₧ poda°φ dosßhnout stejnΘ velikosti prßv∞ jen u toho jednoho objektu. Ostatnφ objekty z zßb∞ru, kterΘ jsou k nßm blφ₧ nebo jsou naopak od nßs dßl, budou jinak velkΘ. Relativnφ velikosti objekt∙ v zßb∞ru se zm∞nφ. Praktickou ukßzku rozdφl∙ takto vznikl²ch vidφte na Obr. 3. Nejen₧e se v zßvislosti na zvolenΘm ohnisku siln∞ m∞nφ pozadφ (mßm te∩ konkrΘtn∞ na mysli, co pozadφ zahrnuje a jakß je velikost objekt∙ v pozadφ na snφmku û rozdφl je i v hloubce ostrosti, ale to te∩ nechme stranou), m∞nφ se i fotografovan² objekt sßm, proto₧e i on je trojrozm∞rn² a pom∞r velikostφ jeho r∙zn²ch Φßstφ je na ka₧dΘm snφmku jin². Kdy₧ porovnßte, jak vypadajφ snφmky po°φzenΘ krßtk²mi ohnisky ve srovnßnφ s delÜφmi, bude vßm okam₧it∞ jasnΘ, proΦ nap°φklad pro fotografovßnφ lidφ fotoreportΘ°i rßdi pou₧φvajφ Üiroko·hlΘ objektivy, zatφmco na formßlnφ portrΘty a v m≤dnφ fotografii se pou₧φvajφ p°edevÜφm teleobjektivy. P°i fotografovßnφ krßtk²m ohniskem je zahrnuto mnohem vφce objekt∙ v pozadφ a tyto objekty jsou v porovnßnφ s hlavnφm objektem v²razn∞ menÜφ. Na snφmku je zachycena i pom∞rn∞ velkß Φßst okolφ hlavnφho objektu a fotografovan² objekt je tak zasazen do n∞jakΘho prost°edφ, je pro n∞j vytvo°en kontext. To, ₧e lidΘ majφ na snφmcφch velkΘ nosy a ÜiÜatΘ hlavy nenφ u reportß₧nφ fotografie podstatnΘ, pokud se nejednß o extrΘmnφ deformaci. Na druhou stranu, teleobjektiv zabere jen malou Φßst pozadφ za objektem, tak₧e je jednoduchΘ se vyhnout ruÜiv²m prvk∙m, pozadφ potlaΦit a nechat vyniknout fotografovan² objekt. Krom∞ toho objekt takΘ vizußln∞ zploÜtφ, co₧ u portrΘt∙ p∙sobφ p°φzniv∞ (pokud to samoz°ejm∞ nenφ p°ehnanΘ).

20mm, 31cm 24mm, 35cm 28mm, 41cm
20mm, 31cm 24mm, 35cm 28mm, 41cm
35mm, 38cm 50mm, 70cm 70mm, 93cm
35mm, 38cm 50mm, 70cm 70mm, 93cm
100mm, 139cm 135mm, 177cm 200mm, 242cm
100mm, 139cm 135mm, 177cm 200mm, 242cm
Obr. 3 - T²₧ objekt fotografovan² r∙zn²mi ohnisky z r∙zn²ch vzdßlenostφ, tak aby velikost objektu na fotografii byla zachovanß. Pozadφ i objekt samotn² vypadajφ r∙zn∞.

Nejde ale jen o portrΘty. Na fotografiφch po°φzen²ch krßtk²mi ohnisky jsou rozdφly ve velikosti obraz∙ jednotliv²ch objekt∙ tvo°φcφch scΘnu velkΘ. U teleobjektivu je tomu naopak - objekty v pozadφ se jevφ tΘm∞° stejn∞ velkΘ, jako ty v pop°edφ. Fotografie po°φzenΘ Üiroko·hl²m objektivem tak dojem prostorovΘ hloubky zv²raz≥ujφ, objekty v pozadφ se nßm zdajφ b²t daleko. Snφmky teleobjektivem naopak prostorovost potlaΦujφ, r∙zn∞ vzdßlenΘ objekty se nßm zdajφ b²t sra₧enΘ k sob∞. VÜimn∞te si, jak zatφmco na prvnφch snφmcφch vypadß koΦka od pergoly daleko, na poslednφch se zdß b²t hned vedle nφ. ProhlΘdnete-li si popo°ßdku celou sΘrii, bude se vßm zdßt, ₧e se koΦka k pergole p°ibli₧uje, i kdy₧ ve skuteΦnosti stßla stßle stejn∞ daleko.

ProΦ nelze u trojrozm∞rnΘ scΘny zm∞nu vzdßlenosti vykompenzovat zm∞nou ohniska, zaΦne b²t jasnΘ, kdy₧ se podφvßme na nßkresy na Obr. 4. Kdy₧ zm∞nφme ohnisko, tak se vÜechny objekty zmenÜφ nebo zv∞tÜφ rovnom∞rn∞, tj. vzßjemn² pom∞r velikostφ jejich obraz∙ se zachovß. Naproti tomu, p°i zm∞n∞ pozice kamery se pom∞r velikostφ objekt∙ a jejich Φßstφ zm∞nφ, proto₧e pom∞r star²ch a nov²ch vzdßlenostφ je pak jin². Viz t°eba t°eba konkrΘtn∞ situace zachycenß na Obr. 4. Vzdßlenost od bli₧Üφho objektu je d a od vzdßlen∞jÜφho 2d, Φili pom∞r jak vzdßlenostφ, tak i velikostφ obrazu obou objekt∙ na snφmku je 2:1. Kdy₧ se vzdßlenost od prvnφho objektu zv∞tÜφ na dvojnßsobek, tak vzdßlenost od druhΘho objektu bude 3d, Φili pom∞r vzdßlenostφ a pota₧mo i velikostφ obraz∙ je pak 3:2. Vezmeme-li za zßklad situaci na Obr. 4 dole a budeme uva₧ovat, ₧e se s kamerou vzdßlφme na dvojnßsobek p∙vodnφ vzdßlenosti od bli₧Üφho objektu, ale pou₧ijeme dvojnßsobn∞ dlouhΘ ohnisko, abychom tuto zm∞nu vykompenzovali, dostaneme situaci na Obr. 4 uprost°ed. Jasn∞ zde vidφme ₧e zatφmco velikost obrazu prvnφho objektu se opravdu nezm∞nila, velikost druhΘho je rozdφlnß. P∙vodn∞ byl druh² objekt ve srovnßnφ s prvnφm poloviΦnφ, potom co jsme zm∞nili polohu a ohnisko dosahuje dvou t°etin velikosti prvnφho. Zm∞nφme-li polohu, zm∞nφ se relativnφ velikosti jednotliv²ch objekt∙ a jejich Φßstφ na snφmku. Tφm, ₧e zvolφme jinΘ ohnisko, m∙₧eme ovlivnit celkovΘ m∞°φtko a tak vykompenzovat velikost jednoho zvolenΘho objektu, ale vzßjemnΘ velikosti objekt∙ a jejich Φßstφ tφm zm∞nit zp∞t nem∙₧eme. V²sledn² snφmek proto bude vypadat jinak.

Lineßrnφ perspektiva: vliv vzdßlenosti a ohniska - dva objekty
Obr. 4 - Lineßrnφ perspektiva: vliv vzdßlenosti od objektu a ohniskovΘ vzdßlenosti objektivu na pom∞r velikostφ dvou r∙zn∞ vzdßlen²ch objekt∙.

To ovÜem znamenß, ₧e zm∞na pozice a zoomovßnφ jsou dv∞ principißln∞ zcela rozdφlnΘ v∞ci. Zatφmco zoomovßnφm m∞nφme jen a pouze celkovΘ m∞°φtko zobrazenφ neboli zachycen² v²°ez (proto₧e velikost filmovΘho polφΦka se nem∞nφ), tak pokud mφsto zoomovßnφ zm∞nφme polohu, m∙₧eme sice dosßhnout stejnΘ velikosti jednoho zvolenΘho objektu nebo podobnΘho v²°ezu, ale kompletn∞ se zm∞nφ to, jak bude fotografovan² objekt na snφmku vypadat, stejn∞ tak i vzßjemnΘ vztahy mezi objekty na snφmku û jejich relativnφ velikosti, vzdßlenosti, jak se zakr²vajφ, atd. N∞kte°φ ortodoxnφ zastßnci pevn²ch ohnisek se bijφ v hru∩, ₧e nejsou lφnφ äzoomovat nohamaô a tvrdφ, ₧e pou₧φvßnφ pevnΘho ohniska je nutφ zpomalit a lΘpe se soust°edit na objekt, kter² fotografujφ. To je ovÜem hrub² omyl plynoucφ z toho, ₧e nepochopili, jak² je rozdφl mezi zoomovßnφm a zm∞nou polohy. NetuÜφ, k Φemu je zoom dobr² a nedokß₧ou ho sprßvn∞ pou₧φvat. Zoom je velice u₧iteΦnß v∞c. Nejde jen o to, ₧e p°ed vßmi m∙₧e b²t plot, °eka nebo jinß p°ekß₧ka, tak₧e popojφt nelze a nem∙₧ete-li prodlou₧it ohnisko, tak se vßm nepoda°φ vyhlΘdnut² objekt rozumn∞ vyfotografovat. Jde hlavn∞ o to, ₧e kdy₧ musφte popojφt, tak se zm∞nφ nejen to, co chcete (velikost hlavnφho fotografovanΘho objektu nebo v²°ez), ale zm∞nφ se i dalÜφ v∞ci. Pou₧φvßte-li pevnΘ ohnisko, p°ipravujete se tφm o Φßst kontroly nad tφm, jak bude fotografie vypadat. Nechci zde vyvolat vßlku jestli zoomy ano nebo ne. Zoomy, dφky tomu, ₧e jsou konstrukΦn∞ mnohem komplikovan∞jÜφ ne₧ pevnß ohniska, majφ svΘ nev²hody. To je bez diskuse. Stejn∞ tak jako je nesmysl tvrzenφ, ₧e pevnß ohniska jsou lepÜφ, je nesmysl i tvrzenφ, ₧e zoom je lepÜφ. Ka₧d² si sßm pro sebe musφ ud∞lat ₧eb°φΦek, jak moc mu na Φem zßle₧φ, podle toho se rozhodnout, co je lepÜφ pro n∞j, a nep°edpoklßdat, ₧e co je lepÜφ pro n∞j, je nutn∞ lepÜφ i pro vÜechny ostatnφ. Chci jen poukßzat na to, ₧e mnozφ z fotograf∙ si dost dob°e neuv∞domujφ, jak velkΘ v²hody zoom p°i komponovßnφ poskytuje a zbyteΦn∞ zoomy shazujφ, proto₧e se nenauΦili je sprßvn∞ pou₧φvat.

To, jak se na fotografovan² objekt soust°edφte, zßle₧φ jen a jen na vßs, ne na tom, jak² objektiv mßte na fotoaparßtu nasazen². A¥ u₧ fotφte Φφmkoli, musφte se v prvΘ °ad∞ dφvat. Mßte-li pevnΘ ohnisko, m∙₧ete se dφvat na objekt skrz hledßΦek svΘho fotoaparßtu, m∞nit u toho polohu, pozorovat, jak se zßb∞r m∞nφ, a podle toho si vybrat, kdy spouÜ¥ stisknout. Budete-li podobn² p°φstup praktikovat se zoomem a nßhodn∞ tu popojdete a tu zase zazoomujete, tak tφm nic nezφskßte. Pou₧φvßte-li zoom, nauΦte se nejd°φv na scΘnu dφvat bez fotoaparßtu u oka. Pokuste se vnφmat, jak z mφsta, na kterΘm stojφte (kleΦφte, le₧φte), scΘna p°ed vßmi vypadß: jak odsud vypadß vßÜ hlavnφ objekt a jakΘ jsou vztahy mezi vÜemi objekty, kterΘ scΘnu tvo°φ - jak daleko od sebe se v∞ci jevφ, jak se navzßjem p°ekr²vajφ nebo i zcela zakr²vajφ. P°em²Ülejte u toho takΘ nad tφm, kterΘ objekty na snφmku budete chtφt mφt a kterΘ ne. Sna₧te se, aby ty, co tam nemajφ co d∞lat, byly od t∞ch, kterΘ v zßb∞ru nesmφ chyb∞t, dostateΦn∞ separovanΘ, abyste pozd∞ji mohli zvolit v²°ez tak, aby na fotografii bylo p°esn∞ to, co tam mφt chcete a nebylo tam nic, co tam b²t nemß. Cho∩te nebo lezte kolem zvolenΘho objektu tak dlouho, dokud nenajdete mφsto, odkud scΘna vypadß podle vaÜich p°edstav. Pak teprv zvedn∞te fotoaparßt k oku a zaΦn∞te zoomovat a hledat sprßvn² v²°ez.

20mm 24mm 28mm
20mm 24mm 28mm
35mm 50mm 70mm
35mm 50mm 70mm
100mm 135mm 200mm
100mm 135mm 200mm
Obr. 5 - T²₧ objekt fotografovan² r∙zn²mi ohnisky ze stejnΘ vzdßlenosti, 230 cm. Pozadφ a objekt zachovßvajφ stejn² vztah, m∞nφ se jen m∞°φtko a v²°ez.
575cm 479cm 410cm
575cm 479cm 410cm
329cm 230cm 164cm
329cm 230cm 164cm
115cm 85cm 58cm
115cm 85cm 58cm
Obr. 6 - T²₧ objekt fotografovan² ohniskem t²m₧ ohniskem, 50mm, z r∙zn²ch vzdßlenostφ. M∞nφ se nejen m∞°φtko a v²°ez, ale i to, jak objekt a pozadφ vypadajφ, jejich relativnφ velikost i vzßjemnß poloha.

Praktickou ukßzku toho, jak² je rozdφl mezi zoomovßnφm a chozenφm vidφte na Obr. 5 a 6. VÜechny snφmky na Obr. 5 byly po°φzeny r∙zn²mi ohnisky ze stejnΘho mφsta, vzdßlenΘho asi 230cm od hlavnφho objektu, kter²m byla v tomto p°φpad∞ koΦka. (Vzhledem k tomu, ₧e tento experiment vy₧adoval ze strany modelky nekoneΦnou trp∞livost, dovolila jsem si pou₧φt plechovou.) Snφmky na Obr. 6 byly naopak vÜechny po°φzeny ohniskem 50mm z r∙zn²ch vzdßlenostφ. Vzdßlenosti jsem volila tak, aby velikost koΦky na jednotliv²ch snφmcφch byla p°ibli₧n∞ stejnß jako u Obr. 5. Jasn∞ zde vidφte rozdφl. Zatφmco v p°φpad∞ pou₧itφ r∙zn²ch ohnisek z tΘho₧ mφsta z∙stßvß koΦka stßle stejn∞ zarßmovanß pergolou a jen m∞°φtko zv∞tÜenφ a v²°ez se m∞nφ, v p°φpad∞ pou₧itφ pevnΘho ohniska 50mm a äzoomovßnφ nohamaô je vzßjemnß poloha koΦky a pergoly na snφmcφch r∙znß. M∞nφ se i to, jak samotnß koΦka vypadß. Na p°edposlednφ fotografii koΦku zaΦφnß zakr²vat stoliΦka a na poslednφ u₧ toho z koΦky mnoho nevidφme. M∙₧ete zde namφtnout, ₧e jsem nemusela fotit tolik zdola. ┌mysln∞ jsem zde ale udr₧ovala u vÜech snφmk∙ konstantnφ v²Üku stativu (cca 40cm), abych tak trochu simulovala reßlnou situaci, kdy jste p°i v²b∞ru pozice limitovßni v²Ükou svΘ postavy a chybφ vßm mo₧nost objekt fotografovat z vyv²ÜenΘho mφsta. (Ne ₧e bych se domnφvala, ₧e jste trpaslφci vysocφ 40cm, ale tato v²Üka se ukßzala b²t optimßlnφ pro nafocenφ ilustraΦnφho p°φkladu s rekvizitami, kterΘ byly po ruce û barovou stoliΦkou, koΦkou a pergolou.)

Zßv∞rem se jeÜt∞ zmi≥me o Üiroko·hl²ch objektivech. V souvislosti s fotografovßnφm velmi krßtk²mi ohnisky Φasto uslyÜφte pojem Üiroko·hlß perspektiva. Ten, kdo tento pojem pou₧il, tφm m∞l na mysli v²razn∞ zeÜikmenΘ linie a kßcejφcφ se nebo ÜiÜatΘ a jinak r∙zn∞ deformovanΘ objekty na snφmku. Viz Obr. 7. Jak to tedy s Üiroko·hl²mi objektivy je? Je u ultrakrßtk²ch ohnisek perspektiva jinß, ne₧ lineßrnφ?

èiroko·hlß perspektiva
Obr. 7 - èiroko·hlß perspektiva: postavy stojφcφ naÜikmo, nep°irozenΘ rozdφly velikostφ Φßstφ t∞la u jednotliv²ch osob i mezi r∙zn²mi osobami navzßjem, deformovanΘ hlavy osob u kraje.

Pomineme-li rybφ oka a z∙staneme u normßlnφch, rektilineßrnφch objektiv∙, pak odpov∞∩ je ne. I u Üiroko·hl²ch objektiv∙ je perspektiva lineßrnφ a to, jakΘ jsou relativnφ velikosti objekt∙ a jejich Φßstφ, zßvisφ pouze na poloze, ze kterΘ fotografujeme, nikoli na ohniskovΘ vzdßlenosti. To se na prvnφ pohled zdß b²t nesmysl, ale je to tak. Na Obr. 8 je d∙kaz. Vlevo je fotografie po°φzenß ohniskem 70mm, vpravo je odpovφdajφcφ v²°ez z fotografie po°φzenΘ z tΘho₧ mφsta 20mm objektivem. Snφmky jsou, co se t²kß toho, jak se trojrozm∞rnß scΘna promφtla na dvojrozm∞rn² film, naprosto identickΘ. S extrΘmn∞ zeÜikmen²mi liniemi a deformovan²mi objekty se na snφmcφch po°φzen²mi velmi krßtk²mi ohnisky setkßvßme ze dvou d∙vod∙. Jednak je to dφky tomu, ₧e krßtkΘ ohnisko mß mnohem ÜirÜφ ·hel zßb∞ru. Na snφmku se tak objevφ i ty Φßsti scΘny, kterΘ jsou u delÜφho ohniska ji₧ mimo zßb∞r. Tyto Φßsti scΘny se promφtajφ na film pod velmi ostr²m ·hlem. P°i takovΘmto ·hlu promφtßnφ pak koule vypadß jako protßhlß ÜiÜka a pod. Druhak s Üiroko·hl²m objektivem typicky fotografujeme z mnohem menÜφch vzdßlenostφ û p°i kratÜφm ohnisku je obraz objektu menÜφ a tak jdeme blφ₧, abychom zßb∞r objektem vyplnili. Fotografujeme-li objekt z velmi malΘ vzdßlenosti, pak rozdφly v tom, jak jsou jeho jednotlivΘ Φßsti blφzko objektivu, jsou ve srovnßnφ se vzdßlenostφ, ze kterΘ fotografujeme, pom∞rn∞ velkΘ. Tφm pßdem jsou i znaΦnΘ rozdφly v tom, jak velkΘ se tyto Φßsti zobrazφ na filmu. Pro naÜe oΦi, zvyklΘ na normßlnφ pozorovacφ vzdßlenost, jsou takovΘto rozdφly nezvyklΘ. Zkuste se ale n∞kdy schvßln∞ podφvat na fotku po°φzenou ultraÜiroko·hl²m objektivem, kterß vykazuje extrΘmnφ Üiroko·hlou perspektivu, z pouh²ch pßr centimetr∙. (Pozorovacφ vzdßlenost by m∞la b²t zhruba ohniskovß vzdßlenost krßt mφra zv∞tÜenφ fotografie ve srovnßnφ s negativem, tj. pro fotku 10x15cm z kinofilmu po°φzenou 20mm objektivem zhruba 8cm.) Uvidφte, ₧e to, jak jsou objekty zobrazenΘ, se vßm zaΦne jevit mnohem normßln∞jÜφ. èiroko·hlß perspektiva nenφ nic jinΘho ne₧ normßlnφ lineßrnφ perspektiva, jen zobrazen² ·hel je v∞tÜφ.

70mm 20mm, v²°ez
Obr. 8 - Perspektiva je u Üiroko·hlΘho objektivu zcela stejnß, jako u objektiv∙ s v∞tÜφ ohniskovou vzdßlenostφ. Vlevo fotografie po°φzenß ze vzdßlenosti 230cm ohniskem 70mm, vpravo odpovφdajφcφ v²°ez z fotografie po°φzenΘ z tΘho₧ mφsta ohniskem 20mm. Oba snφmky jsou, a₧ na technickou kvalitu, prakticky identickΘ.


1    2    3    4    5
1 - v²born² ... 3 - pr∙m∞rn² ... 5 - Üpatn²
Poslat Φlßnek emailemVytisknout Φlßnek

Diskuse k Φlßnku
 Dφkystanda9.9.2002 09:36[ reakce ]
 Clanek a kockaKrata9.9.2002 10:44[ reakce ]
    RE: Clanek a kockaradka9.9.2002 14:41[ reakce ]
 Definicia pojmu "rybie oko" (a od coho zavisi) a pojmu "teleobjektiv"Ziak Erik9.9.2002 13:08[ reakce ]
    RE: Definicia pojmu \Radek Cholasta9.9.2002 15:00[ reakce ]
       Definicia pojmuRado10.9.2002 03:11[ reakce ]
       RE: RE: Definicia pojmu \\DuKe4.1.2003 22:33[ reakce ]
    RE: Definicia pojmu \radka9.9.2002 15:14[ reakce ]
    RE: Definicia pojmu \Jakub Hegenbart10.9.2002 12:46[ reakce ]
       RE: RE: Definicia pojmu \\Ziak Erik10.9.2002 13:18[ reakce ]
          RE: RE: RE: Definicia pojmu \\\\radka10.9.2002 16:20[ reakce ]
             RE: RE: RE: RE: Definicia pojmu \\\\\\\\radka10.9.2002 16:24[ reakce ]
                Rektilinerne objektivyZiak Erik11.9.2002 14:11[ reakce ]
                   RE: Rektilinerne objektivyradka11.9.2002 15:46[ reakce ]
                      Rektilinearita - zoom vs. pevne skloZiak Erik12.9.2002 07:57[ reakce ]
                         RE: Rektilinearita - zoom vs. pevne skloradka12.9.2002 19:28[ reakce ]
                            RE: RE: Rektilinearita - zoom vs. pevne skloJan Dostßl21.3.2003 23:26[ reakce ]
 dφkyHonza9.9.2002 14:31[ reakce ]
 DekujiVladimir11.9.2002 07:27[ reakce ]
    RE: DekujiVladimir11.9.2002 07:37[ reakce ]
 Zobrazenie nezakladnych objektivovJozef18.9.2002 22:28[ reakce ]
    RE: Zobrazenie nezakladnych objektivovradka19.9.2002 03:47[ reakce ]
 Teda, takhle ty do nßs :-)Tobφk21.2.2003 16:11[ reakce ]
[ zobrazit vÜe ]   [ p°idat p°φsp∞vek ]   [ plnΘ zn∞nφ ]
 
ISSN 1213-5704
nahoru