o nßskontaktmapa serveru
Dnes je: 5.4.2003, 16:56 
obchodbazarporadnamoje nejlepÜφ sv∞tloakce
PALADIX foto-obchod
PALADIX foto-obchod
Grand Prix Tety Kate°iny
Sout∞₧ pro ka₧dΘho
FotoPr∙vodce
Diskusnφ f≤rum, fotogalerie
PALADIX foto-slu₧by
PALADIX foto-slu₧by

info 
U₧ivatel: nep°ihlßÜen
 
 

sekce 
Praxe
 
   Zßklady
 
   Z praxe
 
   Tipy a triky
 
   Digitßlnφ fotografie
 
   V temnΘ komo°e
 
   Dotazy z poradny
 
   Literatura, Φasopisy
 
   FotocviΦenφ
 
   Jak vznikla tato fotografie
 
   Chybami se ...
 
Teorie
 
Technika
 
Cestovßnφ
 
PhotoArt
 
Pro chvφle oddechu
 
Ze spoleΦnosti
 
Ze sv∞ta podnikßnφ
 
┌vodnφky
 
TiskovΘ zprßvy
 
 

hledßnφ 
 
 

SluneΦnφ clona - ano Φi ne?

Krßtk² Φlßnek na tΘma sluneΦnφ clony spolu s n∞kolika post°ehy z praxe. ┌vaha, kdy mß smysl dßvat hromadu pen∞z za originßlnφ v²robek a kdy postaΦφ obecnß gumovß nßhrada.

  • ┌vod
  • Chovßnφ objektiv∙
  • Originßl kontra ty ostatnφ
  • Pßr p°φklad∙, kdy clona m∞la b²t, leΦ nebyla
  • Pßr praktick²ch rad zßv∞rem
  • A perliΦka zßv∞rem
  • ┌vod

    Ka₧d² amatΘrsk² fotograf urΦit∞ p°em²Ülφ nad tφm, jak zv²Üit kvalitu sv²ch fotografiφ. Na zaΦßtku se prokouÜe nßm∞tem samotn²m, poznß zlat² °ez a jinΘ zßkladnφ zßkonitosti fotografie. A pak nastßvß obdobφ, kdy u₧ d∞lßte subjektivn∞ p∞knΘ fotografie, ale Φas od Φasu se n∞co nevyda°φ. T°eba mß fotografie mal² kontrast, sluneΦnφ prasßtka (tam je to jasnΘ) nebo je pouze mdlß a nev²raznß. A p°esn∞ v tΘhle situaci mo₧nß nastßvß Φas zamyslet se nad sluneΦnφ clonou. JakΘ jsou mo₧nosti, co m∙₧e p°inΘst a k Φemu to vÜechno je se pokusφm dßle popsat. Ne₧ budu pokraΦovat, poj∩me si °φci, Φemu vlastn∞ mß sluneΦnφ clona zabrßnit?

    Mimochodem, sßm nßzev sluneΦnφ clona je bohu₧el velmi zavßd∞jφcφ. Stejnou neplechu m∙₧e na snφmku ud∞lat extrΘmn∞ jasnß "plechovß" obloha, silnß sv∞tla p°i noΦnφm fotografovßnφ a °ada jin²ch sv∞teln²ch zdroj∙. Tak₧e si prosφm v₧dy za nßsledujφcφ text dosazujte mφsto slunce jakΘkoliv jinΘ slovφΦko popisujφcφ siln² sv∞teln² zdroj.

    Chovßnφ objektiv∙

    P°edesφlßm, ₧e nßsledn² popis nemusφ platit pro ka₧d² objektiv, ale obecnΘ zßkonitosti budou v po°ßdku. Co se t²kß chovßnφ objektivu, je pot°eba rozliÜovat mezi:

    1. p°φm²m umφst∞nφm slunce do zßb∞ru, kdy samoz°ejm∞ nepom∙₧e ₧ßdnß sluneΦnφ clona, o mno₧stvφ sv∞teln²ch reflex∙ rozhoduje kvalita objektivu, poΦet ΦoΦek a jejich skupin, ·rove≥ optick²ch vrstev na ΦoΦkßch, momentßln∞ nastavenß clona, atd.

    2. umφst∞nφm slunce t∞sn∞ mimo zßb∞r, kdy nenφ p°φmo na snφmku, ale svφtφ dovnit° objektivu a souΦasn∞ zasahuje z ·hlu p°ednφ ΦoΦku

    3. umφst∞nφm slunce mimo zßb∞r, na snφmku nenφ, nesvφtφ dovnit° objektivu, ale jeho paprsky zasahujφ v ostrΘm ·hlu jeho p°ednφ ΦoΦku

    Profesionßlnφ objektivy mohou mφt protiodrazovou vnit°nφ ·pravu (struktura a materißl vnit°nφho tubusu, pomocnΘ clonky v mφstech nev²znamn²ch pro optiku ale v²znamn²ch pro sv∞telnΘ odrazy, atd.) a rovn∞₧ optickΘ povlaky ΦoΦek, nehled∞ na jejich materißl. Standardnφ °ada objektiv∙ bez ohledu na znaΦku b²vß v₧dy urΦit²m, i kdy₧ vφce ne₧ p°ijateln²m kompromisem. Nejlevn∞jÜφ modely jin²ch v²robc∙ nemajφ v t∞chto situacφch na r∙₧φch ustlßno, n∞kde se prost∞ uÜet°it muselo. Na druhou stranu, pokud cφlen∞ nevyhledßvßte vysoce kontrastnφ snφmky Φi slunce v zßb∞ru, mohou zcela bez problΘm∙ splnit vaÜe oΦekßvßnφ.

    K tomu je ovÜem nutnΘ jeÜt∞ podotknout, ₧e r∙znΘ objektivy jsou r∙zn∞ citlivΘ na rozdφlnΘ typy osv∞tlenφ. èiroko·hlΘ objektivy nejsou p°φliÜ choulostivΘ na osv∞tlenφ p°ednφ ΦoΦky sluncem. Z principu ta ΦoΦka prost∞ musφ b²t co nejvφce vp°edu, u vysoce sv∞teln²ch pevn²ch objektiv∙ vyrßb∞n²ch v poslednφ dob∞ mß jeÜt∞ k tomu velk² pr∙m∞r. P°φpadn∞ u t∞ch hodn∞ krßtk²ch (14 û 15mm) vystupuje jako malß kopule p°ed objektiv do prostoru. Ty lepÜφ objektivy tΘto t°φdy zpravidla zvlßdnou umφst∞nφ slunce do zßb∞ru. Pokud vÜak slunce t∞sn∞ ä°e₧eô p°ednφ ΦoΦku (p°φpad 2), mohou se v zßb∞ru vytvß°et °ady sv∞tl²ch bod∙. N∞kdy si jich vÜimnete, n∞kdy v zßpalu vybφrßnφ sprßvnΘho umφst∞nφ vÜech prvk∙ v obrazu vßm uniknou. A velmi p∞knß fotografie tak m∙₧e b²t zcela nepou₧itelnß.

    U standardnφch zoomovacφch objektiv∙ v rozmezφ 28û80 (105, 135) mm zßle₧φ na mechanickΘm provedenφ, n∞kterΘ majφ p°ednφ ΦoΦku alespo≥ ΦßsteΦn∞ zano°enou, jinΘ naopak zano°ujφ p°i zoomovßnφ navazujφcφ vnit°nφ ΦoΦky (vzdalujφ se od tΘ Φelnφ) a tak souΦasn∞ vytvß°ejφ alespo≥ ΦßsteΦn² efekt sluneΦnφ clony. U pevn²ch v b∞₧nΘm rozmezφ 35 a₧ 80 (105) mm b²vß p°ednφ ΦoΦka ΦßsteΦn∞ utopenß v t∞le objektivu a tφm sama svou konstrukcφ omezuje mo₧nost osvitu p°φm²m sluncem, pokud nenφ v zßb∞ru. Typick²m p°φkladem je v∞tÜina standardnφch 50mm objektiv∙, v∞tÜinou ani nenφ pot°eba k nim sluneΦnφ clonu kupovat. U teleobjektiv∙ zpravidla nejde o to umφstit slunce do zßb∞ru, to je spφÜe domΘna Üiroko·hl²ch. Zato jakmile slunce svφtφ na p°ednφ ΦoΦku (p°φpad 2, 3), velmi klesß celkov² kontrast snφmku a ten se rychle pokr²vß sv∞tl²m zßvojem. To je relativn∞ znßmΘ a Φasto zmi≥ovanΘ v literatu°e.

    K tomu vÜemu to jinak vypadß u pevn²ch objektiv∙, jinak u zoomov²ch. U zoomov²ch se uvnit° objektivu pohybujφ ΦoΦky a jejich skupiny p°i zoomovßnφ i p°i ost°enφ. Podle toho, kde se nachßzejφ, vypadajφ i sv∞telnΘ reflexy. N∞kdy se skupina ΦoΦek p°iblφ₧φ k tΘ vstupnφ, reflexy jsou pak v²raznΘ, naopak s jejφm vzdalovßnφm, äzano°ovßnφmô se, postupn∞ mohou ztrßcet.

    Pokud se s v²Üe uveden²mi sv∞teln²mi jevy b∞₧n∞ setkßvßte na sv²ch fotografiφch, je mo₧nß vhodnß ·vaha nad po°φzenφm sluneΦnφ clony. A proto₧e i takovß obyΦejnß v∞c existuje v nespoΦtu variant, m∙₧ete se zcela zbyteΦn∞ spßlit Üpatnou koupφ. Aby se to nestalo, tomu m∙₧e napomoci pokraΦovßnφ naÜeho povφdßnφ.

    Originßl kontra ty ostatnφ

    To p°ijdete do fotoobchodu a - zalapßte po dechu. Kus vykousanΘho plastu za tolik pen∞z? Asi ka₧d² si °ekne, nejsem blßzen, existuje p°ece spousta levn∞jÜφch neoriginßlnφch °eÜenφ. A tady m∙₧e nastat mal² kßmen ·razu. Zkusme si nastφnit n∞kolik bod∙ pro a proti ob∞ma variantßm sluneΦnφch clon :

    Originßlnφ plastovß clona :
    + p°esnΘ odstφn∞nφ sv∞tla bez vin∞tace
    + rychlß instalace p°es bajonet
    - zabφrß velk² prostor, nelze ji slo₧it
    - vysokß cena

    Gumovß clona :
    + je slo₧itelnß, zabere mßlo mφsta
    + nφzkß cena
    - na Üirok²ch ohniscφch zpravidla vin∞tuje
    - instalace p°es zßvit filtru

    Tak₧e kdy₧ to shrnu, ta originßlnφ bude mφt ten nejlepÜφ tvar a snadno ji nandßte. Jen₧e ji nelze slo₧it (ve v∞tÜin∞ p°φpad∙ ji vÜak lze nasadit na objektiv i obrßcen∞, co₧ transport maximßln∞ zjednoduÜuje) a stojφ docela balφk. Ta obyΦejnß se bude mo₧nß slo₧it∞ naÜroubovßvat na zßvit filtru, ale bude v gumovΘm provedenφ snadno slo₧itelnß a m∙₧e z∙stat na objektivu. Na nejÜirÜφm ohnisku m∙₧e, ale takΘ nemusφ vin∞tovat. DalÜφ nev²hodou je, ₧e zpravidla zabere tlouÜ¥ku jednoho filtru, tak₧e kdy₧ p°idßte nap°. polarizaΦnφ, je v²slednß tlouÜ¥ka rovna dv∞ma klasick²m filtr∙m. A v²slednß sestava u₧ m∙₧e na nejÜirÜφm ohnisku vin∞tovat.

    Pßr p°φklad∙, kdy clona m∞la b²t, leΦ nebyla

    Nemßm v ·myslu sem dßvat desφtky p°φklad∙, podobaly by se sob∞ jak vejce vejci. Navφc jsem cht∞l spφÜe naznaΦit ta mΘn∞ z°etelnß sv∞telnß "poÜkozenφ" po₧adovanΘho snφmku, nikoliv radikßlnφ chyby, kter²ch se Φas od Φasu dopustφ ka₧d² a jsou mu z°ejmΘ. Tak₧e nakonec jsem zvolil snφmky ze zoomov²ch objektiv∙, kterΘ se vyskytujφ relativn∞ nejΦast∞ji.

    SluneΦnφ clona

    Klasickß zimnφ krajinka se sluncem umφst∞n²m t∞sn∞ mimo zßb∞r, tak₧e jeho paprsky ost°e °ezaly p°ednφ ΦoΦku. Vzhledem k mrazu (cca û12░C) a silnΘmu v∞tru jsem byl lφn² vytahovat sluneΦnφ clonu. Pom∞rn∞ nev²raznΘ reflexy v pravΘ Φßsti na stromech jsem bohu₧el p°ehlΘdl (fotografovßno z ruky), horÜφ vÜak jsou celkovΘ a hlavn∞ velkΘ ploÜnΘ reflexy vzniklΘ na struktu°e sn∞hu. Jsou pom∞rn∞ mßlo vid∞t, avÜak na velkΘ fotografii 20x30cm jsou u₧ nep°ehlΘdnutelnΘ.

    Dßl nenφ co dodat, s nasazenou sluneΦnφ clonou by vÜe dopadlo dob°e. Objektiv Canon EF 20-35mm f/3,5-4,5 USM, ohnisko 20mm.

    SluneΦnφ clona

    ObyΦejn² zßb∞r z teleobjektivu. Proto₧e v²sledek ztrßty kontrastu je na internetu p°i formßtu jpg a velikosti snφmku mßlo z°eteln², dovolil jsem si ho poΦφtaΦov∞ trochu p°ehnat. Prost∞ jen demonstruje, co se stane, kdy₧ slunce svφtφ na vstupnφ ΦoΦku objektivu. NejhorÜφm d∙sledkem je pak celkovß ztrßta kontrastu ve stφnech a p°esun tmav²ch stφn∙ do spφÜe sv∞tlejÜφ oblasti Üed²ch odstφn∙. U diapozitiv∙ velmi v²raznΘ, u negativ∙ mΘn∞, leΦ takΘ.

    M∙₧ete si ho nasimulovat prost²m zaclon∞nφm p°ednφ ΦoΦky rukou, uvidφte, ₧e ztrßta kontrastu je hodn∞ v²raznß a m∙₧e ·sp∞Ün∞ znehodnotit jinak prvot°φdnφ snφmky. Dopl≥uji pouze, ₧e Φφm levn∞jÜφ teleobjektiv pou₧φvßte, tφm spφÜe je vhodnΘ mφt sluneΦnφ clonu. Objektiv Canon EF 100-300mm f/4,5-5,6 USM.

    SluneΦnφ clona

    Relativn∞ b∞₧n² zßb∞r u Üiroko·hl²ch objektiv∙ se sluncem p°φmo v zßb∞ru. Tady samoz°ejm∞ sluneΦnφ clona nepom∙₧e, ale n∞kdy jsou vlastnφ reflexy tak zrßdn∞ malΘ, ₧e prost∞ uniknou. Jinak je lze zaclon∞nφm a polohou slunce v zßb∞ru relativn∞ siln∞ omezit, od jednoznaΦn²ch sv∞teln∞ ostr²ch skvrn po mΘn∞ ruÜivß zv²razn∞nφ sv∞tla bez ostrΘho ohraniΦenφ. Pokud ovÜem chcete slunce do mφsta dßvajφcφho nejv∞tÜφ reflexy, nic nepom∙₧e, prost∞ budou.





    V²Üe uvedenΘ snφmky jen demonstrujφ kousek z nep°ebernΘ Ükßly mo₧nostφ vzniku ne₧ßdoucφch reflex∙, sv∞teln²ch zßvoj∙ nebo ztrßty kontrastu. Pro Φßst z nich staΦφ nasadit sluneΦnφ clonu a neobjevφ se. Jen ji musφte mφt.

    Pßr praktick²ch rad zßv∞rem

    Nemßm v ·myslu radit, kterß clona je pro vßs ta lepÜφ. Sßm jsem se na zaΦßtku sv²ch fotografick²ch pokus∙ sna₧il spφÜe o ta ägumovßô °eÜenφ. Jen₧e ΦernΘ r∙₧ky v neprav²ch chvφlφch m∞ rychle p°esv∞dΦily, ₧e v mΘm p°φpad∞ to nenφ dobrß cesta (Canon 28-105mm na ÜirÜφm konci vin∞tuje snad se vÜφm). Na druhou stranu, zrovna tenhle objektiv je tφm znßm², t°eba ten vßÜ m∙₧e b²t jin² a zvlßdne to.

    Pokud se rozhodnete pro jednoduÜÜφ °eÜenφ, nikdy nedejte p°i kupovßnφ gumovΘ sluneΦnφ clony na to, co vidφte v hledßΦku. Za prvΘ v₧dy zobrazuje nepatrn∞ menÜφ obraz, ne₧ jak² bude obsah snφmku (obvykle kolem 90û95%, jen ty nejvyÜÜφ modely zrcadlovek kolem 100%). Za druhΘ, i fotografie z negativu na minilabu je o°φznutß. Tak₧e û zkouÜejte expozicφ na diafilmy s pln∞ otev°enou clonou (na plnou dφru), pokud nejsou r∙₧ky zaΦernalΘ, jste v pohod∞. Pokud jsou, mßte sm∙lu. V druhΘ fßzi je dobrΘ zjistit, zda clona dovolφ pou₧φt aspo≥ jeden filtr na ÜirokΘm ohnisku. Pokud bez filtru je vÜe v po°ßdku, ale s nφm je ji₧ znatelnß vin∞tace, asi se s tφm t∞₧ko smφ°φte. Ono toti₧ p°i pou₧itφ filtru sundavat sluneΦnφ clonu je spφÜe Üpatnß ne₧ dobrß varianta. Tyto ·vahy samoz°ejm∞ platφ pro Üirokß ohniska (17 a₧ 28mm), u teleobjektiv∙ je naopak gumovß clona pou₧itelnß snad poka₧dΘ. Pokud älevnßô °eÜenφ nevyhovujφ, p°ece jen nastane Φas poohlΘdnout se po originßlu. Bude mφt z pohledu optiky a objektivu ideßlnφ vlastnosti, ovÜem ne skladnost. A je dobrΘ brßt v potaz jednu hodn∞ d∙le₧itou maliΦkost û originßl je d∞lan² p°esn∞, bude-li ho cokoliv p°eΦnφvat, na snφmku to bude vid∞t. Tak₧e pozor na znaΦn∞ ävolnΘô dr₧enφ objektivu p°i zoomovßnφ a podobn∞.

    ProΦ o tom mluvφm? Originßlnφ clonu pou₧φvßm na objektivu 28û105mm. StaΦφ malinkatß nepozornost, Üpatn∞ polo₧en² prst na objektivu p°eΦnφvajφcφ p°es hranu clony a hned je Φern² r∙₧ek. Dobrou Ükolou pro m∞ byla cyklodovolenß na Korsice. M∞l jsem toti₧ vyklouben² malφΦek na ruce a tak jsem ho slepil leukoplastφ dohromady s dalÜφm prstem, jak mi mß ₧ena-volejbalistka poradila. U₧ jsem si ovÜem nevÜimnul, ₧e mi na rukavici tφm pßdem p°eb²vß poslednφ prst a tak hodn∞ korsick²ch fotografiφ je dφky tΘto ämaliΦkostiô zcela nepou₧iteln²ch. Od tΘ doby si to ovÜem zatracen∞ dob°e pamatuji.

    K teleobjektiv∙m mohu podotknout jedinΘ û Φφm pou₧φvßte älevn∞jÜφô provedenφ, tφm spφÜ je dobrΘ investovat do sluneΦnφ clony libovolnΘ provenience. Ztrßta kontrastu p°i osv∞tlenφ p°ednφ ΦoΦky je natolik extrΘmnφ (zkuste si na p°φmΘm slunci objektiv zastφnit jen rukou), ₧e t∞ch n∞kolik investovan²ch korun se urΦit∞ vyplatφ. Naopak, u objektiv∙ nejvyÜÜφch °ad je to na zvß₧enφ, ono clona pro 70û200/2,8 libovolnΘho v²robce je u₧ znaΦn² bumbrlφΦek. Navφc kvalita ΦoΦek a vrstev v²sledn² vliv slunce sama o sob∞ potlaΦuje.

    A perliΦka zßv∞rem

    Äe nafotit pßr p°φklad∙ pro tenhle Φlßnek nebude legrace m∞ p°esv∞dΦila moje snaha o ukßzßnφ reflex∙ p°i boΦnφm osv∞tlenφ p°ednφ ΦoΦky u objektivu Canon 20-35mm f/3,5-4,5. NaÜel jsem si prostor s tΘm∞° Φernou spodnφ Φßstφ snφmku (les), velmi peΦliv∞ do n∞j umφstil os°e viditelnΘ reflexy a exponoval. Byl to diapozitiv a po vyvolßnφ na n∞m prost∞ z reflex∙ nic nenφ. Ono toti₧ p°es objektiv se v₧dy "dφvßme" p°i pln∞ otev°enΘ clon∞. No a ta po zaclon∞nφ m∙₧e, ale takΘ nemusφ, n∞kterΘ reflexy v klidu u°φznout. Tak₧e kdo mßte p°φpadnΘ p°iclon∞nφ pro kouknutφ na hloubku ostrosti na t∞le fotoaparßtu, pou₧ijte ji. Je to pro m∞ do tΘ doby p°ehlφ₧en² zp∙sob, jak se reflex∙ zbavit (ale m∙j fotoaparßt to tφmto zp∙sobem neumo₧≥uje ...).



    1    2    3    4    5
    1 - v²born² ... 3 - pr∙m∞rn² ... 5 - Üpatn²
    Poslat Φlßnek emailemVytisknout Φlßnek

    Diskuse k Φlßnku
     Test sluneΦnφ clony - chybaMultimotyl29.7.2002 07:52[ reakce ]
        RE: Test sluneΦnφ clony - chyba╚eÜtinß° II6.8.2002 11:08[ reakce ]
     Clona v cen∞TrhaΦ29.7.2002 11:19[ reakce ]
        RE: Clona v cen∞iikiik11.10.2002 23:18[ reakce ]
     originalni clonamargit29.7.2002 18:49[ reakce ]
        RE: originalni clonaJan Hlinßk30.7.2002 12:44[ reakce ]
     SluneΦnφ clonamils30.7.2002 21:23[ reakce ]
        RE: SluneΦnφ clonaPetrßk Jarda11.3.2003 15:35[ reakce ]
     gumovß clonadrbohlav5.8.2002 14:35[ reakce ]
        RE: gumovß clonaJan Hlinßk5.8.2002 14:39[ reakce ]
     Dve poznamkyradka14.8.2002 02:19[ reakce ]
        RE: Dve poznamkyJan Hlinßk14.8.2002 10:23[ reakce ]
     Slnecna clona na starsie typy objektivovtulenique26.9.2002 00:00[ reakce ]
     Slnecna clonaZiak Erik7.10.2002 10:27[ reakce ]
     Proti deÜti takyViochna Radim8.10.2002 00:22[ reakce ]
     Cena SCMarek Suk27.11.2002 12:47[ reakce ]
     sluneΦnφ clonaJi°φ Morßvek15.12.2002 03:01[ reakce ]
    [ zobrazit vÜe ]   [ p°idat p°φsp∞vek ]   [ plnΘ zn∞nφ ]
     
    ISSN 1213-5704
    nahoru