Autor: Michal Poho°elsk²
Uve°ejn∞no: CHIP 9/98, str. 139-140
HTML v modrΘm


V souΦasnΘ dob∞ Internet, kter² p°edstavuje nekoneΦn² vesmφr zajφmav²ch interaktivnφch informacφ, stojφ na t°ech zßkladnφch pilφ°φch. Prvnφm pilφ°em je protokol HTTP, kter² °eÜφ otßzky komunikace a p°enosu dat. Druh²m je elektronickß poÜta s technologiφ MIME (Multipurpose Internet Mail Extensions). T°etφm je vÜeobecn∞ populßrnφ jazyk HTML (HyperText Markup Language). K tΘto st∞₧ejnφ trojici se ovÜem velmi brzy p°ipojφ stßle populßrn∞jÜφ multiplatformnφ jazyk JAVA.
U₧ivatelΘ v²konnΘho systΘmu OS/2 Merlin 4.0, jen₧ Φasto pracujφ s HTML dokumenty, majφ standardn∞ k dispozici kvalitnφ prohlφ₧eΦ Netscape Navigator 2.02. Navφc se v druhΘ polovin∞ roku 1998 oΦekßvß nasazenφ produktu Netscape Communicator 4.04 for OS/2 vΦetn∞ nejnov∞jÜφch ·prav pro jazyk JAVA. Jazyk JAVA je p°itom ji₧ kompletn∞ integrovßn do systΘmu v podob∞ rychlΘho stroje JVM (Java Virtual Machine). Zde budeme nicmΘn∞ srovnßvat dva starÜφ 32bitovΘ sharewarovΘ HTML editory, kterΘ ovÜem spolehliv∞ fungujφ i v nejnov∞jÜφ verzi systΘmu OS/2.
Oba posuzovanΘ HTML editory pochßzφ z poloviny roku 1996, tak₧e majφ °adu spoleΦn²ch rys∙. V tΘto dob∞ nejlepÜφ WWW klienti akceptovali kompletnφ HTML 2.0 a z v∞tÜφ Φßsti takΘ ambicioznφ nßvrh HTML 3.0. Prohlφ₧eΦ IBM WebExplorer, kter² v systΘmu OS/2 dominoval, p°itom samoz°ejm∞ nez∙stßval pozadu. Oficißlnφ verze HTML 3.2, kterou zaΦalo WWW konsorcium doporuΦovat na poΦßtku roku 1997, se tehdy jeÜt∞ zmφtala v kojeneck²ch plenkßch.

HTML-Ed verze 0.96

Editor HTML-Ed (HTMED) pat°φ mezi menÜφ HTML editory s nep°φliÜ velk²m poΦtem funkcφ. Sv²m u₧ivatel∙m vÜak nabφzφ n∞kolik nezvykl²ch vlastnostφ, kterΘ zvyÜujφ jeho atraktivitu. Jednoduch² instalaΦnφ program a velmi podrobnß nßpov∞da je naprostou samoz°ejmostφ. Plocha aplikaΦnφho okna editoru HTMED je rozd∞lena na t°i r∙znΘ Φßsti. V hornφ t°etin∞ je umφst∞no celkem osm menu (File, Edit, Search, Options, Page, Styles, Test! a Help). Druhou t°etinu okna tvo°φ editaΦnφ okno s naΦten²m textov²m souborem. V editaΦnφm okn∞ funguje podpora techniky p°etahovßnφ myÜφ. Dolnφ t°etinu okna tvo°φ b∞₧nß informaΦnφ °ßdka. Nejv∞tÜφ p°ednostφ (i nev²hodou) editoru je Testovacφ re₧im s integrovan²m WWW prohlφ₧eΦem, kter² Vßm umo₧nφ okam₧it∞ si prohlΘdnout v²slednou strßnku. StaΦφ aktivovat menu Test! nebo stisknout horkou klßvesu ALT+T. Kdy₧ jsme s prohlφ₧enφm u konce, staΦφ aktivovat menu Write! (ob∞ menu indikujφ re₧im) nebo op∞t stisknout klßvesu ALT+T. ProblΘmem je skuteΦnost, ₧e integrovan² prohlφ₧eΦ je realizovßn p°es hlavnφ DLL knihovnu prohlφ₧eΦe IBM WebExplorer. Mnoho funkcφ editoru HTMED je tedy omezovßno schopnostmi prohlφ₧eΦe IBM WebExplorer. Z editoru bohu₧el nelze spustit externφ WWW prohlφ₧eΦ. DalÜφ velkou p°ednostφ editoru je velmi siln² a flexibilnφ makro-jazyk, kter² d∙sledn∞ vyu₧φvß systemov² jazyk REXX. Navφc HTMED rozÜi°uje REXX o 52 nov²ch funkcφ, kterΘ umo₧≥ujφ programov∞ ovlßdat prakticky cel² editor. Podrobn² popis nov²ch funkcφ je ulo₧en v samostatnΘ nßpov∞d∞ (soubor .INF).
Ka₧d² u₧ivatel takΘ p°ivφtß otevφrßnφ souboru p°es tzv. File ring, kter² ideov∞ pochßzφ ze systΘmovΘho editoru EPM. Kdy₧ u₧ivatel otev°e n∞kolik r∙zn²ch textov²ch soubor∙, zobrazφ se v₧dy pouze jeden z nich. Ostatnφ jsou vÜak velmi snadno dostupnΘ p°es File ring - dv∞ Üipky umφst∞nΘ v pravΘm hornφm rohu aplikaΦnφho okna.
Krom∞ b∞₧n²ch funkcφ pro otevφrßnφ a uklßdßnφ souboru HTMED nabφzφ funkci pro uzav°enφ aktußlnφho souboru a funkci pro ulo₧enφ souboru v ΦistΘm ASCII tvaru, co₧ zp∙sobφ eliminaci vÜech HTML znaΦek (p°φkaz∙). P°i editaci textu m∙₧eme vyu₧φt jednoduch² p°φkaz UNDO/REDO umo₧≥ujφcφ vrßtit poslednφ editaΦnφ operaci. T°i zßkladnφ funkce pro prßci se zßsobnφkem (clipboardem) pat°φ mezi samoz°ejmosti. VÜechny HTML p°φkazy m∙₧eme hromadn∞ konvertovat na velkß/malß pφsmena. V menu SEARCH se nachßzφ Φty°i pom∞rn∞ v²konnΘ funkce umo₧≥ujφcφ vyhledßvat nebo nahrazovat libovolnΘ fragmenty textu. V menu OPTIONS m∙₧eme povolit (zakßzat) zobrazovßnφ grafiky v integrovanΘm prohlφ₧eΦi, komfortn∞ si vybrat font a aktivovat funkci Other Options, jen₧ reprezentuje Φlenit² konfiguraΦnφ dialog se 6 zßlo₧kami. V menu PAGE a STYLES najdeme vÜechny HTML znaΦky, kterΘ editor ovlßdß. U slo₧it∞jÜφch znaΦek (nap°. Anchor) nabφzφ editor komfortnφ dialogovß okna. Ocen∞nφ zaslou₧φ masivnφ podpora specißlnφch ASCII znak∙. Celkov∞ je HTMED pom∞rn∞ v²konn²ch nßstrojem pro u₧ivatele prohlφ₧eΦe WebExplorer.

WebWriter/2 verze 1.1

Editor WebWriter/2 (WEBWRITE) je relativn∞ velmi v²konnß pom∙cka pro tvorbu HTML strßnek, kterou ocenφ p°edevÜφm zkuÜen∞jÜφ u₧ivatelΘ. AΦkoliv WEBWRITE zcela umφ pouze HTML 2.0 (viz. ·vodnφ text), ost°φlenφ u₧ivatelΘ ho mohou relativn∞ snadno nauΦit i kompletnφ HTML verze 3.2. Kvalitnφ instalaΦnφ program a velmi podrobnß nßpov∞da pat°φ mezi samoz°ejmosti. Plocha aplikaΦnφho okna editoru WEBWRITE je rozd∞lena na t°i rozdφln∞ velkΘ Φßsti. V hornφ t°etine je umφst∞no celkem dev∞t menu (File, Edit, Tags, Attributes, Characters, Options, Windows, Help a Registration). Druhou v∞tÜφ Φßst tvo°φ editaΦnφ okno s naΦten²m textov²m souborem. V editaΦnφm okn∞ funguje silnß podpora techniky p°etahovßnφ myÜφ. Dolnφ t°etinu okna tvo°φ normßlnφ informaΦnφ °ßdka. WEBWRITE je postaven na rozhranφ MSDI (Multiple Single Document Interface), kterΘ umo₧≥uje pracovat s n∞kolika otev°en²mi soubory a nabφzφ podobnΘ slu₧by jako File ring v editoru HTMED. Hlavnφ p°ednostφ editoru (v∙Φi sharewarovΘ konkurenci) je schopnost spoluprßce s dv∞ma libovoln²mi externφmi WWW prohlφ₧eΦi, jen₧ mohou fungovat v libovolnΘm subsystΘmu (OS/2 PM Window, OS/2 TEXT Full screen, WIN-OS/2 window a WIN-OS/2 Full screen). Dφky tomu lze vytvo°enou HTML strßnku pohodln∞ vyzkouÜet v libovolnΘm WWW prohlφ₧eΦi pro 16bitovß Windows 3.x - t°eba v novΘm Netscape Communicatoru 4.05. DalÜφ velkou p°ednostφ editoru je TAG MANAGER (horkß klßvesa CTRL+T), kter² umo₧≥uje u₧ivateli komfortn∞ prohlφ₧et vÜechny HTML znaΦky, m∞nit syntaxi u vybran²ch znaΦek a komfortn∞ definovat vlastnφ HTML znaΦky (Chcete pou₧φvat HTML 3.2 nebo snad HTML 4.0 ?).
WEBWRITE pln∞ podporuje mezinßrodnφ jazykovou normu ISO Latin 1. Krom∞ b∞₧n²ch funkcφ pro otevφrßnφ a uklßdßnφ souboru WEBWRITE umφ aktußlnφ soubor p°ejmenovat (Rename) nebo vymazat (Delete). P°i editaci textu m∙₧eme vyu₧φt jednoduch² p°φkaz UNDO/REDO umo₧≥ujφcφ vrßtit poslednφ editaΦnφ operaci. Editor umφ provΘst t°i zßkladnφ operace se zßsobnφkem (clipboardem). V menu Tags je umφst∞na drtivß v∞tÜina vÜech HTML znaΦek. VÜechny znaΦky jsou p°itom typov∞ rozΦlen∞ny do navazujφcφch submenu. Autor editoru v∞nuje velkou pozornost zejmΘna formulß°∙m a tabulkßm. Pro ka₧d² typ formulß°ovΘho pole (Jednoduch² text, Heslo, VypφnaΦ, P°epφnaΦ atd.) mßme k dispozici komfortnφ dialogovß okna. P°i vytvß°enφ vÜech zßkladnφch tabulkov²ch p°φkaz∙ m∙₧eme rovn∞₧ pou₧φt komfortnφ dialogovß okna. Editor navφc nabφzφ dva inteligentnφ tabulkovΘ asistenty.
V menu CHARACTERS se skr²vß masivnφ podpora nejr∙zn∞jÜφch ASCII znak∙. Menu OPTIONS slou₧φ k nastavenφ barev i libovolnΘho fontu, (de)aktivaci informaΦnφ °ßdky a k nastavenφ p∞ti Φlenit²ch konfiguraΦnφch zßlo₧ek, kterΘ jsou souΦßstφ dialogu Settings. UrΦitou nev²hodou editoru je skuteΦnost, ₧e byl vytvo°en v jazyku VX-REXX firmy Watcom, tak₧e nenφ tak rychl² jako editor HTMED. WEBWRITE je dobr²m pomocnφkem p°i vytvß°enφ nep°φliÜ nßroΦn²ch WWW strßnek.




Skok na dalÜφ strßnku Skok na hlavnφ menu Skok na dalÜφ strßnku


Copyright (c) 1993-2000 Michal Poho°elsk²