Obecn∞ o Φlov∞ku

╚lov∞k pat°φ z hlediska anatomickΘ skladby do °ßdu obratlovc∙. Podkmen obratlovc∙ se dßle d∞lφ na Üest t°φd (kruho·stφ, ryby, obj₧ivelnφci, plazi, ptßci a savci). ╚lov∞k pat°φ mezi savce. Savci se dßle d∞lφ na dv∞ podt°φdy: vejcorodφ a ₧ivorodφ. Äivorodφ se d∞lφ na vaΦnatce a placentßly, u nih₧ se v²₧iva d∞je placentou - zde pat°φ i Φlov∞k. ╪ßd placentßl∙ se dßle d∞lφ na spousto °ßd∙ (hmyzo₧ravci, Üelmy, sudokopytnφci, hlodavci, primßti a spoustu dalÜφch). ╚lov∞k jako druh pat°φ do °ßdu primßt∙. P°esto₧e Φlov∞k nenφ opice, mß spoustu stejn²ch znak∙- znaΦn∞ vivinut² mozek, oΦi ulo₧enΘ tak, ₧e umo₧≥ujφ prostorovΘ vid∞nφ, pßrovΘ mlΘΦnΘ ₧lßzy na prsou, palec postaven² proti ostatnφm prst∙m, prsty opat°enΘ nehty. V²voj Φlov∞ka trval mili≤ny let, nejd°φve se vivinuli jednoduchΘ opice, potΘ opice a nakonec Φlov∞k. Poj∩me si tento v²voj trochu p°iblφ₧it.

V²voj Φlov∞ka

Proces v²voje Φlov∞ka se dß hromadn∞ shrnout na dv∞ obdobφ: obdobφ hominizace a sapientizace. Obdobφ hominizace trvalo vφce ne₧ 10 mili≤n∙ let, zatφmco obdobφ sapientizace trvalo krßtce- asi pouze 300 tisφc let. Obdobφ hominizace se dß struΦn∞ charakterizovat p°edevÜφm pokusem o vzp°φmenou ch∙zi, ch∙ze po dvou konΦetinßch, ovol≥ovßnφm ruky a tak pou₧itφ jφ jako nßstroje a podobnΘ hrubΘ p°em∞ny. Obdobφ sapientizace se vyznaΦovalo jemn²m v²vojem a to myÜlenou pracφ, rozvojem myÜlenφ, vznik °eΦi apod.
Asi p°ed 75 mili≤ny let se z jednoduchΘho °ßdu hmyzo₧ravc∙ vyvinul primitivnφ °ßd primßt∙, ₧ijφcφch na stromech. P°edch∙dce Φlov∞ka z t∞chto primßt∙ pak m∞li ji₧ n∞kterΘ spoleΦnΘ znaky- p°edevÜφm se jednß hlavn∞ o chrup. V obdobφ 14-10 mili≤n∙ let, tedy na konci t°etihor se ji₧ objevili tvorovΘ, zvanφ ramapitΘkovΘ, kte°φ svou ·pravou Φelistφ a chrupu podobali Φlov∞ku. Tito tvorovΘ ji₧ navφc m∞li vzp°φmenou ch∙zi. Poz∙statky t∞chto tvor∙ byly nalezeny v Indii, Africe a Evrop∞. V²voj Φlov∞ka v obdobφ 10-5 mili≤ny let nebyl zatφm p°φliÜ objasn∞n, proto₧e nebyly nalezeny ₧ßdnΘ d∙kazy ani kosternφ poz∙statky. Tudφ₧ neznßme ani v²vojovΘ obdobφ mezi ramapitΘky a australopitΘky. AustralopitΘkovΘ ₧ili v dob∞ mezi 5-1 mili≤nem let, tedy v p°echodu t°etihor v Φtvrtohory. AustralopitΘk byl tvor, pouze 130 cm vysok², m∞l malou lebku a ₧il ve stepφch Afriky. Äivil se lovem a dokßzal vytvß°et jednoduchΘ nßstroje a zbran∞ vyrobenΘ z kostφ, zub∙ a roh∙ zvφ°at. Z australopitΘka se potΘ vyvinul Φlov∞k zruΦn² (Homo habilis). Ten ₧il v obdobφ asi p°ed 1,7 mili≤ny let. Byl vysok² a₧ 135 cm, m∞l v∞tÜφ lebku o mozkovn∞ asi 700 cm3. Äil v okolφ jezera Turkana a V Etiopii u °eky Omo. Uvßdφ se, ₧e Φlov∞k zruΦn² ₧il souΦasn∞ s australopitΘky, jak potvrzujφ i anal²zy obou ₧ivoΦich∙. DalÜφm v²vojov²m stupn∞m je Φlov∞k vzp°φmen² (Homo erectus). M∞l v²Üku asi 160 a₧ 170 cm, mozkovnu m∞l nφzkou a plochou, obliΦej m∞l mohutn². ╚lov∞k vzp°φmen² ₧il v dob∞ mezi 1 mili≤nem a 300 tisφci lety. ┌dajn∞ ₧il v tlupßch, byl schopen ulovit i velkß zvφ°ata, vyrßb∞l z kamene nßstroje, zßm∞rn∞ pou₧φval ohe≥ a ji₧ se dorozumφval zvuky. DalÜφm v²vojov²m stupn∞m je Φlov∞k rozumn² (Homo sapiens). Äil p°ed 250 tisφci lety. M∞l klenutΘ Φelo, bradovou vyvφÜeninu a velkou mozkovnu (a₧ 1200 cm3 ). DalÜφ p°edch∙dci naÜeho druhu jsou Φasnφ neandrtßlci z obdobφ p°ed 120 tisφci let. V dob∞ mezi 70 a₧ 40 tisφci let ₧ili tzv. klasiΦtφ neandrtßlci (Homo sapiens neanderthalensis). Ti se vyznaΦovali mohutnou kostrou i svalstvem a tedy vynikal i velkou silou. Byl vysok² asi 160 cm, mozkovnu m∞l velkou asi jako dneÜnφ Φlov∞k. V obdobφ p°ed 35 tisφci lety ₧il Φlov∞k p°edv∞k², kter² byl ji₧ shodn² s naÜφm Φlov∞kem. M∞l shodnou kostru jako my, vyrßb∞l nßstroje a zbran∞, byl v²born²m chovatel a zem∞d∞lcem. Byl takΘ siln∞ nßbo₧ensky zalo₧en. Na naÜem ·zemφ je spoustu naleziÜ¥ t∞chto lidφ (V Praze, v P°edmostφ u P°erova, Dolnφch V∞stonicφch a dalÜφ). Postupn∞ Φlov∞k p°edv∞k² zalidnil vÜechny sv∞tadφly. ╚lov∞k se dostßval do r∙zn²ch oblastφ rozliΦn²ch podmφnek, a tak postupn∞ vlivem selekce adaptaΦnφch znak∙ doÜlo k vytvo°enφ charakteristickΘho vzhledu Φlov∞ka, barvy k∙₧e, vlas∙ a pod. (tak vznikli t°eba ΦernoÜi, b∞loÜi a ₧lu¥oÜi).