Autor: Michal Poho°elsk²
Uve°ejn∞no: CHIP 05/97, str. 206
InView 2.20


Snφmßnφ obrßzk∙

P°i pou₧φvßnφ ΦeskΘho objektovΘho grafickΘho prost°edφ InView 2.x pravd∞podobn∞ n∞kdy zatou₧φte sejmout si obrßzek, v²sek obrazovky Φi celou obrazovku do souboru. Brzy ovÜem zjistφte, ₧e v InView si tΘm∞° vÜechny snφmaΦe obrazovek vylßmou svΘ (jinak ostrΘ) zuby. Auto°i InView (firma ALCOR - MoravskΘ p°φstroje) si tento problΘm naÜt∞stφ uv∞domili a v²sledkem jejich snahy je nedokumentovanß funkce pro snφmßnφ obrazovky, kterou si nynφ ukß₧eme.
Aktivace tΘto funkce je jednoduchß - stiskneme klßvesovou kombinaci Shift + PrintScreen a na obrazovce se objevφ sv∞tl² rßm. Pokud nynφ stiskneme klßvesu ENTER, potvrdφme tφm sv∙j ·mysl sejmout celou obrazovku (zaznφ pφpnutφ) do souboru CAPT00xx.PCX (umφst∞nΘho v adresß°i C:\CK), kde malß pφsmena "xx" Φφseln∞ urΦujφ po°adφ aktußln∞ sejmutΘho obrßzku. V p°φpad∞ nutnosti m∙₧eme mφsto klßvesy ENTER stisknout klßvesu ESC, co₧ zp∙sobφ deaktivaci sv∞tlΘho snφmacφho rßmu.
M∙₧eme ovÜem klidn∞ takΘ sejmout libovoln² v²°ez obrazovky, proto₧e po stisknutφ klßvesovΘ kombinace Shift+PrintScreen lze postupn∞ posunovat vÜechny strany obrazovky sm∞rem ke st°edu pomocφ kurzorov²ch Üipek. Na kurzorovΘ Üipky sice reaguje implicitn∞ jen hornφ vodorovn² okraj, ale po opakovanΘm stisknutφ klßvesy TAB se budou aktivovat vÜechny zb²vajφcφ (t°i) okraje obrazovky. CelΘ nastavovßnφ v²°ezu lze navφc podstatn∞ urychlit tφm, ₧e souΦasn∞ s kurzorovou Üipkou stisknete takΘ klßvesu CTRL. Ihned po vytvo°enφ pot°ebn²ch obrßzk∙ doporuΦuji aktivovat standardnφ aplikaci Prohlφ₧eΦ obrßzk∙, kterß umo₧≥uje pracovat s obrßzky ve formßtech PCX, BMP, TIFF, TGA (Targa), GIF, WPG, SCR (MS Word), CUT, MAC a IMG (InView) a umφ mezi t∞mito formßty m∙₧eme provßd∞t konverzi. V prohlφ₧eΦi si vytvo°enΘ obrßzky m∙₧eme snadno p°ejmenovat a umφstit je do jinΘho adresß°e. Prohlφ₧eΦ navφc umo₧≥uje provßd∞t v²°ezy, otßΦet (po 90 stupnφch) i zrcadlov∞ p°evracet naΦtenΘ obrßzky a uplatnit na obrßzky jeden z 10 integrovan²ch algoritm∙ pro dithering. Obecn∞ je z°ejmΘ, ₧e pro p°enos grafiky je nejlepÜφ pou₧φt grafickΘ formßty PCX, TIFF, GIF nebo BMP. Jestli₧e se rozhodnete zpracovat sejmutΘ obrßzky mimo objektovΘ prost°edφ InView, doporuΦuji Vßm pou₧φt znßmou Windows aplikaci Graphic Workshop 1.1u. Uveden²m zp∙sobem je tedy mo₧nΘ p°enßÜet grafiku z InView 2.x do jin²ch OS.

Nastavenφ odklßdacφho souboru

Jednou z d∙le₧it²ch veliΦin, kterß rovn∞₧ ovliv≥uje v²kon vÜech modernφch OS, je dob°e nastaven² odklßdacφ (swap) soubor nebo logick² disk (Linux). ObjektovΘ grafickΘ prost°edφ InView 2.2, kterΘ m∙₧eme spustit pomocφ t°ech r∙zn²ch startovacφch soubor∙ (IV.BAT, CK.BAT,IV2.EXE), nenφ samoz°ejm∞ ₧ßdnou vyjφmkou. ObjektovΘ prost°edφ pou₧φvß standardn∞ odklßdacφ soubor SWAPFILE.$$$ umφst∞n² ve vlastnφm adresß°i C:\CK. Pon∞vad₧ vÜak je odklßdacφ soubor v ka₧dΘm systΘmu velmi intenzφvn∞ vyu₧φvßn, m∙₧ete se snadno dostat do problΘm∙ p°i pou₧φvßnφ kompresnφho programu STACKER 4.0 (DoubleSpace). Proto je d∙le₧itΘ znßt nedokumentovan² parametr * /s= * programu IV2.EXE, kter² umo₧≥uje p°i startu explicitn∞ zadat cestu (disk a adresß°) pro vytvß°en² odklßdacφ soubor SWAPFILE.$$$. Samotnß cesta musφ b²t zakonΦena zp∞tn²m lomφtkem. Pokud tedy pou₧φvßte na pevnΘm (logickΘm) disku kompresnφ program STACKER, m∙₧ete odklßdacφ soubor jednoduÜe p°esm∞rovat:

* IV2.EXE /s=d:\docas\

nebo

* IV2 /s=E:\TMP\

V²sledkem tΘto ·pravy bude v∞tÜφ stabilita a rychlost InView.

Konfigurace hardwaru

P°i instalaci ka₧dΘho OS Φi grafickΘho prost°edφ je absolutn∞ nutnΘ zadat konfiguraci svΘho poΦφtaΦe (grafickß karta, grafick² re₧im, typ myÜi, typ klßvesnice, zvukovß karta) a tiskßrny. P°i instalaci systΘmu InView (╚eskß kancelß°) na jeden poΦφtaΦ je to celkem jednoduchΘ, ale hromadnß instalace na vφce poΦφtaΦ∙ s r∙znou hardwarovou konfiguracφ Φasto p°edstavuje nep°φjemn² problΘm. NaÜt∞stφ si m∙₧eme p°i hromadnΘ instalaci trochu vylepÜit nßladu tφm, ₧e v adresß°i C:\CK najdeme a vytiskneme soubor PRINTER.SUB (seznam vÜech podporovan²ch tiskßren), SOUND.SUB (seznam vÜech podporovan²ch zvukov²ch karet) a VIDEO.SUB (seznam vÜech podporovan²ch grafick²ch karet). Z uveden²ch v²pis∙ ji₧ snadno poznßme, jestli vÜechny naÜe poΦφtaΦe majφ pot°ebnou hardwarovou konfiguraci.




Skok na dalÜφ strßnku Skok na hlavnφ menu Skok na dalÜφ strßnku


Copyright (c) 1993-2000 Michal Poho°elsk²