o nßskontaktmapa serveru
Dnes je: 5.4.2003, 16:50 
obchodbazarporadnamoje nejlepÜφ sv∞tloakce
PALADIX foto-slu₧by
PALADIX foto-slu₧by
Grand Prix Tety Kate°iny
Sout∞₧ pro ka₧dΘho
FotoPr∙vodce
Diskusnφ f≤rum, fotogalerie
Profesionßlnφ skenovßnφ negativ∙ i diapozitiv∙
Skenujeme!!!

info 
U₧ivatel: nep°ihlßÜen
 
 

sekce 
Praxe
 
Teorie
 
Technika
 
Cestovßnφ
 
PhotoArt
 
Pro chvφle oddechu
 
Ze spoleΦnosti
 
Ze sv∞ta podnikßnφ
 
┌vodnφky
 
TiskovΘ zprßvy
 
 

hledßnφ 
 
 

serißl 
╪φzenφ kontrastu a expozice papφr∙ s prom∞nn²m kontrastem 
╪φzenφ kontrastu a expozice papφr∙ s prom∞nn²m kontrastem
 
╪φzenφ kontrastu a expozice papφr∙ s prom∞nn²m kontrastem - VÜechno je jinak
 
╪φzenφ kontrastu papφr∙ s prom∞nn²m kontrastem û kalibrace expoziΦnφch Φas∙
 
Agfa MCP lesk, barevß hlava Meopta Color 3/4ES, kalibrace na st°ednφ Üedou
 
Kodak Polymax lesk, barevß hlava Meopta Color 3/4ES, kalibrace na st°ednφ Üedou
 
Foma Variant lesk, barevß hlava Meopta Color 3/4ES, kalibrace na st°ednφ Üedou
 
Kalibrace MG papφr∙ äna sv∞tlaô
 
Agfa MCP lesk, barevnß hlava Meopta Color 3/4ES, kalibrace "na sv∞tla"
 
Kodak Polymax, barevnß hlava Meopta Color 3/4ES, kalibrace na sv∞tla
 
Foma Variant, barevnß hlava Meopta Color 3/4ES, kalibrace na sv∞tla
 
  

╪φzenφ kontrastu papφr∙ s prom∞nn²m kontrastem û kalibrace expoziΦnφch Φas∙

V p°edchozφch Φlßncφch v∞novan²ch tomuto tΘmatu nßm Tobφk ukßzal, ₧e pro skuteΦn∞ plnou kontrolu nad vÜemi mo₧nostmi MG papφr∙ je t°eba jφt trochu hloub∞ji do problΘmu. Je nßm jasnΘ, ₧e ne vÜichni Φtenß°i jsou povahou experimentßto°i a ne ka₧d² mß mo₧nost si sv∙j zp∙sob °φzenφ kontrastu MG papφr∙ zkalibrovat. Proto je tu tento Φlßnek, kter² vysv∞tlφ princip kalibrace a dodß p°esnß data.

Trocha opakovßnφ ·vodem

Pou₧itφ MG papφr∙ je na prvnφ pohled jednoduchΘ û zm∞nou barvy sv∞tla se zm∞nφ kontrast, to vφ ka₧d², kdo tyto papφry n∞kdy pou₧il. ProblΘm je, ₧e v drtivΘ v∞tÜin∞ p°φpad∙ se p°i zm∞n∞ barevnΘho slo₧enφ sv∞tla zßrove≥ zm∞nφ intenzita sv∞tla a/nebo efektivnφ citlivost papφru. Proto je v∞tÜinou nutnΘ p°i zm∞n∞ filtrace ud∞lat novou prou₧kovou zkouÜky na najφt nov² expoziΦnφ Φas. Tento problΘm je obzvlßÜt∞ v²znamn² p°i pou₧itφ barevn²ch hlav. U f≤liov²ch filtr∙ nenφ tento problΘm tak akutnφ, v²robci dokonce tvrdφ, ₧e p°i jejich pou₧itφ nenφ t°eba expoziΦnφ Φas m∞nit (nap°. u filtr∙ Ilford pr² v rozsahu 0-3). To ovÜem nenφ zcela pravda, a pokud jde o kritickΘ prßce, i p°i pou₧itφ f≤liov²ch filtr∙ je t°eba m∞nit expoziΦnφ Φas p°i zm∞n∞ gradace, zejmΘna pokud pou₧φvßte filtry a papφry r∙zn²ch v²robc∙.

Ideßlnφ multigradaΦnφ papφr by m∞nil svou gradaci p°i zm∞n∞ barvy sv∞tla, ale efektivnφ citlivost by z∙stala konstatnφ. Jak popsal Tobφk ve sv²ch p°edchozφch Φlßncφch, citlivost zv∞tÜovacφch papφr∙ se vztahuje na Üed² odstφn o hustot∞ Dmin + 0,6, co₧ je cca 0,7. Na obr. 1 jsou senzitometrickΘ charakteristiky n∞kolika gradacφ klasickΘho ╚B papφru s pevnou gradacφ. VÜimn∞te si, ₧e k°ivky se protφnajφ prßv∞ v hodnot∞ optickΘ hustoty cca 0,7. Co to znamenß prakticky? Zhotovme 3 zv∞tÜeniny na 3 papφry s m∞kkou, st°ednφ a tvrdou gradacφ, v₧dy se stejn²m expoziΦnφm Φasem. Zv∞tÜeniny na vÜech t°ech gradacφch budou mφt st°ednφ odstφny ÜedΘ reprodukovßny stejn∞. Zv∞tÜeniny na papφru s m∞kkou gradacφ budou mφt st°ednφ Üedou sice stejnou, ve sv∞tlech a stφnech bude ale vφce ÜedΘ, vφce polot≤n∙. Naopak zv∞tÜeniny na papφru s tvrdou gradacφ budou mφt sice st°ednφ t≤ny taktΘ₧ stejnΘ, ale ve stφnech a sv∞tlech bude mΘn∞ polot≤n∙ a detaily budou slitΘ do ΦernΘ a bφlΘ. Technicky sprßvnß zv∞tÜenina by byla samoz°ejm∞ zhotovena na papφru s takovou gradacφ, aby reprodukce vÜech detail∙ ve stφnech a sv∞tlech byla optimßlnφ a snφmek byl p°itom dostateΦn∞ brilantnφ, s pln²m vyu₧itφm tonßlnφ Ükßly. Volba sprßvnΘ gradace je p°itom dßna zejmΘna kontrastem snφmanΘ scΘny a strmostφ vyvolanΘho negativu.

Charakteristickß k°ivka papφru Kodabrome II RC (povrch F)
Obr. Φ. 1: Charakteristickß k°ivka papφru Kodabrome II RC (povrch F)

Pokud budeme pracovat na MG papφry, z∙stßvajφ zßkladnφ pravidla nastφn∞nß v²Üe samoz°ejm∞ v platnosti. Cφlem je tedy nalΘzt takovou filtraci, kterß zp∙sobφ adekvßtnφ strmost zv∞tÜovacφho papφru, a povede k perfektnφ zv∞tÜenin∞. ReßlnΘ pr∙b∞hy charakteristick²ch k°ivek MG papφr∙ se ale liÜφ od chovßnφ papφr∙ s pevnou gradacφ û prßv∞ kv∙li zmi≥ovanΘ zm∞n∞ efektivnφ citlivosti p°i zm∞n∞ filtrace. Na obrßzku 2 je zachycen pr∙b∞h charakteristick²ch k°ivek papφr∙ Agfa MCP p°i osvitu vybran²mi filtracemi barevnou hlavou Meopta Color 3/4ES. VÜimn∞te si, ₧e pr∙b∞h k°ivek se podstatn∞ liÜφ od p°edchozφho p°φpadu. Dßle si vÜimn∞te, ₧e p°i za°azovßnφ filtr∙ vyÜÜφch hustot (₧lutΘho i purpurovΘho) se k°ivky posouvajφ doprava û hustÜφ filtr znamenß mΘn∞ sv∞tla, co₧ se projevφ zdßnliv²m snφ₧enφm citlivosti, proto se k°ivka posune doprava. Na osy x jsou v tomto p°φpad∞ vyneseny pouze relativnφ rozdφly expozic, tak₧e absolutnφ hodnotu expozice a tφm pßdem citlivosti nelze spoΦφtat. To ale nevadφ, nßm jde p°edevÜφm o vzßjemnΘ relativnφ rozdφly mezi jednotliv²mi filtracemi.

Praktick² d∙sledek posunut²ch k°ivek znß jist∞ ka₧d², kdo zv∞Üoval na MG papφry pomocφ barevnΘ hlavy: se za°azovßnφm filtr∙ vyÜÜφch hodnot je t°eba prodlu₧ovat expoziΦnφ Φas. P°i pou₧itφ f≤liov²ch filtr∙ se tento jev projevφ p°edevÜφm p°i vyÜÜφch filtracφch.

Agfa MCP lesk + Meopta Color 3/4ES
Obr. Φ. 2: Agfa MCP lesk + Meopta Color 3/4ES

Kalibrace

ProblΘm je tedy jasn² û zm∞na expoziΦnφho Φasu p°i zm∞n∞ filtrace. ╪eÜenφ se nabφzφ p°φmo samo û pro ka₧dou filtraci nalezneme urΦit² opravn² faktor, pomocφ kterΘho urΦφme opraven² (= prodlou₧en²) expoziΦnφ Φas, aby st°ednφ ÜedΘ odstφny na zv∞tÜeninßch zhotoven²ch s libovolnou filtracφ byly v₧dy stejn∞ tmavΘ. P°i kalibraci lze ovsem postupovat i jinak. Je mo₧nΘ urΦit jinΘ opravnΘ faktory, °φkejme jim ôna stφnyö a ôna sv∞tlaö. Jak u₧ nßzev napovφdß, ty prvnφ zp∙sobφ zafixovßnφ expozice sv∞tel, ty druhΘ stφn∙. O tom ale a₧ p°φst∞, dnes budeme kalibrovat na st°ednφ Üedou.

Nalezenφ opravn²ch faktor∙ metodou pokus û omyl je pracnΘ a zdlouhavΘ. Proto jsme zapojili profesionßlnφ techniku a faktory jsme spoΦφtali ze senzitometrick²ch dat. Zp∙sobem v²poΦtu te∩ Φtenß°e nebudeme zat∞₧ovat, zßjemci se mi mohou ozvat na mail. Postupn∞ budeme uve°ej≥ovat pro faktory pro nejr∙zn∞jÜφ kombinace filtr∙ û sv∞teln²ch zdroj∙ a papφr∙. V dneÜnφm Φlßnku zve°ej≥ujeme kalibraΦnφ data pro papφry Agfa MCP a zßrove≥ na nich vysv∞tlφme, jak s opravn²mi faktory pracovat.

Na konci tohoto Φlßnku je tabulka, kterß p°ehledn∞ t°φdφ odkazy na kalibraΦnφ ·daje pro jednotlivΘ kombinace filtr∙ û papφr∙ a sv∞teln²ch zdroj∙. Dnes tam nalezneme tedy kombinaci Agfa MCP a Meopta Color 3/4ES. Kliknutφm na odkaz se otev°e novΘ okno s grafy a tabulkou s opravn²mi faktory. Pro praktickou prßci budeme pot°ebovat tabulku s faktory, grafy informujφ o skuteΦn²ch pr∙b∞zφch charakteristick²ch k°ivek p°ed a po korekci. Z graf∙ takΘ m∙₧ete vyΦφst hodnoty Dmin a Dmax (hustoty ΦernΘ a bφlΘ).

Prvnφ dva grafy nazvanΘ ôm∞kkΘ filtraceö a ôtvrdΘ filtraceö ukazujφ pr∙b∞h charakteristick²ch k°ivek bez korekce (zvlßÜ¥ pro m∞kkΘ a tvrdΘ filtrace, aby grafy byly p°ehlednΘ). ExpoziΦnφ Φasy s jednotliv²mi filtracemi byly konstantnφ, tak₧e k°ivky se zvyÜujφcφmi se filtracemi ustupujφ doprava. Zv∞tÜeniny zhotovenΘ za t∞chto podmφnek by se tedy se zvyÜujφcφmi hodnotami filtrace stßvaly sv∞tlejÜφmi.

DalÜφ dva grafy nazvanΘ ôopravenΘ m∞kkΘ filtraceö a ôopravenΘ tvrdΘ filtraceö ukazujφ pr∙b∞h charakteristick²ch k°ivek po korekci opravn²mi faktory. JednotlivΘ expoziΦnφ Φasy se tedy v tomto p°φpad∞ liÜφ. S rostoucφ hustotou filtru rostou i opravenΘ expoziΦnφ Φasy, a tak kompenzujφ ·bytek sv∞tla. VÜimn∞te si, ₧e k°ivky se nynφ protφnajφ v hustot∞ cca 0,7, tak₧e se papφry chovajφ ideßln∞, Φili hustota st°ednφ ÜedΘ je pro vÜechny filtrace stejnß!

Praktick² postup

Budete-li chtφt naÜi metodu opravn²ch faktor∙ pou₧φt, postupujte nßsledovn∞:

  1. Zhotovte prou₧kovou zkouÜku. Pokud pou₧φvßte barevnou hlavu, zhotovte prou₧kovou zkouÜky bez filtru. Pokud pou₧φvßte filtry Ilford, zhotovte prou₧kovou zkouÜku s filtrem Φ. 2. Pokyny pro filtry jin²ch v²robc∙ zve°ejnφme, a₧ budeme mφt kalibraΦnφ data k dispozici.
  2. Vyhodno¥te optimßlnφ expoziΦnφ Φas a posu∩te kontrast zv∞tÜeniny. Budete-li chtφt zm∞nit kontrast, urΦete novou opravnou filtraci (pomocφ datasheetu od v²robce, kde by m∞l b²t popsßn vztah mezi gradaΦnφmi stupni a hodnotou filtrace).
  3. Opravnou gradaci nastavte na zv∞tÜovßku (pomocφ filtru nebo barevnΘ hlavy) a z naÜφ tabulky urΦete opravn² faktor.
  4. Tφmto faktorem vynßsobte expoziΦnφ Φas nalezen² v kroku 1 a zhotovte zv∞tÜeninu.

Opravn² faktor platφ pouze p°i zm∞n∞ filtrace z nuly (resp. filtru Φ. 2) na nenulovou filtraci.

Tabulka odkaz∙ na kalibraΦnφ data

ZnaΦka papφr∙ / Sv∞teln² zdroj Meopta Color 3/4ES
+ zabudovanΘ filtry
Äßrovka 150W
+ filtry Foma
Åßrovka 150 W
+ filtry Ilford
Agfa MCP lesk kalibrace na st°ednφ Üedou
kalibrace na sv∞tla
   
Kodak Polymax RC lesk kalibrace na st°ednφ Üedou
kalibrace na sv∞tla
   
Foma Variant kalibrace na st°ednφ Üedou
kalibrace na sv∞tla
   



1    2    3    4    5
1 - v²born² ... 3 - pr∙m∞rn² ... 5 - Üpatn²
Poslat Φlßnek emailemVytisknout Φlßnek

Diskuse k Φlßnku
[ p°idat p°φsp∞vek ]   [ plnΘ zn∞nφ ]
 
ISSN 1213-5704
nahoru