GISoft logo

Bentley MVAR

GISoft
E-mail: info@gisoft.cz

┌vodnφ strßnka

Informace o firm∞
Kontakt
Profil firmy
Partnerstvφ s Bentley

Produkty
Produkty GISoft
Produkty Bentley
Bentley SELECT
Odkazy
FAQ, tipy, triky
Archiv zprßv
Download

MGEO 6.0 - seznam zm∞n od verze 5.0

zß°φ 2000

MGEO 6.0 p°inßÜφ nejv²znamn∞jÜφ rozÜφ°enφ za dobu existence tohoto programu. Nejv∞tÜφ p°φnosy vypl²vajφ z p°enesenφ programu nad spoleΦnΘ softwarovΘ jßdro, kterΘ tvo°φ zßkladnφ stavebnφ kßmen jin²ch naÜich program∙. Novou funkΦnost a zm∞ny lze rozd∞lit do n∞kolika hlavnφch oblastφ:

  • nov² zp∙sob vedenφ informacφ o bodech v databßzi a inteligentnφ popisy
  • ·zkß provßzanost vÜech Φßstφ programu s datov²m modelem (p°edpisem kresby)
  • prßce s obecn²mi databßzemi a externφmi soubory û p°φprava dat pro GIS
  • import digitßlnφ katastrßlnφ mapy ve v²m∞nnΘm formßtu
  • mnoho rozÜφ°enφ stßvajφcφch nßstroj∙

Informace o bodech v databßzi a inteligentnφ popisy

Prvnφ zßsadnφ zm∞nou, kterou p°inßÜφ MGEO 6, je zp∙sob vedenφ informacφ o bodech a s nφm spojenΘ inteligentnφ popisy bod∙. Aby bylo nßzorn∞ji vid∞t p°φnosy souΦasnΘho zp∙sobu prßce s body, popiÜme nejprve pro srovnßnφ d°φv∞jÜφ zp∙sob zpracovßnφ.

Body se do v²kresu vynßÜely jako teΦky nebo znaΦky, voliteln∞ se jako texty do v²kresu vynßÜela Φφsla bod∙, v²Üky a texty k≤d∙, k bod∙m byly voliteln∞ p°ipojeny zßznamy v databßzi. To bylo vÜe. Neexistovala ·zkß vazba mezi bodem a jeho popisy (Φφslem, v²Ükou apod.), informace v databßzi byly volitelnΘ a tφm pßdem funkce, kterΘ vy₧adovaly dodateΦnΘ informace o bodech, nepracovaly bez databßze v∙bec nebo se spolΘhaly na to, ₧e ·daje o Φφsle bodu a v²Üce jsou ulo₧eny jako text ve v²kresu na sou°adnici bodu. Muselo se p°itom pamatovat na to, aby vÜechny pot°ebnΘ ·daje byly naΦteny do v²kresu.

V oblasti prßce s body p°inßÜφ MGEO 6.0 tyto zm∞ny:

  • Informace o bodech jsou v₧dy ulo₧eny v databßzi a popisy ve v²kresu zobrazujφ hodnoty t∞chto informacφ (Φφslo, v²Ükuà) tzn., ₧e jsou s obsahem v databßzi ·zce svßzßny. Na tomto mφst∞ n∞kterΘ z vßs mo₧nß napadne: "NaΦ pot°ebuji databßzi, kdy₧ vytvß°φme a p°edßvßme pouze grafickß data, tj. v²kresy DGN ? Nenφ to zbyteΦnß komplikace ?". Prßv∞ naopak. Na zßklad∞ zkuÜenostφ s p°edchozφmi verzemi a posouzenφ stßvajφcφch i budoucφch po₧adavk∙ na prßci s body bylo databßzovΘ ulo₧enφ informacφ o bodech vyhodnoceno jednoznaΦn∞ jako nejv²hodn∞jÜφ. Na mnoha mφstech p°inßÜφ zjednoduÜenφ a v∞tÜφ komfort. Jednφm z naÜich hlavnφch cφl∙ bylo, aby tato zm∞na nep°inesla u₧ivatel∙m ₧ßdnΘ novΘ nßroky. To se povedlo a tak si n∞kte°φ v∙bec nemusφ vÜimnout, ₧e pracujφ s databßzφ.
  • Dφky informacφm o bodech v databßzi je mo₧nΘ zvolenΘ popisy vynΘst kdykoli dodateΦn∞ - i po p°edchozφm smazßnφ popis∙.
  • Informace o bodech jsou ulo₧eny ve standardnφ databßzi, co₧ umo₧≥uje externφ zpracovßnφ bod∙ - externφ p°φstup k databßzi bod∙ z jin²ch program∙. Pokud dojde k externφm zm∞nßm, lze body v prost°edφ MicroStation jednoduÜe aktualizovat, a to jak poziΦn∞ (zm∞nφ-li se sou°adnice bodu), tak obsahov∞ (zm∞nφ-li se dalÜφ ·daje û nap°. Φφslo bodu).
    Jako v²chozφ databßzov² formßt je zvolen formßt Microsoft Access (soubor MDB), lze vÜak pou₧φt i jinΘ databßze podporovanΘ programem MicroStation (FoxPro, dBase a dalÜφ). Vzhledem k tomu, ₧e Microsoft ji₧ p°estßvß databßze FoxPro a dBase podporovat (databßzovΘ ovladaΦe, kterΘ jsou souΦßstφ Office 2000 a Windows 2000, je ji₧ plnohodnotn∞ nepodporujφ), tyto databßze vßm z dlouhodobΘho hlediska nedoporuΦujeme.
  • Databßze bod∙ je p°ipojena v₧dy, tj. p°i prßci s kter²mkoli v²kresem danΘ zakßzky (nejen pokud je aktivnφ v²kres s body). P°ipojenou databßzi lze vyu₧φt nap°. pro spojovßnφ bod∙ zadßvßnφm jejich Φφsel z klßvesnice.
  • Popisy bod∙ zobrazujφ obsah p°ipojenΘ databßze bod∙. Pokud ve v²kresu vyberete bod a ve formulß°i zm∞nφte n∞kter² ·daj, dojde k aktualizaci ve v²kresu û zm∞nφte-li sou°adnici, bod se posune, zm∞nφte-li dalÜφ ·daje, ve v²kresu se zm∞nφ odpovφdajφcφ popis (ve starÜφch verzφch to nebylo mo₧nΘ, v poslednφch verzφch existovala pouze programovß vazba, kterß spolΘhala na to, ₧e texty Φφsel bod∙ a v²Üek jsou sv²m vzta₧n²m bodem umφst∞ny p°esn∞ na sou°adnici danΘho bodu).
  • Pokud bod p°esunete ve v²kresu, aktualizujφ se i jeho sou°adnice v databßzi bod∙.
  • Pro popisy bod∙ je mo₧nΘ jednoduÜe nadefinovat odstup vzta₧nΘho bodu textu od vlastnφho bodu - d°φve byl popis umφst∞n sv²m vzta₧n²m bodem p°esn∞ na sou°adnici bodu a o tuto vlastnost se n∞kterΘ funkce opφraly (aktualizace popis∙, export bod∙ vΦetn∞ Φφsel a v²Üek pokud nebyla p°ipojena databßze apod.).
  • Odstup ji₧ umφst∞n²ch popis∙ lze upravit u ka₧dΘho bodu individußln∞ a p°izp∙sobit tak v²kres pot°ebßm tisku. VeÜkerΘ popsanΘ chovßnφ popis∙ je p°itom nezßvislΘ na jejich umφst∞nφ.
  • P°i ·pravßch bod∙ pomocφ formulß°e m∙₧ete kliknout na bod (p°φp. znaΦku) nebo na libovoln² popis bodu (Φφslo, v²Üku) û d°φve jen na bod. To umo₧≥uje pohodln∞jÜφ v²b∞r v hustΘ kresb∞.
  • Po vytvo°enφ novΘho bodu jak²mkoli zp∙sobem (interaktivn∞ zadßnφm sou°adnic, v²poΦtem pomocφ geodetickΘ ·lohy apod.) se okam₧it∞ nabφdne formulß°, ve kterΘm doplnφte nebo potvrdφte Φφslo bodu, v²Üku a p°φpadn∞ dalÜφ ·daje. Ty se pak ihned zapφÜφ do databßze a vynesou do v²kresu ve form∞ popisu.
  • P°i vymazßnφ bodu ve v²kresu se bod odstranφ i z databßze. SouΦasn∞ se automaticky vyma₧ou vÜechny popisy, kterΘ k bodu pat°φ. Tuto vlastnost lze voliteln∞ vypnout.
  • Tφm, ₧e jsou body ulo₧eny v databßzi, lze body snadno vyhledat a lokalizovat podle zadan²ch ·daj∙ - Φφsla, k≤d∙ apod. Vyhledat lze jednotlivΘ body i celΘ skupiny bod∙ (nap°. se spoleΦn²m k≤dem). V nabφdce programu MGEO jsou p°ipraveny nejΦast∞jÜφ vyhledßvacφ dotazy û Vyhledat bod podle Φφsla, Vyhledat bod(y) podle k≤d∙ a Projφt vÜechny body. Ostatnφ dotazy lze sestavit pomocφ obecnΘho dotazovacφho nßstroje.
  • Pokud budete chtφt ·daje o bodech upravovat, m∙₧ete postupn∞ ukazovat na body ve v²kresu a m∞nit ·daje ve formulß°i. MGEO 6.0 vÜak nabφzφ jeÜt∞ jeden zp∙sob - informace o bodech lze upravovat v novΘm pohodlnΘm prost°edφ, ve kterΘm jsou vÜechny body zobrazeny p°ehledn∞ ve form∞ tabulky.
  • Standardnφ povinnΘ ·daje o bodech lze snadno rozÜφ°it o dalÜφ ·daje (·pravou struktury databßze bod∙ a ·pravou formulß°e)
  • Atributy bod∙ a popis∙ bod∙ nejsou urΦeny v nastavenφ programu, ale jsou definovßny v datovΘm modelu (viz dßle). P°φnosy jsou:
  1. existuje pouze jedna spoleΦnß definice atribut∙ objekt∙
  2. prvk∙m lze nastavit libovolnΘ atributy, nejen pouze zßkladnφ (d°φve bylo mo₧nΘ nastavit pouze vrstvu, barvu, tlouÜ¥ku a velikost pφsma, nynφ je mo₧nΘ nastavit nap°. jin² vzta₧n² bod pro Φφslo bodu).
  3. atributy bod∙ mohou b²t v ka₧dΘm projektu (zakßzce) jinΘ (uchovßvajφ se podle projektu) û otev°ete-li nap°. projekt se zpracovanou vodovodnφ a kanalizaΦnφ sφtφ, budou vrstvy a dalÜφ atributy bod∙ nastaveny podle p°φsluÜnΘ sm∞rnice, otev°ete-li projekt pro plynßrny, zm∞nφ se nastavenφ podle jejich sm∞rnice (d°φve byly atributy bod∙ nezßvislΘ na projektu).
    Pozn. nejen atributy, ale i ostatnφ nastavenφ t²kajφcφ se prßce s body jsou nynφ ulo₧eny pro ka₧d² projekt samostatn∞
  • Byla vytvo°ena funkce pro porovnßnφ lomov²ch bod∙ ve v²kresech v∙Φi databßzi. Funkce prochßzφ vÜechny lomovΘ body prvk∙ ve vybran²ch v²kresech a kontroluje, jestli se nachßzejφ i v databßzi bod∙. Po provedenφ operace lze nevyhovujφcφ body snadno lokalizovat pomocφ univerzßlnφho prohlφ₧eΦe (viz dßle).
  • P°i naΦtenφ k≤dovanΘho seznamu sou°adnic lze voliteln∞ do databßze bod∙ ulo₧it k≤dy vΦetn∞ poΦßtk∙ liniφ (d°φve jen k≤dy bez poΦßtku liniφ).
  • Funkce pro spojovßnφ bod∙ zadßvßnφm Φφsel bod∙ pracuje i s 3D v²kresy.

Obecn∞ se dß °φci, ₧e popsan² zp∙sob kombinuje v²hody jin²ch mo₧nostφ vedenφ informacφ o bodech.

Znovu p°ipomφnßme, ₧e pokud jste s databßzφ v MicroStation doposud nepracovali nebo jste to zkouÜeli a zdßlo se vßm to p°φliÜ slo₧itΘ, s programem MGEO 6 nemusφte mφt ₧ßdnΘ obavy. NaÜφ snahou bylo dosßhnout maximßlnφ jednoduchosti a p°φstupnosti i pro laiky. Pro ·plnost uvßdφme, ₧e pro prßci s programem MGEO nepot°ebujete mφt zakoupenu licenci na databßzov² software, nap°. Microsoft Access nebo Microsoft FoxPro. MGEO pracuje s databßzov²mi soubory ve formßtu MS Access (MDB) nebo MS FoxPro (DBF) a nepot°ebuje k tomu ₧ßdn² dalÜφ program.

HromadnΘ naΦφtßnφ bod∙ ze seznamu sou°adnic musφ b²t principißln∞ pomalejÜφ, pokud se informace o bodech krom∞ v²kresu zapisujφ i do databßze. Na tuto Φßst jsme proto kladli rovn∞₧ velk² d∙raz a v²sledek je vφce ne₧ uspokojiv² û pro vaÜi p°edstavu naΦtenφ 1000 bod∙ trvß 20 sekund (m∞°eno na poΦφtaΦi Pentium III 550 MHz p°i pou₧itφ databßze MS Access). ZanedbatelnΘ zpomalenφ oproti stavu, kdy body byly vedeny pouze ve v²kresu, je pln∞ vyvß₧eno nov²mi mo₧nostmi zpracovßnφ.

P°i realizaci v²Üe uveden²ch zm∞n jsme pochopiteln∞ pamatovali i na vaÜe d°φve vytvo°enΘ zakßzky (data), kterΘ nemajφ informace o bodech ulo₧enΘ popsan²m zp∙sobem, tj. jsou ulo₧eny pouze jako prvky ve v²kresech. MGEO 6 nabφzφ jednoduch² a transparentnφ zp∙sob, pomocφ n∞ho₧ lze hromadn∞ ke vÜem bod∙m ve v²kresu vytvo°it a p°ipojit databßzovΘ zßznamy a vyplnit je dostupn²mi ·daji (sou°adnice, Φφslo, v²Üka).

┌zkß provßzanost s datov²m modelem (p°edpisem kresby)

Druhou v²znamnou zm∞nou souvisejφcφ s p°echodem na novΘ softwarovΘ jßdro je u₧Üφ vazba jednotliv²ch Φßstφ programu na datov² model (p°edpis kresby). Pro srovnßnφ op∞t nejprve popiÜme, jak²m zp∙sobem pracovaly p°edchozφ verze.

Ve v²kresech se kreslφ objekty, kterΘ majφ urΦitΘ atributy (vrstvu, barvu, tlouÜ¥ku atd.). Pro ·Φely kreslenφ a zapφnßnφ / vypφnßnφ vrstev podle nßzvu objekt∙ bylo v p°edchozφch verzφch programu MGEO (p°esn∞ji v modulu GISData) mo₧nΘ nadefinovat p°edpis kresby neboli tzv. datov² model. Mimo to existovaly funkce, kterΘ zapisovaly do v²kresu objekty, p°iΦem₧ jejich atributy se nenastavovaly v datovΘm modelu, ale samostatn∞. Byly to nap°φklad atributy bod∙ a jejich popis∙ (Φφsla, v²Üky...) - zßkladnφ atributy prvk∙ bylo mo₧nΘ nadefinovat v Nastavenφ. Jin²m p°φkladem je modul pro naΦtenφ seznamu sou°adnic s k≤dy. P°i naΦtenφ se kresba vykreslovala na zßklad∞ atribut∙ definovan²ch v textovΘm souboru s k≤dy. Kompletnφ datov² model nebo jeho Φßst byla kv∙li k≤d∙m nadefinovanß duplicitn∞. Obecn∞ byly atributy objekt∙ nadefinovßny na vφce mφstech, co₧ sni₧ovalo p°ehlednost programu, znßsobilo pracnost nastavenφ objekt∙ a potencißln∞ umo₧≥ovalo vznik u₧ivatelsk²ch chyb (nap°. stejn² objekt s r∙zn²mi atributy v datovΘm modelu a v souboru s k≤dy). Navφc, pokud se atributy definovaly na jinΘm mφst∞ ne₧ v datovΘm modelu, Ülo jen o atributy zßkladnφ.

MGEO 6.0 p°inßÜφ v tΘto oblasti nßsledujφcφ zm∞ny:

  • Atributy objekt∙ kresby se definujφ na jednom mφst∞ (v datovΘm modelu) a vyu₧φvajφ se ve vφce Φßstech programu.
  • Jednou z t∞chto Φßstφ je vytvo°enφ kresby na zßklad∞ k≤d∙ v textovΘm seznamu sou°adnic. Ji₧ se nepou₧φvß seznam k≤d∙ a atribut∙ v textovΘm souboru, ale k≤dy nastavenΘ v datovΘm modelu u jednotliv²ch t°φd objekt∙.
    Pozn. Existuje mo₧nost naΦφst vßmi vytvo°enΘ textovΘ soubory k≤d∙ a bu∩ vytvo°it novΘ t°φdy objekt∙ podle k≤d∙ nebo p°i°adit k≤dy existujφcφm t°φdßm objekt∙ na zßklad∞ shodnosti atribut∙.
  • NaΦtenφ bod∙ ze seznamu sou°adnic m∙₧ete spustit bez ohledu na aktivnφ v²kres. Jin²mi slovy, nemusφte dbßt na to, aby byl v²kres, do kterΘho chcete naΦφtat body, otev°en² jako aktivnφ. Objekty Bod, ╚φslo bodu, V²Üka apod. jsou nadefinovßny v urΦitΘ kategorii (v²kresu). Do danΘho v²kresu se body naΦφtajφ bez ohledu na prßv∞ otev°en² aktivnφ v²kres. To op∞t omezuje mo₧nost vzniku u₧ivatelsk²ch chyb.
  • Existuje jedno spoleΦnΘ m∞°φtko, kterΘ mß vliv na vÜechny Φßsti programu, tj. na prßci s body i na kreslenφ. Dφky provßzßnφ s datov²m modelem mß m∞°φtko automaticky vliv i na m∞°φtko u₧ivatelsk²ch styl∙ Φar p°i naΦφtßnφ k≤dovanΘ kresby (d°φve ovliv≥ovalo pouze velikost text∙ a znaΦek).
  • Je mo₧nΘ pracovat s tzv. variantami objekt∙. S vyu₧itφm variant objekt∙ je mo₧nΘ velk² poΦet t°φd objekt∙, kterΘ podrobn∞ popisujφ mnoho mo₧n²ch kombinacφ grafick²ch atribut∙, zredukovat na menÜφ poΦet zßkladnφch objekt∙. Takto lze usnadnit a zp°ehlednit prßci p°i nastavovßnφ viditelnosti, vyhledßvßnφ, v²b∞rech apod. a p°itom umo₧nit podrobn∞jÜφ v²b∞r atribut∙ p°i kreslenφ a ·pravßch v²kres∙. NejlepÜφ bude uvΘst konkrΘtnφ p°φklad, dejme tomu hranice sprßvnφch celk∙. P°i kreslenφ je pot°eba pracovat s n∞kolika kombinacemi grafick²ch atribut∙ û tlouÜ¥kou Φßry v zßvislosti na druhu hranice (stßtnφ, krajskß, okresnφ, obecnφ apod.) a stylem Φßry v zßvislosti na charakteru hranice (b∞₧nß, podzemnφ, pohyblivß, p°evzatß, shora neviditelnß, spornß), ale v nßsledn²ch operacφch je vhodnΘ pracovat pouze s jednou entitou û t°φdou objektu pro hranice sprßvnφch celk∙. S vyu₧itφm variant objekt∙ m∙₧e datov² model obsahovat jen jednu t°φdu objektu "Hranice sprßvnφch celk∙" se dv∞ma skupinami variant (jedna ovliv≥uje tlouÜ¥ku a druhß styl), kterΘ se budou vyu₧φvat pouze p°i kreslenφ a aktualizaci v²kresu.

    Varianty objekt∙ poskytujφ tyto p°φnosy:
    • Pohodln∞jÜφ, p°ehledn∞jÜφ a rychlejÜφ v²b∞r objekt∙ p°i kreslenφ (vypl²vß z toho, ₧e t°φd objekt∙ je mΘn∞)
      • V²b∞r z dialogovΘho okna û okno m∙₧e b²t menÜφ
      • V²b∞r z p°φpadnΘ nabφdky û nabφdka m∙₧e b²t pouze dvou·rov≥ovß
    • V∞tÜφ p°ehlednost p°i nastavovßnφ viditelnosti (mΘn∞ objekt∙)
    • V datovΘm modelu mohou b²t kompletn∞ popsßny veÜkerΘ kombinace grafick²ch atribut∙ objekt∙ bez vlivu na praktickou pou₧itelnost
  • Doposud vφcemΘn∞ samostatnΘ Φßsti programu MGEO a GISData jsou ·zce integrovßny a p∙sobφ jako homogennφ celek. Licencuje se pouze MGEO (d°φve zvlßÜ¥ MGEO a zvlßÜ¥ GISData).
  • VÜe, co pot°ebujete nastavit, je nastavitelnΘ z u₧ivatelskΘho prost°edφ programu. Nenφ nutnΘ vytvß°et nebo upravovat textovΘ konfiguraΦnφ soubory jako byl nap°. soubor s k≤dy.

Prßce s obecn²mi databßzemi a externφmi soubory û p°φprava dat pro GIS

T°etφm v²znamn²m rozÜφ°enφm souvisejφcφm s p°echodem na novΘ softwarovΘ jßdro je mo₧nost prßce s obecn²mi databßzemi a externφmi soubory. V p°edchozφ Φßsti bylo popsßno, ₧e informace o bodech jsou ulo₧eny v databßzi. Stejn∞ tak, jak je ke ka₧dΘmu bodu p°ipojen zßznam v databßzovΘ tabulce bod∙, m∙₧ete nynφ p°ipojit k libovolnΘmu prvku zßznamy z databßzov²ch tabulek, jejich₧ obsah si m∙₧ete urΦit sami. Krom∞ popisn²ch informacφ v databßzi lze k objekt∙m p°ipojovat i odkazy na externφ soubory û textovΘ dokumenty, fotografie, detaily apod. I pro u₧ivatele programu MGEO je tak k dispozici funkΦnost, kterß byla dostupnß pouze u cenov∞ nßroΦn∞jÜφch program∙. CelΘ prost°edφ je p°itom vytvo°eno tak, ₧e jej zvlßdnou i u₧ivatelΘ, kte°φ doposud nem∞li s databßzemi ₧ßdnΘ zkuÜenosti.

Vzhledem k tomu, ₧e mo₧nosti tΘto Φßsti programu jsou pom∞rn∞ rozsßhlΘ, je podrobn∞jÜφ popis uveden v samostatnΘm dokumentu a zde uvßdφme pouze struΦn² v²Φet zßkladnφch vlastnostφ.

  • P°ipojenφ informacφ v databßzi k objekt∙m ve v²kresu (p°ipojenφ k existujφcφm prvk∙m ve v²kresu, p°ipojenφ v pr∙b∞hu kreslenφ, hromadnΘ p°ipojenφ)
  • Zobrazenφ p°ipojen²ch informacφ ve formulß°i. Formulß°e lze vzhledov∞ p°izp∙sobit.
  • Komfortnφ prost°edφ pro nadefinovßnφ struktury databßzov²ch tabulek i pro jejich napln∞nφ - nepot°ebujete ₧ßdn² jin² program ne₧ MGEO. Toto prost°edφ pracuje nezßvisle na zvolenΘm typu databßze.
  • Vyhledßnφ objekt∙ ve v²kresech na zßklad∞ ·daj∙ v databßzi
  • Ulo₧enΘ dotazy û mo₧nost p°φpravy nejΦast∞jÜφch vyhledßvacφch dotaz∙
  • P°ipojenφ a vyvolßnφ externφch odkaz∙ (p°ipojeny mohou b²t soubory s detaily, fotografiemi, textovΘ dokumenty apod.)
  • V²stupem mohou b²t prostΘ v²kresy propojenΘ s databßzφ, projekt urΦen² pro vyu₧itφ pomocφ prohlφ₧eΦek nebo projekt ve struktu°e Bentley GEO produkt∙ (MicroStation Geographics, ModelServer Discovery).

VeÜkerΘ v²Üe popsanΘ mo₧nosti jsou dostupnΘ i u₧ivatel∙m MicroStation PowerDraft, kter² standardn∞ spoluprßci s databßzφ nenabφzφ !

Mo₧nostφ je mnoho a zßle₧φ jen na vßs, jak je dokß₧ete vyu₧φt, jakΘ popisnΘ ·daje zvolφte. Mohou to b²t ·daje o parcelßch, pokud zpracovßvßte katastrßlnφ mapu, ·daje o budovßch, pokud jde o zßkladnφ mapu zßvodu, ·daje o rozvßd∞Φφch, pokud jde o objekty telekomunikaΦnφ nebo elektrickΘ sφt∞. Prßci s popisn²mi ·daji m∙₧ete vyu₧φt pro usnadn∞nφ zpracovßnφ zakßzky, jejφmi₧ v²sledky jsou pouze grafickß data, pro usnadn∞nφ stßvajφcφch postup∙, pokud ji₧ s popisn²mi ·daji pracujete, pro rozÜφ°enφ slu₧eb VaÜφ firmy (nap°. vytvo°enφ dat i s napln∞nφm databßze, vytvo°enφ malΘho informaΦnφho systΘmu obce nebo podniku) nebo i pro vylepÜenφ VaÜφ nabφdky ve v²b∞rovΘm °φzenφ oproti konkurenci.

DalÜφ zm∞ny oproti verzi 5.0

  • Import digitßlnφ katastrßlnφ mapy ve v²m∞nnΘm formßtu (VKM) û pln∞ podporuje poslednφ zn∞nφ tohoto formßtu z 24.listopadu 1999 Φ.j. 5270/1999-22 (verze 1.3). Krom∞ naΦtenφ kresby umo₧≥uje z bod∙ ulo₧en²ch ve v²m∞nnΘm formßtu vytvo°it textov² seznam sou°adnic.
    Pozn. Produkt MGEO je zam∞°en na in₧en²rskou geodΘzii, zpracovßnφ ·Φelov²ch map velkΘho m∞°φtka, tvorbu a ·dr₧bu komplexnφch mapov²ch d∞l, tvorbu a ·dr₧bu dat pro GIS, LIS, MIS. Z t∞chto d∙vod∙ nabφzφ pouze import digitßlnφ katastrßlnφ mapy, kterou je mo₧nΘ pou₧φt jako podklad pro dalÜφ zpracovßnφ. Import vΦetn∞ exportu VKM jsou souΦßstφ naÜeho produktu MGparcel, kter² je urΦen pro komplexnφ zpracovßnφ zakßzek katastru nemovitostφ.
  • Do nabφdky Projekt byla p°idßna funkce pro spojenφ dvou projekt∙ se stejnou strukturou (stejn²m datov²m modelem). Spojenφ se sklßdß ze dvou krok∙ - v jednom z projekt∙ provedete p°φpravu pro spojenφ a ve druhΘm spustφte spojenφ aktivnφho projektu s d°φve p°ipraven²m projektem. V pr∙b∞hu spojenφ se do aktivnφho projektu zkopφrujφ vybranΘ soubory, spojφ se obsah databßzov²ch tabulek p°ipojen²ch k objekt∙m a upravφ se vÜechny databßzovΘ vazby. P°ed spojenφm se provede zßloha aktivnφho projektu.
  • Byla vytvo°ena funkce pro interaktivnφ i hromadnou zm∞nu orientace (sm∞ru) liniov²ch prvk∙, kterß najde uplatn∞nφ zejmΘna p°i prßci s u₧ivatelsk²mi styly Φar - nap°. ploty. V MicroStation existuje obdobnß funkce, ale umo₧≥uje zm∞nit sm∞r pouze u jednΘ vybranΘ linie. V programech MicroStation PowerDraft nebo MicroStation GeoOutlook tato funkce nenφ k dispozici v∙bec. Funkce pracuje s prvky typu ┌seΦka, Lomenß Φßra, ┌tvar, Oblouk, Slo₧en² °et∞zec, Uzav°en² °et∞zec, K°ivka a B-spline k°ivka.
  • K dispozici je funkce pro rozd∞lenφ liniovΘho prvku ve zvolenΘm mφst∞. Funkce pracuje s prvky typu ┌seΦka, Lomenß Φßra, ┌tvar, Oblouk a Kru₧nice (Elipsa).
  • Funkce pro kreslenφ znaΦek byla rozÜφ°ena o dalÜφ mo₧nosti:
    • natoΦenφ znaΦky podle prvku
    • mo₧nost rozd∞lenφ prvku pod znaΦkou v poΦßtku znaΦky (p°φpadn∞ pr∙m∞tu poΦßtku znaΦky)
    • mo₧nost rozd∞lenφ prvku pod znaΦkou s dotßhnutφm k obrysu znaΦky
  • Pr∙zkumnφk v²kresu zobrazuje v zßlo₧ce PodrobnΘ i m∞°φtka (velikosti) text∙, znaΦek a u₧ivatelsk²ch styl∙ Φar.
  • Nßstroj pro prohlφ₧enφ vybran²ch prvk∙ (Vizußlnφ kontroly) byl v²razn∞ rozÜφ°en:
    • Byl upraven a rozÜφ°en tak, aby se z n∞j stal "univerzßlnφ prohlφ₧eΦ" tj., aby jeho mo₧nostφ mohly vyu₧φt vÜechny Φßsti programu, kterΘ pot°ebujφ prochßzet a lokalizovat prvky. KonkrΘtn∞ se vyu₧φvß pro prohlφ₧enφ chybov²ch mφst, v pr∙zkumnφku v²kresu, vyhledßvacφch dotazech (nap°. vyhledßnφ bodu podle Φφsla, vyhledßnφ bodu podle k≤du) apod.
    • Byl vylepÜen zp∙sob zv²raz≥ovßnφ prvk∙.
      • OdliÜn∞ lze zv²raznit vÜechny vybranΘ prvky a aktußlnφ prvek.
      • Samostatn∞ se nastavuje Zv²razn∞nφ a Podbarvenφ (barevnΘ koleΦko pod prvkem) - velikost se zadßvß v procentech.
      • Zv²razn∞nφ i podbarvenφ z∙stßvß zobrazeno i po p°ekreslenφ obrazovky.
    • Zv²razn∞nφ a lokalizaci je mo₧nΘ nastavit samostatn∞.
    • Pro lokalizaci lze nastavit rozsah (okolφ) - nap°. na 120% (100% je velikost aktußlnφho prvku).
    • Je mo₧nΘ lokalizovat vÜechny prvky v seznamu nebo lokalizaci ·pln∞ vypnout (prvky budou pouze zv²raz≥ovßny).
    • Prohlφ₧et lze prvky v aktivnφm i referenΦnφch v²kresech. V prohlφ₧enφ lze pokraΦovat i po p°ehozenφ v²kres∙ (aktivnφho za referenΦnφ a naopak). Pokud se mß zobrazit prvek z referenΦnφho v²kresu, kter² byl mezitφm odpojen, prohlφ₧eΦ si ho sßm op∞t p°ipojφ.
    • Za ·Φelem zmenÜenφ mφsta, kterou nßstroj zabφrß na pracovnφ ploÜe, je dialogovΘ okno je ukotvitelnΘ k hornφmu nebo spodnφmu okraji (zprßvy se pak zobrazujφ ve stavovΘm °ßdku) a nastavenφ je dostupnΘ v samostatnΘm dialogovΘm okn∞.
    • Volba Vygenerovat a naΦφst d∞lenφ pohledu nynφ nezapisuje do v²kresu ₧ßdnΘ prvky - po ukonΦenφ prohlφ₧enφ nenφ nutnΘ pamatovat na jejich vymazßnφ
  • Funkce pro kreslenφ terΘnnφch Üraf byla rozÜφ°ena o mo₧nost urΦenφ poΦtu krßtk²ch Üraf mezi dv∞ma dlouh²mi (d°φve se st°φdaly krßtkΘ a dlouhΘ v pom∞ru 1:1)
  • Zm∞ny v geodetick²ch konstrukΦnφch ·lohßch:
    • nastavenφ vÜech funkcφ se provßdφ v dialogovΘm okn∞ Parametry funkce (Tool settings)
    • vÜechny v²poΦty se provßd∞jφ pouze na 2 desetinnß mφsta
    • polßrnφ metoda byla rozÜφ°ena o mo₧nost zadßnφ orientace
  • Funkce pro umφst∞nφ k°φ₧k∙ umo₧≥uje:
    • umφstit k°φ₧ky i jako znaΦky (d°φve jen k°φ₧ky slo₧enΘ ze dvou ·seΦek)
    • umφstit sou°adnice u existujφcφho k°φ₧ku
  • Nßstroj Kontrola a zm∞na atribut∙ prvk∙ byl rozÜφ°en o:
    • mo₧nost vytvo°enφ °φdicφho souboru z datovΘho modelu otev°enΘho projektu
    • vyu₧itφ novΘho prohlφ₧eΦe chyb û to ovlivnilo i kontrolu v²kres∙. P°i kontrole se u₧ nevytvß°ejφ chybovΘ znaΦky, tj. do zpracovßvanΘho v²kresu se nijak nezasahuje.
    • p°i prohlφ₧enφ chyb je mo₧nΘ pr∙b∞₧n∞ zobrazovat informace o aktußlnφm prvku
  • Byla zm∞n∞na terminologie. P∙vodnφ termφn "tΘmatickß hladina" (hladina) byl zm∞n∞n na "kategorie", aby nedochßzelo k nedorozum∞nφm s terminologiφ AutoCADu a terminologiφ p°φÜtφch verzφ MicroStation, ve kter²ch se bude termφn "layer" (hladina) pou₧φvat. Pojem "kategorie" je navφc kompatibilnφ s pojmy pou₧φvan²mi v produktech MicroStation Geographics a MGE.
  • ┌pravy d°φve dostupn²ch funkcφ modulu GISData:
    • Prost°edφ pro definici datovΘho modelu (kategoriφ a t°φd objekt∙) bylo podstatn∞ rozÜφ°eno
      • mo₧nost nastavenφ povolen²ch typ∙ prvk∙ pro jednotlivΘ t°φdy objekt∙
      • nov² zp∙sob nastavenφ k≤d∙ umo₧≥ujφcφ p°i°adit jednΘ t°φd∞ objektu vφce k≤d∙ (nap°. CEL û cesta levß, CEP û cesta pravß)
      • rozÜφ°enφ o vlastnosti umo₧≥ujφcφ propojit grafickΘ objekty se zßznamy v databßzov²ch tabulkßch
      • nastavenφ popis∙ objekt∙ a jejich vlastnostφ
      • nastavenφ variant objekt∙
      • mo₧nost vytvo°it t°φdu objektu a nastavit grafickΘ atributy podle prvku vybranΘho ve v²kresu
      • mo₧nost zm∞nit grafickΘ atributy existujφcφ t°φdy objektu podle prvku vybranΘho ve v²kresu
      • p°i nastavovßnφ stylu Φßry je mo₧nΘ vybrat dostupnΘ u₧ivatelskΘ styly Φar ze seznamu (d°φve bylo mo₧nΘ vybrat jen zßkladnφ styly a u₧ivatelskΘ bylo nutnΘ zadat z klßvesnice do vstupnφho pole)
      • p°i v²b∞ru znaΦky je zobrazovßn nßhled na vybranou znaΦku
      • u liniov²ch t°φd objekt∙ je mo₧nΘ nadefinovat vÜechny atributy u₧ivatelsk²ch styl∙ Φar (poΦßteΦnφ a koncovou Üφ°ku, posun)
    • Uspo°ßdßnφ a rozÜφ°enφ n∞kter²ch dialogov²ch oken bylo upraveno za ·Φelem pohodln∞jÜφho ovlßdßnφ
      • Funkce pro vytvo°enφ novΘho v²kresu umo₧≥uje za°adit v²kres do kategorie ihned v dialogovΘm okn∞, ve kterΘm se zadßvß nßzev v²kresu.
      • DialogovΘ okno pro otev°enφ v²kresu projektu je nemodßlnφ tzn., ₧e m∙₧e z∙stat p°i prßci otev°eno.
      • Z dialogovΘho okna pro otev°enφ v²kresu je mo₧nΘ odstranit vybran² v²kres, a to z projektu nebo i fyzicky z disku.
      • Nastavenφ barvy referenΦnφch v²kres∙ bylo p°esunuto hned vedle nastavenφ re₧imu zobrazovßnφ referenΦnφch v²kres∙.
  • V prost°edφ MicroStation GeoOutlook nelze standardn∞ vytvo°it novou znaΦku (bu≥ku). Proto byla vytvo°ena funkce, dφky nφ₧ lze znaΦku vytvo°it i v tomto prost°edφ. Postup vytvß°enφ znaΦky je naprosto identick² jako v MicroStation, tj. vyberete prvky, urΦφte poΦßtek znaΦky a v dialogovΘm okn∞ Bu≥ky stisknete tlaΦφtko Vytvo°it.
  • Program je p°ipraven pro prßci i v prost°edφ novΘ verze MicroStation GeoOutlook 7.1.
  • Knihovna bodov²ch znaΦek "geo1000.cel" byla podrobena celkovΘ revizi. Byla rozÜφ°ena, aby mohla b²t pou₧ita v produktech MGEO i MGparcel. N∞kterΘ existujφcφ znaΦky byly upraveny tak, aby odpovφdaly definici standardu v²m∞nnΘho formßtu DKM ze 28.prosince 1993 Φ.j. 5729/1993-22 ve zn∞nφ dodatk∙ Φ.1, Φ. 2. a Φ.3 a umo₧≥ovaly jeho bezproblΘmovΘ naΦφtßnφ. Podrobn∞jÜφ popis zm∞n najdete v samostatnΘm dokumentu.
  • SouΦßstφ instalace je aktualizovanß a rozÜφ°enß dokumentace ve formßtu PDF.