ZamyÜlenφ nad vegetarißnskou v²₧ivou d∞tφ
- z knihy Vegetarißnstvφ, jφ₧ je autorkou
Prof. MUDr. Kinga Wisniewska-Roszkowska

LidΘ, kte°φ sami majφ sklon k vegetarismu se mnohdy obßvajφ pou₧φt tuto soustavu v²₧ivy u d∞tφ. MalΘ dφt∞ p°ece pot°ebuje vφce bφlkovin ne₧ dosp∞l². Pediat°i vesm∞s dosti kategoricky doporuΦujφ maso pro d∞ti, dokonce i pro nemluv≥ata po p∙lroce ₧ivota formou masit²ch v²var∙, polΘvek, masov²ch kaÜφ. P°edstavitelΘ oficißlnφ dietetiky tvrdφ, ₧e vegetarismus je vhodn² pro lidi dosp∞lΘ a starÜφ a u d∞tφ v dob∞ prudkΘho v²voje pr² m∙₧e b²t Ükodliv². Argumentujφ, ₧e d∞ti bez ₧ivoΦiÜnΘ bφlkoviny jsou opo₧d∞ny ve svΘm v²voji fyzickΘm  i mozkovΘm, h∙°e se uΦφ, snadn∞ji se unavφ, jsou ospalΘ, apatickΘ apod. Stupe≥ tohoto vÜeho ·dajn∞ zßvisφ od velikosti nedostatku bφlkovinov∞ energetickΘho. OvÜem v tomto sm∞ru nelze usuzovat na stav zdravφ d∞tφ podle zemφ, kde je hlad, ale podle zemφ, kde je dostateΦn² v²b∞r potravin pro vegetarißnskou v²₧ivu.

Takov²ch nezaujat²ch zkoumßnφ doposud nenφ mnoho. Jak uvßdφ dr. S.Breyer v knize "Nov² domßcφ lΘka°", lond²nskß m∞stskß rada a vegetarißnsk² svaz uΦinily srovnßvacφ zkouÜku v²₧ivy dvou skupin d∞tφ v sirotΦincφch. Ka₧dß skupina m∞la 2000 d∞tφ. Jedna skupina dostßvala vegetarißnskou stravu, druhß obvyklou masitou. Po p∙lroΦnφm obdobφ se prokßzalo, ₧e d∞ti krmenΘ vegetarißnsky byly v²razn∞ zdrav∞jÜφ a siln∞jÜφ ne₧ d∞ti z druhΘ skupiny (podle B.Wlodarze).

Kdy₧ v obdobφ nejrychlejÜφho vzr∙stu, v prv²ch dobßch ₧ivota, p°φroda uchystßvß d∞tem v mlΘce matky pokrm tak skromn² na bφlkoviny, je mo₧no si p°edstavit, ₧e kdy₧ d∞ti p°ejdou na bφlkovinu bohatΘ kravskΘ mlΘko, s²ry, vejce, celistvΘ produkty rostlinnΘ, hrozφ jim nedostatek bφlkovin?

Z r∙zn²ch zprßv a pozorovßnφ je mo₧nΘ konstatovat, ₧e d∞ti vy₧ivovanΘ podle zßsad vegetarißnsk²ch, vyvφjejφ se dokonale, jsou zdrav∞jÜφ a odoln∞jÜφ ne₧ d∞ti krmenΘ hojn∞ masem. Pochopiteln∞, musφ to b²t vegetarismus sprßvn², zßsadnφ, vφce syrovΘ zeleniny, ovoce, mlΘka, s²r∙, kaÜe, peΦiva z celozrnnΘ mouky a bez sladkostφ.

P°i sledovßnφ vegetarismu u d∞tφ m∞jme na pam∞ti, ₧e celΘ nßrody, nap°. IndovΘ, maso nejedφ a d∞tem ho nedßvajφ. Pokud by byl vegetarismus Ükodliv², pak tyto nßrody by ji₧ dßvno vyhynuly kdyby tyto Ükodlivosti se kumulovaly z pokolenφ na pokolenφ. Zatφm vÜak IndovΘ nejen ₧e nevyhynuli, ale rozvinuli bohatou kulturu a soustava j≤gy je p°edvßd∞na ve v∞deck²ch institucφch, kterΘ do Indie p°itahujφ adepty z celΘho sv∞ta.